Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Nerwica i depresja

Znalezione produkty: 10
1

1 - 10 z 10 produktów

1

Apteka Codzienna to miejsce, gdzie zatroszczysz się o swój układ nerwowy. Zobacz, jak robić to w rozsądny sposób. W naszej aptece znajdziesz wiele preparatów, które wspomagają zdrowie psychiczne. Z nami przejdziesz też przez leczenie depresji i innych dolegliwości.

Zdrowie psychiczne istotą szczęśliwego życia

Komponentem szczęśliwego życia jest nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Aby dobrze funkcjonować na co dzień, należy troszczyć się o ten aspekt życia. Tymczasem wciąż przez wiele osób zdrowie psychiczne jest traktowane jako to mniej ważne niż zdrowie fizyczne. Warto pamiętać, że człowiek jest istotą składającą się nie tylko z ciała, ale też z duszy. Dlatego troska o psychikę powinna być priorytetem. Zaniedbania sfery psychicznej mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, a także chorób psychosomatycznych. Łuszczyca, astma, atopowe zapalenie skóry to przykładowe dolegliwości, które nierzadko rozwijają się na gruncie dolegliwości psychicznych.

O swój komfort psychiczny należy dbać nie tylko w ramach profilaktyki chorób i zaburzeń psychicznych, ale także dlatego, by:

  • wspomagać koncentrację,
  • osiągać lepsze wyniki w miejscu pracy,
  • realizować się w życiu prywatnym i zawodowym,
  • lepiej rozumieć siebie i swoje potrzeby,
  • otworzyć się na innych, pielęgnując empatię,
  • rozwijać się intelektualnie i emocjonalnie.

Ważną częścią składającą się na zdrowie psychiczne jest także prawidłowo działający układ nerwowy. Można wspomagać jego pracę poprzez stosowanie różnych suplementów diety zawierających wartościowe minerały i pierwiastki.

Jak wspierać układ nerwowy?

Suplementy i leki na układ nerwowy, które są dostępne bez recepty w naszej aptece internetowej to prawdziwe bogactwo wartościowych składników takich jak:

  • witaminy z grupy B - to bardzo istotne wsparcie układu nerwowego, ponieważ tego rodzaju witaminy wpływają na produkcję neurotransmiterów. To substancje chemiczne, których zadaniem jest przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Co ciekawe, witaminy z grupy B najlepiej stosować łącznie, ponieważ uzupełniają się wzajemnie i zażywanie tylko jednego rodzaju witaminy z tej grupy, np. tiaminy, może wywołać zachwianie równowagi pomiędzy tymi substancjami w organizmie. Niedobór witamin z grupy B przyczynia się do zaburzeń układu nerwowego, w tym problemów z pamięcią i koncentracją, trudności z utrzymaniem równowagi czy dezorientacji;
  • kwasy omega-3 w pozytywny sposób oddziałują na koncentrację, a także myślenie. Dodatkowo mogą ograniczać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera;
  • witamina C - to silny przeciwutleniacz, który chroni komórki przed wpływem stresu oksydacyjnego powodującego ich uszkodzenie;
  • minerały: selen, magnez, potas, miedź i cynk - mają dobroczynny wpływ na komórki układu nerwowego i wspierają neuroprzekaźniki.

Wszystkie te składniki znajdują zastosowanie, gdy szukasz wsparcia dla swojego organizmu, jednak nie chorujesz na poważne choroby psychiczne, takie jak depresja czy nerwica. Jeżeli borykasz się z którąś z nich, taka suplementacja jest niewystarczająca i musisz podjąć się leczenia u lekarza psychiatry. To specjalista, który otoczy Cię opieką i wesprze w drodze do zdrowia.

Powszechne choroby psychiczne - poznaj je lepiej

Dwie popularne choroby naszych czasów to nerwica i depresja. Obecnie prawdziwą plagą jest coraz częściej diagnozowana depresja. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku będzie to jedna z najpopularniejszych diagnozowanych dolegliwości. Nie ustępuje jej nerwica, która również jest poważnym problemem społecznym. Co ciekawe, obie choroby mają wiele wspólnych objawów, m.in. brak energii, problemy ze snem, apatię. Mimo to stanowią dwie osobne jednostki chorobowe.

Czy wiesz, czym różnią się od siebie te dwa zaburzenia? Podstawowa różnica polega na tym, że zaburzenia nerwicowe mają związek z lękiem, natomiast zaburzenia depresyjne wywołane są obniżonym nastrojem.

Depresja - nie tylko obniżony nastrój

Depresja to choroba psychiczna, nazywana także chorobą duszy. Pęd, w jakim żyjemy, często doświadczany stres, a także szereg traumatycznych sytuacji, w tym tych, sięgających czasów dzieciństwa przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Skłonność do depresji jest też dziedziczona.

Choć obecnie można zauważyć duże zmiany w postrzeganiu chorych na depresję przez społeczeństwo, nadal w wielu środowiskach obserwuje się bagatelizowanie tego tematu. Chorym sugeruje się “wzięcie w garść”, pozytywne myślenie. Kieruje się względem nich wiele niewspierających komunikatów, które zamiast pomagać, dodatkowo niszczą poczucie własnej wartości i wpędzają coraz mocniej w objęcia choroby. Tymczasem szybka interwencja lekarska może powstrzymać tę wyniszczającą falę i sprawić, że pacjent odzyska dawny spokój ducha.

