Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Usuwanie nadmiaru wody

Znalezione produkty: 13
1

1 - 13 z 13 produktów

1

Zatrzymanie wody w organizmie to nieprzyjemny stan objawiający się opuchlizną ciała, uczuciem ociężałości, suchością w ustach i obecnością cellulitu wodnego. Wpływ na to ma między innymi niewystarczające nawodnienie, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia. Nadmiar wody z organizmu pomogą usunąć apteczne suplementy o właściwościach moczopędnych.

Jakie funkcje w naszym organizmie pełni woda?

Ludzkie ciało składa się w 60% z wody, z czego 34% to woda wewnątrzkomórkowa, a 26% - pozakomórkowa. Pełni ona w naszym organizmie szereg funkcji. Woda jest niezbędna do procesu trawienia i odpowiada za proces termoregulacji. Usuwa toksyny i partycypuje w rozpuszczaniu oraz wchłanianiu witamin i składników odżywczych. Stanowi także ochronę dla mózgu i rdzenia kręgowego. Organizm potrzebuje regularnego dostarczania wody. Brak nawodnienia skutkować może bowiem jego odwodnieniem. Niedobór zaledwie 1% wody przyczynia się do obniżenia wydolności fizycznej i koncentracji oraz utraty apetytu. Odwodnienie na poziomie 4% wywołuje drażliwość, bóle głowy i senność, a 8% stanowi zagrożenie życia. By do tego nie dopuścić, kobiety powinny spożywać minimum 2 l wody dziennie, mężczyźni - 2,5 l. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od masy ciała, aktywności fizycznej czy diety. Wpływ na to ma również temperatura otoczenia. Im jest ona wyższa, tym szybciej tracimy wodę i elektrolity, a co za tym idzie - większa powinna być podaż płynów.

Jak objawia się zatrzymanie wody w organizmie?

Niedobór wody w organizmie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jego głównymi objawami są: opuchlizna występująca głównie w rejonie twarzy, brzucha, dłoni i nóg, wzrost masy ciała, cellulit wodny w okolicy ramion, brzucha, pośladków i nóg, uczucie pragnienia, suchość w ustach, przesuszona, podatna na podrażnienia skóra, przewlekłe zmęczenie oraz uczucie sztywności stawów. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, przyczynia się do pogorszenia funkcjonowania serca, nerek oraz układu krwionośnego.

Problemów z zatrzymywaniem się wody w organizmie nigdy nie należy bagatelizować. Świadczyć mogą one bowiem o niedoczynności tarczycy, cukrzycy, nadmiarze glikokortykoidów oraz zaburzeniach pracy układu krążenia.

Przyczyny nadmiaru wody w organizmie

Gromadząca się nadmiernie woda w organizmie to problem, który może mieć różne przyczyny. Jednym z nich jest niedostateczne nawodnienie. Dostarczanie zbyt małej ilości płynów skutkuje jej magazynowaniem się w tkankach podskórnych. Gdy organizm jest odwodniony, wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny, zaczyna zwiększać filtrację z nerek i wchłanianie zwrotne wody z naczyń krwionośnych. Skutkiem tego jest zatrzymanie jej w organizmie.

Przyczyną omawianego problemu może być również nadmierne spożycie sodu, co zaburza gospodarkę wodno — jelitową. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, należy spożywać nie więcej niż 5 g soli dziennie. Bogate w nią są między innymi produkty wysoko przetworzone, wędliny, konserwy mięsne, sery żółte, pleśniowe i topione, płatki kukurydziane, pieczywo oraz warzywa konserwowe.

Nadmiar wody w organizmie związany jest także z pracą siedzącą oraz brakiem aktywności fizycznej. Brak ruchu przekłada się na zmniejszone krążenie krwi, co prowadzi do zastojów wody. Konsekwencją tego mogą być między innymi spuchnięte kończyny po całym dniu spędzonym za biurkiem.

