Gwarancja spakowania w ciągu 24h
Szukaj
Układ moczowo-płciowy pełni kluczowe funkcje w organizmie człowieka, odpowiadając za wydalanie zbędnych produktów przemiany materii oraz za reprodukcję. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej jakości życia. Niestety, wiele osób w trakcie swojego życia doświadcza różnego rodzaju dolegliwości związanych z tym układem. Od zapalenia pęcherza, poprzez kamicę nerkową, aż po infekcje intymne ‒ choroby układu moczowo-płciowego stanowią różnorodną grupę schorzeń, które dotykają osób w każdym wieku.
Jak nazwa wskazuje, układ moczowo-płciowy składa się z dwóch oddzielnych układów ‒ moczowego i płciowego. Ich budowa i funkcjonowanie są jednak ściśle ze sobą związane.
Układ moczowy ‒ zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet ‒ zbudowany jest z tych samych elementów. Parzyste nerki, położone w okolicy lędźwiowej po obu stronach kręgosłupa, odpowiedzialne są za filtrowanie krwi i produkcję moczu. Powstały mocz spływa dwoma cienkimi moczowodami do pęcherza moczowego, który magazynuje mocz przed jego wydaleniem. Ostatnim elementem układu moczowego jest cewka moczowa, której główną funkcją jest wyprowadzenie moczu w pęcherza moczowego na zewnątrz ciała.
Duże różnice występują z kolei w budowie męskiego i żeńskiego układu płciowego. Głównymi narządami rozrodczymi mężczyzn są zlokalizowane w mosznie parzyste jądra, do których przylegają niewielkie najądrza. Wytworzone w jądrach plemniki transportowane są pęcherzyków nasiennych za pomocą parzystych nasieniowodów, a następnie do gruczołu krokowego, zwanego potocznie prostatą. Na tym etapie następuje skrzyżowanie się układu płciowego z moczowym, gdyż wytworzone nasienie transportowane jest przez moczowody do prącia.
Kobiecy układ płciowy składa się z parzystych jajników, w których produkowane są komórki jajowe oraz hormony płciowe. Od nich odchodzą parzyste jajowody, których ujście znajduje się w macicy. Nieco niżej położona jest pochwa, która stanowi połączenie pomiędzy macicą a sromem. Z kolei srom, stanowiący zewnętrzną część żeńskiego układu płciowego, składa się między innymi z warg sromowych, łechtaczki czy przedsionka pochwy.
Schorzenia układu moczowo-płciowego to niezwykle szeroka grupa chorób, różniących się od siebie etiologią, obrazem klinicznym oraz przebiegiem. Czy można całkowicie im zapobiec? Niestety nie. Można jednak zwrócić uwagę na wspólne czynniki ryzyka, predysponujące do rozwoju większości chorób układu moczowo-płciowego. Zalicza się do nich między innymi:
Choroby układu moczowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. Na schorzenia, takie jak zapalenie pęcherza moczowego czy kamica nerkowa, chorują ludzie w każdym wieku. Pierwsze objawy tych chorób zwykle pojawiają się nagle, znacznie obniżając komfort życia chorej osoby. Nie należy ich ignorować, gdyż nawet pozornie niewinne dolegliwości mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia całego organizmu.
U zdrowego człowieka układ moczowy ‒ z wyjątkiem ujścia cewki moczowej ‒ powinien być jałowy. Nierzadko jednak w obrębie tego układu dochodzi do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Zakażenie układu moczowego może być bezobjawowe ‒ mowa wtedy o bezobjawowej bakteriurii, które w większości przypadków nie wymaga leczenia. W przypadku wystąpienia objawów dyzurycznych, bólu w okolicy lędźwiowej, gorączki czy nagłego parcia na mocz dochodzi do rozwoju zapalenia pęcherza moczowego lub, co gorsza, odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Warto pamiętać, że obraz kliniczny oraz przebieg zakażeń układu moczowego bywa zróżnicowany. Pozornie niegroźne zapalenie pęcherza moczowego może w krótkim czasie doprowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia nerek. Właśnie dlatego w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, zwłaszcza u małych dzieci i seniorów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Szacuje się, że kamica nerkowa dotyczy 7-9% naszego społeczeństwa. Przez długi czas choroba ta rozwija się skrycie, a kamienie na nerkach nierzadko wykrywane są przypadkowo, podczas rutynowych badań obrazowych. Odkładające się w obrębie układu moczowego złogi powstają na skutek krystalizowania się związków chemicznych obecnych w nadmiarze w moczu ‒ najczęściej szczawianu wapnia lub fosforanu wapnia.
