Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Pielęgnacja soczewek

Znalezione produkty: 1
1

1 - 1 z 1 produktów

1

Pielęgnacja soczewek

Soczewki kontaktowe w obecnym kształcie pojawiły się w historii medycyny dopiero w XX wieku. Stanowią wspaniałą alternatywę dla klasycznych okularów, nie wpływając na wizerunek człowieka, który je nosi oraz efektywnie poprawiając ostrość widzenia. Pomimo wygody stosowania, nie należy jednak zapominać, że z użytkowaniem soczewek kontaktowych wiąże się niekiedy potrzeba ich pielęgnacji. Czyszczenie i prawidłowe przechowywanie soczewek jest konieczne, by uniknąć groźnych dla oczu przypadłości.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku okularów, soczewki różnią się w zależności od wady, jaką mają korygować. W celu poprawy ostrości widzenia u osób, cierpiących z powodu dalekowzroczności lub krótkowzroczności, zaleca się noszenie soczewek sferycznych. Charakteryzują się one mocą od -25 do 25 dioptrii. Przy astygmatyzmie pomocne okażą się natomiast soczewki toryczne, dzięki którym ostrość widzenia kształtów i kolorów powinna wrócić do normy.

Po 40. roku życia u niektórych osób może pojawić się starczowzroczność, czyli presbiopia. Zaburzenie to polega na utracie umiejętności naturalnej soczewki oka do dopasowania ostrości, zarówno do bliży, jak i do dali. Optometrysta może wówczas zalecić korzystanie z soczewek multifokalnych, które skorygują ostrość wzroku podczas czytania książek oraz podziwiania dalekich krajobrazów.

Inne podziały soczewek kontaktowych

Rynek soczewek kontaktowych oferuje pacjentom liczne możliwości, odpowiadając nie tylko na ich potrzeby, ale również indywidualne preferencje, by noszenie soczewek faktycznie poprawiało jakość ich życia. Soczewki kontaktowe można więc podzielić ze względu na możliwą długość użytkowania. Wyróżnia się zatem soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne.

Zazwyczaj są one noszone w trybie dziennym, z nocną przerwą, dzięki której rogówka oka może się zregenerować i właściwie dotlenić. Soczewki dwutygodniowe i miesięczne występują jednak w wariantach do noszenia ciągłego. Przeważnie nie są zalecane do użytkowania przez dłuższy czas, natomiast doskonale sprawdzają się u osób pracujących w trybie zmianowym oraz u pacjentów po zabiegach okulistycznych.

Akcesoria potrzebne do pielęgnacji soczewek

Wszystkie rodzaje soczewek, poza soczewkami jednodniowymi, które wieczorem należy po prostu wyrzucić, będą wymagały restrykcyjnej pielęgnacji, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania przy minimalnym ryzyku poważnych chorób oczu. W tym celu potrzebne są akcesoria, takie jak płyny do czyszczenia soczewek czy pojemniczki do ich przechowywania. W Aptece Codziennej dostępny jest szeroki wybór akcesoriów do i pielęgnacji soczewek. Jak jednak wybrać odpowiednie akcesoria? Najlepiej sugerować się zaleceniami producenta soczewek lub skonsultować się ze specjalistą, który je dobierał.

Płyny do soczewek

Płyn do soczewek to akcesorium, które użytkownikom soczewek potrzebne jest praktycznie każdego dnia. Dostępne na rynku farmaceutycznym płyny można podzielić ze względu na sposób działania i system, w jakim są używane. Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium, wyróżnić można:

  • płyny płuczące ‒ stosowane przed założeniem soczewki, aby ją wypłukać;
  • płyny czyszczące ‒ potrzebne podczas wieczornej toalety, w celu usunięcia zanieczyszczeń zebranych na soczewce podczas całego dnia;
  • płyny dezynfekujące ‒ pozwalające dodatkowo zneutralizować bakterie i inne drobnoustroje, które zgromadziły się na powierzchni soczewki;
  • płyny wielofunkcyjne ‒ spełniające funkcje wszystkich płynów wymienionych powyżej.

Najpopularniejsze są płyny wielofunkcyjne. Stosuje się je w systemie jednostopniowym, który eliminuje konieczność używania innych płynów podczas pielęgnacji soczewek. System dwustopniowy jest najczęściej zalecany przy soczewkach rocznych. Wówczas płyny sprzedawane są w gotowych zestawach, aby ułatwić pacjentowi codzienną higienę.

Pojemniczki na soczewki

Drugim niezbędnym na co dzień akcesorium do pielęgnacji soczewek są specjalne pojemniczki do ich przechowywania. W aptekach i sklepach optycznych sprzedawane są one w przeróżnych wariantach. Pojemniczki nie tylko przybierają różne kształty, ale miewają również dodatkowe funkcje. Wyróżnia się zatem pojemniczki:

  • antybakteryjne;
  • antyseptyczne z jonami srebra;
  • z dyskiem neutralizującym.

