Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Skurczowe bóle brzucha

Znalezione produkty: 22
1

1 - 22 z 22 produktów

1

Skurczowe bóle brzucha są przypadłością, która raz na jakiś czas spotyka osoby w różnym wieku, bez względu na płeć. Pojawiają się one w różnych momentach, a ich rodzaj oraz nasilenie zależą od podłoża dolegliwości. Nieprzyjemne skurcze skutecznie łagodzą leki spazmolityczne oraz zioła.

Skurcze po prawej i lewej stronie brzucha

Skurcze występujące po konkretnej stronie brzucha związane są przeważnie z chorobami wewnętrznych narządów zlokalizowanych w danym miejscu. Jeżeli pojawiają się one po prawej, mogą być objawem kamicy dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego, zapalenia trzustki, kolki żółciowej, ropnia wątroby, zapalenia wyrostka robaczkowego, kamicy nerkowej lub rozmaitych patologii narządów płciowych. Skurcze lewej strony brzucha świadczyć mogą natomiast o zespole jelita nadwrażliwego, uchyłkach jelita grubego, kolce nerkowej, skręcie jajnika, pęknięciu torbieli jajnika lub chorobach trzustki czy śledziony.

Skurcze na dole brzucha

Skurcze pojawiać mogą się także w dole brzucha. Najczęściej skarżą się na nie kobiety, a to ze względu na fakt, iż bardzo często związane są one z narządami rodnymi. Skurcze w podbrzuszu nierzadko towarzyszą miesiączce, endometriozie, pęknięciu torbieli jajników czy skrętowi przydatków. Mogą być one także symptomem rozwijającego się zapalenia wyrostka robaczkowego, niedrożności jelit, nadwrażliwości jelita grubego czy zapalenia jelit lub żołądka. Niekiedy skurcze pojawiające się w dole brzucha sygnalizują rozmaite choroby układu moczowego typu kamica nerkowa, stan zapalny nerek lub zapalenia pęcherza. Mogą mieć one również podłoże somatyczne i świadczyć o przeżyciach psychicznych.

Leki rozkurczowe na ból brzucha

W walce ze skurczami brzucha dobrze sprawdzają się leki spazmolityczne, nazywane również rozkurczowymi, które działają zwiotczająco na mięśnie gładkie. Występuje tu podział na spazmolityki bezpośrednie i pośrednie. Pierwsze z nich to alkaloidy izochinolowe oraz ich pochodne. Oddziałują one rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu krążenia. Wskazaniami do ich stosowania jest kolka nerkowa i wątrobowa, bolesne miesiączki oraz nadciśnienie. Jeżeli chodzi natomiast o spazmolityki pośrednie, wpływają one na receptory autonomiczne, oddziałując na konkretne grupy mięśni. Leki te znajdują zastosowanie w leczeniu kolki nerkowej, dróg moczowych oraz dróg żółciowych. Jako że mają one hamujący wpływ na mięśniówkę macicy, chronią one kobiety ciężarne przed poronieniem i znajdują zastosowanie w czasie przedwczesnego porodu. Preparaty rozkurczowe o działaniu pośrednim podaje się także mężczyznom borykającym się z przerostem gruczołu krokowego.

Leki z drotaweryną na skurczowe bóle brzucha

Jednym z najpopularniejszych składników dostępnych w aptekach leków na skurczowe bóle brzucha jest drotaweryna. To organiczny związek chemiczny i pochodna papaweryny - alkaloidu izochinolinowego, który występuje w opium. Działa ona silnie rozkurczająco na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych. Leki z drotaweryną znajdują zastosowanie przy: bolesnych miesiączkach, stanach skurczowych mięśni gładkich wywołanych przez choroby dróg żółciowych, takich jak:

  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • kamica pęcherzyka żółciowego czy stany zapalne przewodów żółciowych,
  • stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego typu choroba wrzodowa dwunastnicy,
  • choroba wrzodowa żołądka,
  • zapalenie jelit,
  • zapalenie żołądka,
  • zapalenie trzustki,
  • zapalenie okrężnicy,
  • zespół jelita drażliwego,
  • wzdęcia czy stany skurczowe odźwiernika żołądka oraz bólach głowy pochodzenia naczyniowego.

