Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Pieprzyki już dawno przestały być wstydliwą niedoskonałością skóry. Niestety, znamiona na skórze, zwłaszcza mnogie, zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka skóry ‒ jednego z najbardziej agresywnych nowotworów. W jaki sposób badać zmiany skórne? Jak dbać o znamiona latem, by uchronić się przed rozwojem czerniaka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Znamiona barwnikowe, potoczne nazywane pieprzykami, to zmiany skórne wywołane łagodną proliferacją ‒ potocznie namnażaniem ‒ komórek barwnikowych i ich układaniem się w gwieździste skupiska. W zależności od wieku, w którym znamiona pojawiają się na skórze, wyróżnia się znamiona wrodzone i nabyte. Znamiona wrodzone, występujące u około 2% dzieci, obecne są w chwili narodzin lub pojawiają się w pierwszym roku życia noworodka. Znamiona nabyte, znacznie bardziej rozpowszechnione w społeczeństwie, mogą pojawić się na skutek ekspozycji na światło UV, urazu, bliznowacenia, a nawet zaburzeń hormonalnych.
Czy znamion barwnikowych należy się bać? Absolutnie nie. Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek posiada na swej skórze od 10 do 40 znamion. Skąd się biorą? Zwykle pojawiają się samoistnie w ciągu całego życia człowieka. Pieprzyki i większe znamiona same w sobie nie są niebezpieczne i nie powinny budzić niepokoju. Wymagają one jednak należytej uwagi.
Znamiona na skórze mogą mieć rozmaity wygląd. Różnią się nie tylko kształtem i wielkością, ale także kolorem ‒ zmiany mogą mieć kolor skóry lub być barwy czarnej, niebieskiej, brunatnej lub czerwonej. W literaturze medycznej, oprócz łagodnych zmian barwnikowych, wyróżnia się także rodzaje innych znamion barwnikowych:
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych. W zdecydowanej większości przypadków zmiana nowotworowa lokalizuje się na skórze, zwłaszcza w lokalizacjach narażonych na promieniowanie słoneczne.
Czerniak skóry może rozwinąć się na zdrowej skórze. Duży odsetek zmian nowotworowych powstaje jednak na podłożu znamion barwnikowym. O transformacji nowotworowej znamienia świadczy przede wszystkim zmiana jego wyglądu, zmiana zabarwienie, uwypuklenie się, zaczerwienienie czy krwawienie. Co ważne, zanikanie znamienia, odbierane przez wiele osób jako pozytywny objaw, również może świadczyć o przemianie w czerniaka. Do niepokojących zmian można też zaliczyć podrażnienie skóry w pobliżu znamienia, a także jej swędzenie, pieczenie lub ból.
Każdego roku czerniak skóry jest przyczyną niemal 1500 zgonów wśród Polaków. Śmiertelność wśród chorych osób jest zaskakująco wysoka, co wynika nie tylko z dużej złośliwości nowotworu, ale najczęściej zbyt późnego rozpoznania i wdrożenia leczenia. Odpowiednia profilaktyka czerniaka, której podstawą jest badanie znamion, pełni kluczową rolę w szybkim postawieniu diagnozy, co zwiększa szanse na sukces terapeutyczny chorujących osób. Współczesna medycyna dysponuje coraz nowszymi metodami leczenia czerniaka, dzięki czemu zmiana nowotworowa, wykryta w początkowym stadium, jest w pełni wyleczalna.
