Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Witamina K+D dla dzieci

Znalezione produkty: 1
1

1 - 1 z 1 produktów

1

Witamina K+D dla dzieci

Witamina K+D dla dzieci to połączenie, które może przynieść korzyści dziecięcemu organizmowi. Skąd w ogóle konieczność łączenia obu substancji? Dlaczego warto podawać je wspólnie? Gdy podajesz swojej pociesze witaminę D3, wzrasta jednocześnie zapotrzebowanie na witaminę K2. W naszej Aptece Codziennej dostępne są różne preparaty, w tym suplementy diety dla dzieci zawierające obie te substancje. Zobacz, jak wpływają one na organizm dziecka.

Kompleks witamin D i K - cenne połączenie

Witamina D3 i witamina K2 wzajemnie wzmacniają swoje działanie. Wspólnie potęgują swój korzystny wpływ na organizm. Z tego powodu zalecana jest jednoczesna suplementacja tychże składników. Z kolei, gdy podajesz dziecku wapń, to przyjmowanie go z obiema tymi witaminami jest wręcz konieczne. Dlaczego? Witamina D3 i witamina K2 są niezbędne w procesie transportu wapnia.

Mają też znaczenie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, ale po taki tercet można również sięgać również podczas codziennej suplementacji i uzupełniania niedoborów poszczególnych substancji.

Witamina K i D dla dzieci i noworodków to dziś złoty standard. Dlaczego takie połączenie sprawdza się przede wszystkim u małych dzieci? Zacznijmy od tego, że o witaminie D3 dla dzieci mówi się przede wszystkim w kontekście zdrowych kości oraz zębów. Znacznie mniej miejsca poświęca się natomiast witaminie K2, równie istotnej dla zdrowia małego człowieka, a przy tym wspierającej przyswajanie witaminy D3 przez organizm. Ponadto witamina K2 wspiera kierowanie wapnia do kości i tym samym zmniejsza ryzyko zwapnienia tętnic. Bardzo ważną rolą witaminy K2 jest zwiększenie gęstości mineralnej kości oraz ochrona serca dziecka.

Preparaty dla dzieci z witaminą D i K są polecane profilaktycznie, ale także w przypadku pojawienia się:

 • zwiększonej łamliwości kości,
 • bólów kostno-mięśniowych,
 • problemów ze wzrokiem,
 • biegunek,
 • bezsenności.

Takie połączenie to ochrona przed osteoporozą, wsparcie układu odpornościowego, a także profilaktyka chorób układu krwionośnego.

Dawkowanie witamin D+K - na czym polega?

Dawka konkretnego preparatu z witaminą D i K powinna być dostosowana do wieku dziecka, jego wagi, a także stopnia niedoboru poszczególnych substancji. To wszystko można ustalić, konsultując się ze specjalistą. Jeżeli jednak chcesz w bezpieczny sposób podawać dziecku takie połączenie bez kontaktu z lekarzem, przede wszystkim stosuj się do wytycznych znajdujących się w ulotce od producenta.

Poszczególne preparaty posiadają opisy z informacjami w tym zakresie. Pamiętaj, aby każdorazowo zapoznawać się z wytycznymi i wskazówkami na opakowaniu lub w ulotce. Ma to związek z tym, że każdy produkt zawierający takie połączenie ma inną dawkę wyjściową. Dlatego musi być ona najpierw przez Ciebie poznana, a następnie dostosowana do potrzeb Twojego dziecka.

Zachowaj umiar w podawaniu witamin D i K

Analizując informacje od producentów, można wysnuć wniosek, że zazwyczaj wystarczającą ilością danego preparatu będzie 1 kapsułka z witaminą D i K dziennie albo też maksymalnie kilka kropelek płynu zawierającego tego typu połączenie. Gdy podajesz dziecku witaminy D+K, uważaj również na to, by nie przedawkować tego typu substancji. Choć zdarza się to bardzo rzadko, należy zachować ostrożność i kontrolować stan swojego dziecka. Najlepiej to czynić poprzez regularne badania, które pozwolą ustalić zawartość tych substancji w organizmie.

Klasyczne objawy przedawkowania to między innymi:

 • nadpobudliwość,
 • rozdrażnienie,
 • metaliczny posmak w ustach,
 • nadmierna potliwość,
 • nieregularna praca z serca.

Stosowanie się więc do zaleceń lekarskich i/lub wytycznych producenta, a także regularne badania zawartości poszczególnych składników w organizmie to sposoby na zminimalizowanie ewentualnego ryzyka związanego z przedawkowaniem wskazanych witamin.

Niedobory witamin D+K - jak się objawiają?

Suplementowanie witaminy D3 i K2 jest bardzo ważne dla całego organizmu. Oba składniki mają działanie synergiczne, a więc wspierające się wzajemnie. Korzyści związane z przyjmowaniem tych substancji można zauważyć m.in. wśród osób, które borykają się zarówno z dolegliwościami układu kostno-stawowego, jak i układu krążenia. Suplementację należy dopasować do indywidualnych potrzeb organizmu dziecka, bazując przede wszystkim na wskazaniach lekarskich i wynikach badań krwi.

