Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Ciemieniucha

Znalezione produkty: 9
1

1 - 9 z 9 produktów

1

Ciemieniucha to dolegliwość, która dotyczy wiele noworodków i niemowląt. Zazwyczaj można z nią sobie radzić w warunkach domowych. Zobacz, jak zwalczać nieprzyjemne objawy u dziecka z wykorzystaniem produktów z naszej apteki Codziennej. Czy ciemieniucha może wymagać interwencji lekarskiej?

Przyczyny i objawy ciemieniuchy

Żółte lub brązowe plamy pojawiające się na owłosionej głowie dziecka w miejscu ciemiączka to inaczej ciemieniucha. Tego rodzaju zmiany można zauważyć także w fałdach nosowo-wargowych, na powiekach, wokół brwi oraz w dołach pachowych. Czasem również może ujawnić się za uszami dziecka.

Jak dotąd, nie określono, co wywołuje jej powstawanie. Warto wiedzieć o tym, że ta dolegliwość ujawnia się często u dzieci ze skłonnościami do atopowego zapalenia skóry. Co ciekawe, wskazuje się również na to, że dzieci urodzone w okresie wiosenno-letnim są bardziej narażone na to zjawisko, z uwagi na intensywniejszą pracę gruczołów łojowych w tym czasie.

Bezpośrednią przyczyną pojawiania się ciemieniuchy jest nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych do pracy. Czynnikiem wpływającym na ich działanie mogą być hormony mamy. Łój, który pochodzi z gruczołów dziecka po wydostaniu się na powierzchni skóry zaczyna zasychać i tworzy żółtą skorupkę. Niektórzy specjaliści tłumaczą, że to łagodne łojotokowe zapalenie skóry i tak właśnie nazywa się ciemieniuchę.

Profilaktyka ciemieniuchy – czy można uniknąć tego problemu?

Jak dotąd, nie określono sposobu, który w pełni chroniłby przed wystąpieniem tego zjawiska. Jednocześnie istnieje kilka metod, które zmniejszałyby ryzyko pojawienia się tego problemu. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o profilaktyczne smarowanie dziecku główki oliwką.

Nie należy również przegrzewać głowy. Gdy dojdzie do takiej sytuacji gruczoły łojowe na głowie zaczynają intensywniej pracować, co przełożyć się może na wystąpienie wskazanego tu problemu. W praktyce nie należy zakładać maluchom nadmiernie grubych czapek. Najlepiej więc stosować te z przewiewnych, naturalnych tkanin, natomiast zrezygnować z czapek wykonanych ze sztucznych materiałów.

Jak usunąć ciemieniuchę? Sposoby

Pomimo podjętych przez Ciebie starań u Twojej pociechy wystąpiła ciemieniucha? Co możesz zrobić w takiej sytuacji? W większości przypadków ciemieniucha nie wymaga interwencji lekarskiej. Co więcej, maluchy nie zauważają nawet tego typu zmiany na głowie. Jeżeli ciemieniucha nie wywołuje swędzenia, w zasadzie nie trzeba korzystać z pomocy lekarza. Można za to posiłkować się domowymi sposobami.

Jeżeli zmiany nie są zaostrzone i w żaden sposób nie denerwują dziecka, można je usunąć wykorzystując do tego domowe sposoby. W tym celu najlepiej użyć szczoteczki z delikatnym włosiem. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by żółte łuski były jak najbardziej rozmiękczone. Taka sytuacja występuje zazwyczaj tuż po kąpieli dziecka.

Podczas kąpieli należy umyć główkę maluszka bardzo dokładnie, a następnie pozbyć się nadmiaru oliwki z głowy. Jeżeli ilość żółtych łusek na głowie dziecka jest nieznaczna, wówczas wystarczy sięgnąć po zwykły szampon, a następnie postawić na szczotkowanie włosów.

