Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Skutki palenia papierosów – to musisz wiedzieć - zdjęcie

14.11.2023

12 min. czytania

Skutki palenia papierosów – to musisz wiedzieć

Palenie papierosów to nałóg, który prowadzi do rozwoju wielu, poważnych chorób. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o to, by unikać palenia, a – w razie, gdy nałóg już się rozwinął – o podjęcie prób rzucania palenia. Zobacz, jakie są najpowszechniejsze choroby palaczy. Poznaj metody na to, by pokonać nałóg. Jak rzucić palenie skutecznie?

Skutki palenia papierosów

Uzależnienie od nikotyny jest jednym z poważniejszych problemów zdrowia publicznego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie pali już co 4. osoba. W Polsce rocznie z powodu nałogu umiera ok. 100 tys. osób. W papierosach znajduje się około 100 substancji, które odpowiadają za występowanie poważnych chorób nie tylko dróg oddechowych, ale też całego organizmu. Wśród niebezpiecznych składników zawartych w papierosach wymienić można: benzoalfapiren, tlenek węgla, metale ciężkie, w tym ołów oraz kadm, cyjanowodór, arszenik, benzen. Wszystkie one w negatywny sposób wpływają na ludzki organizm.

Choć wybór papierosów na rynku jest bardzo szeroki – tego rodzaju produkty różnią się m.in. średnicą, długością, zawartością substancji smolistych i nikotyny – to jednak wszystkie one są szkodliwe dla zdrowia i prowadzą do niebezpiecznych powikłań. Nie istnieje pojęcie „zdrowych papierosów” i nawet papierosy ze zredukowaną ilością wydobywającego się dymu lub ze zmniejszonym zapachem wcale nie są bezpieczniejsze.

Mimo to ludzie chętnie sięgają po papierosy. Dzieje się tak, dlatego że już kilka sekund po doprowadzeniu do mózgu nikotyny, odpowiedzialnej za uzależnienie, wydziela się dopamina. Substancja ta ma znaczenie w odczuwaniu przyjemności i prowadzi do pobudzenia noradrenaliny. Dzięki temu palacze czują się bardziej pobudzeni i energiczni.

Jakie są zatem skutki palenia papierosów? Oto one:

  • choroby płuc i dróg oddechowych, np. astmy;
  • choroby krążenia, do których przyczynia się tlenek węgla w dymie papierosowym;
  • rozwój nowotworów;
  • szybsze starzenie się, w tym starzenie się skóry, tzw. zmarszczki palacza pojawiające się przy ustach;
  • więcej infekcji dróg oddechowych, w tym infekcje o podłożu wirusowym i bakteryjnym;
  • choroby przyzębia i infekcje około zębowe występujące – zdaniem badaczy S. E. Barboura i K. Nakashimy – do 6 razy częściej niż w przypadku osób niepalących;
  • zwiększone ryzyko zakażeń Helicobacter pylori;
  • zapalenia narządów rodnych wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego;
  • zwiększone ryzyko problemów z widzeniem, a nawet utraty wzroku w wyniku pojawienia się zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej;
  • zapalenie spojówek, zespół suchego oka, tzw. leniwe oko.

Często przebieg różnych chorób w przypadku palaczy jest znacznie bardziej nasilony niż u pacjentów bez nałogów. Niestety, osoby palące papierosy muszą liczyć się np. z silniejszymi napadami kaszlu, dusznościami czy utrudnionym odkrztuszaniem. Palacz ma mniejszą odporność organizmu, dlatego też łatwiej choruje.

Palenie papierosów w ciąży – powikłania

Kobiety w ciąży powinny w szczególności zrezygnować z palenia tytoniu i zadbać o skuteczne rzucanie palenia, bezpieczne dla płodu. Należy ten proces przeprowadzić w porozumieniu z lekarzem, a najlepiej zrezygnować z palenia już przed planowanym zajściem w ciążę.

Z czym wiąże się palenie tytoniu przez ciężarne? Do najczęstszych powikłań należy przedwczesny poród, ale też większe komplikacje w czasie ciąży, a nawet urodzenie martwego dziecka. Dzieci palaczek zwykle mają też niższą masę urodzeniową niż dzieci mam niepalących. Konsekwencje nałogu matki widoczne są również po urodzeniu.

