Gwarancja spakowania w ciągu 24h
Szukaj
1 - 2 z 2 produktów
Witamina B2, inaczej ryboflawina, występuje we wszystkich tkankach organizmu. Jest kluczowym substratem istotnych koenzymów związanych z dostarczeniem energii, które uczestniczą w procesie utleniania i redukcji. Ryboflawina bierze udział w licznych procesach metabolicznych organizmu oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Z poniższych wpisów dowiesz się, gdzie znajdziemy największe ilości witaminy B2, jakie funkcje pełni w ludzkim organizmie, czym grożą jego niedobory oraz jak skutecznie uzupełnić jej braki.
Ryboflawina to witamina rozpuszczalna w wodzie odpowiadająca za szereg procesów w naszym organizmie. Bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek, a ponadto uczestniczy w metabolizmie niektórych leków, przemian folianów oraz witamin B3 i B5. Witamina B2 stoi również na straży prawidłowej kondycji skóry. Umożliwia transport tlenu w soczewce, umożliwia prawidłowe widzenie oraz zmniejsza ryzyko powstania zaćmy. Nie sposób jest wymienić wszystkich funkcji witaminy B2 na nasze ciało, a do najważniejszych z nich należą:
Należy pamiętać, że wszelkie objawy i problemy zdrowotne powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Chociaż mogą one budzić nasze wątpliwości, nie zawsze oznaczają coś najgorszego. Niedobór witaminy B2 ciężko rozpoznać. Z uwagi na typowość objawów są one często mylone z innymi chorobami. Do popularnych objawów niedoboru ryboflawiny należą: zapalenie kącików ust, wysypka, częste powstawanie zajadów, łuszcząca się skóra, w tym najczęściej w obrębie brwi, płatkach uszu lub skórze wokół nosa; wypadanie włosów; nadmierne przetłuszczanie włosów; biegunki tłuszczowe; bezsenność; osłabienie; przekrwienie oczu; pogorszenie stanu paznokci i włosów; bóle i zawroty głowy; problem z koncentracją i skupieniem uwagi.
U dzieci zbyt niski poziom ryboflawiny może spowodować spadek masy ciała oraz nagłe zahamowanie rozwoju umysłowego. Dodatkowo warunkuje prawidłową odporność czynność układu nerwowego i skóry.
Poniżej przedstawiamy zalecane dawkowanie witaminy B2. Zapotrzebowanie na ryboflawinę zależne jest od wielu czynników, m.in. płci, wieku, stylu życia oraz różnorodności stosowanej diety. Przyjmuje się, że zalecane dzienne spożycie wynosi:
W organizmie człowieka witamina B2 syntetyzowana jest w niewielkich ilościach przez bakterie jelitowe zasiedlające przewód pokarmowy. Niestety z uwagi na niewystarczającą podaż często musimy wspomagać się suplementami diety lub szczególnie ukierunkowaną dietą bogatą w produkty o dużej zawartości ryboflawiny.
Stosunkowo duże ilości witaminy B2 znajdziemy w nabiale. Największe ilości znajdziemy w produktach, takich jak: mleko, jogurt naturalny, jajka, a także owoce i warzywa, zwłaszcza brokuły, brukselka i szpinak. Ponadto niektóre produkty, takie jak płatki śniadaniowe oraz pokarmy zbożowe mogą posiadać dodatkową zawartość ryboflawiny.
Optymalny poziom witaminy B2 można osiągnąć stosując zbilansowaną dietę, ale czasami potrzebne są większe ilości, które w łatwy sposób możemy podnieść podczas stosowania odpowiednio dobranych suplementów diety. Z pewnością więcej ryboflawiny potrzebują kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby pracujące fizycznie, osoby narażone na sytuacje stresowe, dzieci i młodzież w fazie intensywnego wzrostu, osoby odchudzające się oraz osoby starsze. Zwiększone zapotrzebowanie wykazują także pacjenci z rakiem, nadczynnością tarczycy oraz problemami jelitowymi i wątrobowymi. Ponadto wskazaniami do przyjmowania dużych dawek witaminy B2 są przedłużająca się biegunka i gorączka, poważne uszkodzenie ciała oraz wysoki poziom bilirubiny u noworodka.
Zgodnie z wytycznymi zespołu do spraw suplementów diety maksymalna dobowa dawka ryboflawiny w suplementach diety dedykowanych osobom dorosłym wynosi 40 mg/dobę. W ofercie apteki Codziennej znajdziemy suplementy w różnych formach, m.in. w kapsułkach, tabletkach, proszku, czy w płynie, np. w postaci kropli, dzięki czemu każdy z nas może wybrać najbardziej dopasowaną postać. W przypadku stosowania witaminy B2 zalecane jest przyjmowanie ryboflawiny w dawkach podzielonych, nie ma tutaj jednak znaczenia pora dnia, ani to czy produkt zażyjemy przed w trakcie lub po posiłku. Witaminę B2 można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi preparatami, zawierającymi m.in. inne witaminy z grupy B, w tym: witaminę B3, B6 lub kompleks witamin i minerałów.
Regularne stosowanie odpowiednich dawek witaminy B2 z pewnością przyczyni się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pozwoli zmniejszyć uczucie ciągłego zmęczenia i znużenia oraz pomoże zachować prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Wybierając suplement pamiętajmy, aby zwrócić uwagę, aby nie miał on zbędnych wypełniaczy, konserwantów i sztucznych dodatków. Do popularnych preparatów z tej grupy należą: Vitaminum B2 Teva 3 mg, Wish Witamina B2 100 mg + Prebiotyk lub ForMeds, Bicaps B2.