Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Poprawa apetytu

Znalezione produkty: 7
1

1 - 7 z 7 produktów

1

Problem z brakiem apetytu dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych czy seniorów. Zaburzenia łaknienia mogą być związane z różnymi chorobami lub mieć podłoże somatyczne. Aby zwiększyć apetyt, warto sięgnąć po jeden z ziołowych preparatów w formie kropli, syropów, nalewek czy herbat.

Przyczyny braku apetytu

Stosując zdrową, zbilansowaną dietę, jesteśmy w stanie dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Do wyrównania ewentualnych niedoborów energetycznych mobilizują struktury odpowiadające za regulowanie mechanizmu łaknienia, które są zlokalizowane w okolicy podwzgórza. Niekiedy do czynienia możemy mieć jednak z zaburzeniami łaknienia objawiającymi się utratą apetytu. Mogą mieć one wiele różnych przyczyn. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich.

Brak apetytu a stres

Nadmiar obowiązków i szybkie tempo codziennego życia sprawiają, że wiele osób boryka się z przewlekłym stresem. Działa on destrukcyjnie na organizm, przyczyniając się do nadprodukcji kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Jego objawami może być osłabiona perystaltyka jelit, uczucie ściskania w żołądku oraz brak apetytu. To jednak nie wszystko. Nadmiar stresu prowadzić może również do rozwoju wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy typu I oraz depresji.

Brak apetytu a choroby układu pokarmowego

Osłabienie łaknienia może być związane także z chorobami układu pokarmowego, takimi jak zapalenie jelita grubego, choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka, choroba Leśniowskiego - Crohna czy rozmaite alergie pokarmowe. Charakterystycznymi dla nich objawami są: biegunka, zgaga, bóle w nadbrzuszu oraz wymioty. Tego typu przykre symptomy skutecznie zniechęcają pacjentów do konsumowania posiłków.

Brak apetytu a choroby układu oddechowego

Kolejna z przyczyn braku apetytu to wirusowe i bakteryjne infekcje dolnych oraz górnych dróg oddechowych. Zmniejszone łaknienie wywoływać mogą również poważne schorzenia okładu oddechowego typu przewlekła obturacyjna choroba płuc czy astma. Niechęć do jedzenia pojawia się niekiedy także przy nieżycie nosa i jest związany z upośledzeniem zmysłu węchu.

Brak apetytu a pasożyty

Do osłabienia apetytu prowadzić może także zarażenie pasożytami chorobotwórczymi, takimi jak:

  • tasiemiec,
  • owsiki,
  • glista ludzka czy pierwotniaki Giardia lamblia.

Towarzyszą mu objawy typu spadek masy ciała, silne bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia, bezsenność oraz drażliwość.

Brak apetytu w trakcie choroby nowotworowej

Z brakiem apetytu borykają się również pacjenci leczeni onkologicznie, ze zdiagnozowanymi nowotworami przewodu pokarmowego. Niechęć do jedzenia jest spowodowana u nich także zaburzeniami smaku i zapachu wywołanymi przez chemio- i radioterapię. Zaburzenia łaknienia prowadzą tu do spadku masy ciała, niedożywienia i wyniszczenia nowotworowego organizmu.

Niedobory pokarmowe

Następna z przyczyn braku apetytu to niedobory witaminy A, witamin z grupy B oraz cynku wynikające z nieodpowiedniej diety. Aby je uzupełnić, warto wzbogacić jadłospis o jajka, wątróbkę, mleko, chudą wieprzowinę, kaszę gryczaną, brązowy ryż, płatki owsiane, drożdże, warzywa liściaste, soję, dróg, nasiona słonecznika, ostrygi oraz orzechy.

Brak apetytu a fizjologiczne starzenie się organizmu

Brak apetytu pojawiać może się także na skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu. Do czynienia mamy wówczas ze spowolnieniem metabolizmu, co prowadzi do zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego. Zaburzenia łaknienia u seniorów nasilają przyjmowane leki przyczyniające się do zmiany odczuć smakowych, problemy z przeżuwaniem i połykaniem pokarmów, choroby przyzębia, braki w uzębieniu oraz niewłaściwie dopasowana proteza.

Ziołowe leki na apetyt

W aptekach znaleźć można rozmaite preparaty mające na celu zwiększenie łaknienia. W znaczącej części przypadków są to suplementy diety zawierające wyciągi z rozmaitych ziół. Mają one postać kropli, syropów, nalewek lub herbatek. Wynika to z tego, iż taka forma jest bardziej przyjazna dla małych dzieci i seniorów mogących mieć problemy z przełykaniem tabletek.

Koper włoski

Ziołem, które bardzo dobrze sprawdza się u osób borykających się z problemami z apetytem jest koper włoski, a dokładnie jego nasiona. Zawarte w nich olejki eteryczne wykazują działanie wiatropędne, rozkurczające, poprawiające perystaltykę jelit i hamujące nudności. W zaburzeniach łaknienia zaleca się stosowanie naparu z 20 g nasion kopru włoskiego zaparzonych w 125 ml wody, 30 minut przed posiłkiem lub 4 g zalanych 250 ml wrzątku. Zioło to może być również stosowane w łagodzeniu objawów wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, choroby Leśniowskiego - Crohna czy grzybicy jelit oraz podczas rekonwalescencji po zatruciu pokarmowym czy grypie żołądkowej.

Mięta pieprzowa

Chcąc pobudzić apetyt, warto sięgnąć także po miętę pieprzową. Pozytywny wpływ na działanie przewodu pokarmowego jest związany z zawartym w niej mentolem. Przy zaburzeniach łaknienia zaleca się zaparzenie herbaty z 10 liści mięty lub 1 saszetki suszu i zalanie jej 250 ml wrzątku. Pomocne okazać może się również 5 kropli olejku miętowego dodanych do 1 szklanki wody. Mikstura ta jest zalecana w szczególności przy zespole jelita drażliwego.

Kolendra siewna

Owoce kolendry siewnej to popularny składnik ziołowych mieszanek wykorzystywanych w celu pobudzenia apetytu oraz przy niestrawności i anoreksji. Wykazują one również działanie przeciwpasożytnicze i uspokajające. Kolendra siewna przyczynia się także do obniżenia poziomu cukru i cholesterolu.

Cykoria podróżnik

Kolejne zioło, które znajduje zastosowanie przy osłabionym apetycie to cykoria podróżnik. Dodatkowo łagodzi ona objawy charakterystyczne dla zaburzeń trawienia, takie jak wzdęcia, niestrawność i uczucie pełności brzucha.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to zioło, które nie tylko pobudza apetyt, lecz ma również działanie przeciwcukrzycowe, moczopędne i przeciwnowotworowe. Oprócz tego oczyszcza organizm z toksyn, wspiera pracę wątroby i wspiera trawienie.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.