Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Świerzb

Znalezione produkty: 8
1

1 - 8 z 8 produktów

1

Świerzb - charakterystyka choroby

Świerzb to choroba skóry wywoływana przez mikroskopijne roztocza – świerzbowca ludzkiego. Bardzo często ludzie mylnie wiążą tę chorobę z niehigienicznymi warunkami życia, mimo że choroba ta nie ma z tym nic wspólnego. Świerzb powoduje powstanie zmian skórnych, którym towarzyszą uporczywy świąd, nasilający się zwłaszcza w nocy, po rozgrzaniu ciała w łóżku. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy dorosłe samie roztoczy zagrzebują się w skórze chorego i składają jaja, skóra reaguje reakcją alergiczną, tworząc silnie swędzące pryszcze. Zwykle typowe przypadku świerzbu można leczyć miejscowymi kremami, dostępnymi bez recepty, która nie tylko zabijają roztocza ale także likwidują nieprzyjemne objawy. Świerzbem zarazić się możemy bezpośrednio od dotyku osoby zarażonej. Zwykle nie jest aż tak łatwe, jednak jeśli osoba zarażona jest np. naszym współlokatorem – powinniśmy zachować szczególne środki ostrożności, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zarażenia.

Świerzb ludzki i jego typowe objawy

Charakterystycznym objawem świerzbu jest świąd, nasilający się szczególnie pod wpływem wzrostu temperatury ciała, np. w nocy po przykryciu ciała lub zażyciu gorącej kąpieli. Pojawia się też grudkowo-pęcherzykowata wysypka, często mylona z reakcją alergiczną. Obejmuje ona najczęściej:

  • zgięcia i fałdy skórne (np. zgięcia łokci, kolan),
  • przestrzenie międzypalcowe u rąk,
  • okolice pępka,
  • pośladki,
  • okolice narządów rozrodczych (głównie u mężczyzn),
  • dłonie, stopy i owłosiona skóra głowy (wyłącznie u dzieci).

Oprócz charakterystycznej wysypki świąd zakłóca sen, uniemożliwia wypoczynek, co powoduje zmęczenie i rozdrażnienie chorego. Objawy te mogą doprowadzić do ogólnego spadku zadowolenia z codziennego funkcjonowania oraz zmniejszyć wydajność w pracy lub w uczeniu się. Aby pozbyć się uprzykrzających nasze życie objawów świerzbu warto zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty dostępne w naszej aptece bez recepty, które raz a skutecznie pozwolą na pozbycie się tych dolegliwości. Leczenie świerzbu powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej od momentu pojawienia się pierwszych symptomów choroby. Niestety często obecna wysypka jest mylnie diagnozowana z inną reakcją alergiczną, dlatego też leczenie odwleka się i jest bardziej problematyczne.

Jak leczyć świerzb u dzieci i dorosłych? Leki na świerzb

Zastosowanie leków na świerzb zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów choroby jest wręcz obowiązkowe. Na rynku istnieje bardzo wiele preparatów, które można nabyć bez recepty. Do leczenia dzieci i dorosłych stosuje się zewnętrzne leki o działaniu miejscowym, które zwykle przybierają postać płynu, szamponu, maści lub kremu. Przed aplikacją chory powinien wziąć 10-minutową, ciepłą kąpiel co ułatwi wchłanianie składników leku. Preparat należy wmasować w osuszoną skórę, a następnie pozostawić na 8-14 godzin. W zależności od zalecanego stosowania, leki na świerzb nakłada się na całą powierzchnię tułowia (szczególnie na obszary najbardziej zmienione chorobowo), zaś u dzieci również na skórę głowy. Przyjmując leki na świerzb, warto wspomagać kurację poprzez stosowanie innych preparatów, które zapobiegają ponownemu zakażeniu i prowadzą np. do szybszego wyzdrowienia. Dobrze, aby stosowane płyny nie były zbyt uciążliwe, szybko się wchłaniały i nie pozostawiały tłustej warstwy na skórze.

Do preparatów do stosowania zewnętrznego należą:

  • permetyna,
  • benzoesan benzylu,
  • krotamiton,
  • maść siarkowa,

Ponadto oprócz leków stosowanych zewnętrznie, lekarz może zlecić przyjmowanie leków doustnych, takich jak iwermektyna. Po przeprowadzonym leczeniu powinno się nałożyć na skórę odpowiednio dobrane dermokosmetyki nawilżające, które nie tylko zlikwidują świąd ale zapewnią odpowiednie nawilżenie wysuszonej skóry.