U dzieci palących występuje zwiększone ryzyko chorób wieku dziecięcego i dorosłego, a nawet nagłej śmierci łóżeczkowej. Noworodek rodzi się też ze zmniejszoną wydolnością płuc, co może być przyczyną trudności z oddychaniem i rozwoju wielu chorób. Ponadto możliwość wystąpienia inwazyjnej postaci zakażenia meningokokami u potomstwa matek palących tytoń jest znacznie wyższe niż u dzieci kobiet niepalących.


Na rzucenie palenia

Palenie bierne – dlaczego jest groźne?

Trzeba mieć świadomość, że dym papierosowy w negatywny sposób oddziałuje nie tylko na osoby palące papierosy, ale też na tych, którzy znajdują się w bezpośrednim ich otoczeniu. Poza tym bierne palenie jest znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż palenie czynne. W trakcie wdychania dymu papierosowego przez biernego palacza do jego organizmu dostaje się 4 razy więcej nikotyny i aż 35 razy więcej dwutlenku węgla niż w przypadku aktywnego palacza. Można więc zaryzykować tezę, że bezpieczniej byłoby podać osobie biernie wdychającej dym, papieros do palenia niż narażać ją na kontakt z dymem.

Ekspozycja na dym papierosowy, a więc bierne palenie, dotyczy w wysokim stopniu dzieci palaczy. Bierni palacze są narażeni na groźne dla zdrowia i życia powikłania, w tym:

Z kolei dorośli bierni palacze borykają się znacznie częściej niż inni, nie wdychający dymu papierosowego, na astmę, podrażnienia oczu, nosa, gardła.

Palenie papierosów przyczyną raka i nie tylko

Wśród popularnych chorób palaczy wymienić należy różnego rodzaju nowotworu. To właśnie nadużywanie tytoniu odpowiada aż za 85% przypadków nowotworów płuc. Dym papierosowy uszkadza wyścielający płuca nabłonek rzęskowy, przez co nie ma on już możliwości skutecznego oczyszczania płuc. W konsekwencji zanieczyszczenia nie są wydalane, ale pozostają w płucach. Takie permanentne podrażnienie błon śluzowych to nie tylko większe ryzyko raka, ale też rozwoju alergii i astmy. Leczenie opiera się wówczas nie tylko na zaleceniu, by stosować leki na astmę, ale również na konieczności rzucenia palenia.

Poza tym dym papierosowy szkodzi nie tylko płucom, ale też innym częściom układu oddechowego. Zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani, przełyku, a nawet jamy ustnej. Choroba może rozwinąć się wszędzie tam, gdzie dociera dym papierosowy.

Niestety, ryzyko występuje nie tylko u osób palących aktywnie papierosy, ale też u palaczy biernych. W praktyce lekarze spotykają pacjentów, którzy teoretycznie nie wypalili w życiu ani jednego papierosa, ale z powodu narażenia na kontakt z dymem np. w dzieciństwie, chorują z powodu powikłań związanych z biernym paleniem. Dlatego, gdy decydujesz się na palenie papierosów, pamiętaj o tym, by nie wciągać w swój nałóg bliskich: dbać o to, by palić poza ich zasięgiem i zawsze dokładnie wietrzyć mieszkanie, ponieważ na ubraniu przenosisz trujące substancje.

Układ krążenia a palenie papierosów

Palenie papierosów to nie tylko zagrożenie dla układu oddechowego, ale też dla działania serca i całego systemu krążenia. Często choroby palaczy to również te, związane z zaburzeniami serca. Nikotyna sprzyja podwyższaniu się ciśnienia krwi. Przekłada się to na przyspieszoną akcję serca i bardziej obciążone serce. Większe zużycie tlenu przez mięsień sercowy może wiązać się z ryzykiem zawału serca. Powikłania nie muszą pojawić się od razu, ale być odsunięte w czasie i np. ujawnić się po kilkunastu latach palenia.

Dym papierosowy nie pozostaje bez wpływu na stan naczyń krwionośnych. Prowadzi on do ich uszkodzenia, czego konsekwencją jest wyższe ryzyko rozwoju miażdżycy. Dlatego nawet palacz na zdrowej diecie może w przyszłości borykać się z tego typu dolegliwościami. Gorsze krążenie to również zwiększone prawdopodobieństwo udarów, problem z osiąganiem wzwodu u mężczyzn.

