Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Ból

Znalezione produkty: 382
1

1 - 24 z 382 produktów

1
2 3 4
...
16

Skuteczne leki przeciwbólowe: tabletki, plastry, żele i maści

Kategoria leków przeciwbólowych zawiera szeroki wachlarz preparatów pierwszej pomocy na ból różnego pochodzenia. W katalogu tym znajdują się leki przeciwbólowe, takie jak: tabletki, syropy, maści i żele, plastry oraz syropy m.in. na bóle głowy, kręgosłupa, stawów, zatok, bóle menstruacyjne czy zębów. Skład oraz nowe osiągnięcia w badaniach klinicznych pozwoliły na opracowanie preparatów, które szybko i skutecznie łagodzą ból i stan zapalny.

Skąd bierze się ból i jak sobie z nim poradzić?

Ból jest nieprzyjemnym odczuciem. Może być związany z pobudzeniem receptorów nerwowych (np. temperatura, stan zapalny) lub uszkodzeniem elementów układu nerwowego. Ból może być sygnałem zagrożenia, jak i objawem choroby.

 • Ból ostry powstaje przede wszystkim po podrażnieniu receptorów bodźcem o odpowiednio wysokim natężeniu, który jest przekształcany w impuls elektryczno-chemiczny i przemieszcza się drogą nerwową do rdzenia kręgowego, a stamtąd do mózgu.
 • Ból przewlekły jest wynikiem zmian fizycznych i chemicznych zachodzących w komórkach, które są stale narażone na ciągłe działanie stymulacji bodźcem bólowym lub zapalnym. W efekcie w błonie komórkowej powstają nowe połączenia nerwowe i nowe receptory. Dochodzi do czasowej lub trwałej zmiany aktywności i wrażliwości komórki.

Główne czynniki, które wpływają na nas negatywnie to pośpiech, hałas, zanieczyszczone powietrze (smog), stres, intensywny tryb życia,  nieprawidłowa dieta (przejadanie się, brak zbilansowanych posiłków, sztuczne składniki) czy brak odpowiedniej aktywności fizycznej. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego nawodnienia oraz wentylacji pomieszczeń.

Rodzaje leków przeciwbólowych

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są najpopularniejszym środkiem pierwszej pomocy walce z dolegliwościami bólowymi. Do tej grupy należą: ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak i metamizol. Siła oddziaływania tych substancji na organizm jest różna i zależy nie tylko od czasu działania substancji czynnej, ale także od przestrzegania zaleceń zawartych w ulotce. Leki te łagodzą ból, hamują rozwój stanu zapalnego oraz przeciwdziałają gorączce.

Pamiętaj, że w czasie ciąży należy unikać przyjmowania wszelkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wyjątek stanowi paracetamol, który jest dozwolony, jednak musi być stosowany za zgodą lekarza tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeśli chodzi o inne substancje, nie zaleca się przyjmowania ich doustnie, chyba że korzyści z ich stosowania przeważają nad niekorzystnym wpływem na płód i istnieje zalecenie specjalisty.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty

Leki o działaniu przeciwbólowym, które dostępne są bez recepty to:

 • grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
 • paracetamol

O przynależności do odpowiedniej grupy decyduje w tym przypadku substancja czynna, a tym samym działanie leków przeciwbólowych. Środki te oprócz łagodzenia dolegliwości bólowych stanowią skuteczną pomoc w walce ze stanem zapalnym lub gorączką.

NLPZ - grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych

NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne to grupa leków, które w większości można kupić bez recepty. Ich głównym zadaniem jest likwidowanie bólu, stanu zapalnego oraz gorączki. Można jest stosować w przebiegu przeziębienia, ale również w trakcie dolegliwości bólowych. Oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego wykazują również działanie przeciwzapalne. Z tego powodu są szczególnie polecane w przypadku bólu reumatycznych oraz zmian chorobowych, na przykład w trakcie bólu zęba lub zatok.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zawierają substancje, takie jak:

 • ibuprofen,
 • metamizol,
 • ketoprofen,
 • deksketoprofen,
 • diklofenak,
 • kwas acetylosalicylowy.

Paracetamol

Paracetamol to substancja czynna stosowana w lekach o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. W odróżnieniu do NLPZ nie posiada działania przeciwzapalnego. Mechanizm działania paracetamolu polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co pozwala na blokowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Wskazaniem do przyjmowania leku z paracetamolem są bóle o słabym bądź umiarkowanym nasileniu oraz obniżenie temperatury ciała.

Podobnie jak w przypadku innych leków, nie należy łączyć paracetamolu z alkoholem ponieważ picie go podczas przyjmowania leku zwiększa ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Odpowiednie dawkowanie leków przeciwbólowych

Długotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych nie tylko osłabia ich działanie, ale szkodzi całemu organizmowi i, pomimo że są one dostępne bez recepty, nie zastąpią zdrowego rozsądku i umiaru. W przypadku przyjmowania kilku leków przeciwbólowych jednocześnie koniecznie analizujmy substancję czynną i dawkę leku, co pomoże uchronić się przed przypadkowym przedawkowaniem. Z uwagi na szereg przeciwwskazań do zażywania leków przeciwbólowych należy zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą.

7 ważnych zasad przyjmowania leków przeciwbólowych

 1. Przyjmuj leki wyłącznie na zasadach opisanych w ulotce.
 2. Sprawdź interakcję leku oraz możliwe działania niepożądane
 3. Nie stosuj leku na pusty żołądek, ponieważ może to wywołać krwawienie w obrębie układu pokarmowego, w szczególności żołądka.
 4. Sprawdź zalecane dawkowanie leku oraz maksymalną ilość substancji czynnej na dobę.
 5. Nie każdy lek może być przyjmowany w ciąży i okresie karmienia.
 6. Nie każdy lek może być stosowany przez dzieci.
 7. Wybierz odpowiedni czas – leki przeciwbólowe zaczynają działać około 30 minut po zażyciu.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.