Specjaliści zalecają samobadanie skóry, ze szczególnym uwzględnieniem znamion i pieprzyków, co najmniej raz w miesiącu. Systematyczna kontrola swojej skóry znacznie zmniejsza ryzyko przeoczenia nowych lub zmieniających swój wygląd zmian. Co interesujące, w samobadaniu skóry może pomóc nam współczesna technologia. Obecnie istnieje kilka aplikacji na telefon, takich jak DermoApp, DermoCheck czy SkinVision, które pomagają w kontroli zmian skórnych, a w razie występowania podejrzanego znamienia umożliwiają wysłanie jego zdjęcia do specjalisty w celu wstępnej oceny. Dla niewprawnego oka dostrzeżenie różnicy pomiędzy pieprzykiem a czerniakiem wydaje się trudne i skomplikowane. Właśnie dlatego specjaliści opracowali algorytm ABCDE, który umożliwia każdej osobie identyfikację znamion pod kątem cech czerniaka skóry. O potencjalnym charakterze nowotworowym znamienia skórnego mogą świadczyć poszczególne cechy: Kiedy należy zgłosić się na badanie znamion do lekarza? Każdorazowo, gdy tylko zmiana na skórze wzbudzi Twój niepokój czy przejawia choć jedną cechę zawartą w algorytmie ABCDE. Zaobserwowanie nowego znamienia lub zmiana wyglądu już obecnego także stanowią silną przesłankę, by umówić się na wizytę kontrolną. Osoby posiadające jasny fototyp skóry lub liczne czy atypowe znamiona powinny rozważyć regularne wizyty u dermatologa. Wizyty kontrolne u specjalisty, przynajmniej raz na pół roku, powinny planować także osoby, u których potwierdzono zachorowanie na czerniaka skóry u osoby należącej do najbliższej rodziny. Podstawowym badaniem skóry w kierunku zmian o charakterze nowotworowym jest dermatoskopia. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, podczas którego specjalista ogląda zmiany skórne za pomocą dermatoskopu ‒ urządzenia pozwalającego na oświetlenie i duże zbliżenie skóry pacjenta. Dermatoskopia nie jest wystarczająca, by postawić ostateczną diagnozę, jednak pozwala na dokładną ocenę zmiany i podjęcie decyzji o usunięciu znamienia. W wątpliwych, niejednoznacznych przypadkach konieczne może być wykonanie biopsji, czyli zabiegowego wycięcia fragmentu bądź całości znamienia. Pobrany kawałek tkanki jest przekazywany do dalszego badania histopatologicznego. Jego wynik pozwala nie tylko na postawienie diagnozy, ale również określenie rodzaju czy zaawansowania zmiany nowotworowej. Znamiona, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu lub wykazują duże ryzyko transformacji nowotworowej, mogą zostać profilaktycznie wycięte. Zabieg usuwania znamion można przeprowadzić tradycyjnie, za pomocą skalpela, ale także metodą elektrokoagulacji lub przy wykorzystaniu wiązki lasera. Procedury te przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, dlatego są dla pacjenta całkowicie bezbolesne.Samobadanie skóry ‒ podstawa profilaktyki czerniaka
Pieprzyk a czerniak ‒ algorytm ABCDE
Badanie znamion u specjalisty
Badanie skóry ‒ dermatoskopia czy biopsja?
Co warto wiedzieć o usuwaniu znamion?
Lato to szczególna pora roku, w której nasza skóra jest najbardziej narażona na szkodliwe promienie słoneczne. Niestety, nadmierna ekspozycja na światło UV stanowi jeden z największych czynników rozwoju czerniaka skóry. Właśnie dlatego wszyscy powinniśmy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej ‒ nie tylko znamion, ale całej powierzchni skóry. Należy wszak pamiętać, że opalenizna wyszła z mody, jak również przyspiesza starzenie się skóry, a przede wszystkim nie służy naszemu zdrowiu.
Zdecydowana większość z nas sięga po kremy przeciwsłoneczne jedynie podczas wakacyjnych wyjazdów. Niestety, jest to duży błąd. Na szkodliwe działanie promieniowania UV narażeni jesteśmy przez cały rok. Właśnie dlatego specjaliści zalecają codziennie stosowanie kremów z filtrami SPF nie tylko na twarz, ale na całą nieosłoniętą przed słońcem skórę. W drogeriach czy aptekach internetowych znaleźć można szeroki wybór preparatów przeciwsłonecznych, które gwarantują silną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
Nie każdy z nas wie, że skuteczność kremów przeciwsłonecznych zależy przede wszystkim od ich prawidłowego zastosowania. Ważna jest ilość użytego kosmetyku. Badania naukowe wykazały, że do uzyskania pełnej ochrony należy zastosować co najmniej 2 mg kremu na cm2 skóry. Powinniśmy zatem zużywać jednorazowo około 1,25 gramów kremu na twarz i aż 32-36 gramów na całe ciało.
Istotna jest również częstotliwość używania kosmetyków z filtrami SPF. Powinniśmy je reaplikować co 2-3 godziny, a także każdorazowo po:
Znamiona na skórze wymagają szczególnej opieki oraz obserwacji. Jakiekolwiek zmiany w wyglądzie znamion czy pieprzyków powinny być skonsultowane ze specjalistą. Domowa profilaktyka rozwoju czerniaka skóry obejmuje przede wszystkim samobadanie znamion, unikanie nadmiernej ekspozycji na światło UV oraz regularne stosowanie dermokosmetyków z filtrami SPF, które zapewnią ochronę w słoneczne dni.
Przeczytaj również:
Czym jest trądzik młodzieńczy i jak się go pozbyć? Profilaktyka i leczenie chorób nowotworowych u kobiet w świetle najnowszych danych Preparaty na rozstępy i blizny dla kobiet w ciąży Choroby paznokci ‒ najczęściej występujące dolegliwości Rumień na skórze twarzy ‒ co może oznaczać i jak się go pozbyć?Nie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekilekarz
Klaudia
Kościelecka
O Autorze
Autor
Natalia Młynek
Autor
Natalia Młynek
Autor
Klaudia Kościelecka
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.