Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Laktacja

Znalezione produkty: 7
1

1 - 7 z 7 produktów

1

Laktacja

Laktacja jest zjawiskiem głęboko zakorzenionym w doświadczeniu macierzyństwa. Karmienie piersią ma bowiem decydujące znaczenie dla rozwoju i zdrowia niemowlęcia, budując jednocześnie niezastąpioną więź między matką a dzieckiem. Choć laktacja jest naturalnym procesem, świeżo upieczone mamy często napotykają różnorodne wyzwania. Problemy laktacyjne, takie jak niewystarczająca ilość pokarmu czy bolesność brodawek, są najczęstszą przyczyną przerwania karmienia piersią i wprowadzenia do diety dziecka mleka modyfikowanego. Tymczasem kryzysy laktacyjne można przetrwać ‒ wystarczy odrobina cierpliwości, a także wiedza, jak pobudzić laktację.

Czym jest laktacja?

Laktacja, czyli proces produkcji i wydzielania mleka kobiecego, rozpoczyna się jeszcze przed porodem ‒ pomiędzy 16. a 22. tygodniem ciąży. Obecne w gruczołach piersiowych kobiety pęcherzyki mleczne wydzielają wówczas tzw. mleko przedporodowe, którego niewielkie ilości gromadzą się głównie w przewodach mlecznych. Produkcja mleka kobiecego rozpoczyna się pełną parą w pierwszych godzinach po porodzie, tuż po pierwszym przystawieniu niemowlęcia do piersi. To właśnie wtedy wydzielana jest siara, która wraz z upływem czasu staje się mlekiem przejściowym, a następnie mlekiem dojrzałym.

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią uważane jest za złoty standard w odżywianiu niemowląt. Mleko matki jest idealnie dostosowane do potrzeb niemowlęcia, zapewniając mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Obecne w mleku matki przeciwciała wzmacniają układ odpornościowy dziecka, chroniąc je przed rozwojem infekcji. Mleko matki wspiera także rozwój mózgu i układu nerwowego, wpływając korzystnie na rozwój intelektualny i rozwój psychomotoryczny. Warto pamiętać, że karmienie piersią niesie za sobą także długofalowe skutki. Badania naukowe wykazały, że dzieci karmione mlekiem matki mają niższe ryzyko zachorowania między innymi na nadwagę i otyłość, choroby metaboliczne (cukrzycę czy hipercholesterolemię), choroby atopowe (AZS czy astma), niektóre rodzaje białaczek czy chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Naturalne karmienie niesie za sobą korzyści nie tylko dla dziecka, ale również dla matki. Czynność ta wzmacnia więź między świeżo upieczoną mamą a noworodkiem, ale również przynosi matce korzyści zdrowotne. Udowodniono bowiem, że karmienie piersią wspomaga szybsze wracanie macicy do rozmiarów sprzed ciąży, zmniejsza ryzyko krwawienia połogowego, a także ułatwia powrót do masy ciała sprzed ciąży. Długoterminowo, karmienie piersią obniża ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi czy rak jajnika, a także chorób sercowo-naczyniowych.

Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Jest to okres, w którym mleko matki powinno być jedynym źródłem odżywiania, dostarczającym wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Po tym czasie WHO rekomenduje stopniowe rozszerzanie diety niemowlaka, przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią aż do ukończenia przez dziecko 2 roku życia lub dłużej, jeśli matka i dziecko tego pragną.

Zaburzenia laktacji ‒ częsty problem wśród młodych mam

Zaburzenia laktacji są powszechnym wyzwaniem, z którym boryka się wiele młodych matek. Problem ten może przybierać różne formy, od trudności z wytworzeniem wystarczającej ilości pokarmu, poprzez problemy z prawidłowym przystawianiem dziecka do piersi, aż po fizyczne dolegliwości, takie jak bolesność piersi lub brodawek. Najczęściej problemy te ustępują samoistnie, choć niekiedy wymagają skorzystania z odpowiednich akcesoriów laktacyjnych bądź specjalistycznych preparatów na laktację.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń laktacji

Zaburzenia laktacji mogą mieć różne przyczyny, które mogą wpływać zarówno na ilość, jak i jakość produkowanego mleka. Do najczęstszych z nich zalicza się:

