Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Refluks

Znalezione produkty: 7
1

1 - 7 z 7 produktów

1

Refluks u dzieci to jedna z powszechniejszych dolegliwości, która może pojawić się już u niemowląt. Zobacz, co często przyczynia się do jej wystąpienia oraz jak wesprzeć maluszka, który boryka się z tym problemem. W tej kategorii w naszej Aptece Codziennej znajdziesz produkty przeznaczone do niwelowania objawów refluksu dla dzieci. Zobacz, jakie składniki powinny zawierać preparaty na walkę z tą przypadłością.

Jak się objawia refluks? Co powinno Cię zaniepokoić?

Czym w zasadzie jest refluks? Zacznijmy od wyjaśnienia, z czym właściwie mamy do czynienia, ponieważ wiele osób uważa, że refluks to typowo „dorosła” dolegliwość, a więc dotycząca tylko osób dorosłych. Refluks to w uproszczeniu zarzucanie treści kwaśnej z żołądka do przełyku. Konsekwencja refluksu to zazwyczaj choroba refluksowa przełyku, czyli uszkodzenie błony śluzowej przełyku.

Refluks to przypadłość, która, choć kojarzona jest z osobami dorosłymi, może wystąpić również w młodszych grupach wiekowych, nawet u niemowląt. Klasyczne objawy refluksu u dzieci najmłodszych to m.in.:

 • ulewanie się,
 • wymioty,
 • przewlekła chrypka,
 • rezygnacja przez dziecko z jedzenia,
 • drażliwość przy jedzeniu,
 • odginanie główki podczas karmienia,
 • odbijanie.

Z kolei dzieci starsze mogą sygnalizować nieprzyjemny, kwaśny posmak w gardle. Niektóre z nich w przebiegu refluksu odczuwają również zgagę, a więc nieprzyjemne pieczenie za mostkiem.

Objawy dodatkowe, pozornie niezwiązane z refluksem

U dzieci z refluksem mogą pojawiać się też inne objawy, które pozornie nie mają zupełnie związku z opisywaną tu dolegliwością. Symptomy, które powinny nam dać do myślenia i w szczególności zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim:

 • kaszel,
 • nawracające zapalenia ucha,
 • nawracające zapalenia oskrzeli,
 • astma.

Tego typu problemy zdrowotne są bezpośrednio powiązane z dostawaniem się treści pokarmowej do gardła. Refluks nie jest tylko rodzajem dyskomfortu, ale też wpływa na inne aspekty codziennego funkcjonowania.

Jakie mogą być skutki refluksu? Refluks u dzieci może prowadzić do pojawienia się:

 • trudności w połykaniu,
 • ulewania się pokarmu,
 • bólu w klatce piersiowej,
 • nawracających infekcji dróg oddechowych.

Jeżeli więc pociecha wydaje się być chorowita, tak naprawdę za jej samopoczuciem może stać refluks.

Przyczyny refluksu u dzieci

U najmniejszych dzieci refluks - w przeciwieństwie np. do osób dorosłych - zazwyczaj nie wskazuje na poważne choroby. Nawet do 18. miesiąca życia refluks jest wywołany anatomiczno-motoryczną niedojrzałością przewodu pokarmowego, co z czasem po prostu mija.

Kiedy przyczyny refluksu u dzieci powinny być głębiej analizowane i zbadane przez lekarza? Refluks staje się niebezpieczny w momencie, gdy nie wiąże się z przyjmowanymi posiłkami albo gdy pojawia się podczas snu.

O czym może świadczyć refluks u dzieci? Refluks to niekiedy objaw wskazujący na:

 • spożywanie nadmiernej ilości płynnych pokarmów,
 • krótki przełyk,
 • przepuklina wślizgowa przepony,
 • stan po operacji artezji przełyku,
 • choroby płuc, np. mukowiscydoza, dysplazja oskrzelowo-płucna,
 • przerostowe zwężenie odźwiernika.

Refluks towarzyszy również innym chorobom układu pokarmowego, np. takim jak celiakia.

Sposoby na refluks u dzieci - co może przynieść ulgę?

Co można zrobić, by zniwelować refluks u pociechy? Co na refluks warto stosować? Można zacząć od wypróbowania domowych sposobów, które jednak są dość ryzykowne i nie zawsze przynoszą ulgę. Zamiast tego, lepiej po prostu sięgnąć po preparaty, np. leki na refluks dla niemowląt lub starszych dzieci. Tego typu środki są dostępne w naszej Aptece Codziennej.

Jednocześnie, trzeba pamiętać, że takie środki to nie wszystko. Równie istotna jest właściwa dieta, skomponowana zgodnie z potrzebami organizmu dziecka. Najlepiej postawić na dietę lekkostrawną, m.in. delikatne mięso, warzywa gotowane, a także wyeliminować ostre potrawy oraz te, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych wraz z podawaniem środków na refluks to dwa filary życia bez refluksu.

Czasem jednak i te sposoby nie przynoszą rezultatu - dzieje się tak, gdy dziecko ma niezdiagnozowaną chorobę, z którą się boryka. Gdy dolegliwości się nasilają i nie mijają po dłuższym czasie, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który oceni stan zdrowia dziecka i - w razie, gdy okaże się to niezbędne - zaproponuje odpowiednie badania oraz wdroży leczenie.

Preparaty i leki na refluks u dzieci - w jakiej formie?