Kolejna przyczyna zatrzymywania się wody w organizmie to przewlekły stres. Przyczynia się on bowiem do wzrostu produkcji kortyzolu, który jest hormonem prowadzącym do powstawania obrzęków.

Problem, jakim jest gromadzenie się wody w organizmie, dotyczy głównie kobiet. Bardzo często pojawia się przed miesiączką, kiedy do czynienia mamy ze zmianami hormonalnymi. Wzrost wydzielania progesteronu przyczynia się do zaburzenia homeostazy organizmu, konsekwencją czego jest nadmiar wody w ciele. Identyczny mechanizm występuje u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Jak usunąć wodę z organizmu? Skuteczne sposoby

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na uporanie się z nadmiarem wody w organizmie. Pierwsza kluczowa kwestia to zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Każdego dnia należy wypijać minimum 2 l płynów. Najlepszym rozwiązaniem jest woda średnio zmineralizowana, która nie tylko nawadnia, lecz również dostarcza składników mineralnych i wyrównuje gospodarkę elektrolitową. W ten sposób skutecznie można pozbyć się toksyn z organizmu, które to mogą być przyczyną złego samopoczucia.

Chcąc pozbyć się nadmiaru wody, należy zbilansować swoją dietę, wzbogacając ją o produkty bogate w potas, który ułatwia walkę z obrzękami ciała. Duże ilości tego pierwiastku zawierają między innymi:

 • pomidory,
 • szpinak,
 • ziemniaki,
 • brokuły,
 • marchew,
 • banany,
 • morele,
 • brzoskwinie,
 • wiśnie,
 • śliwki,
 • pomarańcze,
 • truskawki,
 • owoce suszone,
 • produkty mleczne.

Dodatkowo należy zmniejszyć ilość soli w diecie, ograniczając spożycie fast foodów oraz przekąsek takich jak chipsy, krakersy czy solone orzeszki.

By w organizmie nie gromadziła się woda, warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną. Stymuluje ona procesy metaboliczne i obniża poziom hormonu stresu.

Jakie zioła pomagają w usuwaniu wody z organizmu?

Jednym z najstarszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na gromadzenie się wody w organizmie są naturalne zioła o właściwościach diuretycznych, czyli moczopędnych. Wpływają one na działanie nerek, stymulując je do wydalania większej ilości wody oraz elektrolitów takich jak chociażby sód. Na bazie odpowiednio dobranych ziół można przygotowywać napary, lecz aby były one skuteczne, należy spożywać sporą ich ilość. Wygodniejszym rozwiązaniem są suplementy, które z łatwością dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości składników aktywnych.

 1. Działanie moczopędne wykazuje między innymi mniszek lekarski. Zawiera on aż 3 razy więcej potasu niż inne rośliny. Dostępne w aptekach suplementy są również bogate w jałowiec pospolity, którego owce pomagają usuwać obrzęki i nadmiar wody z organizmu.
 2. Właściwości diuretyczne ma także korzeń pietruszki. Zawarte w nim związki czynne przyczyniają się do wzrostu przesączania kłębuszkowego, powiększając w ten sposób objętość wydalanego moczu. Kolejny cenny składnik tego typu suplementów to głóg. Składniki aktywne tej rośliny zwiększają wydalanie moczu, ułatwiając usuwanie nadmiaru płynów.
 3. Wybierając suplement na nadmiar wody w organizmie, warto się upewnić, że w jego składzie znajduje się liść bukko, który sprzyja prawidłowej pracy układu moczowego. Pożądanym składnikiem jest także mniszek lekarski wspierający funkcjonowanie nerek.
 4. Tabletki na gromadzenie się wody w organizmie często zawierają również korzeń cykorii. Posiada on bowiem właściwości moczopędne i wpływa korzystnie na poziom cholesterolu i lipidów we krwi.

Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, którego przyczynami są głównie niewystarczające nawodnienie, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz zmiany hormonalne. Chcąc się z nim uporać, poza zmianą nawyków warto również sięgnąć po dostępne w aptekach ziołowe suplementy.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.