Gwarancja spakowania w ciągu 24h
Szukaj
Magnez jest jednym z najbardziej znanych i najważniejszych minerałów dla zdrowia człowieka. Pod względem chemicznym, podobnie jak wapń, zaliczany jest do metali ziem alkalicznych. Powszechnie kojarzy się go z układem nerwowym i układem mięśniowym, a jego niedobór ściśle wiązany jest z bolesnymi skurczami mięśni oraz spadkiem koncentracji. Warto jednak pamiętać, że magnez pełni wiele innych, równie ważnych funkcji w organizmie człowieka.
Magnez uważany jest za jeden z głównych elektrolitów organizmu człowieka. Oznacza to, że w roztworze wodnym jego sole dysocjują na obdarzone ładunkiem elektrycznym jony, które mogą przewodzić impulsy elektryczne. Warto jednak podkreślić, że magnez jest również kationem zaangażowanym w ponad 300 różnych procesów biochemicznych.
Dlaczego magnez jest tak ważny? Do jego licznych funkcji należy między innymi udział w:
Sugerowane dzienne spożycie magnezu zależy od wieku, płci oraz stanu fizjologicznego. Dzienne zapotrzebowanie na ten najważniejszy dla zdrowia minerał zwiększa się w czasie wzmożonego wysiłku, stresu, ciąży i karmienia piersią. Zalecane dzienne spożycie (RDA) magnezu, według wytycznych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w 2020 roku, wynosi:
Poziom magnezu w surowicy krwi można oznaczyć za pomocą rutynowych badań laboratoryjnych. Są one, wraz z oznaczeniem stężenia sodu i potasu, często zlecane przez lekarzy rodzinnych, którzy chcą sprawdzić gospodarkę elektrolitową organizmu oraz stężenia witamin i minerałów. Poziom magnezu u zdrowego człowieka powinien mieścić się w granicach 0,65-1,2 mmol/l.
U zdrowych osób prawidłowo zbilansowana dieta powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie na magnez. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ze względu na choroby przewlekłe lub ograniczenia dietetyczne. Do rozwoju niedoboru magnezu może dojść na skutek:
Szacuje się, że nawet 60% Polaków może być zagrożone niedoborem magnezu. Łagodne niedobory często objawiają się niespecyficznie, przez co wiele osób wiąże złe samopoczucie raczej z przemęczeniem niż niedoborem witamin i minerałów. Wśród objawów niedoboru magnezu wymienia się:
Niewykryty niedobór magnezu może objawiać się również przez niedobory innych minerałów, głównie potasu lub wapnia, które nie odpowiadają na suplementację.
Hipermagnezemia, czyli nadmiar magnezu to stan, gdy jego stężenie w surowicy przekracza 1,2 mmol/l. Sytuacja taka może być skutkiem nadmiernej podaży tego minerału, jego zwiększonego wchłaniania, upośledzonego wydalania magnezu przez nerki lub uwalniania jonu z rozpadających się komórek. O wykonaniu badań w kierunku hipermagnezemii warto pomyśleć, gdy występują takie objawy jak:
Nadmiar magnezu prawie nigdy nie jest wynikiem diety bogatej w magnez. Najczęściej jest to konsekwencja nieprawidłowego przyjmowania minerałów w tabletkach.
Głównym źródłem magnezu jest rzecz jasna pożywienie. Magnez jest szeroko rozpowszechniony w produktach spożywczych, choć jego największe ilości znajdują się w żywności pochodzenia roślinnego. Do pokarmów bogatych w magnez zalicza się między innymi:
Wchłanianie magnezu, podobnie jak w przypadku innych witamin i minerałów, nie zależy jedynie od jego zawartości w produktach spożywczych. Istnieje wiele związków chemicznych, które zmieniają ‒ zwiększając bądź zmniejszając ‒ biodostępność tego minerału. Pozytywny wpływ na wchłanianie magnezu będzie miało wysokie stężenie witamin B6, D, a także laktozy w przygotowywanych posiłkach.
Do pogorszenia wchłaniania tego jonu w przewodzie pokarmowym będzie dochodziło przy diecie bogatej w:
Rozważając sięgnięcie po witaminy i minerały w tabletkach, warto się zastanowić, jakie korzyści zdrowotne możemy w ten sposób osiągnąć. Prawidłowa podaż magnezu w diecie może zapobiec rozwojowi nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca czy osteoporozy. Aktualnie badana jest również ochronna rola magnezu w zapobieganiu powikłaniom udarów oraz operacji serca.
W sprzedaży można znaleźć wiele różnych preparatów z magnezem. W lekach i suplementach występuje on samodzielnie lub z innymi witaminami i minerałami, w przypadku preparatów złożonych. Magnez w tabletkach może występować w następujących formach chemicznych:
Rozpoczynając suplementację magnezu, warto wiedzieć, że do najlepiej przyswajalnych związków tego pierwiastka należą: cytrynian oraz mleczan magnezu, ponieważ są to związki organiczne. Nieco mniej przyswajalny jest wodoroasparaginian. Najmniejszą biodostępnością wyróżniają się sole nieorganiczne magnezu, czyli chlorki i siarczany.