Gwarancja spakowania w ciągu 24h

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Kaszel

Znalezione produkty: 94
1

1 - 24 z 94 produktów

1
2 3
...
4

Leki na kaszel bez recepty

Leki na kaszel powinny stanowić nieodłączony element naszej domowej apteczki. Dostępne w tej kategorii produkty to między innymi preparaty w formie syropu, tabletek musujących czy tabletek doustnych, które są polecane do stosowania w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, kaszlu lub zapaleniu gardła i krtani. W asortymencie znajdziecie Państwo szeroki wybór syropów pobudzających wydzielanie płynnego śluzu z oskrzeli i ułatwiające odkrztuszanie. Ponadto posiadamy także środki polecane do stosowania w dychawicy oskrzelowej, mukowiscydozie, czy zapaleniu oskrzeli. Dzięki nim możemy szybko i skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy. W ofercie wybierzemy odpowiedni preparat, zarówno na kaszel dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Sposoby zwalczania kaszlu

Niezależnie od rodzaju kaszlu należy przede wszystkim zadbać o unikanie dymu oraz odpowiednie nawilżenie powietrza. Kaszel jest objawem, który może w znaczący sposób uprzykrzyć nasze codzienne funkcjonowanie – może utrudniać zasypianie, uczenie się, czy kontakty międzyludzkie zuwagi na ogólne uprzedzenie przed zarażeniem się. Na pomoc w zwalczeniu jego objawów przychodzą rozmaite medykamenty. Są to najczęściej syropy na kaszel, zawierające w swoim składzie specjalne substancje czynne, które skutecznie i efekty łagodzą uporczywe objawy infekcji. Internetowa apteka Codzienna oferuje preparaty na każdy rodzaj kaszlu.

Rodzaje kaszlu: kaszel suchy czy mokry?

Jak rozpoznać, czy masz kaszel suchy, czy mokry? Rozróżnienie, z jakim dokładnie typem kaszlu mamy do czynienia ma duże znaczenie, ponieważ inaczej leczy się kaszel suchy, a zupełnie inaczej kaszel mokry (tzw. produktywny). 

Kaszel suchy

Kaszel suchy to sytuacja, w której kaszlu nie powoduje gromadzący się w oskrzelach nadmiar wydzieliny. Suchy kaszel jest zdecydowanie bardziej przykry dla pacjenta, ponieważ podrażnia on błony śluzowe oskrzeli, gardła oraz krtani. Powoduje to ataki duszności kaszlu lub ustawiczne pokasływanie. Suchy kaszel jest charakterystycznym objawem zaczynającego się przeziębienia, lub może być również sygnałem alergii czy astmy. Źródło suchego kaszlu może leżeć również poza układem oddechowym. Pojawia się on również przy niewydolności serca i może powstawać w reakcji na niektóre przyjmowane leki.

Kaszel mokry

Kaszel mokry, inaczej nazywany kaszlem produktywnym objawia się obecnością dużej ilości wydzieliny, którą odkrztuszamy, kaszląc. Odkrztuszana wydzielina ma zazwyczaj żółty kolor, jest lepka i gęsta. Ropna wydzielina podczas kaszlu świadczy zazwyczaj o obecności infekcji. Pomimo że jest on dla nas nieprzyjemny, jest naszym sojusznikiem. Dlaczego? Otóż podczas odkrztuszania, z naszego gardła, krtani, tchawicy, czy oskrzeli usuwana jest tworząca się tam podczas procesu zapalnego wydzielina wraz z żywymi i martwymi drobnoustrojami. Wypluwając ją pozbywamy się źródła stanu zapalnego.

Syrop na kaszel suchy i mokry

Syrop na kaszel suchy lub mokry jest jedną z najczęściej wybieranych form leczenia kaszlu, zarówno u dorosłych jak i dzieci. Zaletą tego sposobu leczenia jest brak problemów z połknięciem, a także szybki czas wchłaniania, dzięki czemu efekt terapeutyczny można zaobserwować już po kilkunastu minutach od przyjęcia leku.

Jednym ze znanych syropów na kaszel jest Ambroksol. Substancja czynna tego leku – chlorowodorek ambroksolu, zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, a jednocześnie go rozrzedza i zmniejsza jego lepkość. Pomaga w szybszym i efektywniejszym oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającego śluzu. Syrop ten w zależności od wybranego producenta ma zazwyczaj dwa warianty pojemności, kilka smaków i jest stosunkowo nie drogi.

Innymi syropem stosowanym w leczeniu kaszlu mokrego jest Flegamina, na bazie bromehksyny. Składnik ten rozrzedza wydzielinę z górnych dróg oddechowych wspomagając tym samym bezproblemowe odkrztuszanie oraz pozbycie się wydzieliny. Zazwyczaj stosowana dobowa dawka bromheksyny w przypadku osób dorosłych to 24 mg na dobę, zaś u dzieci w wieku od 6 do 12 lat została zmniejszona do 12 mg w ciągu doby. 

