Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Ból ucha

Znalezione produkty: 11
1

1 - 11 z 11 produktów

1

Ból ucha - przyczyny i zapobieganie

Objawiający się ból ucha jest jednym z najczęstszych objawów stanów zapalnych ucha. Z reguły dolegliwości tego typu występują u dzieci, zaś u dorosłych równie często występują infekcje ucha. Dzieci znacznie szybciej zwalczają schorzenia związane z bólem ucha, dorośli zazwyczaj wymagają dłuższego czasu, aby powrócić do zdrowia.

Najczęstsze przyczyny bólu ucha

Ból ucha może być spowodowany infekcją ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Intensywny ból ucha może wskazywać na ostry stan zapalny. Najczęściej występujące schorzenia uszu to między innymi:

 • zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie ucha środkowego z wysiękiem
 • zapalenie ucha zewnętrznego

Ból ucha i obrzęk wskazują często na ostre zapalenie ucha środkowego, w którym płyn gromadzi się za błoną bębenkową. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, dochodzi do przewlekłego zapalenia wysiękowego ucha środkowego. Może wówczas nie być żadnych objawów infekcji, ale taką dolegliwość jest trudno wyleczyć, ponieważ nagromadzony płyn sprzyja rozmnażaniu się różnych patogenów i prowadzi do nawracających stanów zapalnych ucha. Z kolei infekcja może spowodować perforację błony bębenkowej, gromadzenie się płynu sprzyja wzrostowi ciśnienia, może pogłębiać pęknięcie, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty słuchu. Jeśli lekarz stwierdzi perforację błony bębenkowej, to zazwyczaj goi się ona sama w ciągi kilku tygodni.

Jednym z najważniejszych objawów informujących o toczącej się infekcji jest ból ucha. Jeszcze przed rozwinięciem się infekcji głęboko w kanale słuchowym doświadczany jest ból oraz nieprzyjemne odczucia. Bólowi ucha często towarzyszy swędzenie i ucisk.

Objawy wskazujące na infekcję ucha

Zazwyczaj towarzyszą następujące objawy zapalenia ucha:

 • obrzęk spowodowany zastojem płynu
 • swędzenie głęboko w kanale słuchowym, które jest wyjątkowo dokuczliwe
 • ból ucha zewnętrznego
 • gorączka, organizm w naturalny sposób włącza mechanizmy obronne przed intruzami, podniesienie temperatury wpływa niekorzystnie na wirusy i bakterie, które źle znoszą ciepło (pamiętaj, że bardzo wysoka gorączka może wskazywać na rozprzestrzenienie się infekcji)
 • duża ilość płynu wyciekającego z ucha może wskazywać na zapalenie ucha środkowego
 • opuchnięcie wywołane stanem zapalnym może uciskać na układ równowagi i powodować zawroty głowy, postępująca infekcja prowadzi do ucisku przewodu słuchowego, co może prowadzić do niedosłuchu
 • Nie należy także ignorować uporczywych migren, stan zapalny może wywoływać nie tylko ból ucha, ale także tępy i nasilający się ból głowy.

Rekonwalescencja bólu ucha

Zwracając uwagę na kilka czynników z pewnością można zapobiec schorzeniom, które prowadzą do stanu zapalnego ucha. Badania wykazały, że dzieci karmione piersią do 6 miesiąca życia znacznie rzadziej zapadają na dolegliwości związane ze stanem zapalnym ucha środkowego. Zazwyczaj przeziębienia u małych dzieci zwiększają ryzyko zapalenia ucha, dlatego warto je szczególnie chronić przed infekcjami od pierwszego roku życia. Pamiętaj, że narażenie na kontakt z dymem tytoniowym powoduje znacznie większe niebezpieczeństwo zapalenia kanału słuchowego zewnętrznego. Po kąpieli i prysznicu trzeba starannie osuszać uszy ponieważ zalegająca woda może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych ucha. Ból ucha może pojawić się po przebytej grypie, dlatego rozważ przyjmowanie sezonowych szczepienia.

Na co jeszcze może wskazywać ból ucha?

Ucho jest organem zbudowanym w taki sposób, że część zewnętrzna stanowi często wrota zakażenia dla różnych drobnoustrojów przedostających się do ucha środkowego i wewnętrznego. Ból ucha, czyli otalgia może mieć wiele powodów, unerwienie tej okolicy ciała pochodzi z różnych gałęzi nerwów czuciowych. Ból ucha towarzyszący chorobom ucha nazywany jest otalgią pierwotną, natomiast związany z innymi przyczynami związany jest z otalgią wtórną. Często, aby zdiagnozować przyczyny bólu ucha trzeba dokładnie zbadać wszystkie narządy znajdujących się w obrębie głowy i szyi. Bolące ucho może występować przy takich schorzeniach, jak:

 • zapalenie ochrzęstnej
 • półpasiec uszny
 • uraz mechaniczny albo termiczny, odmrożenie lub oparzenie
 • zatkanie ucha np. zalegająca woskowiną
 • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego
 • przyczynami bólu ucha mogą być choroby zębów, a nawet wyrzynające się zęby trzonowe
 • choroby gardła, przełyku, zapalenie migdałków i krtani
 • zapalenie ślinianek przyusznych, nosa, gardła i zatok przynosowych

Leczenie bólu ucha jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga wiele cierpliwości, ponieważ niektóre choroby mają tendencję do powracania.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.