Jak rozpoznać depresję?

Smutek, brak uśmiechu, wieczne przygnębienie - tak wiele osób wyobraża sobie człowieka dotkniętego depresją. Tymczasem osoba z tą chorobą nierzadko potrafi zakładać wiele masek. Na depresję często chorują ci, po których nie widać problemu. Potrafią umiejętnie skrywać swoje cierpienie. “Uśmiechnięta depresja” to jedno z określeń nazywających depresję, która jest maskowana uśmiechem. Jakie są typowe objawy depresji? Na tej liście znajdują się:

  • problemy z realizowaniem codziennych funkcji fizjologicznych związanych z jedzeniem, snem czy seksem;
  • uczucie chronicznego zmęczenia;
  • niska samoocena;
  • pesymizm;
  • brak motywacji do działania;
  • nieracjonalne poczucie winy.

Oczywiście, symptomów depresji jest więcej. Lekarz ocenia je indywidualnie podczas diagnozy konkretnego pacjenta. Co istotne, tego rodzaju zaburzenia muszą utrzymywać się minimum 2 tygodnie, by lekarz mógł stwierdzić depresję.

W procesie zdrowienia bardzo istotne jest przede wszystkim dostrzeżenie własnego bólu i smutku, nadanie mu wartości i nieumniejszanie towarzyszących uczuć. Odpowiednia psychoterapia to jednak połowa sukcesu. Niezwykle ważne jest też przyjmowanie przepisanych przez specjalistę lekarstw.

Nerwica i depresja - jak leczyć?

Leczenie depresji opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu leków na depresję. Zasadnicza większość leków wykorzystywanych do leczenia depresji nie wpływa w negatywny sposób na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Ponadto tego typu leki mogą być stosowane w warunkach domowych. jeżeli objawy się nasilą i choroba stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjenta, bardzo istotne jest podjęcie leczenia szpitalnego. Drugim ważnym filarem jest często psychoterapia, jednak wielu chorych, m.in. ze względu na brak środków, rezygnuje z tej metody leczenia.

Z kolei nerwicę leczy się głównie poprzez psychoterapię. Psychoterapia pomaga zmodyfikować podejście pacjenta do swoich objawów, a także zmienić sposób myślenia o sobie oraz o swoich bliskich. Podczas psychoterapii pacjent uczy się również odpowiednich technik relaksacyjnych, dzięki którym w trudnej sytuacji łatwiej będzie mu sobie poradzić.

Okazuje się, że tylko ograniczoną liczbę nerwic leczy się z wykorzystywaniem leków. Typowe tabletki na nerwicę działają przeciwlękowo, a przy tym zmniejszają objawy towarzyszące lękowi, wśród których można wymienić m.in.: kołatanie serca, nadmierną potliwość czy też drżenie rąk. Chory może też mieć ataki paniki. Wszystkie one utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Nerwica depresyjna - objawy i występowanie

Czy depresja może występować wraz z nerwicą? Okazuje się, że tak. Zaburzenie psychiczne łączące objawy obu jest nerwica depresyjna. Warto wiedzieć, że dominującymi symptomami są tu dolegliwości klasyczne dla pierwszej z wymienionych chorób. Aby tego typu zaburzenie się rozwinęło, pacjent zazwyczaj musi być narażony na czynniki ryzyka, wśród których wymienić można: stres i szybkie tempo życia, a także traumatyczne przeżycia z przeszłości.

Dla rozwoju nerwicy depresyjnej znaczenie mają też indywidualne predyspozycje psychiczne pacjenta, w tym gospodarka neurotransmiterów w mózgu. Przyczyna tej choroby to zazwyczaj dysonans pomiędzy oczekiwaniami a realnymi możliwościami ich realizacji.

Wskazuje się na szereg dolegliwości świadczących o nerwicy depresyjnej. To m.in.:

  • bóle głowy,
  • mrowienia,
  • parestezje,
  • obniżenie libido,
  • problemy z zasypianiem,
  • koszmary senne,
  • duża zmienność emocjonalna,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji.

Warto również zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy nerwicą depresyjną a depresją nerwicową. W tym drugim zaburzeniu dominujące są objawy charakterystyczne dla depresji.

Sposoby na nerwicę depresyjną to np. psychoterapia poznawczo-behawioralna, która pozwala pacjentom odkryć źródła problemów i nazwać ukryte potrzeby. Klasyczne leki stosowane w terapii to zazwyczaj inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Bardzo ważnym elementem leczenia tego typu problemu zdrowotnego jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i niepodważanie ich nawet w sytuacjach, gdy choroba przechodzi remisję. Tylko stałe przewlekłe leczenie pozwala uzyskać zadowalające rezultaty. Leczenie nerwicy i innych zaburzeń psychicznych to prawdziwe wyzwanie, jednak stosowanie się do wytycznych specjalisty przynosi rezultaty.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.