Deficyty tych witamin mogą skutkować rozwojem osteoporozy oraz zaburzeń krzepliwości krwi. U dzieci niedobór witaminy D3 ma związek z krzywicą i nieprawidłowym rozwojem kośćca. Deficyt witaminy D objawia się także poprzez:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • częste bóle kończyn,
 • skurcze mięśni,
 • dużą podatność na różnego rodzaju infekcje.

Chcąc więc zadbać o swoją pociechę, należy podawać jej niezbędne składniki odżywcze.

Objawy wskazujące na niedobór witaminy K to m.in.:

 • problemy z pracą jelit,
 • łatwe powstawanie sińców,
 • wydłużony czas gojenia,
 • krwawienie z błon śluzowych.

Niedobór witaminy K związany jest również z takimi poważnymi dolegliwościami jak samoistne wylewy krwi do różnych narządów. Osoby, które cierpią z powodu deficytu tej substancji, są także bardziej podatne na infekcje, a kobiety (w tym nawet miesiączkujące dziewczynki) borykają się ze zbyt obfitym krwawieniami miesięcznymi.

Witamina D plus K – znajdź to połączenie w diecie

Pamiętaj, że suplementy diety zawierające witaminę D3 plus K2 nie powinny stanowić zamiennika dla zdrowej diety. Podstawą dostarczania tychże substancji odżywczych powinno być zbilansowane menu.

Wśród żywności, która zawiera obie te witaminy, wymienić można żółtka jaj. Dodatkowo, w jajkach znajdziemy także wiele innych, cennych substancji odżywczych. Witaminę D plus K można również pozyskiwać, jedząc wątróbkę zwierzęcą. Wątróbka u zwierząt jest magazynem substancji zapasowych, w których znajduje się również to połączenie witaminowe, a także mnóstwo innych witamin i soli mineralnych.

Chcąc dostarczyć wspomnianych tu substancji, można również sięgnąć po stery. Produkty mleczne to naturalne źródło wapnia i witaminy D. Co ciekawe, bakterie, które uczestniczą w procesach fermentacji, potrafią także wytwarzać witaminę K2. Tym samym, podając dziecku ser, dostarczasz mu tych cennych składników. Źródłem witaminy D3 oraz K1, która jest nieco gorzej wchłaniana przez organizm niż klasyczna witamina K2, jest jarmuż, czyli odmiana kapusty.

Preparaty z witaminą D-K dla dzieci i niemowląt - jaką mają formę?

Preparaty zawierające witaminę D plus K2 to zazwyczaj suplementy diety, choć  czasem można uzyskać je także w formie leku. W naszej aptece internetowej znajdziesz różne wersje preparatów z tymi witaminami. Różnią się one nie tylko zawartością tychże składników oraz proporcjami pomiędzy nimi, ale także obecnością innych substancji. Często w preparatach poza witaminami K i D znaleźć można też inne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a więc witaminy A oraz E. Jeśli chodzi o inne substancje, warto szukać też połączeń z witaminą B6 oraz magnezem.

W przypadku dzieci warto też zwrócić uwagę na formę podania tego środka. Najczęstszym sposobem na to, by zaaplikować niemowlęciu lub kilkulatkowi jest podanie ich w formie kropli. Takie preparaty często są też wzbogacane o przyjemny aromat, przez co dziecko nie rezygnuje z połykania tego rodzaju środków. Co ciekawe, po tego typu preparaty mogą również sięgać osoby dorosłe. Ogromną zaletą takich środków jest ich dobra przyswajalność.

Preparaty z witaminą K i D można również przyjmować w formie tabletek. Wykazują one dłuższy czas uwalniania składników aktywnych. Najlepiej spożywać je w trakcie posiłku, by ułatwić przyswajanie tych substancji przez organizm. Dość dogodną formą, która jest polecana przede wszystkim dzieciom starszym, są kapsułki z witaminami tu wymienionymi. Takie środki dostępne są w miękkiej, żelatynowej otoczce, a przy tym są rozpuszczone w naturalnym oleju. To wszystko przekłada się na ich lepszą przyswajalność przez organizm.

Witaminy i minerały dla dzieci - jakie warto łączyć z witaminami D i K?

Nieprzypadkowo już wcześniej wspomnieliśmy, że witaminy K i D nie zawsze występują samodzielnie, ale również w zestawach witaminowych. Chcąc dostarczać te substancje organizmowi wraz z innymi witaminami i minerałami dla dzieci, warto szukać i gotowych połączeń, które są dostępne również w naszej aptece internetowej

Aby przyswajanie tego typu witamin oraz innych składników odżywczych przebiegało jak najszybciej, najlepiej wybierać takie substancje, które organizm przyswaja w podobny sposób. W tym przypadku należy więc szukać witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, z uwagi na to, że witamina D i K w naturalny sposób rozpuszczają się w tłuszczach.

Co to oznacza? Inaczej niż w przypadku wielu innych produktów witaminowych, tego typu witamin nie wystarczy popić wodą, ale przyjąć przy okazji posiłku albo z dodatkiem konkretnego tłuszczu, np. kanapki z masłem. Ułatwi to przyswajanie tych składników przez organizm. Jeżeli jednak w takim połączeniu witaminowym znajdują się także substancje rozpuszczalne w wodzie, najlepiej dodatkowo popić całość wodą. Szczegółowe informacje związane z tym jak przyjmować takie preparaty dostępne są w ulotce dołączonej przez producenta.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.