Jak leczyć refluks u dzieci? Wielu rodziców boi się podawać swoim pociechom leki lub inne preparaty w formie tabletek na refluks, m.in. z obawy o to, że dziecko zadławi się taką tabletką. Tego typu obawy są naturalne, warto mieć jednak świadomość, że wcale nie trzeba decydować się na podawanie dziecku tabletek. Poza tym takie środki w formie tabletek na refluks nierzadko nie wymagają połykania, a są przeznaczone do ssania, co ułatwia ich przyjęcie.

Takie tabletki do ssania mają zwykle przyjemny smak i często przynoszą ulgę już po rozpuszczeniu w ustach, dlatego dziecko nie powinno mieć problemu z ich przyjęciem. Poza tym, tabletki na refluks niwelują również inne dolegliwości, m.in. zgagę, nadkwaśność, a przy tym chronią śluzówkę żołądka, dzięki temu przynoszą ulgę w przypadku złożonych schorzeń.

Rozwiązaniem dla pociech w wieku szkolnym mogą też być tabletki do żucia. Ich przyjmowanie nie kojarzy się bezpośrednio z zażywaniem preparatów aptecznych, ale właśnie z żuciem gumy, co może zachęcić do stosowania środków w tej formie.

Co natomiast przyniesie ulgę dzieciom bardzo małym? W tej grupie dobrze sprawdzą się krople oraz syropy na refluks. Syropy przeciwrefluksowe to przede wszystkim wyroby medyczne, które wspomagają proces opróżniania żołądka z treści refluksowej. Dodatkowo takie syropy wspierają regenerację, uszkodzonej przez działanie kwasu żołądkowego, śluzówki żołądkowo-przełykowej i krtaniowo-gardłowej. Tego typu środki polecane są zwykle już od 3 roku życia, jednak istnieją też preparaty apteczne dla młodszych dzieci, m.in. niemowląt.

Substancje zawarte w preparatach na refluks

Jakie składniki aktywne odnajdziemy w preparatach przeznaczonych do terapii refluksu? Na tej liście znajduje się m.in. wodorotlenek glinu, wodorowęglan sodu, węglan wapnia i wodorotlenek magnezu.

Tego typu substancje mają za zadanie zobojętniać kwas żołądkowy, a także chronić błonę śluzową przewodu pokarmowego. Zabezpieczają one m.in. dwunastnicę, żołądek oraz przełyk.

W naszej aptece internetowej każdy produkt posiada dokładny opis dostępny na opakowaniu lub w ulotce związany z tym, jak konkretnie środek oddziałuje na organizm. To właśnie w tych miejscach można dowiedzieć się też więcej o składzie preparatu i o zawartości jego substancji aktywnych.

Preparaty na refluks dla dzieci - czy to te, co dla dorosłych?

Warto zwrócić uwagę, czy dzieci mogą przyjmować środki przeznaczone dla dorosłych. Tak naprawdę zależy to od konkretnego preparatu. Niektóre produkty dla osób dorosłych na refluks, mogą być przyjmowane przez najmłodszych. Jednakże nie zawsze ta korelacja występuje.

Aby mieć pewność, że konkretny środek nadaje się do przyjęcia przez maleństwo lub przedszkolaka, najpierw sprawdź ulotkę lub opis producenta dołączony do opakowania. To tam znajdziesz szczegółowe informacje związane z tym, od jakiego wieku można przyjmować konkretny środek.

Poza tym, w takim miejscu dostępne są wytyczne co do tego jak powinno konkretnie wyglądać dawkowanie preparatu. W ten sposób dopasujesz ilość produktu do potrzeb swojej pociechy.

Inne dolegliwości układu pokarmowego - kiedy zgłosić się do lekarza?

Obok refluksu, dziecko może borykać się też z szeregiem innych problemów ze strony układu pokarmowego. Malec nierzadko czuje ból brzucha, wymiotuje, odczuwa nudności, ma wzdęcia, zaparcia czy biegunkę. Dziecko może też borykać się z kolką, która ma związek, np. z nagromadzeniem się gazów w jego brzuszku. To wszystko prowadzi do złego samopoczucia pociechy, która może nie mieć ochoty na zabawę lub jedzenie, ponieważ kojarzy jej się z negatywnymi objawami.

Jeżeli powyższe objawy występują łącznie, to najlepiej skonsultować je ze specjalistą, np. dziecięcym gastroenterologiem. Tego typu przedstawione dolegliwości mogą być związane z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, chwilowymi niedogodnościami jelitowymi, ale też mieć związek z różnymi chorobami układu pokarmowego, np. celiakią.

Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i podjęcie diagnostyki, m.in. wykonanie gastroskopii. Preparaty apteczne powinny być stosowane doraźnie, ale gdy po kilku dniach dolegliwości nie mijają lub się nasilają, konieczna okazuje się pomoc lekarska. Takie wytyczne dostępne są również w ulotkach oraz na opakowaniach różnych produktów do zminimalizowania dolegliwości bólowych.

Nasza apteka internetowa to miejsce, gdzie bez trudu znajdziesz różne preparaty na dolegliwości układu pokarmowego u dzieci, a do tego szereg cennych wskazówek, jak radzić sobie z tego typu problemami zdrowotnymi. Nie zwlekaj i już dziś zapoznaj się lepiej z przedstawionymi środkami, przeznaczonymi do niwelowania nieprzyjemnych objawów u najmłodszych.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.