Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Zaparcia

Znalezione produkty: 29
1

1 - 24 z 29 produktów

1
...
2

Zaparcia u dzieci i niemowląt

Zaparcia u dzieci i niemowląt to powszechny problem, który ma nie tylko związek z dietą, ale również z ograniczoną aktywnością fizyczną. Niekiedy dolegliwość wskazuje na rozwój różnych chorób układu pokarmowego. Często jednak objawy występują doraźnie. Wówczas można je zminimalizować poprzez odpowiednie preparaty na zaparcia u dzieci i niemowląt, dostępne w ofercie naszej Apteki Codziennej. W tej kategorii znajdziesz środki łagodzące tego rodzaju symptomy u pociechy, m.in. leki na zaparcia u dzieci, a także herbatki ziołowe czy suplementy diety.

Skąd się biorą zaparcia u dzieci?

Czym w zasadzie jest zaparcie? Pod tym pojęciem kryją się zbyt duże odstępy pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami albo oddawanie ich z dużym wysiłkiem. Te problemy mogą też ze sobą współwystępować. Zazwyczaj zaparcia mają podłoże czynnościowe. Jedynie niewielki odsetek wynika z obecności różnych chorób i schorzeń, z którymi boryka się dziecko, w tym:

  • alergii pokarmowej,
  • celiakii,
  • niedoczynności tarczycy,
  • chorób układu nerwowego i mięśniowego,
  • mózgowego porażenia dziecięcego.

Często za zaparciami stoją błędy dietetyczne i m.in. unikanie lub rezygnacja z jedzenia warzyw i owoców. Poza tym zatwardzenie prowadzi do dolegliwości bólowych, co zniechęca dziecko do oddawania stolca. W konsekwencji prowadzi to do dalszego wstrzymywania wypróżniania.

Klasyczne objawy zaparć u najmłodszych

Jak rozpoznać zaparcie u dziecka? Co może świadczyć o tym, że malec ma tego typu problem trawienny? Klasyczne symptomy wskazujące na tę dolegliwość, które wymagają podjęcia działań, to:

  • wypróżnienia, które pojawiają się rzadziej niż dwa razy w tygodniu,
  • oddawanie twardych i obfitych stolców,
  • ból przy wypróżnianiu,
  • brudzenie bielizny po wypróżnieniu.

Dziecko, które zmaga się z zaparciami, często przyjmuje postawę retencyjną. To właśnie na jej podstawie można rozpoznać konkretne dolegliwości. Takie dziecko zastyga w bezruchu, zaciska pośladki, a dodatkowo krzyżuje nogi. Jeżeli zaobserwujesz u swojej pociechy tego rodzaju objawy, być może zmaga się ona z zaparciami.

Zaparcia mogą także wpływać na komfort psychiczny dziecka. Dopóki nie dojdzie do wypróżnienia, pociecha może stać się drażliwa, a nawet płaczliwa.

Co wskazuje na to, że za zaparciami stoją różne choroby. Wśród objawów o tym świadczących wymienić można między innymi:

  • rozdęcie brzucha,
  • pojawianie się naprzemiennych biegunek i zaparć,
  • wymioty,
  • utrata apetytu,
  • opóźnione oddawanie smółki.

Domowe sposoby na zaparcia

Metodę na zwalczenie przykrych dolegliwości dopasuj do wieku dziecka. Zatwardzenie u niemowlaka możesz zminimalizować poprzez masaż brzuszka, poruszanie jego nóżkami lub inne próby aktywizacji. Dzięki temu pobudzisz perystaltykę jelit pociechy do działania.

Z kolei, gdy starsze dziecko skarży się na opisywane tu problemy, zachęć je do aktywności fizycznej. Czasem jednak ból brzucha i inne objawy mogą być na tyle silne, że dziecko nie chce działać, a najchętniej skuliłoby się w kącie lub ukryło pod kołdrą.

W takich przypadkach lepiej postawić na środki łagodzące dolegliwości bólowe. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty w naszej aptece internetowej. Tego typu preparaty przyniosą ulgę Twojej pociesze. Oczywiście, nie należy ich nadużywać, tylko stosować, gdy rzeczywiście sytuacja tego wymaga.

Jaki lek na zaparcia dla dzieci zastosować? Inne preparaty na zaparcia

Gdy dziecko skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, możesz mu pomóc, podając określone środki łagodzące. Pamiętaj jednak, by stosować je doraźnie. Jeżeli po kilku dniach symptomy nie mijają, a nawet się nasilają, koniecznie udaj się do lekarza, który pogłębi diagnostykę.

W skrajnych przypadkach, gdy klasyczne metody farmakologiczne, a także właściwa dieta i aktywność fizyczna, nie przynoszą rezultatu, lekarz może zdecydować się na leczenie zabiegowe. Są to jednak sytuacje wyjątkowe i zazwyczaj udaje się unormować wypróżnianie poprzez metody zachowawcze.

Co zatem można podać dziecku, by złagodzić jego problemy z wypróżnianiem? Sposobów jest naprawdę bardzo wiele. Oto kilka możliwości i propozycji środków dostępnych bezpośrednio w naszej Aptece Codziennej. W takich preparatach można znaleźć między innymi laktulozę, a także makrogol. Warto też korzystać ze środków ziołowych, na przykład z nasionami lnu, który jest bogaty w śluz.

Krople doustne na zaparcia - kiedy się sprawdzają?