Sprawdź działanie poszczególnych leków na świerzb

Do leczenia świerzbu wykorzystuje się maści, kremy lub płyny. Do preparatów zalecanych do stosowania zewnętrznego należą:

  • permetyna 5% - łagodny środek przeciwpasożytniczy, przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 2. miesiąca życia. Zwykle aplikuje się go na 8-10 godzin, a pozostałości zmywa wodą z mydłem. Do całkowitego pozbycia się świerzbu zwykle wystarczy 1 aplikacja, jednak czasami lekarz może zlecić prewencyjne powtórzenie terapii po 2 tygodniach.
  • roztwór benzoesanu benzylu 10% - substancja nanoszona na suchą i czystą skórę, zwłaszcza między palcami, pod pachami, w pachwinach, zgięciach i podbrzuszu. Lek zostawia się na 24 godziny. Po tym czasie ciało należy umyć gorącą wodą z szarym mydłem i delikatnie osuszyć.
  • maść siarkowa 5-20% - środek może być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią i niemowlęta.
  • krem z hydrokortyzonem (np. Maxicortan lub Hydrocortisonum Aflofarm) – krem do stosowania miejscowego na skórę, który działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco naczynia krwionośne.

Świerzb u dzieci

Świerzb u dzieci wciąż dla wielu rodziców okazuje się być problemem wstydliwym, głównie ze względu na przekonanie, że choroba ta powstaje w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny. Jednak biorąc pod uwagę dziecięce nawyki oraz częste przebywanie w gronie rówieśników, świerzb u dzieci nie powinien absolutnie nikogo dziwić. Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych mają bardzo wrażliwą skórę i tylko poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań możliwe jest całościowe uporanie się z problemem, które może ich potencjalnie dotyczyć.

W tej kategorii znajdą Państwo szeroki asortyment preparatów bez recepty wspierających zwalczanie objawów i leczenie świądu. Zwykle świerzb u dzieci rozwija się podobnie jak u dorosłych, jednak dzieciom mogą towarzyszyć zdecydowanie silniejsze objawy, w tym: większy dyskomfort, rozdrażnienie oraz nasilone reakcje alergiczne.

Przyczyny niepowodzeń w leczeniu świerzbu

Do popularnych przyczyn, które doprowadzają do powrotu objawów świerzbu należą:

  • nieprawidłowo dobrane leczenie (m.in. poprzez dobór złych leków, stosowania ich zbyt krótko, zmywaniu leku w trakcie terapii, niedokładnym nakładaniu leków na zmienione chorobowo fałdy skórne),
  • brak zastosowania leczenia u wszystkich osób kontaktujących się z chorym,
  • brak zachowania odpowiedniej czystości i zasad higieny (nieodkażenie pościeli, ubrań, w tym: butów, zabawek pluszowych, koszulek, czapek – ciuchy te zaleca się włożyć do worka i wystawić na przynajmniej 5 dni na działanie mrozu – niskie temperatury zabijają świerzbowca),
  • reinfekcja z niedoleczonym zmian,
  • nieodkażenie otoczenia.

Jak działają leki ograniczające świerzb u dzieci i dorosłych?

Preparaty stosowane w leczeniu świerzbu u dzieci i dorosłych przybierają zwykle postać kosmetyków (kremy, maści, emulsje, szampony lub pudry). Tego rodzaju preparaty mają przede wszystkim na celu:

  • zahamowanie rozwoju choroby,
  • zwalczanie infekcji,
  • nawilżenie i odżywienie podrażnionej skóry,
  • ograniczenie innych dolegliwości alergicznych,
  • zmniejszenie świądu oraz stanu zapalnego skóry.

Co istotne, choroba ma bardziej intensywny przebieg u dzieci z niedoborami odporności. Oznacza to, że u noworodków i dzieci zaraz po przebytej infekcji, świerzb będzie przebiegał agresywniej niż u starszego dziecka. Mimo to chorobę tą można całkowicie wyleczyć z pomocą dostępnych w ofercie naszej apteki internetowej preparatów.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.