Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Hemoroidy

Znalezione produkty: 47
1

1 - 24 z 47 produktów

1
...
2

Jedną z powszechnych dolegliwości są żylaki odbytu, nazywane hemoroidami. Z problemem tym zmaga się nawet co drugi Polak po 50 roku życia. Aby zmniejszyć objawy, można stosować wiele metod zachowawczych, m.in. maści na hemoroidy. Apteka Codzienna to miejsce, gdzie wygodnie zakupisz mnóstwo preparatów do leczenia choroby hemoroidalnej. 

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy inaczej guzki krwawiczne, to fizjologiczna część odbytu. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu oraz kontrolowanie wydalania. Pojęcie to jest mylnie utożsamiane z żylakami odbytu. Ten błąd jest na tyle powszechny, że obecnie stosuje się zamiennie te dwa pojęcia, co jednak nie ma uzasadnienia medycznego.

Żylaki odbytu to nieprawidłowo działające hemoroidy. Rozciągają się one ponad miarę i wypełniają krwią, utrudniając wypróżnianie. Zalegająca w nich krew może prowadzić do stanów zapalnych oraz krwawień.

Wyróżnia się kilka rodzajów hemoroidów:

 • wewnętrzne – położone są pod błoną śluzową odbytu. Z uwagi na to, że jest ona nieunerwiona, zwykle nie powodują dolegliwości bólowych. Na późniejszym etapie choroby dochodzi do ich wypadania oraz sączenia się z nich wydzieliny;
 • zewnętrzne – można łatwo wyczuć je w chorym miejscu, które staje się opuchnięte. Takie guzki krwawiczne są podatne na podrażnienia, swędzenie, krwawienia i ból;
 • wypadające hemoroidy – oba powyższe typy hemoroidów mogą wypadać. Wówczas pojawiają się skrzepy, co prowadzi do wystąpienia wypukłości, a także biegunek oraz zaparć.

Co powoduje hemoroidy? Czynniki ryzyka

Warto też poznać najczęstsze przyczyny rozwoju tej dolegliwości. Problem jest bardzo złożony. Jego pojawieniu sprzyja siedzący i mało aktywny tryb życia. Nic więc dziwnego, że w grupie ryzyka rozwoju hemoroidów znajdują się pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy, a także miłośnicy gier komputerowych. Co ciekawe, hemoroidy towarzyszą również sportowcom, m.in. kolarzom oraz osobom jeżdżącym konno.

Oprócz ewidentnego nadmiernego obciążenia odbytu poprzez nacisk w trakcie siedzenia, wśród czynników wpływających na pojawienie się hemoroidów wymienić można także niewłaściwą dietę. Gdy w codziennym menu jest zbyt mało błonnika i płynów, mogą pojawić się zaparcia. Ta dolegliwość powoduje, że błona śluzowa odbytu nadmiernie się rozciąga, co zwiększa ryzyko hemoroidów.

Szczególną grupę pacjentów z żylakami odbytu stanowią kobiety w zaawansowanej ciąży. Rozwijający się płód nierzadko uciska w taki sposób na układ żylny, że taki nacisk utrudnia prawidłowy przepływ krwi. Prowadzi to do wielu zaburzeń jelit.

Poród to kolejna przyczyna powstawania hemoroidów. Nadmierne parcie w trakcie rodzenia sprzyja rozciąganiu guzków krwawniczych.

Co ciekawe, u pacjentów z hemoroidami zazwyczaj rozpoznaje się wyższe napięcie spoczynkowe w kanale odbytu.

Wiek i naturalne starzenie się organizmu to czynniki mające związek z rozwojem nieprawidłowych struktur w obrębie guzków krwawniczych. Wraz z upływem lat zwalnia perystaltyka jelit, co sprawia, że znacznie zwiększa prawdopodobieństwo hemoroidów. Szacuje się, że ten stan chorobowy dotyczy prawie co 2. osoby po 50 roku życia w naszym kraju.

Objawy hemoroidów

Hemoroidy to dolegliwość, która kojarzy się przede wszystkim z krwawieniami z odbytu. Trzeba mieć jednak świadomość, że to nie jedyny symptom świadczący o hemoroidach. Zanim hemoroidy zaczną krwawić, przez bardzo długi czas pacjentowi dokucza swędzenie, a nawet pieczenie odbytu. To jeden z pierwszych objawów wskazujących na rozwój choroby hemoroidalnej.

Z czasem pojawia się także podrażnienie śluzówki odbytu i sącząca się z niego wydzielina. Sprzyja to rozwojowi stanu zapalnego. Następnie pacjent zaczyna odczuwać uczucie niepełnego wypróżnienia. Na papierze toaletowym mogą też pojawić się w śladowej ilości kropelki krwi. W okolicach odbytu wyczuwalny staje się wypadający guzek.

Gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, żylaki pozostają poza odbytem. Wówczas metody zachowawcze i mało inwazyjne mogą nie przynieść rezultatu. Konieczna staje się operacja. Zgłoszenie się z powyższymi objawami odpowiednio wcześnie, może szybko powstrzymać przebieg choroby. Konsultacja lekarska jest bardzo istotna także z innego powodu. Okazuje się że krwawienie z odbytu może też towarzyszyć innym chorobom, m.in. rakowi okrężnicy, wrzodziejącemu zapaleniu okrężnicy albo też chorobie Leśniowskiego-Crohna. Dlatego tak istotne jest zgłoszenie do proktologa.

