Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Higiena intymna

Znalezione produkty: 9
1

1 - 9 z 9 produktów

1

Higiena intymna

Okres ciąży wiąże się z licznymi zmianami w organizmie kobiety. Zmienia się nie tylko jej sylwetka i hormony, ale także jej potrzeby dotyczące codziennej pielęgnacji. Jednym z obszarów, który wymaga w tym czasie szczególnej uwagi, jest higiena intymna. Zmienione pH pochwy, podwyższona podatność na infekcje czy zwiększona ilość wydzieliny to tylko niektóre z wyzwań, z którymi boryka się przyszła mama. Choć w trakcie przygotowań do przyjścia na świat nowego członka rodziny wiele kwestii przykuwa uwagę, dbałość o higienę intymną powinna pozostawać priorytetem. Nie tylko dla komfortu kobiety, ale przede wszystkim dla zdrowia rozwijającego się dziecka. W celu utrzymania prawidłowej higieny intymnej w czasie ciąży warto sięgnąć po dedykowane produkty dla ciężarnych.

Utrzymanie higieny intymnej u kobiet w ciąży ‒ dlaczego jest tak ważne?

Oprócz cellulitu czy mdłości w ciąży infekcje intymne stanowią jeden z najczęściej występujących problemów u przyszłych mam. Niestety, w przeciwieństwie do innych przypadłości, infekcje intymne nierzadko niosą za sobą poważne konsekwencje. Szacuje się, że zakażenia układu moczowo-płciowego nawet w 50% przypadków mogą prowadzić do przedwczesnego porodu czy poronienia. Infekcje intymne wpływają więc nie tylko na zdrowie matki, ale także dobrostan, a nawet życie rozwijającego się płodu.

Niestety, przyszłe mamy są szczególnie zagrożone rozwojem zakażeń układu moczowo-płciowego. Zachowanie odpowiedniej higieny intymnej jest zatem jednym z kluczowych elementów, o których kobiety w ciąży nie powinny zapominać.

Co predysponuje do rozwoju infekcji intymnych u ciężarnych?

Mdłości czy zaparcia u ciężarnych to przypadłości powszechnie kojarzone z okresem ciąży. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że w tym okresie wzrasta również ryzyko rozwoju infekcji intymnych, takich jak grzybica pochwy czy bakteryjne zapalenie pochwy. Z czego wynika zwiększona zachorowalność ciężarnych kobiet na zakażenia? Do infekcji intymnych predysponuje między innymi:

 • zaburzenie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy;
 • rozpulchnienie i przekrwienie tkanek narządów płciowych;
 • wysokie stężenie estrogenów i progesteronu, które mogą wykazywać działanie immunosupresyjne.

Rola prawidłowej flory bakteryjnej pochwy

Fizjologiczna mikrobiota pochwy, składająca się w przeważającej części z bakterii z rodzaju Lactobacillus, stanowi główną i najważniejszą ochronę przed zakażeniami. Drobnoustroje te wytwarzają kwas mlekowy, który zakwasza środowisko pochwy, zapobiegając rozwojowi chorobotwórczych grzybów i bakterii. Jakiekolwiek zaburzenia składu flory bakteryjnej pochwy, często występujące u ciężarnych, sprzyjają rozwojowi oraz nawracaniu infekcji intymnych.

Zachowanie prawidłowej higieny intymnej, w tym także stosowanie odpowiednich kosmetyków dla ciężarnych, jest jednym z czynników warunkujących utrzymanie naturalnej bariery ochronnej, jaką jest flora bakteryjna.

Zasady prawidłowej higieny intymnej u kobiet w ciąży

Zachowanie właściwej higieny intymnej jest kluczem do zdrowia i komfortu każdej kobiety. Prawidłowa pielęgnacja pomaga zapobiegać infekcjom, podrażnieniom i innym problemom zdrowotnym. Warto podkreślić, że zasady higieny intymnej u kobiet w ciąży nie różnią się znacząco od tych, których przestrzegać powinny wszystkie inne kobiety. Uwzględniają one między innymi odpowiednią częstotliwość mycia, prawidłową technikę podcierania krocza, stosowanie odpowiednich produktów do higieny intymnej czy noszenie przewiewnej, dobrze dobranej bielizny.

Jak prawidłowo podmywać okolice intymne?

Prawidłowe podmywanie okolic intymnych jest kluczowe dla zachowania zdrowia i komfortu tej delikatnej części ciała. Zaleca się mycie okolic intymnych co najmniej raz dziennie, aby zapobiegać gromadzeniu się bakterii i potu. Jednocześnie nie należy podmywać się więcej niż dwa razy dziennie, gdyż może to skutkować zaburzeniem fizjologicznej flory bakteryjnej.

Przy wyborze produktów do mycia warto sięgać po delikatne żele lub mydła, dedykowane do pielęgnacji stref intymnych i pozwalające na zachowanie prawidłowego, kwaśnego pH. Formuła tych produktów dobierana jest tak, aby nie naruszać naturalnej bariery ochronnej skóry i mikroflory pochwy. W procesie mycia zaleca się użycie letniej, lecz nie gorącej wody. Szczególnie ważne jest, aby zrezygnować używania myjek czy gąbek, które mogą być siedliskiem bakterii i grzybów, a także mogą doprowadzać do mikrourazów w delikatnej skórze stref intymnych. Po zakończeniu mycia okolic intymnych należy je delikatnie osuszyć czystym, miękkim ręcznikiem, unikając nadmiernego pocierania skóry.