Ten ostatni rodzaj sprzedawany jest w zestawie z płynem oksydacyjnym, ponieważ taki płyn zawiera nadtlenek wodoru, zwany popularnie wodą utlenioną, która ma usuwać zanieczyszczenia i drobnoustroje gromadzące się przez cały dzień na powierzchni soczewki. Dysk neutralizujący ma za zadanie rozłożyć nadtlenek wodoru do wody i tlenu, aby rano soczewki nie podrażniły dodatkowo rogówki oka. Przerwa nocna powinna wynosić co najmniej 6 godzin, żeby mieć pewność, że pojemniczek spełnił swoje zadanie.

Jak dbać o soczewki na co dzień?

Podstawową zasadą prawidłowej pielęgnacji soczewek jest dokładne umycie i wysuszenie rąk przed jakimikolwiek manipulacjami, zwłaszcza gdy dotykamy również powierzchni oka. Domowe mydło i ręcznik będą zupełnie wystarczające. Nie zaleca się stosowania środków do dezynfekcji, ponieważ zazwyczaj ich głównym składnikiem jest alkohol, który może podrażnić oczy, gdy się do nich dostanie.

Jeśli podczas noszenia soczewek w ciągu dnia wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony oczu, takie jak pieczenie, swędzenie czy ból, należy przede wszystkim ściągnąć soczewki. Właśnie dlatego warto mieć zawsze pod ręką akcesoria potrzebne do ich ściągnięcia i zapasowe okulary, aby móc dalej widzieć bez przeszkód.

Poranne higiena osób noszących soczewki

Zakładanie soczewek każdego ranka jest czynnością, która zajmuje zaledwie chwilę. Wymaga odrobiny wprawy i skupienia, dlatego też, zwłaszcza na początku użytkowania soczewek kontaktowych, najlepiej zarezerwować sobie kilka minut o poranku. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu rąk należy otworzyć pojemnik z soczewkami i umieścić pierwszą z nich na palcu. Patrząc pod światło, powinno się sprawdzić, czy soczewka nie wywinęła się w drugą stronę. Jeśli wszystko jest w porządku, wolną ręką należy przytrzymać powieki oka i kierując wzrok w górę umieścić soczewkę na oku. Następnie wystarczy powtórzyć całą procedurę z drugą soczewką. Po założeniu tych wyrobów medycznych można przystąpić do aplikowania kosmetyków na twarz, w tym również makijażu.

Pielęgnacja soczewek po całym dniu noszenia

Wieczorną pielęgnację soczewek i oczu należy rozpocząć od demakijażu twarzy, by następnie umyć i dokładnie osuszyć ręce. Delikatnie przytrzymując dolną powiekę środkowym palcem, należy skierować wzrok ku górze. W tym samym czasie palcem wskazującym należy zsunąć soczewkę w dół i z pomocą kciuka ściągnąć ją z oka. Aby oczyścić soczewkę kontaktową, wystarczy umieścić ją na dłoni, nałożyć kilka kropel płynu dezynfekującego i za pomocą kilku ruchów palcem, pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Przed umieszczeniem w czystym pojemniku, należy przepłukać soczewkę kilkoma kroplami świeżego płynu dezynfekującego. Cały zabieg powtarzamy z drugim okiem.

Jak dbać o oczy?

Noszenie soczewek kontaktowych dopasowanych do posiadanej wady wzroku oraz ich prawidłowa pielęgnacja nie wystarczą oczywiście do zachowania zdrowych oczu na długie lata. Chcąc szczególnie zadbać o narząd wzroku, należy prowadzić zdrowy styl życia, nie zapominając o:

Ponadto, myśląc o zdrowych oczach, nie można zapominać o stosowaniu się do zasad pracy przed komputerem, czyli zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu i regularnych przerw. W ostatnich latach dużą wagę przykłada się również do ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W tym celu najlepiej wybrać okulary przeciwsłoneczne u sprawdzonego optyka. Nosząc soczewki kontaktowe, nie trzeba wybierać korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych, chyba że pacjent planuje wakacyjną przerwę od korzystania z soczewek.

Kto powinien dobrać soczewki?

Dbając o zdrowie swoich oczu, nie można zapominać o właściwym dobraniu korekcji, zarówno okularów, jak i soczewek. Jeśli po raz pierwszy zauważamy problem z ostrością wzroku, pierwsze kroki należy skierować do okulisty. Lekarz zbada oczy, wykluczy ich choroby lub je zdiagnozuje, a także zaleci odpowiednie leczenie.

W następnej kolejności powinniśmy udać się na wizytę do optometrysty, który również przeprowadzi pełne badanie, skupiając się jednak na wadach wzroku. Na tej podstawie specjalista dobierze okulary lub soczewki kontaktowe, podpowie, jakie akcesoria najlepiej do nich dobrać oraz przeprowadzi pełen instruktaż użytkowania. Nie należy samodzielnie dobierać mocy okularów, a zwłaszcza soczewek. Nie jest również prawdą, że moc soczewek odpowiada mocy aktualnie noszonych okularów korekcyjnych. Z tego też powodu, po pierwsze soczewki kontaktowe dobrze jest udać się do stacjonarnego salonu optycznego.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.