Jednocześnie należy podkreślić, że bardzo często usunięcie całej ciemieniuchy wymaga czasu. W niektórych przypadkach trwa to kilka dni, a w innych nawet wiele tygodni. Poza tym, ciemieniucha ma tendencję do nawracania, dlatego zawsze warto mieć pod ręką oliwkę i szczotkę do czesania włosów dziecka. Tego typu produkty znajdziesz w naszej aptece internetowej.

W skrajnych przypadkach, gdy ciemieniucha się nie cofa, a wręcz przeciwnie - zaczyna nabierać na sile i wywoływać nieprzyjemne objawy, najlepiej udać się do lekarza. W ten sposób unikniemy wtórnych infekcji o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Preparaty na ciemieniuchę - jak ją zwalczyć?

W naszej Aptece Codziennej znajdziesz środki, które wesprą walkę z ciemieniuchą. To cała lista środków, które zawierają substancje pozytywnie wpływające na skórę dziecka dotkniętego tą dolegliwością. Mają one różne formy - niektóre z nich są polecane do stosowania w trakcie kąpieli, inne natomiast należy aplikować tuż po myciu. Ten drugi typ produktów to oliwki i kremy.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto połączyć działanie różnych preparatów, np. stosować jednocześnie szampon na ciemieniuchę, a następnie po myciu nałożyć krem lub maść do pielęgnacji podrażnionej skóry głowy.

Takie wyroby kosmetyczne to nie tylko wsparcie dla skóry, ale także sposób na to, by pozbyć się łusek, które pojawiają się przy okazji występowania tego typu dolegliwości. Preparatów na ciemieniuchę nie trzeba stosować równolegle, ale można zdecydować się na jeden typ środka i konsekwentnie po niego sięgać. Wśród środków na ciemieniuchę wymienić można: szampony płyny, żele, kremy, oliwki.

Skład preparatów na ciemieniuchę

W ich składzie znajdziemy substancje wspierające proces złuszczania oraz odwarstwienia się łusek. Tego typu składniki pomagają również łatwo wyczesywać problematyczne zmiany. Substancje w takich środkach wspierają proces gojenia się skóry oraz umożliwiają utrzymanie prawidłowej ilości wydzielanego z sebum. W składzie takich preparatów znaleźć można:

  • witaminę E, które wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji skóry,
  • glicerynę oraz betainę o działaniu ochronnym przed wysuszeniem,
  • bisabolol, którego celem jest wspomaganie zmniejszania stanów zapalnych oraz podrażnień w obszarze skóry.

Nie bez znaczenia pozostają również różnego rodzaju oleje na przykład oliwa z oliwek, olej z orzechów makadamia czy też olej słonecznikowy. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie nawilżenia oraz odżywienie naskórka. W preparatach na ciemieniuchę warto także szukać skwalanu. Składnik ten przyczynia się do utrzymania odpowiedniej elastyczności oraz nawodnienia skóry.

Produkty zawierające wyżej wymienione substancje zazwyczaj są dobrze przebadane pod kątem bezpieczeństw. Można więc po nie sięgać już od pierwszych dni życia dziecka.

Szampony na ciemieniuchę

Tego typu produkty mogą mieć klasyczną konsystencję, ale nierzadko występują również w formie kremowego olejku do mycia albo delikatnej pianki. Chcąc więc w łagodny sposób pozbyć się ciemieniuchy u dziecka, warto je stosować.

Szampony na ciemieniuchę mają to do siebie, że są skarbnicą wielu substancji, w tym ekstraktów roślinnych o działaniu łagodzącym i nawilżającym, np. ekstraktu z aloesu albo rumianku. W swoim składzie zawierają także substancje nawilżające, takie jak pantenol czy glicerynę. Pomagają one utrzymać właściwy poziom nawilżenia, nawet w momencie pozbywania się nieprzyjemnych dolegliwości. Na uwagę zasługują także składniki przeciwzapalne, obecne w wielu szamponach - ich występowanie przekłada się na zmniejszenie szans pojawienia się ciemieniuchy w przyszłości.

