Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Błonnik

Znalezione produkty: 12
1

1 - 12 z 12 produktów

1

Błonnik pokarmowy to substancja pochodzenia roślinnego nieulegająca wchłanianiu czy trawieniu w przewodzie pokarmowym. Mimo iż nie jest przyswajany przez nasz organizm, pozytywnie wpływa na jego stan, pozwalając zachować sytość na długi czas, sprzyjając rozwojowi mikroflory jelitowej i zapewniając właściwy rytm wypróżnień. Dobrym uzupełnieniem diety bogatej w błonnik są zawierające go preparaty w formie tabletek, kapsułek, proszku czy płynu.

Czym jest błonnik?

Błonnik pokarmowy jest częścią strukturalną ścian komórek roślinnych odporną na rozkład przez enzymy trawienne układu pokarmowego. W jego skład wchodzą polisacharydy, takie jak:

 • celuloza,
 • hemiceluloza,
 • pektyny,
 • gumy,
 • śluzy,
 • lignina,
 • suberyna czy kutyna.

Wyróżnia się dwa rodzaje błonnika pokarmowego: rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie.

Błonnik rozpuszczalny

Do pierwszej kategorii zaliczają się: beta - glukany, pektyny, skrobia oporna oraz gumy. Błonnik rozpuszczalny stabilizuje poziom glukozy we krwi, zapobiegając skokom poziomu cukru bezpośrednio po spożytym posiłku. Jest to możliwe dzięki spowolnieniu procesu trawienia i przedostawania się węglowodanów z żywności do krwi. Błonnik rozpuszczalny obniża również wartość cholesterolu. Wchłaniając wodę, zmienia się w substancję o żelowej konsystencji, do której przykleja się cholesterol i kwasy żółciowe, które są następnie wydalane. Kolejna z jego funkcji to zapewnianie uczucia sytości. Pęcznieje on w żołądku, zwiększając swoją objętość aż 27 razy. Błonnik rozpuszczalny w wodzie jest także pokarmem dla dobrych bakterii jelitowych odpowiadających za regenerację nabłonka jelit, odporność organizmu i prawidłową pracę mózgu. Oprócz tego redukuje on ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Źródła błonnika rozpuszczalnego

Źródłami błonnika rozpuszczalnego są między innymi owoce, takie jak jabłka lub gruszki. Należy je jeść ze skórką, jako że to właśnie tam znajdują się największe jego ilości. Dużo błonnika zawierają także suszone śliwki. Znaleźć można go również w warzywach i roślinach strączkowych typu fasola, groch, soczewica i ciecierzyca. Bogate w niego są także owiec oraz jęczmień. Najlepiej wybierać te w jak najmniej przetworzonej formie. Są to na przykład płatki owsiane górskie oraz kasza pęczak.

Błonnik nierozpuszczalny

Jeżeli chodzi natomiast o błonnik nierozpuszczalny, są nim: celuloza, hemicelulozy oraz ligniny. W pozytywny sposób wpływa on na układ trawienny, pobudzając perystaltykę jelit i gwarantując regularny rytm wypróżnień. Powoduje także wzrost objętości pokarmu żołądku, dając szybsze uczucie sytości. Błonnik nierozpuszczalny wpływa również na wzrost masy kałowej i jej konsystencję.

Źródła błonnika nierozpuszczalnego

Bogate w niego są:

 • włókniste warzywa typu szparagi czy seler naciowy,
 • zboża pełnoziarniste, jak otręby pszenne,
 • orzechy włoskie,
 • orzechy laskowe,
 • orzechy nerkowca oraz nasiona babki płesznik i babki jajowatej.

Jakie funkcje pełni błonnik w naszym organizmie?

