Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Jasny umysł, dobra pamięć i koncentracja – to najważniejsze kwestie związane ze zdrowiem seniora. Zobacz, jak wspierać procesy umysłowe osoby w starszym wieku. Czy dieta, która zawiera ważne witaminy i mikroelementy, jest wystarczająca? Czy warto sięgać po suplementy diety oraz leki na poprawę pamięci dla osób starszych?
Z wiekiem pogorszeniu ulegają funkcje mózgu, co przekłada się na słabszą, spowolnioną pamięć i koncentrację. To naturalny proces związany ze stopniowym zmniejszeniem się tkanek budulcowych mózgu – istoty szarej i białej. Dodatkowo u starszych osób obniżeniu ulega liczba połączeń między komórkami mózgowymi. Gorszy jest też przepływ krwi w mózgu. W konsekwencji senior ma wolniejszy refleks, trudniej radzi sobie też z zapamiętywaniem.
Wpływ na stan pamięci i koncentrację ma nie tylko wiek, ale też szereg czynników, które wręcz przyśpieszają tego rodzaju procesy degeneracyjne. Niewłaściwa dieta uboga w składniki odżywcze, codzienny stres, za mała ilość aktywności fizycznej, nadmierna ilość alkoholu oddziałują w negatywny sposób na pracę mózgu i całego układu nerwowego.
Pogorszeniu pamięci sprzyjają również niektóre leki, a także tzw. choroby wieku podeszłego, m.in. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera. Wpływ na zdrowie seniora w tym aspekcie mają też: udar mózgu, choroby tarczycy czy też choroba Huntingtona.
Jeżeli potraktować pamięć jak mięsień, to istotne w poprawie jej kondycji okażą się różnorodne ćwiczenia umysłowe. Rebusy, krzyżówki, zagadki, gry karciane, gry logiczne, czytanie książek oraz gazet, liczenie w pamięci czy treningi w zapamiętywaniu to tylko niektóre sposoby na to, by wzmacniać pamięć i koncentrację.
Świetną zabawą intelektualną, która dodatkowo pobudzi mózg do tworzenia nowych połączeń, jest nauka języka obcego. Chcąc wspomóc umysł i zdrowie seniora warto dbać o to, by starsza osoba podejmowała się tych aktywności systematycznie. Ważne, by łączyć ze sobą różne czynności, gdyż poprzez taką różnorodność mózg jest rozwijany wieloaspektowo.
Dobra pamięć i koncentracja to również efekt przyjmowanych pokarmów i odpowiedniego nawodnienia. Aby wspomagać przepływ impulsów nerwowych, istotne jest sięganie po witaminy z grupy B. Tego typu substancje obecne są w produktach zbożowych, m.in. w kaszach, makaronie, roślinach strączkowych czy nabiale. Procesy poznawcze są wspierane również poprzez:
Sięgając po zdrowe produkty, senior dba więc o to, by jak najdłużej być w dobrej formie intelektualnej.
Pamiętaj, że sama dieta to tylko jeden z filarów zdrowia układu nerwowego i mózgu. Drugi stanowi natomiast aktywność fizyczna. Regularne wykonywanie różnych ćwiczeń wspiera natlenianie i odżywienie komórek nerwowych, a dodatkowo obniża poziom stresu negatywnie wpływającego na pamięć i koncentrację. W efekcie poprawiają się zdolności zapamiętywania i działania układu nerwowego.
Ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości seniora – mogą to być np. spacery, ale też bardziej zaawansowane aktywności, przykładowo pływanie, bieganie, jazda na rowerze. Warto też poszukiwać nowych form ćwiczeń, m.in. wypróbować jogę, która ogranicza stres i uspokaja.
Nie można też pominąć roli snu w kwestii sprawności umysłowej i zdrowia seniora. Starsze osoby nierzadko mają problemy z zasypianiem, a to właśnie regularny sen i wyciszenie to sposoby na regenerację mózgu.
Chcąc wesprzeć procesy poznawcze seniora, warto też wzmocnić jego organizm poprzez suplementy na pamięć. Takie preparaty zawierają wiele wartościowych substancji, m.in. pierwiastki umożliwiające prawidłową pracę układu nerwowego, takie jak magnez czy potas. To także źródło cennych dla umysłu witamin, np. witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witaminy D czy też witaminy C.
Gdy pomimo domowej profilaktyki praca umysłu starszej osoby w istotny sposób się pogarsza, niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza. Luki w pamięci czy trudności z logicznym rozumowaniem mogą być skutkiem wielu chorób neurodegeneracyjnych.
W przypadku trudności z koncentracją specjalista może zalecić przyjmowanie leków na poprawę pamięci dla osób starszych. Niektóre z nich można też nabyć bez recepty. Apteka Codzienna to apteka internetowa, gdzie znajdziesz suplementy na pamięć zawierające ważne witaminy i mikroelementy potrzebne do zachowania sprawności umysłowej osoby w starszym wieku.
Zdrowy układ umysłowy seniorów to pochodna różnych czynników. Wpływ na procesy poznawcze mają nie tylko leki na poprawę pamięci dla osób starszych, ale również szereg działań profilaktycznych, które warto podejmować już od młodości, tj. dbałość o zdrowy sen, dietę, aktywność fizyczną, unikanie stresów oraz przyjmowanie suplementów na pamięć.
Przeczytaj również:
Nadmierna senność i przemęczenie – dowiedz się, co może je powodować Tężyczka ‒ co należy o niej wiedzieć? Zatrzymaj samobójstwo - skorzystaj z pomocy Dziurawiec - właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania Naltrekson w leczeniu uzależnienia od opioidówNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekimagister
Katarzyna
Augustyniak
O Autorze
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Klaudia Kościelecka
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Autor
Jacek Wojtas
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.