Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Carbo medicinalis VP 300 mg, węgiel aktywny, 20 tabletek

0.00

(0)

14.39 zł

Cena jednostkowa: 7.2 zł za 10 tabletek

Dostępny, wysyłamy w ciągu 24 godzin


Opis produktu
Skład
Wskazania
Działanie
Dawkowanie
Przeciwwskazania
Działania niepożądane
Stosowanie innych leków
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przechowywanie
Zawartość
Dystrybutor
Informacje dodatkowe

Opis produktu

Carbo medicinalis VP zawiera jako substancję czynną węgiel aktywny, który jest sproszkowanym węglem aktywowanym. Po podaniu doustnym wiąże różne substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym związki nasilające perystaltykę (czynność ruchową) jelit oraz zwiększające przenikanie wody do światła jelita. Lek wiąże również toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne itp. i w ten sposób uniemożliwia ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Lek blokuje wtórne wchłanianie substancji wydalanych do jelit.

Carbo medicinalis VP stosowany jest:

 • w leczeniu biegunek
 • niestrawności
 • wzdęć
 • zatrućniektórymi lekami i innymi związkami chemicznymi.

Właściwości:

Skuteczne leczenie:

 • CARBO MEDICINALIS VP podlega kontroli jakości właściwej dla leków i dawki substancji leczniczej są ściśle określone w badaniach klinicznych, co gwarantuje bezpieczne i skuteczne leczenie.

Wielokierunkowe działanie:

 • Węgiel stosowany jest nie tylko w biegunce, ale także w niestrawności i wzdęciach. Jeden produkt może być stosowany w kilku różnych wskazaniach.

Wygoda stosowania:

 • Dzięki zastosowaniu dużej dawki węgla w 1 tabletce przyjmuje się mniejszą ilość tabletek, co jest wygodniejsze. Osoby mające problem z połykaniem tabletek mogą je rozgryźć lub rozkruszyć.

Bezpieczne leczenie:

 • Węgiel aktywny to preparat skuteczny i o ugruntowanym profilu bezpieczeństwa, dzięki czemu od lat cieszy się zaufaniem pacjentów i farmaceutów.

Skład

1 tabletka zawiera:

 • 300 mg węgla aktywnego.

Substancja czynna:

 • węgiel aktywny (Carbo activatus).

Substancje pomocnicze:

 • sacharoza, celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, karboksymetyloskrobia sodowa, glicerol, magnezu.

Wskazania

Węgiel leczniczy VP stosuje się w biegunkach, wzdęciach czy niestrawności. Po konsultacji z lekarzem produkt może zostać użyty przy zatruciach lekami lub pozostałymi substancjami chemicznymi.

Działanie

Przeciwbiegunkowe.

Dawkowanie

Lek należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotki załączonej do opakowania. W razie wątpliwości co do stosowania lub dawkowania należy zwrócić się o pomoc do lekarza bądź farmaceuty.

Niestrawność i wzdęcia:

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:
 • doustnie, przeciętnie 3 do 4 tabletki kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Tabletki można połykać w całości, jednak w celu uzyskania szybszego działania zalecane jest ich rozgryzanie.

Biegunki:

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 
 • jednorazowo doustnie około 4,0 g (10 do 13 tabletek), najlepiej w postaci przygotowanej z rozkruszonych tabletek wodnej papki. Dawkę można powtarzać co kilka godzin, jeśli to konieczne.

Zatrucia lekami i związkami chemicznymi:

Dorośli oraz dzieci powyżej 1 roku: 
 • jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle około 12,5 g (41 do 42 tabletek). W razie potrzeby można ją podawać kilkukrotnie w ciągu doby.
Dzieci poniżej 1 roku: 
 • jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle 1 g/kg masy ciała. W razie potrzeby można ją powtarzać co 4 – 6 godzin.
Osoby w wieku podeszłym, pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby: 
 • bez zmian dawkowania.

W leczeniu zatruć lekami i substancjami chemicznymi lek podaje się najczęściej w zawiesinie wodnej, np. do płukania żołądka. Sporządza się ją mieszając, rozkruszone tabletki z 400 ml wody destylowanej. Zawiesina powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Podaje się ją w zalecanej dawce doustnie przez zgłębnik i usuwa przez odessanie lub wywołanie wymiotów odzyskując całkowitą ilość podanego węgla.