Papierosy źródłem problemów z układem pokarmowym i ruchu

Palenie tytoniu przyczynia się do rozwoju chorób układu pokarmowego. Systematyczne dostarczanie dymu papierosowego do żołądka pobudza wydzielanie soku żołądkowego, a także zmniejsza ilość prostaglandyn, substancji działających ochronnie na błonę śluzową żołądka. W ten sposób palenie papierosów może zwiększać ryzyko wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Palacze są również narażeni na większe problemy z układem ruchu. Osoby z tym nałogiem mają osłabione procesy formowania się kości, co przekłada się na możliwość zachorowania na osteoporozę. Reumatyzm, choroby degeneracyjne i częstsze urazy kręgosłupa to dolegliwości, z którymi muszą liczyć się palący.

Papierosy wrogiem urody

Palenie tytoniu zakłóca nie tylko działanie poszczególnych układów w organizmie, ale też wpływa na to, jak wyglądamy. Szybsze starzenie się organizmu to zaledwie początek. Papierosy zaostrzają też wiele dolegliwości skórnych, np. łuszczycę czy trądzik. Wpływają negatywnie na kondycję zębów, sprzyjając ich żółknięciu. Sprawiają, że palce wyglądają nieestetycznie, bo stają się żółte na opuszkach.

Oprócz szybciej pojawiających się zmarszczek można też zaobserwować trudności w gojeniu się skóry. Nieświeży oddech i tytoniowy zapach ubrania i włosów również są dość nieprzyjemnymi doznaniami.

Jak rzucić palenie?

Choć w mediach, np. w reklamach telewizyjnych i internetowych, bardzo często spotykamy się z przekazami reklamowymi dotyczącymi rzucania palenia, należy pamiętać, że chcąc pokonać nałóg, przede wszystkim istotne jest właściwe nastawienie psychiczne. Jeżeli twierdzisz, że sobie nie poradzisz i wrócisz do palenia, to najprawdopodobniej tak będzie. Dlatego pierwszym krokiem do tego, by pozbyć się nałogu, jest odpowiednie przekonanie, że jesteś w stanie pokonać swoje przyzwyczajenia.

Jak rzucić palenie? Podstawą leczenia jest Nikotynowa Terapia Zastępcza, która opiera się na stosowaniu odpowiednich produktów zastępujących nikotynę. Apteka Codzienna to apteka internetowa, gdzie znajdziesz różne rodzaje preparatów, które pomogą Ci w codziennej walce o zdrowie i pokonanie nałogu. Są wśród nich plastry, gumy, tabletki, żele czy też spraye. Pozwalają one nieco wyciszyć objawy odstawienia papierosów. Kontrolowanymi metodami wyciszasz receptory nikotynowe i pozbywasz się nałogu.

Palenie papierosów jest szkodliwe i powoduje wiele chorób, nie tylko układu oddechowego, ale też krążenia, żołądka, układu ruchu i mnóstwo innych. To informacja ogólnie znana, dołączona nawet bezpośrednio na opakowaniach papierosowych. Mimo to miliony ludzi na świecie wciąż nie rezygnuje z palenia. Chwilowa przyjemność i złudne wrażenie luksusu, jakie przynoszą papierosy, zwiększa z pewnością chęć sięgnięcia po papierosa. Jednak skutki mogą być naprawdę poważne.

Sprawdź ofertę naszej apteki!

Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.

Przejdź do apteki

  • https://journals.viamedica.pl/advances_in_respiratory_medicine/article/viewFile/27896/22710, [dostęp: 31.07.2023].
  • https://sp5.kwidzyn.pl/wp-content/uploads/2015/03/skutki-palenia-tytoniu-6A.pdf, [dostęp: 31.07.2023].
Katarzyna Augustyniak

magister

Katarzyna
Augustyniak

O Autorze

Dziennikarka medyczna zainteresowana światem przyrody i tajnikami ludzkiego organizmu. Ceni sobie dokładny research oparty na literaturze naukowej i dane statystyczne. Uwielbia śledzić najnowsze doniesienia i nowinki medyczne. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Obecnie studentka V roku prawa na Uniwersytecie Opolskim z nieustanną chęcią pogłębiania wiedzy. Ma kota, dzięki któremu każdego dnia przekonuje się, jak fascynująca jest natura.

Inne publikacje

Szukasz porady farmaceuty?

Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.

Zapytaj farmaceutę
fancy image

Zostaw adres e-mail i bądź na bieżąco z nowościami i poradami z zakresu zdrowia.

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.