Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Współczesny styl życia oparty na szybkim biegu po sukcesy, pieniądze i osiągnięcia nie sprzyja odpoczynkowi. Negatywnie na ten aspekt ludzkiego życia wpływają również czynniki zewnętrzne, m.in. nadmierna ilość bodźców, zbyt intensywne stymulowanie układu nerwowego, a spać trzeba, bo sen jest jedną z naszych potrzeb fizjologicznych. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak się wyspać.
We śnie spędzamy około 1/3 całego życia. To dużo, jednak bez snu nie mamy możliwości prawidłowego funkcjonowania. W przeszłości dokonywano nawet szereg eksperymentów, które pozwoliłyby określić, jakie potrzeby związane ze snem mają ludzie. Okazuje się, że zbyt krótki sen jest bezpośrednią przyczyną rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
Aby móc zasnąć, najpierw trzeba rozpoznać, z czego wynikają problemy ze snem. Bezsenność to stan związany nie tylko z trudnościami w zasypianiu, ale również to sen, który nie przynosi wypoczynku. Skorelowane z bezsennością są m.in. wybudzenia nocne, a także wstawanie zbyt wcześnie.
Problemy ze snem mogą wynikać np. z przyjęcia wieczorem alkoholu, kofeiny, ale też świadczyć o złym stanie zdrowia, pracy zmianowej czy zaburzeniu rytmu dobowego. Niekiedy trudności z zaśnięciem mają osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zespołem stresu pourazowego oraz z otępieniem, a nawet depresją. Czasem kłopoty ze snem w nocy wynikają z prozaicznej przyczyny np. ze zbyt długiego spania czy drzemek w środku dnia. Bez wątpienia znaczenie również mają doświadczenia całego dnia, w tym np. przeżyty stres i brak umiejętności poradzenia sobie z nim.
Często winą za bezsenność obarcza się m.in. przebodźcowanie, czyli zbyt dużą stymulację, np. związaną z korzystaniem z mediów społecznościowych czy nagromadzenia się wielu wydarzeń w życiu.
Znane jest też zjawisko pod nazwą bezsenności wtórnej, którego przyczyny są związane z przyjmowaniem leków lub substancji psychoaktywnych. Kłopoty ze spaniem pojawiają się po przyjęciu takiego leku, a także po zaprzestaniu terapii preparatami antyhistaminowymi. Wybudzenia śródnocne mogą mieć związek np. z pojawiającym się bólem w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, bólu zębów, a nawet z obecnością pasożytów w organizmie.
Aby dobrze spać, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się lepiej swojemu stylowi życia. Zastanów się, czy jest w nim miejsce na odpoczynek, popełnianie błędów i relaks. Jeżeli nie, koniecznie przemyśl, co chciałbyś zmienić i kiedy warto zatrzymać się w takim pędzie. Poznaj sposoby na stres, które ułatwią Ci funkcjonowanie. Ustal sobie rutynę dnia i staraj się kończyć pracę zawsze o określonej porze. Sposobem na stres jest również rezygnowanie z towarzystwa i otoczenia, które nam nie służą i wzbudzają tylko niepotrzebne emocje. Postaw na jogę, ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczną. Dodatkowe zmęczenie pozwoli Ci zasnąć.
Sama higiena przygotowania do spania może być też odpowiednim sposobem na sen. Zadbaj o to, by kłaść się do łóżka bez komórki, nie oglądając już telewizji i nie przeglądając treści w Internecie. Postaw na detoks od mediów. Dzięki temu będziesz na tyle wyciszony, że możesz szybciej zasnąć, bez żadnych wspomagaczy.
W ciągu dnia zadbaj o właściwą dietę. Okazuje się, że deficyty pewnych składników mogą prowadzić do bezsenności. Zatem niedobór, jakiej witaminy powoduje bezsenność? Za działanie układu nerwowego odpowiadają m.in. witaminy z grupy B, które regulują podaż tryptofanu wpływającego na wytwarzanie melatoniny. Niekiedy też deficyt witaminy E jest przyczyną problemów z bezsennością. Nasza apteka internetowa to miejsce, gdzie zakupisz tego rodzaju środki do codziennego przyjmowania.
Gdy przedstawione tu metody nie przynoszą rezultatów, rozwiązaniem stają się leki na bezsenność. Zapisuje je psychiatra. Nie należy zmieniać zalecanej dawki, ponieważ takie preparaty są niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do pojawienia się skutków ubocznych, w tym tych, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia, np. utrata przytomności czy zatrzymanie akcji serca.
Leki na bezsenność nie rozwiązują źródła problemu związanego z trudnościami z zasypianiem, ale łagodzą objawy i pozwalają zasnąć. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie doraźne, które w dłuższej perspektywie może doprowadzić np. do rozwoju uzależnienia od substancji zawartych w tego typu preparatach. Co ciekawe, w ostatnich latach obserwuje się częstsze sięganie po leki nasenne, np. w Norwegii problem ten dotyczy już 11% pacjentów.
Zamiast po mocne leki ułatwiające zasypianie, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po delikatniejsze preparaty zapewniające skuteczne wyciszenie. Organizm, który jest wyciszony, ma w sobie gotowość do tego, by zasnąć.
Trudności z zasypianiem mogą dotknąć każdego. Przesyt doświadczeń w ciągu dnia może sprawić, że zasnąć będzie znacznie ciężej. To normalne, jednak gdy problem mimo stosowania prostych sposobów na sen się powtarza, warto rozważyć konsultację lekarską i badania. Być może tak manifestują się niedobory pewnych witamin albo przykładowo pasożyty.
Przeczytaj również:
Od 7 listopada zmieniono system wystawiania recept na leki opioidowe np. fentanyl Co to są parabeny i czy należy ich unikać? Ozempic (semaglutyd) czyli czym jest, jak działa oraz jakie są jego skutki uboczne Planujesz wakacje za granicą? Zabierz ze sobą kartę EKUZ Dlaczego lek Ozempic jest tak ciężko dostępny w aptekach?Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekilekarz
Klaudia
Kościelecka
O Autorze
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Elżbieta Litwin
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Wiktoria Ozimek
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.