Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Żelazo

Znalezione produkty: 10
1

1 - 10 z 10 produktów

1

Żelazo dla dzieci

Żelazo to substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Wspiera transport tlenu do komórek, a także jest istotny dla zachowania ogólnej odporności organizmu. Jego niedobór może skutkować pojawieniem się anemii u pociechy. Zobacz, jakie preparaty z żelazem dla dzieci dostępne są w naszej Aptece Codziennej. Dowiedz się, jak je podawać, by cały proces suplementacji był dla niej w pełni bezpieczny.

Żelazo dla dzieci - dlaczego jest tak ważne?

Żelazo to bardzo ważny składnik odżywczy. Powinno być obecne nie tylko w diecie osób dorosłych, ale także niemowląt i dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bierze udział w procesie wytwarzania hemoglobiny. To substancja niezbędna do wyprodukowania czerwonych krwinek transportujących tlen do całego organizmu. Jeżeli organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości żelaza, traci zdolność wytwarzania niezbędnej mu ilości czerwonych krwinek, co sprawia, że jego tkanki i narządy nie otrzymują właściwej ilości tlenu. Przekłada się to na problemy rozwojowe i związane ze wzrostem. W przypadku niemowląt i małych dzieci mogą pojawić się także zaburzenia związane z rozwojem poznawczym oraz behawioralnym. Niedobór żelaza prowadzi do anemii, która w skrajnych przypadkach może być przyczyną białaczki.

Żelazo to pierwiastek odpowiadający za regenerowanie się tkanek oraz walkę z wolnymi rodnikami. Jego obecność ma niezwykłe znaczenie dla zniwelowania uczucia zmęczenia. Składnik ten jest istotny dla zachowania prawidłowej pracy serca. Odpowiada także za sprawność mięśni. We wczesnym dzieciństwie bierze udział w rozwoju neurologicznym dziecka.

Pierwiastek ten ma znaczenie dla dziecka również na etapie jego rozwoju płodowego, dlatego przyszła mama w porozumieniu z lekarzem powinna sięgać po preparaty zawierające żelazo.

Zalecane spożycie żelaza dla dzieci

Jaka dawka żelaza jest wskazana dla najmłodszych? W zasadzie badania pod kątem niedoboru żelaza można wykonać już u dziecka, które skończyło 6 miesięcy. Jednocześnie jeżeli dziecko wcześniej wykazuje niepokojące dolegliwości, można je skontrolować nim ukończy 6 miesiąc życia. Skąd ten wskazany termin pół roku? Okazuje się, że gdy niemowlęta osiągają około 6 miesięcy życia, zaczynają bardzo dynamicznie wzrastać i się rozwijać. Ich organizm potrzebuje wówczas dużej dawki witamin i pierwiastków, w tym żelaza, by wszystkie procesy zachodziły w sposób harmonijny.

Jeżeli dieta nie jest rozszerzona lub jest to czynione w sposób nieodpowiedni, może to skutkować niedoborami żelaza. Deficyt tego pierwiastka jest szczególnie niebezpieczny, dlatego trzeba na bieżąco sprawdzać jego poziom u dziecka, zwłaszcza w momentach, gdy masz wrażenie, że jest osłabione, drażliwe lub często łapie infekcje.

Jednocześnie, warto tu podkreślić, że niemowlęta, które są karmione piersią, zazwyczaj otrzymują wystarczającą ilość żelaza od swoich matek. Z kolei te dzieci, które otrzymywały mleko modyfikowane, były zazwyczaj karmione takim preparatem z dodatkiem żelaza i zwykle na tym etapie nie potrzebują dodatkowej suplementacji. Przyjmuje się, że niemowlęta, które mają od 7 do 12 miesięcy. potrzebują 10 mg żelaza dziennie. Ta ilość spada do 7 mg dziennie u dzieci w wieku 1-3 lata. Natomiast maluchy od 4 do 8 roku życia potrzebują około 10 mg, a te starsze dzieci od 9 do 13 roku życia – 8 mg.

W wieku nastoletnim zapotrzebowanie na żelazo wzrasta i jest zależne od płci. Nastoletnie dziewczynki potrzebują około 15 mg żelaza, natomiast chłopcy 11 mg żelaza dziennie. Skąd te różnice? Znaczenie ma tu proces dojrzewania organizmu, a w przypadku dziewczynek fakt rozpoczęcia przez nie miesiączkowania. Jeżeli młode dziewczęta tracą krew co miesiąc, powinny ją uzupełniać poprzez odpowiednie pokarmy lub wdrożenie suplementacji, gdy okaże się to konieczne.

O dodatkowym źródle żelaza powinni pomyśleć również rodzice dzieci oraz nastolatków regularnie uprawiających sport, a także tych dzieci, które są na diecie wegetariańskiej. Zarówno intensywne ćwiczenia, jak i dieta, w której brak łatwo przyswajalnych źródeł żelaza, a więc mięsa, są przesłankami do tego, by suplementować żelazo prosto z apteki.

Niedobory żelaza - jak je rozpoznać?

Chcąc mieć pewność, że Twoja pociecha boryka się z niedoborem żelaza, przede wszystkim musisz wybrać się z nią na badania krwi. Na tej podstawie specjalista może rozpoznać tę dolegliwość. Wcześniej jednak może pojawić się szereg objawów, które są typowe przy deficytach tego pierwiastka.