O ile mniejsze kamienie nerkowe mogą zostać samoistnie wydalone wraz z moczem, tak większe złogi mogą zablokować drogi moczowe. Pojawia się wówczas kolka nerkowa, związana ze wzrostem ciśnienia w górnych drogach moczowych i drażnieniem moczowodów przez kamień nerkowy. Chora osoba odczuwa niezwykle intensywny ból w okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszą dreszcze, nudności, gorączka, a niekiedy także krwiomocz. Nieleczona kamica może wpływać negatywnie na zdrowie nerek, doprowadzając nawet do ich niewydolności.
Leki moczopędne znalazły szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Służą one nie tylko leczeniu chorób układu moczowego, ale sprawdzają się również w terapii takich chorób jak nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Obecnie w ofercie aptek internetowych znaleźć można szeroki wybór środków moczopędnych, jednak zdecydowana większość z nich dostępna jest jedynie na receptę.
Bezpieczną alternatywą mogą być zioła moczopędne. Ich zastosowanie bywa pomocne szczególnie w łagodnych przypadkach zakażeń układu moczowego czy kamicy nerkowej. W aptece Codzienna dostępne są w sprzedaży zarówno zioła przeznaczone do parzenia, jak i preparaty doustne zawierające mieszankę ekstraktów poszczególnych ziół moczopędnych, takich jak pokrzywa, skrzyp polny czy mniszek lekarski. Warto pamiętać, że środków moczopędnych i odwadniających, w tym także ziół, nie powinno się stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Temat infekcji intymnych wciąż stanowi w naszym społeczeństwie duże tabu. Tymczasem statystyki wyraźnie wskazują, że ponad połowa kobiet choć raz w życiu zmagać się będzie z zakażeniem pochwy. Dolegliwości wywołane przez chorobotwórcze drobnoustroje są nie tylko dokuczliwe, ale w wielu przypadkach mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Właśnie dlatego nie należy ignorować niepokojących objawów i pamiętać o regularnych wizytach profilaktycznych u lekarza ginekologa.
Bakteryjne zapalenie pochwy, nazywane także bakteryjną waginozą, to jedna z najczęstszych chorób układu moczowo-płciowego u kobiet. Drobnoustrojem wywołującym to schorzenie jest najczęściej bakteria Gardnerella vaginalis, choć u chorych wykrywa się także bakterie z rodzaju Bacteroides spp., Mobiluncus spp. czy Prevotella spp. Co ważne, u prawie 50% kobiet ta infekcja intymna przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach towarzyszące jej symptomy są charakterystyczne, co ułatwia diagnostykę. Główną oznaką bakteryjnego zakażenia pochwy jest obecność szarej wydzieliny o cuchnącym, rybim zapachu. Jednocześnie chore kobiety uskarżają się na ból, pieczenie i dyskomfort w okolicach intymnych.
Czy wiesz, że około 75% kobiet przynajmniej raz w życiu zachoruje na grzybicę pochwy? Schorzenie to zwykle wywoływane jest przez grzyby z rodziny drożdżaków, najczęściej z gatunku Candida albicans. Objawy tej infekcji intymnej są dość charakterystyczne. Chore kobiety odczuwają uporczywy świąd i pieczenie okolic intymnych, które są podrażnione i zaczerwienione. Jednocześnie można zaobserwować obecność obfitej, białej wydzieliny, która przypomina twaróg.
Leczenie powszechnych infekcji intymnych, takich jak grzybica pochwy czy bakteryjna waginoza, nie jest skomplikowane, choć bywa uciążliwe. Schorzenia te mają tendencję do nawracania, co często wydłuża czas terapii do kilku tygodni, a nawet miesięcy. Co można zrobić, by zwiększyć skuteczność leczenia zakażeń pochwy?
Specjaliści polecają swoim pacjentkom skupienie się na odbudowaniu flory bakteryjnej pochwy i przywróceniu jej prawidłowego pH. W tym celu warto sięgnąć po probiotyki ginekologiczne, które dostępne są w aptekach internetowych w formie preparatów dopochwowych lub doustnych. Zawierają one w swym składzie dobroczynne kultury bakterii z rodzaju Lactobacillus, a niekiedy także składniki takie jak kwas hialuronowy, inulina czy kwas mlekowy.
Skuteczna ochrona układu moczowego
Zarówno grzyby, jak i bakterie atakują układ moczowo-płciowy, powodując uciążliwe stany zapalne. Preparaty zawierające naturalne składniki roślinne, takie jak ekstrakt z żurawiny, ekstrakt ziołowy z rumianku czy sok z korzenia pietruszki, doskonale sprawdzają się w leczeniu infekcji dróg moczowych i zapobieganiu nawrotom infekcji. Substancje te kompleksowo działają na układ moczowy, przywracając kontrolę nad oddawaniem moczu. W leczeniu kamicy moczowej i zaburzeń zastoju moczu oferujemy także leki i suplementy diety na bazie ekstraktu z liści borówki czarnej i ekstraktu z pestek dyni. Dostępne preparaty są odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.