Jeśli nie wiemy, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, w tej sytuacji możemy zaopatrzyć się w syrop Herbapect, który jest syropem działającym wykrztuśnie, w chorobach górnych dróg oddechowych. Oparty na ziołowym składzie: wyciąg z ziela tymianku, nalewka z korzenia pierwiosnka lekarskiego oraz sulfogwajakol skutecznie łagodzą objawy kaszlu suchego i mokrego.

Z kolei kaszel suchy możemy złagodzić przy pomocy syropu Drosetux lub Stodal. Preparaty ziołowe, które w swoim składzie zawierają wyciągi z kilku roślin doskonale poradzą sobie z napadowym kaszlem, który występuje przy infekcji. W syropach mających zadziałać na zasadzie stłumienia kaszlu, czyli dających efekt hamowania kaszlu, znajdziemy najczęściej butamirat lub lewodroprpizynę.

Stosowanie syropu: zalecenia

Stosując syrop niezależnie czy na kaszel suchy, czy mokry, powinien być on stosowany zgodnie z zaleceniami lekarskimi bądź informacjami umieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania leku.

Ziołowe syropy na walkę z kaszlem suchym i mokrym

W przypadku kaszlu mokrego stosuje się leki wykrztuśne, które pobudzają produkcję płynnego śluzu i ułatwiają jego odkrztuszanie. Z kolei kaszel suchy najlepiej jest leczyć za pomocą preparatów hamujących odruch kaszlowy. Na szczególne zainteresowanie zasługują syropy ziołowe, zawierające w składzie wyciąg lub nalewkę z liści babki lancetowatej, kwiatów dziewanny, czy ziela tymianku. Składniki te poza działaniem wykrztuśnym, równie skutecznie ukoją podrażnione i wysuszone gardło, a tym samym złagodzą męczący kaszel. Asortyment dopełniają wyroby medyczne wspomagające leczenie kaszlu spowodowanego dymem papierosowym oraz innymi czynnikami drażniącymi.

Tabletki na kaszel

Przy walce z kaszlem można sięgnąć także po pastylki lub tabletki na kaszel. Zawierają one najczęściej chlorowodorek ambroksolu, który zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, tym samym ułatwiając jego odkrztuszanie i łagodząc kaszel. Są one bardzo wygodne w użyciu. Mogą one mieć postać klasycznych pigułek do połknięcia lub pastylek musujących do rozpuszczenia na wodę. Pierwsze efekty terapeutyczne można zaobserwować już po kilkunastu minutach od podania. Dla wielu osób, zwłaszcza tych wrażliwych na smak, przyjmowanie tabletek jest zdecydowanie dużo wygodniejsze od syropów.

Kaszel u dzieci: jaki syrop wykrztuśny wybrać?

Preparaty na kaszel, w zależności od zastosowanego składnika i dawki, mogą być stosowane u dzieci w różnym wieku. Niektóre z nich przeznaczone są dla maluchów już od 2. roku życia (Levopront, Herbapect Junior, Flegamina Junior, po inne zaś mogą sięgać dzieci, które ukończyły 6 lub 12 lat. Z powodu zastosowania różnych dawek substancji czynnych, przed wyborem środka, koniecznie jest upewnienie się, czy wybrany syrop jest dedykowany naszej pociesze. Należy w tym celu przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Preparaty te mają słodki i przyjemny smak, dzięki czemu nie ma problemu z podaniem ich dziecku.

Kaszel nie przechodzi: co dalej?

Jeśli pomimo stosowania środków przeciwkaszlowych, kaszel w dalszym ciągu nie mija, a dołączają do niego kolejne objawy infekcji, takie jak: gorączka, trzeba udać się do lekarza.

Ważne wskazówki dotyczące kaszlu

  • pomimo że leki na kaszel dostępne są bez recepty, pamiętaj, aby te o działaniu wykrztuśnym nie stosować bezpośrednio przed pójściem spać. Leki te zwiększają odruch kasłania, co utrudnia nocny wypoczynek.
  • w trakcie kaszlu mokrego nie powinno się stosować leków hamujących odruch kaszlu, aby nie spowalniać procesu usuwania wydzieliny z dróg oddechowych.
  • szczególne postępowanie w trakcie kaszlu wymagają kobiety w ciąży – większość środków na kaszel, zarówno w formie syropu lub tabletek nie jest przeznaczona do stosowania u kobiet w okresie oczekiwania na dziecko.
  • przed zastosowaniem syropu wykrztuśnego pamiętaj, aby dokładnie przeczytać ulotkę umieszczoną w opakowaniu, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem bądź farmaceutą.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.