Symptomy u dziecka, które mogą sugerować problemy z niedostateczną ilością żelaza w organizmie to m.in.:

  • zmęczenie, czasem tak duże, że utrudnia codzienne funkcjonowanie,
  • duszności,
  • bladość skóry,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • brak apetytu,
  • zimne dłonie albo stopy,
  • łamliwe paznokcie, których struktura łatwo się zmienia,
  • drażliwość.

Dziecko, które cierpi z powodu niedoboru żelaza, może mieć też kłopoty z pamięcią i koncentracją. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Żelazo ma istotne znaczenie w różnicowaniu komórek mózgowych, które odpowiadają za procesy uczenia się. Niedobór żelaza może także prowadzić do objawów neurologicznych związanych z bólami głowy, zawrotami oraz uczuciem oszołomienia.

Co ciekawe, u niektórych dzieci, które borykają się z anemią wywołaną deficytem żelaza, rozpoznaje się nietypowy symptom. Mianowicie, mają one ochotę na jedzenie dziwnych rzeczy, np. kredy, gliny czy surowego ryżu.

Niedobór żelaza prowadzi do rozwoju zespołu niespokojnych nóg - potrzeba nieustannego poruszania nogami utrudnia zasypianie. Poza tym, wskazaniem do diagnostyki pod kątem deficytu tego pierwiastka, powinny być nawracające nadżerki w jamie ustnej, pękające kąciki ust czy afty.

Tego typu objawy mogą sugerować niedobór żelaza u dzieci. Są one tożsame z sygnałami deficytu pierwiastka występującego u osób dorosłych. Niedobór żelaza jest niebezpieczny - ten długotrwały może stać się przyczyną utraty słuchu, zaburzeń związanych z pracą serca, opóźnienia psycho-fizycznego. Stanem, którego może doświadczyć dziecko, jest utajony niedobór żelaza. Wówczas parametry żelaza są w normie, jednak zapasy w magazynie żelaza w organizmie są wyczerpane. Aby to sprawdzić, należy wykonać badanie poziomu ferrytyny. Niska zawartość tego wskaźnika przekłada się na ryzyko rozwoju anemii - organizm ma zapasy żelaza jedynie na bieżące potrzeby.

Żelazo dla niemowląt i dzieci - w jakiej formie podawać?

Dawno już minęły czasy, gdy podawanie żelaza było bardzo wymagające, ze względu na sposób podania preparatu, który mógł nawet niszczyć zęby. Obecnie produkty apteczne z żelazem są znacznie bardziej przyjazne dla dziecka. Jaką mają formę?

W ofercie naszej apteki internetowej znajdziesz m.in. klasyczne preparaty w tabletkach dla dzieci z żelazem. Ten pierwiastek obecny jest również w zestawach witaminowych w formie żelek czy lizaków, które kojarzą się w sposób pozytywny wielu maluchom. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że Twoja pociecha odmówi przyjmowania tych składników.

Wielu rodziców obawia się o to, że trudno na rynku o preparaty z żelazem przeznaczone dla niemowląt. Tymczasem w naszej Aptece Codziennej znaleźć można takie środki, które nie tylko dostarczają tego cennego składnika, ale też bez trudu podaje się je nawet tym najmniejszym dzieciom, które mogą mieć np. problemy z połykaniem tabletek. Dla tych pociech wprowadzono kilka innych rozwiązań. Jakich?

To przede wszystkim żelazo dla dzieci w płynie, które może przybrać różne formy, np. może to być żelazo dla dzieci w syropie, a więc w już gotowej wersji do picia albo żelazo dla dzieci w saszetkach. Ta druga opcja wymaga następnie rozpuszczenia proszku w płynie i wypicia otrzymanego roztworu. Warto też przyjrzeć się składowi zestawów witamin i minerałów dla dzieci dostępnych w naszej aptece internetowej. Takie suplementy diety dla dzieci zawierają w swoim składzie także śladowe ilości żelaza.

Żelazo w jedzeniu - gdzie go szukać?

Pamiętaj, że suplementy diety i inne preparaty apteczne nie mogą zastąpić zdrowego stylu życia. Dlatego w pierwszej kolejności szukaj żelaza w jedzeniu. W jakich produktach spożywczych dostępny jest ten pierwiastek?

Jedzenie, w którym naturalnie występuje żelazo, to m.in.:

  • rodzynki,
  • rośliny strączkowe, takie jak soczewica czy fasola,
  • czerwone mięso, wołowina, jagnięcina czy wątróbka,
  • śliwki,
  • morele,
  • ciemne liściaste warzywa, do których zaliczyć można szpinak czy też jarmuż.

Co ciekawe, większość wymienionych tutaj produktów spożywczych, nadaje się do jedzenia już przez niemowlęta. Tym samym, w naturalny sposób można dostarczać organizmowi kilkumiesięcznego lub kilkunastomiesięcznego dziecka cennych składników odżywczych.

Witaminy z żelazem dla dziecka - cenne połączenia

Chcąc zwiększyć wchłanianie żelaza, można też wprowadzić do diety dziecka pokarmy bogate w witaminę C. Innym rozwiązaniem jest suplementowanie preparatów aptecznych zawierających połączenie tych substancji. Jeżeli jednak dziecko przyjmuje samo żelazo, można ułatwić jego organizmowi przyswajanie tego pierwiastka poprzez podawanie mu jedzenia bogatego we wskazaną witaminę C. Można więc łączyć suplementację z jedzeniem cytrusów, a także porzeczek czy innych owoców sezonowych dostępnych w Polsce.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.