To także szansa na kontrolę mikroorganizmów na skórze dziecka. Ciemieniucha wymaga usunięcia nadmiaru tłuszczu oraz łusek z włosów i skóry dziecka, dlatego w szamponach na tę dolegliwość znajdują się składniki, które w delikatny sposób myją i pozwalają usunąć niekorzystne substancje z głowy dziecka.

Oliwki na ciemieniuchę

Połączenie delikatności i skuteczności w działaniu reprezentuje oliwka na ciemieniuchę, która natłuszcza skórę głowy. Takie działanie pomaga w usuwaniu nadmiaru łusek ze skóry. Jednocześnie oliwka nie podrażnia skóry, przez co pozbycie się niechcianych zmian przebiega w sposób niezwykle delikatny, bez wpływu na kondycję włosów oraz nastrój dziecka.

Jak korzystać z tego rodzaju produktu? Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem jest nałożenie oliwki na skórę głowy dziecka na około 15 minut przed kąpielą. Po tym czasie można ją delikatnie usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki, a potem umyć głowę dziecka.

Zamiast klasycznej oliwki, można też sięgać po olej kokosowy. W oliwce można znaleźć substancje nawilżające oraz chroniące skórę przed utratą wody. Takie działanie to możliwość doskonałej pielęgnacji skóry malucha.

Kremy na ciemieniuchę

Do usunięcia ciemieniuchy można zastosować również dostępne w naszej aptece internetowej kremy. Natłuszczają oraz ułatwiają złuszczanie się skóry głowy. W ich składzie znajdziemy mocznik albo kwas mlekowy. Tego typu substancje mają działanie wspomagające usuwanie zrogowaciałego naskórka, a przy tym nawilżające skórę i łagodzące podrażnienia.

Wśród składników obecnych w takich środkach na ciemieniuchę wskazać można między innymi:

  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej jojoba,
  • olej macadamia,
  • skwalan,
  • oliwa z oliwek,
  • witaminy E,
  • kwas laktobionowy,
  • betainę,
  • hialuronian sodu.

Te wszystkie substancje mogą wspomóc walkę ze wskazanym tu problemem.

Żele na ciemieniuchę - na co zwrócić uwagę?

Ciekawą kategorią produktów są żele na wskazaną tu dolegliwość. Zazwyczaj można stosować je już od pierwszego życia dziecka. W delikatny sposób zmiękczają one zmiany i przyczyniają się do usunięcia łusek, przy jednoczesnym przywróceniu skórze równowagi. Taki żel zmiękczający można zastosować podczas kąpieli.

Wykazuje on również działanie kojące, złuszczające oraz wygładzające. Według wskazań producentów takie preparaty zazwyczaj nakłada się 30 minut przed kąpielą, a następnie delikatnie wmasowuje się. po tym czasie. Wymagają one obfitego spłukania.

Jeżeli ciemieniucha ma zbyt ekspansywny charakter, zamiast zmywać taki płyn na ciemieniuchę, najlepiej po pół godzinie spróbować wyczesać łuski miękką szczotką.

Podsumowanie

Ciemieniucha to z reguły łagodna zmiana. Nie należy jej pod żadnym pozorem zdrapywać, ponieważ może w ten sposób dojść do uszkodzenia skóry i powstania zakażeń bakteryjnych, czy grzybicy, a także wtórnych infekcji i stanów zapalnych. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest sięganie po specjalistyczne preparaty oraz stopniowe usuwanie zmian podczas kolejnych kąpieli.

Nie martw się, gdy ciemieniucha nie zejdzie natychmiast, a na przykład po kilku tygodniach. Lepiej stopniowo pozbywać się zmian niż  działać na skórę w sposób zbyt agresywny, który może prowadzić do nadmiernych podrażnień i skutków ubocznych.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.