Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Ból menstruacyjny

Znalezione produkty: 43
1

1 - 24 z 43 produktów

1
...
2

Bóle menstruacyjne to z pewnością przypadłość, która skutecznie zakłóca normalne funkcjonowanie wielu kobiet. Zamiast cierpieć w milczeniu oraz kurczyć się z przeszywającego bólu warto w takich przypadkach zażyć specjalny środek rozkurczowy, który efektywnie uśmierzy ból w awaryjnych sytuacjach.

Co ciekawe, sam ból menstruacyjny jest zjawiskiem dosyć powszechnym. Bóle menstruacyjne dotykają niemal 75% kobiet w okresie dojrzewania i zostaje on w dalszym ciągu z kobietą u około 30% ankietowanych. Ból menstruacyjny przybiera różne stopnie nasilenia i występuje zarówno przed jak i w trakcie trwania miesiączki. W Aptece Codzienna znajdą Państwo leki przeciwbólowe dla kobiet dostępne bez recepty, które z pewnością znajdą miejsce w każdej torebce kobiety cierpiącej na bolesne miesiączki.

Co powoduje ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny stanowi prekursor krwawienia miesiączkowego. Jest on najbardziej intensywny w pierwszej dobie i z każdym dniem słabnie, jednak z pewnością przeszkadza nadal w prawidłowym funkcjonowaniu.

U zdrowych kobiet skurcze menstruacyjne są spowodowane skurczem i rozkurczem mięśnia gładkiego zwanego macicą w celu wydalenia błony śluzowej, w której nie zagnieździło się zarodek. Jeśli skurcze są silne i pojawiają się ze zbyt dużą częstotliwością, wówczas włókna mięśniowe nie są zaopatrywane w wystarczającą ilość krwi i tlenu, co powoduje dyskomfort.

Warto pamiętać, że ból menstruacyjny nie zawsze może pochodzić z samego przejścia miesiączki. Bolesne miesiączkowanie może być również spowodowane zmianami chorobowymi, takimi jak endometrioza, włókniaki, torbiele czy zapalenie jajników. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa w celu zbadania układu rozrodczego.

Zespół bolesnego miesiączkowania - przebieg i objawy

Ból miesiączkowy zwykle rozpoczyna się na kilka godzin przed lub wraz z krwawieniem miesiączkowym i ma charakter skurczowy. Jest zlokalizowany w środkowej i dolnej części brzucha i może obejmować kręgosłup lędźwiowy i obszar biodra. Najczęściej utrzymuje się od 12 do 24 godzin, ale w niektórych przypadkach może trwać kilka dni. Bóle menstruacyjne, zwane także bólami menstruacyjnymi stanowią główny objaw zespołu bolesnego miesiączkowania (ZBM), na który składają się objawy, takie jak:

 • bóle i zawroty głowy
 • wymioty
 • nudności
 • kołatanie serca
 • osłabienie i otępienie
 • zmęczenie i senność
 • biegunka
 • rozdrażnienie i zmienność nastroju

Warto wiedzieć, że oprócz typowych objawów zespołu bolesnego miesiączkowanie (ZBM) może mu towarzyszyć również zespół napięcia przedmiesiączkowego, który objawia się przede wszystkich zmiennością nastroju, ogólnym rozdrażnieniem oraz bólem piersi. Jeśli dolegliwości nie ustępują i utrudniają normalne funkcjonowanie, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. 

Leki rozkurczające na bóle miesiączkowe

Leki dostępne bez recepty, które pomagają w walce z bólem menstruacyjnym powinny posiadać przede wszystkim substancję rozkurczową, m.in.: chlorowodorek drotaweryny. Substancja ta powoduje rozkurczenie się mięśni gładkich, z których zbudowana jest między innymi macica, a tym samym likwidację bólu.

Wśród leków stosowanych na bolesne miesiączki możemy znaleźć również preparaty z ibuprofenem, paracetamolem, deksketoprofenem czy metamizolem. Substancje te wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Opinie kobiet, które dzięki spożyciu leków rozkurczowych poczuły znaczną ulgę potwierdzają ich skuteczność w walce z bólami menstruacyjnymi.

Pamiętaj, aby leki na bazie deksketoprofenu stosować wyłącznie na okres nie dłuższy niż czas występowania objawów i stosować się do zalecanego dawkowania.

W ofercie internetowej apteki Codzienna znajdziecie Państwo również preparaty zawierające m.in. ekstrakt z owoców niepokalanego zwyczajnego, który ze względu na swoje właściwości łagodzące pomaga ograniczyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym m.in.: wahania nastroju, nerwobóle czy spadek nastroju.

Do najczęściej stosowanych preparatów podczas bolesnego miesiączkowania należą:

 • No-Spa Max 80 mg, 20 tabletek
 • Pyralgina 500 mg, 20 tabletek
 • Scopolan Compositum 10 mg + 250 mg, 10 tabletek drażowanych
 • No-Spa 40 mg, 40 tabletek
 • Drotafemme Forte 80 mg, 20 tabletek

Ból menstruacyjny - jakich leków unikać?

W czasie bolesnego miesiączkowania odradza się zażywanie leków zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy ponieważ substancja ta posiada działanie rozrzedzające krew, co mogłoby spowodować nasilenie krwawienia menstruacyjnego.

Domowe sposoby na walkę z bólem miesiączkowym

Oprócz standardowego zażywania leków o działaniu rozkurczowym warto pomyśleć o wsparciu naszego organizmu odpowiednim masażem, ćwiczeniami czy dietą.

Ciepłe okłady na brzuch

Ciepło stanowi doskonały środek wspomagający w walce ze skurczem mięśni podczas bólu menstruacyjnego. Rozluźnia ono napięte mięśnie, łagodzi skurcze macicy oraz poprawia krążenie krwi. Wystarczy napełnić plastikową butelkę ciepłą wodą i przyłożyć ją do brzucha. Jeśli ta metoda nie sprawdza się u Ciebie, zainwestuj w specjalny termofor medyczny, który w bezpieczny sposób przyłożysz do brzucha bez obaw o rozlanie lub poparzenie skóry. Podczas okładów pamiętaj, aby nie nalewać wody o zbyt wysokiej temperaturze ponieważ może ona nasilić krwawienie.

Masaż brzucha

Podobnie jak w przypadku ciepłych okładów, delikatny masaż (koliste ruchy wokół pępka oraz ruchy rąk od boków brzucha do środka) przyniesie przyjemne doznania. Użyj oliwki do masażu połączonej z olejkami eterycznymi, takimi jak lawenda lub majeranek, które zapewnią Ci uzyskanie najlepszych wyników. Masaż jest jedną z najskuteczniejszych metod relaksacji, sprzyja wyciszeniu, czyli dokładnie temu, czego potrzebujesz. Udowodniono również, że stres zwiększa produkcję hormonu prostaglandyny – czynnika odpowiedzialnego za skurcze mięśni gładkich brzucha.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.