Przeciwwskazania

Leku Węgiel aktywny VP nie stosujemy:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na węgiel aktywny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli pacjent jest nieprzytomny a jednocześnie nie ma w odpowiedni sposób zabezpieczonych dróg oddechowych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Carbo Medicinalis VP może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.


W trakcie stosowania leku mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit (rzadko - u 1 do 10 osób na 10 000):

 • wymioty, zaparcia, biegunki;
 • czarne zabarwienie stolca.

Odnotowano przypadki aspiracji do płuc (przedostania się substancji płynnych lub stałych do płuc), zwłaszcza podczas wymiotów po podaniu węgla.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Carbo Medicinalis VP po podaniu doustnym neutralizuje działanie innych podanych jednocześnie tą drogą substancji (w tym leków). W przypadku konieczności podania innych leków doustnie, należy je zastosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla aktywnego.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • jeśli pomimo leczenia wzdęcia utrzymują się 7 dni a biegunka 2 dni, lub jeśli obok biegunki wystąpi gorączka lub krew w stolcu, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to wskazywać, że leczenie węglem aktywnym jest niewystarczające;
 • jeśli zatrucie zostało spowodowane przez takie substancje, jak kwas borowy, siarczan żelaza(II) i inne związki metali, DDT, cyjanki, lit, etanol, metanol, glikol etylenowy, produkty rafinacji ropy naftowej czy kwasy i zasady nieorganiczne, ponieważ w tych zatruciach węgiel aktywny jest mało skuteczny (konieczne może się okazać zastosowanie innego leku);
 • gdy Węgiel leczniczy VP stosowany jest u osoby nieprzytomnej lub takiej, u której zatrucie spowodowane jest przez leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy albo prowadzące do drgawek, ponieważ istnieje wówczas niebezpieczeństwo przedostania się leku lub zawartości żołądka do dróg oddechowych (przed wykonaniem płukania żołądka konieczne jest w takim przypadku zabezpieczenie dróg oddechowych przy pomocy intubacji);
 • gdy Węgiel leczniczy VP stosowany w przebiegu zatrucia spowodowanego przez środek wpływający na perystaltykę jelit (np. środek przeciwcholinergiczny – m. in. oksybutyninę, czy opioid – np. metadon);
 • jeśli jednocześnie stosuje się inne leki, ponieważ Węgiel leczniczy VP może osłabiać ich działanie.
 • Carbo medicinalis VP zawiera sacharozę, każda tabletka zawiera 253,5 mg sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
 • Gdy zatrucie wywołane jest przez leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy lub prowadzące do drgawek, ponieważ w przypadku zatrucia takimi lekami, podobnie jak u osób nieprzytomnych, istnieje zagrożenie aspiracji do płuc (przedostania się substancji płynnych lub stałych do płuc) w takich sytuacjach przed zastosowaniem płukania żołądka lekarz powinien najpierw przeprowadzić intubację.

Środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i tylko sporadycznie podczas leczenia węglem aktywnym, ponieważ ciężka i długotrwała biegunka może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych.
W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać pozajelitowo; jeśli konieczne jest wywołanie wymiotów przez lek doustny (np. ipekakuanę), należy wywołać je przed podaniem węgla. Węgiel należy podać 30 - 60 minut po ustaniu wymiotów. Nie należy stosować węgla, kiedy niezbędne jest podanie doustne specyficznego antidotum (odtrutki), np. metioniny.

Ciąża i karmienie piersią:

 • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Przed zastosowaniem produktu leczniczego w czasie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem:

 • Carbo Medicinalis VP nie należy przyjmować podczas, ani bezpośrednio po posiłkach, ponieważ pokarm zmniejsza zdolność adsorpcyjną węgla aktywnego.

Przechowywanie

 • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
 • Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.

Zawartość

20 tabletek

Dystrybutor

ICN Polfa Rzeszów S.A.

ul. Przemysłowa 2

35-959, Rzeszów.

Producent:

PHARMASWISS CESKA REPUBLIKA

Jankovcova 1569/2c

Praga, Republika Czeska

Informacje dodatkowe

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu!

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.