Higiena intymna po porodzie ‒ o czym warto pamiętać?

O higienie intymnej należy pamiętać nie tylko w trakcie ciąży, ale także ‒ a może przede wszystkim ‒ w okresie poporodowym. Okres połogu, trwający około 6 tygodni po porodzie, to czas, w którym dochodzi do regeneracji tkanek układu rozrodczego, w tym także gojenia się ran krocza po porodzie drogami natury czy ran po cesarskim cięciu. Połóg wymaga więc od świeżo upieczonej mamy zachowania szczególnej higieny.

Do najważniejszych zasad higieny intymnej w połogu zalicza się:

 • noszenie luźnych, przewiewnych ubrań, umożliwiających wietrzenie rany krocza;
 • częste podmywanie okolic intymnych za pomocą letniej wody i delikatnego środka do higieny intymnej;
 • unikanie gorących kąpieli;
 • rezygnację z używania tamponów czy kubeczków menstruacyjnych;
 • powstrzymywanie się od aktywności seksualnej.

Jakie powinny być kosmetyki dla kobiet w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w którym zachodzą znaczące zmiany w jej organizmie. Skóra w tym okresie staje się bardziej wrażliwa, a hormony mogą wpływać na jej kondycję i reakcje na różne substancje. Właśnie dlatego kluczowy jest świadomy i rozważny wybór odpowiednich kosmetyków dla kobiet w ciąży. Dedykowane produkty dla ciężarnych można zakupić stacjonarnie w drogerii, choć prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie ich w aptece internetowej.

Czego szukać w składzie kosmetyków dla ciężarnych?

Spodziewasz się dziecka i szukasz delikatnego płynu do higieny intymnej. W Aptece Codziennej znajdziesz szeroki wybór kosmetyków dla kobiet w ciąży, które posiadają certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Jak jednak wybrać produkt, który spełni wszystkie oczekiwania, a jednocześnie nie podrażni wrażliwej skóry stref intymnych. Przede wszystkim należy spojrzeć na skład wybranego produktu. W kosmetykach do higieny intymnej kobiet w ciąży i połogu warto szukać:

 • wyciągu z lukrecji ‒ wykazuje naturalne działanie przeciwbakteryjne;
 • kwas hialuronowy ‒ nawilża powierzchnię skóry;
 • alantoiny ‒ wykazuje działanie łagodzące, nawilżające i regenerujące;
 • pantenolu ‒ działa łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo;
 • kwasu mlekowego ‒ zakwasza środowisko skóry stref intymnych;
 • wyciągu z kory dębu ‒ działa ściągająco i przeciwzapalnie;
 • inuliny ‒ wykazuje działanie probiotyczne, wspomagając rozwój dobroczynnych bakterii mikrobioty pochwy.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny być pozbawione agresywnych środków myjących, barwników oraz intensywnych środków zapachowych. Substancje te mogą działać drażniąco lub wywoływać u przyszłej mamy reakcje uczuleniowe.

Wyprawka dla przyszłej mamy ‒ o jakich produktach warto pamiętać?

Przygotowując wyprawkę dla przyszłej mamy, często skupiamy się na niezbędnych przedmiotach i akcesoriach dla noworodka. Jednak kosmetyki dedykowane dla mamy w okresie ciąży i tuż po porodzie są równie ważne. Przemyślana wyprawka kosmetyczna dla przyszłej mamy zapewni jej komfort, pielęgnację i chwile relaksu w tym wyjątkowym okresie życia.

Jednym z ważniejszych elementów kosmetyczki przyszłej mamy powinien być krem do twarzy z filtrami UV. Zachodzące w organizmie ciężarnej zmiany hormonalne sprzyjają pojawianiu się przebarwień po ekspozycji na światło słoneczne. Rezygnacja z opalania się i regularne stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych pozwala na uchronienie skóry przyszłej mamy przed wystąpieniem zmian pigmentacyjnych.

Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w aromatyczne olejki do kąpieli czy odżywcze masła do ciała. Nie tylko wpłyną one na nawilżenie i ujędrnienie skóry, ale również pozwolą przyszłej mamie na odprężenie i relaks.

Kosmetyki na cellulit i rozstępy

Cellulit i rozstępy stanowią powszechne problemy, który wprawdzie nie wpływają negatywnie na zdrowie, jednak nierzadko bywają źródłem dyskomfortu i obniżonego samopoczucia. Wzrost masy ciała, zmiany hormonalne, a także zatrzymywanie wody w organizmie to główne czynniki, które sprzyjają pojawieniu się rozstępów czy cellulitu w ciąży. Na szczęście z rozstępami i cellulitem można walczyć, a odpowiednio wcześnie wdrożone czynności pielęgnacyjne mogą całkowicie zapobiec ich wystąpieniu.

Przyszła mama powinna pamiętać przede wszystkim o przestrzeganiu odpowiednio zbilansowanej diety, piciu dużej ilości płynów, a także utrzymywaniu umiarkowanej aktywności fizycznej, na przykład w formie regularnych spacerów. Jednocześnie do codziennej rutyny warto wdrożyć delikatne masaże z użyciem dedykowanych kosmetyków na cellulit i rozstępy, które można zakupić w drogerii czy aptece internetowej. Dedykowane produkty dla ciężarnych poprawią stan skóry, nawilżając ją i ujędrniając, co pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się cellulitu i rozstępów.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.