Mimo że błonnik pokarmowy nie stanowi źródła energii dla naszego organizmu, pełni w nim szereg istotnych funkcji. Jedną z nich jest zwiększenie masy i objętości stolca, co ułatwia i przyspiesza wydalanie kału, regulując perystaltykę jelit. Błonnik zmniejsza także ilość trójglicerydów i lipidów we krwi na skutek wiązania ich w świetle jelita i zwiększonego wydalania wraz z kałem. Redukuje on ryzyko powstawania kamieni żółciowych i zapobiega stanom zapalnym oraz uchyłkowatości jelita, a także żylakom podudzia i hemoroidom. Błonnik pokarmowy reguluje skład bakteryjnej flory jelitowej, przyczyniając się do rozwoju pałeczek kwasu mlekowego wspierających między innymi bakterie gnilne. Przeciwdziała on także powstawaniu nowotworów jelita grubego, co jest możliwe dzięki skróconemu czasowi pasażu oraz rozcieńczaniu kancerogenów w większej masie i objętości stolca. Błonnik skutecznie odtruwa organizm, zasługą czego jest jego zdolność do trwałego wiązania jonów metali ciężkich przez pektyny i hemicelulozę. Pomaga on również w walce z nadmierną masą ciała. Wchłaniając wodę pęcznieje dając uczucie sytości oraz sprawia, że część pożywienia jest niestrawiona.

Dawkowanie błonnika

Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), zalecana dzienna dawka błonnika umożliwiająca prawidłową pracę jelit u dorosłych, zdrowych osób to 25 g. Pacjenci otyli i borykający się z problemami, takimi jak zbyt wysokie stężenie cholesterolu czy cukrzyca, powinni każdego dnia przyjmować około 30 - 40 g błonnika. W przypadku dzieci jest to 5 - 7 g dziennie. Kluczowym źródłem błonnika powinna być bogata w niego żywność. Oprócz tego warto sięgnąć po zawierające go suplementy.

Suplementy diety z błonnikiem

W aptekach dostępne są rozmaite preparaty z błonnikiem. Przyjmować mogą one różne postaci. Jednym z popularnych rozwiązań są wygodne w przyjmowaniu kapsułki oraz tabletki, które zawierają błonnik pochodzący z różnych źródeł roślinnych. Produkty tego typu mogą się różnić od siebie zarówno jego zawartością, jak i obecnością innych substancji pomocniczych oraz aktywnych. Jak ustalić optymalną dzienną dawkę takiego suplementu? Wszystko zależy tu od zawartości błonnika pokarmowego w tabletce czy kapsułce i indywidualnego zapotrzebowania danego organizmu. Suplementy z tej kategorii zaleca się popijać dużą ilością wody, która wpływa na ich pęcznienie w układzie pokarmowym.

Apteki oferują również błonnik w proszku. Do wyboru są produkty w wygodnych w użyciu saszetkach zawierających pojedyncze porcje oraz w większych opakowaniach, z dołączoną do nich miarką ułatwiającą odmierzanie niezbędnej ilości. Produkty z tej kategorii mogą zawierać błonnik witalny w formie nasion babki płesznik, babki jajowatej lub ich mieszanki, lub pod postacią fruktooligosacharydów i galaktooligosacharydów. Błonnik w proszku rozpuszcza się w niewielkiej ilości wody lub soki i wypija, a następnie popija szklanką wody. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby dodać go do jogurtu czy koktajlu.

Błonnik przyjmować można także w formie płynnej, która zawiera surowce roślinne. Zaleca się spożywanie go wraz z posiłkiem i popicie szklanką wody lub innego napoju.

Błonnik a odpowiednia ilość płynów

Wymienione powyżej suplementy diety z błonnikiem mogą być stosowane zarówno w celu uzupełnienia codziennej diety, jak i wspomagająco, w czasie trwania kuracji odchudzającej. Należy je zawsze przyjmować z odpowiednią ilością płynów. Zbyt mała ich podaż może bowiem wywoływać zaparcia. Przed zastosowaniem produktów z błonnikiem pokarmowym, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Mogą one bowiem zaburzać gospodarkę mineralną i hormonalną organizmu. Przeciwwskazaniami do ich przyjmowania są między innym: stany zapalne jelit, trzustki oraz żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz niedobór białka.

Jako że dieta wielu osób jest przeważnie uboga w błonnik pokarmowy, warto go suplementować, przyjmując oferowane przez apteki preparaty w formie tabletek, kapsułek, proszku lub płynu. Pobudzają one perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, zmniejszają stężenie cholesterolu i wspomagają odchudzanie. 

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.