Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia
Szukaj
Kaszel suchy zarówno u dzieci, jak i dorosłych należy do częstych dolegliwości. Występuje bez odkrztuszania wydzieliny, a jego przebieg może być na tyle uporczywy, że utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia i zaburza spokojny sen. Zastanawiasz się, co jest przyczyną kaszlu suchego i jak go skutecznie leczyć? Chcesz poznać najlepsze domowe sposoby na suchy kaszel? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Kaszel jest odruchem obronnym organizmu, którego celem jest udrożnienie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny, pyłów lub ciała obcego, np. w momencie zadławienia. Istotą odruchu kaszlowego jest głęboki wdech, po którym następuje gwałtowne wypchnięcie powietrza na zewnątrz. Bodźcem do uruchomienia odruchu kaszlowego jest drażnienie zlokalizowanych w drogach oddechowych i płucach receptorów (mechanoreceptory, chemoreceptory). Odruch kaszlu może być wywoływany także przez bodźce poza płucami, wzbudzane przez drażnienie przełyku, ściany gardła lub przewodu słuchowego za pośrednictwem nerwu błędnego.
Ze względu na czas trwania dzielimy go na:
Każdy rodzaj kaszlu w zależności od jego czasu trwania może posiadać charakter suchy (nieproduktywny, bez odkrztuszania plwociny) lub mokry (produktywny, z odkrztuszaniem plwociny).
Kaszel suchy przebiega bez odkrztuszania zalegającej wydzieliny śluzowej z dróg oddechowych. Może mieć charakter duszący i uporczywy, co wiąże się z pojawieniem dodatkowych dolegliwości takich jak podrażnienie błony śluzowej gardła czy krtani, objawiające się poprzez ból gardła, chrypkę, pieczenie oraz drapanie w gardle.
Jedną z najczęstszych przyczyn suchego kaszlu u dzieci i dorosłych jest tak zwany zespół kaszlowy górnych dróg oddechowych. Jest związany z przewlekłym drażnieniem receptorów znajdujących się w nosie, zatokach przynosowych i gardle. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z jamy nosowej podrażnia zlokalizowane tam receptory, wywołując odruch kaszlu.
Schorzenie może być wywołane przez:
Kolejną przyczyną uporczywego suchego kaszlu jest astma oskrzelowa, która jest związana z przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych. Choroba występuje tak samo często u dzieci jak i dorosłych. Objawia się nie tylko kaszlem (choć w przypadku dzieci może to być jedyny objaw), ale również świstami oddechowymi, dusznościami i uczuciem ucisku w klatce piersiowej. W astmie oskrzelowej suchy kaszel bardzo często występuje w nocy, a w ciągu dnia mogą powodować go nagłe zmiany temperatury, wysiłek fizyczny, ekspozycja na silne zapachy oraz dym.
Zarówno u dzieci jak i dorosłych częstą przyczyną występowania suchego kaszlu może być choroba refluksowa przełyku (GERD), która objawia się zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Cofająca się treść z żołądka drażni receptory dróg oddechowych, powodując suchy kaszel. Chorym na refluks towarzyszą także inne objawy jak odbijanie, zgaga czy trudności w połykaniu pokarmów.
W przypadku występowania długotrwałego suchego kaszlu u dziecka czy u dorosłego należy zwrócić szczególną uwagę na objawy towarzyszące, które mogą wskazywać na dolegliwość, w której kaszel jest jedynie objawem. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu diagnostyki i wdrożenia leczenia przyczynowego, gdyż leczenie objawowe suchego kaszlu będzie niewystarczające.
Do niepokojących objawów zalicza się takie przypadki jak:
Objawowe leczenie suchego kaszlu u dorosłych polega głównie na zastosowaniu leków o działaniu przeciwkaszlowym i łagodzącym - podrażnienia gardła, suchość jamy ustnej czy chrypkę.
O działaniu ośrodkowym (polegającym na hamowaniu ośrodka kaszlu w mózgu) - opioidowe (kodeina) i nieopioidowe (butamirat, dekstrometorfan):
O działaniu obwodowym (polegającym na łagodzeniu podrażnień w drogach oddechowych):
Istnieją również leki, które oprócz swoich głównych wskazań, znajdują także zastosowanie w leczeniu suchego kaszlu.
Do tej grupy leków zalicza się:
W celu łagodzenia objawów uporczywego suchego kaszlu zalecane jest również stosowanie preparatów zawierających substancje o działaniu nawilżającym i powlekającym błonę śluzową gardła, jak:
Są to preparaty występujące w postaci syropów, tabletek do ssania lub aerozoli do gardła.
W terapii kaszlu suchego u dzieci najczęściej stosuje się leki przeciwkaszlowe zawierające lewodropropizynę czy butamirat. Wskazane są także inhalacje i stosowanie środków nawilżających błonę śluzową gardła. Suchy kaszel u dzieci najczęściej towarzyszy infekcjom dróg oddechowych, w których bardzo często kaszel suchy przekształca się w kaszel mokry i ma charakter zmienny. W ciągu dnia dziecko wykrztusza zalegającą wydzielinę, a w nocy kaszle bez odkrztuszania wydzieliny.
Dlatego ważna jest obserwacja objawów, które występują u dziecka, aby móc podać odpowiedni lek. W przypadku suchego kaszlu można zastosować leki przeciwkaszlowe, szczególnie na noc, aby męczący kaszel nie wybudzał dziecka ze snu. Natomiast w ciągu dnia jeśli kaszel przekształcił się w mokry, należy podawać leki wykrztuśne, ułatwiające pozbycie się zalegającej wydzieliny.
Leczenie suchego kaszlu u dzieci i dorosłych można wspomagać domowymi sposobami, takimi jak:
Kaszel jest odruchem obronnym organizmu, dlatego nie można go całkowicie wyeliminować, ponieważ byłoby to niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Kluczowym elementem jest ustalenie przyczyny kaszlu. Pozwala to na zastosowanie odpowiedniego leczenia i/lub wyeliminowania czynnika wywołującego odruch kaszlu. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów suchego kaszlu. Zarówno u dzieci jak i u dorosłych możemy zastosować leki jak i skorzystać z domowych sposobów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie dróg oddechowych i skutecznie zmniejszają napady suchego kaszlu.
Przeczytaj również:
Astma – przyczyny, objawy, leczenie astmy oskrzelowej Domowe sposoby na wzmocnienie organizmu jesienią Przewlekły kaszel- przyczyny, diagnostyka i leczenie Szczepionka na grypę – czy rzeczywiście łagodzi objawy choroby? Silne i gwałtowne napady kaszlu? To może być krztusiecNie trać czasu i energii na stanie w kolejce w aptece. Przejdź na naszą stronę apteki internetowej już teraz i ciesz się korzyściami zakupów online.
Przejdź do aptekitechnik farmacji
Elżbieta
Litwin
O Autorze
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Patrycja Rafalska
Autor
Elżbieta Litwin
Autor
Katarzyna Augustyniak
Autor
Redakcja aptek Codzienna
Farmaceuta odpowie na Twoje pytanie w zakresie zdrowia, doboru leków lub ich dawkowania.
Zapytaj farmaceutęArtykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Codzienna nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.