Diagnostyka hemoroidów

Specjalistą, który zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem hemoroidów, jest proktolog. Wizyta u takiego lekarza może kojarzyć się wielu osobom w niekomfortowy sposób, jednak obecnie badania w gabinecie proktologicznym zostały w taki sposób zmodyfikowane, aby ograniczyć poziom wstydu pacjenta. Zamiast pozycji łokciowo-kolankowej obecnie pacjent może również położyć się na lewym boku. Takie ułożenie również umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie zmian odbytu, a także przeprowadzenie innych niezbędnych badań i nie zawstydza pacjenta.

Chcąc ocenić wnętrze odbytu, lekarz może przeprowadzić sigmoidoskopię. W tym celu wykorzysta oświetloną rurkę z kamerą, aby zobaczyć dolną część okrężnicy oraz odbytnicy. Innym typem badania jest stroboskopia. Tego typu testy nie zajmują wiele czasu, a przy tym są bezbolesne. Mogą być sposobem na to, by szybko rozpoznać problem.

Ocena hemoroidów wewnętrznych  – 4 stopnie skali

Lekarz do oceny wypadania hemoroidów wewnętrznych wykorzystuje czterostopniową skalę. Aby ocenić stopień wypadania hemoroidów, kieruje się tutaj możliwością ręcznego odprowadzenia guzka oraz ewentualnym ryzykiem powikłań miejscowych.

Stopień pierwszy wiąże się z brakiem wypadania hemoroidów. Zmiany można jednak rozpoznać w badaniu wziernikowym.

Drugi stopień dotyczy hemoroidów, które wypadają podczas oddawania stolca. Samoistnie cofają się i chowają do odbytnicy. To już na tym etapie rozwoju choroby mogą krwawić.

Trzeci stopień dotyczy hemoroidów, które znajdują się na zewnątrz już na stałe, jednak można skutecznie ręcznie wprowadzić je ponownie do odbytu.

Stopień czwarty to stałe wypadanie hemoroidów bez możliwości ich odprowadzenia.

Leczenie hemoroidów

Zastanawiasz się, co na hemoroidy będzie odpowiednim rozwiązaniem? Najpierw trzeba ocenić ich skalę. W przypadku łagodnych zmian ulgę mogą przynieść domowe sposoby, w tym m.in.:

 • nasiadówki z wywarem z rumianku albo z kory dębu. Trzeba pamiętać, by temperatura wody nie przekraczała 40 st. Celsjusza. Zbyt ciepła woda to ryzyko dodatkowego podrażnienia odbytu;
 • zimne okłady ze ściereczki, w którą zawinięto kostki lodu;
 • okłady z torebki z herbaty. Zawarta w czarnej herbacie tiamina działa przeciwbakteryjnie, co sprzyja łagodzeniu podrażnień;
 • zioła – przygotowane z nich okłady mogą złagodzić dolegliwości. Klasyczne zioła wykorzystywane w pielęgnacji hemoroidów to m.in.: piołun, rumianek, aloes, pokrzywa, babka lancetowata. Wykonany wywar można nanieść na zmiany.

Tego typu metody nie zadziałają jednak w przypadku bardziej zaawansowanych hemoroidów. Wówczas polecane są sposoby zachowawcze, jak np. przeciwzapalne preparaty, w tym leki na hemoroidy dostępne w różnych formach. Klasyczne wersje środków to m.in.:

 • maść na hemoroidy – zawierają substancje znieczulające, np. lidokainę, a także hydrokortyzon lub oczar wirgijski, które działają zmniejszająco na obrzęk i swędzenie;
 • czopki na hemoroidy – w tego typu środkach doodbytniczych znaleźć można naturalne substancje, w tym wyciąg z kasztanowca;
 • kremy – znajdują się w nich substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i zmniejszającym napięcie;
 • środki doustne o działaniu przeciwbólowym – aby złagodzić dolegliwości związane z hemoroidami, można dodatkowo włączyć do leczenia leki zawierające paracetamol czy też ibuprofen.

W aptece Codzienna znajdziesz wiele preparatów zmniejszających dolegliwości związane z hemoroidami.

Zabiegi medyczne na hemoroidy

Jeżeli tego typu leczenie nie przynosi rezultatów, wówczas konieczne staje się skorzystanie zabiegu medycznego. Gumkowanie metodą Barrona, metoda Longo, skleroterapia czy laseroterapia to przykłady tego typu rozwiązań.

W przypadku bardzo rozległych zmian wykonywana jest natomiast klasyczna operacja hemoroidów. Każdy zabieg wiąże się jednak z ewentualnymi skutkami ubocznymi i działaniami niepożądanymi, jak np. ból czy krwawienie.

Tego typu ingerencji medycznej można zapobiec, diagnozując i lecząc hemoroidy odpowiednio wcześnie. Oprócz stosowania preparatów miejscowych i ogólnych bardzo istotny jest odpowiedni styl życia, który zmniejsza ryzyko pojawiania się i pogłębiania problemu hemoroidów.

Sposoby na hemoroidy. Profilaktyka

Metodami na to, by uniknąć rozwoju hemoroidów, jest m.in. dbałość o aktywność fizyczną. Kiedy jesteś aktywny i dbasz o ruch, zmniejszasz nacisk na żyły. Ćwiczenia fizyczne to także istotne wsparcie w procesie zrzucania nadmiaru kilogramów. Pamiętaj, że nadwaga i otyłość przyczyniają się do powstawania hemoroidów, dlatego aktywność fizyczna ma tu podwójne znaczenie.

Dbaj o to, by nie przebywać w pozycji siedzącej zbyt długo, zwłaszcza w toalecie, ponieważ może to zwiększać ucisk żył w odbycie. Nie zapominaj o higienie intymnej oraz noś bawełnianą bieliznę.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.