Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Alergia i katar sienny

Znalezione produkty: 69
1

1 - 24 z 69 produktów

1
2
...
3

Układ odpornościowy człowieka wytwarza substancje określane jako przeciwciała. Kiedy dochodzi do kontaktu organizmu z alergenem, np. pyłkami roślin, sierścią zwierząt lub jadem pszczelim, obca substancja jest błędnie identyfikowana jako szkodliwa dla zdrowia. Reakcja uczuleniowa może w konsekwencji wywołać objawy alergiczne od lekkiego swędzenia, poprzez katar sienny, zapalenie błony śluzowej nosa, skóry, spojówek lub dróg oddechowych, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, aż po anafilaksję – stan potencjalnie zagrażający życiu. Chociaż większości alergii nie można wyleczyć, to leki, tabletkipreparaty przeciwalergiczne, krople do oczu i neutralizatory pomagają w łagodzeniu irytujących i powodujących dyskomfort symptomów.

Rodzaje alergii i alergenów

Wyróżnia się cztery powszechnie występujące rodzaje alergii, które determinują specyficzną reakcję organizmu oraz określają optymalny sposób leczenia:

  • pokarmowa – wywoływana między innymi przez: mleko krowie, jaja kurze, truskawki, orzechy, cytrusy, seler, zboża, niektóre przyprawy oraz ryby.
  • kontaktowa – powodowana np. przez nikiel, lateks, barwniki tkanin, konserwanty zawarte w kosmetykach.
  • wziewna, w której alergenami mogą być: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśń oraz sierść zwierząt domowych.
  • iniekcyjna – gdy substancja uczulająca dostaje się do organizmu z zastrzykiem, lekiem doustnym lub jadem owadów. Przyczyną mogą być np. penicylina, aspiryna, czy też składniki środków znieczulających.

W jaki sposób leki łagodzą objawy alergii?

Po ekspozycji na alergen układ immunologiczny uwalnia hormon tkankowy – histaminę. Przemieszcza się ona wraz z krwią i przyłącza się do receptorów w komórkach ciała. Wyzwala w ten sposób cały mechanizm reakcji zapalnej i powoduje wystąpienie objawów alergii. Leki przeciwhistaminowe działają poprzez blokowanie dostępu hormonu do jego receptorów.

Drugą grupą preparatów przeciwalergicznych, łagodzących symptomy uczulenia są kortykosteroidy. Zmniejszają obrzęk i obkurczają naczynia krwionośne. Niwelują kichanie, uporczywy katar sienny i alergiczne objawy astmy. Pomagają również w przypadku czerwonych, swędzących oczu oraz świądu skóry. Dostępne również bez recepty, występują w formie tabletek, aerozoli do nosa, inhalatorów, kropli do oczu lub żeli i kremów do stosowania miejscowego.

Katar sienny - objawy alergicznego nieżytu nosa

Dostające się do organizmu drogami oddechowymi alergeny wziewne, np. pyłki roślin, powodują katar sienny, zwany także alergicznym nieżytem nosa. Może on skutkować wystąpieniem objawów alergii, takich jak:

Jeśli został zdiagnozowany alergiczny nieżyt nosa, lekarz ustala wraz z pacjentem, jak będzie wyglądało leczenie kataru siennego.

Jak wyleczyć katar sienny?

Obecnie nie istnieją preparaty na alergię, które pozwalają całkowicie wyleczyć katar sienny. Najlepiej jest ograniczyć ekspozycję na będące przyczynami alergicznego nieżytu nosa: pyłki roślin, sierść zwierząt, czy też roztocza. Jeśli objawy nie są ostre i występują sezonowo, preparaty przeciwalergiczne, dostępne w aptece internetowej bez recepty, mogą wystarczyć, aby złagodzić dolegliwości. Całoroczny alergiczny nieżyt nosa wymaga stałego leczenia. Obejmuje ono:

  • krople, tabletki i spraye antyhistaminowe, zawierające np.: loratadynę, desloratadynę, lewocetyryzynę, chlorfenaminę lub triprolidynę,
  • leki obkurczające naczynia krwionośne z: oxymetazoliną, pseudoefedryną lub fenylefryną,
  • immunoterapię (odczulanie),
  • płukanie nosa roztworem soli.

Krople do oczu na alergię

Swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie – są to objawy związane z zapaleniem spojówek. Przyczyną są często alergeny, takie jak: pyłki roślin, sierść zwierząt domowych i roztocza. Krople do oczu mogą złagodzić reakcję uczuleniową na dwa sposoby: pomagając rozwiązać problem uwalniania histaminy oraz nawilżając i kojąc podrażnienia.

W skład kropli na alergię wchodzą takie substancje aktywne, jak:

  • ketotifen, feniramina i olopatadyna o działaniu antyhistaminowym,
  • nafazolina, zmniejszająca przekrwienie i zaczerwienienie oczu,
  • karboksymetyloceluloza, hypromeloza i gliceryna, nawilżające oko i zatrzymujące wilgoć.

Na czym polega działanie neutralizatorów alergenów?

W zmaganiach z dokuczliwymi objawami alergii na roztocza oraz zwierzęta domowe pomóc mogą neutralizatory alergenów

Zastosowanie sprayu potrafi zapewnić nawet kilkumiesięczny efekt ochronny. Mikrokapsułki środka przeciwalergicznego sukcesywnie uwalniają składniki, takie jak hypromeloza. Zmieniają one strukturę chemiczną alergenów i tym samym je unieszkodliwiają. Nebulizator stosuje się na powierzchnię przedmiotów gromadzących kurz.

Czym kierować się przy wyborze leku na alergię?

Osoby, zmagające się z katarem siennym, zapaleniem spojówek, czy też świądem,  szukają właściwego leku przeciwalergicznego. Decydując się na konkretny preparat, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:

  • rodzaj alergii: wziewna, pokarmowa, kontaktowa lub iniekcyjna,
  • typ alergenu, np. pyłki roślin, roztocza, mleko krowie, nikiel,
  • objawy reakcji uczuleniowej i jej nasilenie,
  • zawartość składników aktywnych, łagodzących uciążliwe dolegliwości, 
  • forma środka leczniczego, np. spray, żel, tabletki, kapsułki, krople.

Wybierając lek na alergię, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który dopasuje przebieg leczenia do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.