Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Żylaki i obrzęki

Znalezione produkty: 62
1

1 - 24 z 62 produktów

1
2
...
3

Żylaki i obrzęki są początkowo traktowane jako dolegliwość natury estetycznej, Jednak ich obecność wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, nierzadko wymagającymi stosowania leków lub nawet poddania się zabiegom medycznym. Apteka Codzienna to Twoja przestrzeń w Internecie, gdzie znajdziesz wiele preparatów łagodzących problemy z żylakami oraz obrzękami. Zobacz, co może przynieść ulgę w walce z tym problemem.

Obrzęki - czym są?

W wyniku nagromadzenia się nadmiernej ilości płynów w różnych częściach ciała pojawiają się opuchnięcia. Najczęściej rozpoznaje się je w okolicach stóp, łydek, twarzy czy też rąk. Opuchnięcie i obrzmienie to klasyczne objawy pojawiającego się obrzęku. Ponadto, u wielu osób występuje ból i napięcie w miejscu obrzmienia. Klasycznym objawem obrzęku jest również zaczerwienienie tkanki. Skóra staje się też wyraźnie cieplejsza.

Zazwyczaj w przypadku obrzęków, pierścionek, który dotąd pasował na palec, nie chce z niego zejść, a buty stają się “za małe”.

Wyjątkowym rodzajem tej dolegliwości jest obrzęk limfatyczny. To konsekwencja uszkodzenia naczyń chłonnych. Najpierw pojawia się opuchnięcie, które można zwalczyć naciskiem. Wraz z rozwojem tej dolegliwości obrzęk ulega zwłóknieniu, stwardnieniu, a także wielu zmianom zapalnym. W takich okolicznościach zwykły masaż może nie przynieść już rezultatów.

Przyczyny obrzęków, czyli co sprzyja ich powstawaniu

Czy zastanawiałeś się, dlaczego właściwie ciało puchnie? Bezpośrednią przyczyną są zaburzenia krążenia krwi oraz limfy. Zdarzają się one często przed menstruacją u kobiet. Co więcej, to jeden z najczęstszych symptomów wskazujących na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Wypijanie zbyt małej ilości wody, niedostateczna ilość aktywności fizycznej, zarywanie nocy, sięganie po alkohol, papierosy i wysoko przetworzone pokarmy to kolejne czynniki mające wpływ na rozwój obrzęków. Obrzęki pojawiają się również wtedy, gdy organizm jest narażony na działanie zbyt wysokiej temperatury albo określonych leków, np. preparatów przeznaczonych do leczenia astmy lub nadciśnienia. Pamiętaj, by taki skutek uboczny leczenia zgłosić swojemu specjaliście. Lekarz powinien dobrać inne leki, które nie będą wywoływać opuchlizny.

Ciąża a obrzęki

Grupę osób cierpiącą z powodu obrzęków stanowią kobiety w ciąży. Problem dotyka większości ciężarnych i pojawia się zazwyczaj już pod koniec ciąży. Jeżeli trzeci trymestr zbiega się z porą roku, jaką jest lato, to wówczas ryzyko wystąpienia obrzęków u przyszłej mamy jest jeszcze większe. Ich pojawienie się wywołane jest zmianami hormonalnymi, rosnącą macicą: uciskającą żyły oraz utrudniającą swobodny przepływ krwi, a także zwiększoną ilością krwi krążącej w organizmie.

Co do zasady, obrzęki u ciężarnej są normalnym zjawiskiem. Zwykle taki obrzęk mija po dłuższym odpoczynku. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a dodatkowo u kobiety stale utrzymuje się wysokie ciśnienie krwi, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Taki stan może zagrażać zdrowiu i życiu matki i dziecka.

Jak pozbyć się obrzęku? Domowe sposoby

Czy wiesz, że istnieje wiele domowych metod na to, by zminimalizować obrzęki? Warto lepiej poznać te sposoby, by móc zadziałać, gdy tylko zauważysz problem. Pamiętaj, że takie “domowe leczenie” zadziała tylko wtedy, gdy obrzęki są małe i występują miejscowo. Natomiast rozległy obrzęk wymaga interwencji lekarskiej.

Jeżeli obrzęk nóg to na przykład konsekwencja zbyt długiego stania albo siedzenia, należy zadbać o zrobienie sobie nawet krótkich przerw, aby się poruszać. W ten sposób można poprawić przepływ płynów w organizmie oraz uchronić się przed ich zastojem. Gdy masz tendencję do pojawiania się opuchniętych kostek u nóg albo łydek, staraj się wypoczywać z uniesionymi nogami. Pomogą Ci również chłodne kąpiele oraz zimne kompresy.

Pamiętaj także o aktywności fizycznej. Ogranicz spożycie cukru, który utrudnia pozbycie się płynów z organizmu. Dzieje się tak, ponieważ pod jego wpływem podnosi się poziom insuliny. To z kolei sprawia, że organizm ma ograniczone możliwości pozbywania się sodu, a przez to też wody. Uważaj również na sól i ostre przyprawy oraz ulepszacze smaku. To źródła sodu, który zatrzymuje wodę w organizmie.

Wprowadź do swojej diety produkty o działaniu moczopędnym. Taki wpływ na organizm mają m.in. truskawki, czereśnie, natka pietruszki, cytrusy, ogórki czy też pomidory. Dobrze też od czasu do czasu napić się herbaty z pokrzywy. Dbaj o to, by w Twojej diecie znalazł się potas, który korzystnie oddziałuje na gospodarkę wodną organizmu i wspomaga pracę mięśni.