Możliwe skutki uboczne przyjmowania leków z drotaweryną

Efektami ubocznymi leków na skurczowe bóle brzucha z drotaweryną mogą być: zawroty głowy, nudności, wiotczenie mięśni, senność, apatia, zaparcia oraz zmniejszenie częstotliwości i głębokości oddechów. Przeciwwskazaniami do ich stosowania są: nadwrażliwość na składniki preparatu oraz niewydolność wątroby, nerek i serca.

Leki na skurczowe bóle brzucha z butylobromkiem hioscyny

W aptekach spotkać można się również z lekami na skurcze brzucha zawierającymi butylobromek hioscyny. To substancja o działaniu spazmolitycznym będąca alkaloidem tropanowym i antagonistą środkowych oraz obwodowych receptorów muskarynowych mięśni gładkich. Skutecznie redukuje ona ich napięcie, osłabia motorykę przewodu pokarmowego i wydzielanie żołądkowe i działa przeciwwymiotnie. Leki z butylobromkiem hioscyny dobrze sprawdzają się w leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, skurczach przewodu pokarmowego i żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, skurczu odźwiernika oraz zaparć spastycznych.

Skutki uboczne, jakie mogą wystąpić podczas stosowania preparatów z tej grupy to: uczucie suchości w jamie ustnej, przyspieszenie tętna oraz zaburzenia akomodacji. Przeciwwskazaniami do ich przyjmowania są: przerost gruczołu krokowego, jaskra, zaparcia atoniczne, niedrożność porażenna jelit oraz nadwrażliwość na leukopenię i alkaloidy tropanowe.

Preparaty z papaweryną

W leczeniu skurczowego bólu brzucha zastosowanie znajdują również preparaty z papaweryną. Substancja ta należy do izochinolinowych alkaloidów opium. Rozkurcza ona mięśnie gładkie narządów wewnętrznych, wpływając bezpośrednio na ich komórki. Po leki z dodatkiem papaweryny warto sięgnąć przy kolce żółciowej, nerkowej i jelitowej, stanach skurczowych dróg żółciowych oraz bolesnym parciu na mocz.

Do najpopularniejszych skutków ubocznych związanych z zażywaniem wymienionych powyżej środków zalicza się: ból i zawroty głowy, rumień twarzy, zaparcia lub biegunka, dyskomfort w jamie brzusznej, brak łaknienia, nudności, wymioty, senność, nadmierną potliwość, zaburzenia oddychania oraz niedociśnienie.

Zioła na skurczowe bóle brzucha

Ze skurczowym bólem brzucha pomogą się także uporać rozmaite zioła w formie herbat, wywarów i naparów. Działanie rozkurczowe ma między innymi mięta. Skutecznie łagodzi ona skurcze mięśni gładkich oraz wzdęcia. Jako że ułatwia trawienie, warto ją wypić po obfitym, ciężkostrawnym posiłku. Kolejne godne polecenia zioło na skurcze brzucha to rumianek. Dzięki zawartym w nim flawonoidom i pochodnym kumaryny działa on przeciwskurczowo i wiatropędnie. Rumianek ma również właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe. Sprawia to, że stosuje się go w leczeniu stanów zapalnych jelit i żołądka oraz łagodzeniu objawów nietolerancji pokarmowej. Osoby borykające się ze skurczami brzucha, sięgnąć mogą także po napar z kopru włoskiego. Doskonale radzi on sobie ze wzdęciami, zaparciami oraz skurczami jelit. Kolejne zioło pomagające się uporać z omawianą dolegliwością to dziurawiec. Dzięki zawartości flawonoidów stymuluje on drogi żółciowe. Oprócz tego, działa rozkurczająco na przewód pokarmowy, niwelując kolki i bóle.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.