Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Brodawki, kurzajki

Znalezione produkty: 9
1

1 - 9 z 9 produktów

1

Brodawki i kurzajki - czym są i co je powoduje?

Brodawki, zwane potocznie kurzajkami to zmiany skórne wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki pojawiają się najczęściej u dzieci, ale są także problemem dorosłych. Mogą pojawić się w każdym wieku oraz w praktycznie każdej lokalizacji, gdzie głównie zajmują obszar stóp i dłoni, zaś nieleczone mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele.

Niektóre odmiany wirusa brodawczaka, przenoszone drogą płciową powodują powstanie kłykcin kończystych, czyli brodawek w rejonach narządów rozrodczych, którym towarzyszą najczęściej dolegliwości, takie jak: pieczenie, świąd, podrażnienie, stan zapalny pęcherza, a u kobiet również upławy. Wszystkie brodawki wymagają kontaktu z lekarzem, tak aby wykluczyć występowanie innych chorób, w tym poważne choroby dermatologiczne, takie jak nowotwór skóry.

Brodawka - przyczyny

Podstawową przyczyną rozwoju brodawki zwykłej jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego typu 2, którego nosicielstwo w naszej populacji jest niezwykle wysokie i wynosi około 60%. Mimo to, obecność DNA wirusa w organizmie człowieka wcale nie warunkuje, że w przyszłości rozwinie się u niego ta choroba. Zwykle wymienia się kilka stanów mogących przyczynić się do wysiewu zmian, a są to:

  • podawanie rąk (stąd np. częste kurzajki na dłoniach dzieci z uwagi na kontakt z rówieśnikami),
  • przyjmowanie leków obniżających odporność (glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne),
  • błędy żywieniowe oraz niedobory pokarmowe (anoreksja, bulimia, nieprawidłowe żywienie, schodzenia układu pokarmowego) – niedostateczna podaż witamin i minerałów,
  • kontakt seksualny,
  • brak higieny rąk,
  • przewlekły alkoholizm oraz narkomania.

Sposoby leczenia kurzajek

Do najpopularniejszych metod domowych leczenia kurzajek należą wymrażanie oraz stosowanie specjalnych terapii keratolitycznych. Ponadto w usuwaniu brodawek pomocne mogą być preparaty miejscowe, stosowane pomocniczo w przypadku niektórych zmian skórnych pochodzenia wirusowego. Nasza apteka Codzienna posiada szeroki wybór produktów typu płyn, aerozol, spray na brodawki, zamrażacze oraz maści zawierające eter dimetylowy.

Popularne preparaty stosowane w leczeniu brodawek i odcisków zawierają w składzie:

  • azotan srebra i potasu,
  • kwas mlekowy i salicylowy,
  • kwas monochlorooctanowy,
  • kwas trichlorooctanowy,
  • mocznik,
  • eter dimentylowy.

Popularną metodą pozbycia się brodawek jest domowa krioterapia, którą wykonuje się przy pomocy specjalnego sprayu z aplikatorem zawierającym eter dietylowy i gaz. Powodują one zamrożenie zmiany skórnej, a następnie jej zanikanie. Dużą popularnością cieszą się również kremy, żele i plastry na brodawki. Azotan srebra stanowiący popularny składnik sztyftów do usuwania brodawek wspomaga gojenie się uszkodzonej skóry, zaś plastry na kurzajki to wygodny sposób na pozbycie się niechcianych zmian skórnych. Dzięki zawartości wysokich stężeń kwasu salicylowego, i temu, że pozostają przez długi czas w kontakcie ze skórą, są wygodne w użyciu, pozwalają zaoszczędzić czas oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się brodawek po całym ciele. Oprócz stricte medycznych form leczenia brodawek w naszej ofercie znajdą Państwo również naturalne olejki eteryczne, np. olejek cytrynowy oraz olejek z drzewa herbacianego, które z uwagi na zawartość m.in. terpinolu i alfa-terpinen, o charakterze przeciwwirusowym, są w stanie skutecznie rozprawić się z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Leczenie brodawek, kurzajek i otarć

Oprócz preparatów na kurzajki i inne tego typu skórne zmiany wirusowe w naszej ofercie dostępne są również środki przyśpieszające gojenie się bolesnych otarć i odcisków, które nie tylko chronią przed mechanicznymi obdarciami, ale zawierają substancje lecznicze regenerujące uszkodzone komórki. Dzięki właściwościom zmiękczającym i nawilżającym preparaty na odciski zapobiegają także powstawaniu nowych niepożądanych zmian. Z kolei, jeśli masz wątpliwości, co zrobić z ranami powstałymi na skutek niewygodnych butów, zawsze możesz udać się do podologa lub lekarza rodzinnego.

Domowe sposoby walki z kurzajkami

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się brodawki jest ogólnie dostępy sok z glistnika. Glistnik, nazywany również jaskółcze ziele posiada niezwykłe właściwości, którego mechanizm działania polega na blokowaniu podziałów komórek w obrębie zmiany skórnej oraz ograniczeniu replikacji wirusa HPV. Podobny mechanizm działania posiada także sok mleczny z mniszka pospolitego, przy czym jest on skuteczny w początkowych fazach tworzenia się brodawki.

Oprócz naturalnych metod, jakie daje nam natura, kolejną nieinwazyjną metodą na pozbycie się brodawek jest tzw. łyżeczkowanie kurzajki. Zabieg ten polega na wycięciu kurzajki wraz z korzeniem. Mimo tego należy pamiętać, że po łyżeczkowaniu kurzajki mogą wystąpić problemy z wykonywaniem czynności manualnych lub trudności w chodzeniu. Co więcej, w jednym przeprowadzonych nadań wykazano, że okład ze zmiażdżonego czosnku przyklejony na skórę podobnie jak wcześniejsze metody może być skutecznym sposobem na zwalczenie HPV. Pomimo wirusowego pochodzenia, nawroty są stosunkowo rzadkie, a po usunięciu brodawki następuje jednoczasowe wyleczenie z istniejącej infekcji.

Leczenie kurzajek w gabinecie lekarskim

Jeśli opisane powyżej sposoby leczenia kurzajek nie przyniosą oczekiwanych rezultatów należy udać się do lekarza. Może on poddać brodawkę m.in. zabiegowi kriochirurgii, elektroagulacji lub laserowemu usunięciu. Z kolei gdy istnieje podejrzenie złośliwości brodawki lub jest ona niepokojąco duża, należy usunąć ją chirurgicznie przez wycięcie lub łyżeczkowanie.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.