Tego rodzaju środki sprawdzą się w szczególności u dzieci młodszych, w tym u niemowląt, które mają problemy na przykład z połykaniem tabletek. Wiele kropli doustnych w swoim składzie zawiera składniki aktywne takie jak sodu pikosiarczan. Taka substancja stymuluje ruchy jelita, a także zwiększa ilość wody w jelitach, przez co ułatwia defekację. W ofercie naszej apteki internetowej dostępne są również inne środki, a substancje aktywne w nich zawarte są dokładnie ujęte na ulotce lub na opakowaniu.

Syropy na zaparcia u dzieci

Chcąc zwalczyć zaparcia, można również sięgać po syropy. Wiele z nich to wyroby medyczne przeznaczone dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia oraz dla osób dorosłych. Ich głównym zadaniem jest nie tylko objawowe leczenie dolegliwości, ale także zmiękczanie twardych mas kałowych, co ułatwia defekację. Zwykle stosuje się je 1-2 razy dziennie.

Czopki glicerynowe dla dzieci - jak działają na zaparcia?

Niemowlętom i mniejszym dzieciom można zaaplikować czopki glicerynowe. Dzięki nim poprawa może nastąpić już po kilkunastu godzinach. Niemowlę wypróżnia się łatwiej, znikają również kolki i wzdęcia oraz bóle brzuszka. Tego typu środki powinny być stosowane aż do czasu całkowitej stabilizacji procesów wypróżniania.

Wskazaniami do aplikacji czopków są bolesne, długie wypróżnienia, a także kolki. Takie środki stosuje się doraźnie. Jeżeli efekt nie pojawia się po kilku dniach, trzeba skontaktować się z lekarzem, w szczególności wtedy, gdy dolegliwości dotyczą małych dzieci.

Saszetki i proszki na zaparcia

Już od 6. miesiąca życia można podawać dziecku napoje z rozpuszczoną z saszetką lub innym proszkiem zawierającym substancje przeciw zaparciom. Taką saszetkę wystarczy rozpuścić w wodzie lub innym płynie, m.in. w herbacie, soku owocowym, rosole czy naparze ziołowym. Jedną dawkę można dziecku podać jednorazowo lub podzielić na kilka porcji. Należy pamiętać, by ten środek podawać w dłuższych odstępach czasu od posiłków. Tego typu proszki na zaparcia wykazują działanie naturalnie regulujące pracę jelit. Co istotne, nie są zazwyczaj wchłaniane i nie ulegają fermentacji w jelitach, przez co nie dochodzi do podrażnienia błony śluzowej jelit. Następnie są wydalane wraz z kałem w niezmienionej formie.

Mleko początkowe na kolki i zaparcia

Obecność kolek i zaparć jest charakterystyczna dla wieku niemowlęcego. Niedojrzały układ pokarmowy dziecka wykazuje podatność na różne problemy jelitowe. Sposobem na tego typu dolegliwości jest podawanie pociesze dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, w tym mleka początkowego. Mleko początkowe zawiera lekkostrawne składniki, a także starannie dobraną kompozycję kwasów tłuszczowych i węglowodanów, co pozwala zmiękczyć stolce.

Herbatki ziołowe na zaparcia

Nieinwazyjnym sposobem na dolegliwości układu pokarmowego mogą być herbatki ziołowe. W składzie takich naparów stworzonych z myślą o zaparciach znajdują się takie składniki jak: ziele melisy, koper włoski, liście maliny, owoce kminku czy kwiatostan lipy. Tego typu mieszanki wpływają w pozytywny sposób na trawienie organizmu, a także pozwalają uniknąć nieprzyjemnych zaparć. Zazwyczaj wystarczy zaparzyć 1-2 herbatki w ciągu dnia, by dziecko odczuło ulgę.

Suplementy diety na zaparcia u dzieci

Niekiedy przyczyną zaparć u dzieci jest zbyt mała podaż błonnika. Dlatego u tych pociech, których dieta uboga jest w ten składnik, działający niczym miotełka pozbywająca się zalegających mas kałowych z organizmu, można zastosować suplementy diety z tą substancją. Mogą one mieć formę tabletek, ale również w proszku.

Jak uniknąć zaparć?

Co można zrobić, by dziecko nie musiało borykać się z nieprzyjemnymi zaparciami? Profilaktyka powinna opierać się na zdrowej diecie, bogatej w błonnik pokarmowy. Składnik ten obecny jest w warzywach i owocach. Zdrowemu wypróżnianiu sprzyja również regularna aktywność fizyczna, a wiedzę na jej temat można przekazać dziecku poprzez swój własny przykład i codzienne zachęcanie do  ćwiczeń i zabaw ruchowych.

Istotne jest również wypracowanie u dziecka rytmu dobowego wypróżnień. Czasem dziecko zajęte innymi czynnościami lub zawstydzone może zwlekać z defekacją, dlatego należy edukować pociechę od najmłodszych lat, jak ważne jest wypróżnianie. Ważny staje się tu więc czynnik psychologiczny i uświadamianie pociechy, że ten aspekt życia jest czymś całkowicie normalnym i tego rodzaju potrzeby można również realizować m.in. w szkolnych toaletach.

Warto też pomyśleć o właściwej suplementacji i dostarczaniu probiotyków, które mogą usprawnić pracę jelit dziecka. Na wypadek doraźnych problemów z wypróżnianiem zawsze warto mieć pod ręką środki z naszej apteki internetowej.

Preparaty przeciw zaparciom, a także leki i czopki na zaparcia u dzieci dostępne są w tej kategorii i mogą przynieść ulgę Twojej pociesze.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.