Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Zapalenie ucha

Znalezione produkty: 11
1

1 - 11 z 11 produktów

1

Środki na ból i zapalenie ucha

Zapalenie ucha to niekomfortowa dolegliwość, wywołana stanem zapalnym, którego przyczyną są zazwyczaj patogeny, w tym: bakterie, wirusy, a także grzyby. Infekcja uszu pojawia się najczęściej u dzieci, chociaż może także stanowić problem osób dorosłych, najczęściej zmagających się równocześnie z katarem lub bólem gardła. Choć zwiększona zachorowalność na grypę i przeziębienie przypada na miesiące jesienno-zimowe, to wiele schorzeń zapalnych może nas spotkać również w pozostałych częściach roku. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak wdrożenie odpowiedniego leczenia za pomocą kropli do uszu o działaniu analgetycznym, aerozoli lub sprayów, które skutecznie łagodzą nieprzyjemne objawy zapalenia ucha.

Przyczyny zapalenia ucha

Za stan zapalny zewnętrznego przewodu słuchowego odpowiedzialne są w większości przypadków:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • infekcje grzybicze.

Ucho narażone na długotrwały kontakt z jakimś źle działającym na nie czynnikiem zewnętrznym, np. wodą, wilgocią, urazem rozwija stan zapalny. Za główną przyczyną powstania stanu zapalnego uważa się prawdopodobnie uszkodzenie gruczołów łojowych, które przestają produkować, stanowiącą naturalna barierę ochronną - woskowinę. Oprócz tego, zapalenie ucha zewnętrznego może mieć rozmaite podłoże, również związane z codziennym funkcjonowaniem, takie jak:

  • kontakt z wodą (np. korzystanie z basenu – chlor zmiękcza naskórek, pływanie w rzece zwiększa ryzyko przedostania się wielu drobnoustrojów);
  • nieprawidłowe higiena uszu (np. zbyt głębokie wpychanie patyczków do czyszczenia uszu);
  • brak higieny ucha (np. brak czyszczenia woskowiny powoduje jej zaleganie i tworzenie się stanów zapalnych pod wpływem wilgoci);
  • cukrzyca;
  • alergia.

Zapalenie ucha: objawy

Zapalenie ucha zewnętrznego dla wielu z nas stanowi nieprzyjemną dolegliwość, tym bardziej że bardzo często wiąże się ono z uczuciem pełności i wysięku z ucha. Infekcji towarzyszy również swędzenie uszu, uporczywy ból (w trakcie poruszania szczęką np. w trakcie jedzenia), a w rzadkich przypadkach problemy ze słuchem. Ponadto stan zapalny ucha wiąże się również z osłabieniem i spadkiem ogólnego samopoczucia.

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego

W leczeniu stanu zapalnego ucha zewnętrznego najczęściej stosuje się miejscowo działające antybiotyki o szerokim spektrum właściwości bądź sterydy w postaci kropli. Ponadto w stanach zapalnych ucha zewnętrznego lub w stanach bólowych ucha, różnego pochodzenia, zaleca się użycie preparatów o działaniu zmiękczających i rozgrzewających. Pomagają one pozbyć się nadmiaru płynu z tkanek ucha, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie obrzęku i towarzyszącego mu bólu. W ofercie naszej apteki znajdziemy szeroki asortyment kropli do uszów z salicylanem choliny. Oferowane wyroby medyczne i leki wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pamiętaj, że każdy stan zapalny ucha nie wolno pozostawić samemu sobie. Istnieje ryzyko, że brak podjęcia kroków w celu eliminacji zakażenia, może skutkować zapaleniem ucha wewnętrznego lub nawet utratą słuchu.

Co zawierają krople na zapalenie uszu?

Na rynku dostępne jest wiele preparatów w formie kropli na zapalenie ucha. Zazwyczaj środki te zawierają substancje i składniki łagodzące stan zapalny (np. o roślinnym pochodzeniu), ale również substancje znieczulające, w tym lidokainę. Ponadto popularnym składnikiem wielu kropli do uszu dostępnych bez recepty, takich jak Ototalgin, Otinum jest salicylan choliny – substancja stosowana miejscowo o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Połączona z glicerolem zmiękcza woskowinę w uchu, co ułatwia jej sprawne usunięcie.

W niektórych kroplach możemy znaleźć także naturalne składniki, takie jak kamfora, ekstrakt z ostrej papryczki, olejek eukaliptusowy oraz ekstrakt z melisy, które redukują dolegliwości bólowe, rozgrzewają oraz rozluźniają. Za dobre krople do uszu uważamy te, które szybko łagodzą nieprzyjemne skutki zapalenia ucha i jednocześnie mają ograniczone do minimum skutki uboczne i możliwe działania niepożądane.

Profilaktyka u dzieci, czyli co robić, aby zapobiec

Aby zmniejszyć ryzyko zapalenia ucha środkowego, należy prowadzić zdrowy tryb życia, jak najszybciej leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, unikać karmienia niemowląt na wznak, zapobiegać i leczyć alergie, chronić dzieci przed dymem tytoniowym, korygować mechaniczne przyczyny blokujące ujście trąbek (przerośnięte migdałki, polip).

Pomoc otolaryngologiczna: zapalenie ucha środkowego

Kiedy odwiedzasz swojego lekarza rodzinnego z podejrzeniem zapalenia ucha zewnętrznego, spodziewaj się, że zapyta on o Twoje objawy i czy regularnie używasz słuchawek, takich jak aparaty słuchowe lub zatyczki do uszu. Alternatywnie może skierować Cię do laryngologa, który zbada kanał słuchowy w Twoim uchu za pomocą narzędzia zwanego otoskopem.

Jeśli zmagasz się z nawracającym zapaleniem ucha zewnętrznego i nie reagujesz na leczenie, lekarz może pobrać wymaz z wnętrza ucha w celu określenia rodzaju infekcji, aby można było dobrać odpowiednie leki na tą chorobę.

Co na zapalenie ucha środkowego?

Podobnie jak w przypadku bólu o nieustalonej przyczynie, w tym przypadku również należy zastosować krople na zapalenie ucha dostępne bez recepty, np. z salicylanym choliny do czasu wizyty u laryngologa.

Pamiętaj, że zapalenie ucha wymaga zastosowania antybiotykoterapii i leczenia sterydami. Wspomagająco możemy zastosować krople ziołowa oraz spraye do uszu z nanocząsteczkami srebra o działaniu przeciwbakteryjnym.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.