Jak zmniejszyć obrzęki?

W naszej aptece znajduje się wiele preparatów, które przeznaczone są do miejscowego stosowania na tę dolegliwość. Zatem, co warto wdrożyć na obrzęki? Przede wszystkim zwracaj uwagę na skład środków. Ulgę mogą przynieść spraye z substancjami chłodzącymi, a także uszczelniającymi naczynia krwionośne.

Działaj od wewnątrz i wybieraj suplementy diety z wyciągami ziołowymi ułatwiającymi usuwanie wody. To m.in. wyciągi z korzenia pietruszki, ziela pokrzywy, ziela i korzenia mniszka lekarskiego czy też z liści brzozy.

Pamiętaj, że długo utrzymujący się obrzęk wymaga konsultacji lekarskiej. Może bowiem świadczyć o różnych poważnych dolegliwościach. Zaburzenia hormonalne, niewydolność wątroby, naczyń żylnych, nerek albo też przewlekła lub ostra niewydolność serca to częste przyczyny obrzęków, które należy zgłosić specjaliście.

Żylaki - dolegliwość wielu pokoleń

Żylaki to dolegliwość powstająca w konsekwencji niewydolności układu krążenia. Żylaki to symptom wskazujący na problemy z układem krążenia oraz wydolnością żył. Skłonność do tego typu zmian jest dziedziczna. Żylaki powstają najczęściej na nogach w postaci mocno uwydatnionych żył, widocznych na skórze. Mogą obejmować również okolice łydek i ud. Żylaki nóg to powszechny problem, który wymaga interwencji już na wczesnym etapie rozwoju.

Klasyczne objawy żylaków to:

 • uczucie ucisku w obrębie żyły,
 • pieczenie nóg,
 • wrażenie ciężkich nóg,
 • sine zmiany na skórze.

Niekiedy żylaki nie są jeszcze widoczne na skórze. Ich diagnostyka wymaga badania USG Dopplerem. To badanie umożliwia ocenę stanu zastawek żylnych, skrzeplin oraz określenie stopnia zwężenia naczyń krwionośnych.

Co sprzyja rozwojowi żylaków? Wiele osób ma dziedziczoną po przodkach tendencję do nieprawidłowego działania układu krążenia, co przekłada się na pojawienie się żylaków. Tej dolegliwości sprzyjają również choroby układu krążenia, ciąża, a także otyłość czy też mało aktywny styl życia.

Co stosować na żylaki?

Chcąc zmniejszyć swoje dolegliwości związane z żylakami, warto sięgnąć po dostępne w naszej aptece Codziennej preparaty. Ich celem jest:

 • poprawa krążenia,
 • przeciwdziałanie stanom zapalnym,
 • działanie przeciwobrzękowe,
 • wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Klasycznym składnikiem wielu środków, w tym maści na żylaki, jest heparyna. Substancja ta wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe. Naturalnym składnikiem obecnym w żelach na żylaki jest również wyciąg z kasztanowca. Ma on korzystny wpływ na krążenie krwi, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a dodatkowo redukuje obrzęki.

Zwróć uwagę także na to, by wybrany preparat, np. lek na żylaki, zawierał rutynę. Składnik ten znacząco wzmacnia naczynia krwionośne.

Jeżeli nie lubisz stosować preparatów zewnętrznych na skórę, odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie będą tabletki na żylaki. Tego typu kapsułki wystarczy przyjmować doustnie według zaleceń producenta. Aby zauważyć zmianę, niezbędne jest stosowanie różnych preparatów systematycznie. Klasyczne substancje, jakie są zawarte w takich kapsułkach to m.in.:

 • diosmina o działaniu poprawiającym krążenie i elastyczność naczyń krwionośnych;
 • dobesylan wapnia - wpływa pozytywnie na krążenie;
 • wyciąg z ruszczyka zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych;
 • wyciąg z kasztanowca uszczelniający żyły.

Inne składniki takich tabletek to m.in. hesperydyna, escyna czy trokserutyna. Oprócz leków polecane jest również stosowanie pończoch uciskowych.

Leczenie żylaków - klasyczne zabiegi

Pamiętaj, że w przypadku zaawansowanych żylaków, leczenie zachowawcze może być niewystarczające. W takich sytuacjach specjalista zaleci Ci m.in. zabieg na żylaki. Laserowe usunięcie żylaków albo operacja na żylaki to klasyczne metody pozbycia się tych zmian, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów.

Złotym standardem w leczeniu tej dolegliwości w początkowym stadium jest np. skleroterapia. Specjalista podaje z użyciem zastrzyku środek chemiczny do światła naczynia. W ten sposób uszkadza jego ścianę i wywołuje kontrolowany stan zapalny. W efekcie dochodzi do włóknienia i zrośnięcia się naczynia.

Profilaktyka żylaków

Pamiętaj, że jeżeli możesz mieć dziedziczną skłonność, np. po mamie lub babci do rozwoju żylaków, staraj się wypracować takie nawyki, które mogą uchronić Cię przed tą dolegliwością. Dbaj o to, by ruszać się jak najczęściej. Zatroszcz się o noszenie wygodnego obuwia. Poprawiaj swoje krążenie poprzez codzienne spacery i ćwiczenia fizyczne.

W razie, gdy zauważysz pierwsze objawy, zgłoś się do specjalisty oraz sięgnij po dostępne w aptece Codziennej kremy i maści, które je zredukują.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.