 • niewystarczającą stymulację piersi ‒ nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi lub niewystarczająca częstotliwość karmienia mogą prowadzić do niedostatecznej produkcji mleka;
 • niewłaściwą dietę lub nawodnienie ‒ zbyt mała ilość płynów, lub źle zbilansowana dieta matki może wpływać negatywnie na proces laktacji;
 • stres i zmęczenie matki ‒ zmęczenie fizyczne lub emocjonalne, stres czy brak snu mogą negatywnie wpływać na produkcję mleka;
 • budowę anatomiczną piersi ‒ niektóre problemy anatomiczne w budowie piersi, takie jak płaskie lub wklęsłe brodawki, mogą utrudniać dziecku prawidłowe ssanie;
 • czynniki psychologiczne ‒ depresja poporodowa, lęk związany z karmieniem czy brak wsparcia ze strony rodziny lub otoczenia mogą utrudniać laktację;
 • podłoże medyczne ‒ schorzenia, szczególnie te dotyczące piersi, takie jak zapalenie piersi, blokada przewodów mlecznych czy zmiany nowotworowe, mogą zaburzać proces laktacji i utrudniać karmienie piersią.

Jak pobudzić laktację?

Powszechność wiedzy na temat zalet karmienia piersią sprawiła, że coraz więcej kobiet walczy o utrzymanie laktacji. Jak jednak poradzić sobie z kryzysem laktacyjnym? Jak pobudzić laktację, by zapewnić niemowlakowi wystarczającą ilość pokarmu? W tej sytuacji dużą pomocą mogą być akcesoria i suplementy laktacyjne, takie jak laktatory, suplementy czy herbatki laktacyjne. Pomagają one skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie przetrwać kryzys laktacyjny, pozwalając zaniepokojonej mamie w pełni cieszyć się macierzyństwem.

Kryzys laktacyjny a odciąganie pokarmu

Laktacja jest regulowana nie tylko na poziomie hormonalnym czy neurohormonalnym, ale także autokrynnym. Oznacza to, że produkcja pokarmu jest regulowana lokalnie, w zależności od stopnia opróżnienia lub przepełnienia gruczołu. W przepełnionym gruczole piersiowym pojawia się czynnik hamujący wytwarzanie pokarmu, z kolei częste i dokładne opróżnianie piersi zwiększa intensywność produkcji mleka.

Wiedza ta może istotnie pomóc w pobudzeniu laktacji. Jak? Wystarczy skorzystać z akcesorium laktacyjnego, jakim jest laktator ‒ urządzenie przeznaczone do odciągania pokarmu z piersi kobiety. Odciąganie mleka za pomocą laktatora stymuluje piersi do zwiększenia produkcji mleka. Wykorzystanie tego akcesorium laktacyjnego może być szczególnie pomocne w sytuacjach, gdy naturalne ssanie przez dziecko jest niewystarczające lub gdy potrzebna jest dodatkowa stymulacja gruczołu piersiowego. Co więcej, regularne odciąganie mleka pozwala na stworzenie zapasu, który może być zamrożony i użyty w późniejszym czasie. To nie tylko zapewnia ciągłość karmienia piersią, ale również daje matce pewność, że jej dziecko otrzyma wystarczającą ilość pokarmu, nawet jeśli nie może być ono bezpośrednio karmione piersią.

Herbatki laktacyjne ‒ naturalne wsparcie karmienia piersią

Mamy borykające się z kryzysem laktacyjnym, często odwiedzają aptekę internetową, poszukując dedykowanych preparatów na laktację. Nierzadko ich pierwszym wyborem są herbatki laktacyjne zawierające specjalnie dobrane zioła. Jest to naturalny i łagodny sposób na wsparcie laktacji. W skład herbatek laktacyjnych najczęściej wchodzi:

 • owoc kopru włoskiego;
 • owoc biedrzyńca anyżu;
 • owoc kminu rzymskiego;
 • owoc kminku zwyczajnego;
 • ziele drapacza lekarskiego.

W aptece Codziennej posiadamy szeroki wybór herbatek laktacyjnych. Różnią się one nie tylko składem, ale także dodatkami smakowymi, dzięki czemu każda karmiąca mama dobierze produkt, który będzie nie tylko skutecznie działał, ale również dobrze smakował.

Polecane suplementy na laktację

W walce z kryzysem laktacyjnym można również sięgnąć po dedykowane suplementy na laktację. Zwykle występują one w formie kapsułek bądź proszków rozpuszczalnych w wodzie, dzięki czemu są nieco wygodniejsze w stosowaniu niż herbatki laktacyjne. Dodatkowo większość specjalistycznych suplementów na laktację zawiera nie tylko związki zwiększające produkcję mleka, ale również substancje odżywcze, wspomagające zdrowie kobiety w trakcie karmienia piersią. W składzie preparatów na laktację znaleźć można między innymi:

Konsultacja u doradcy laktacyjnego

Choć korzystanie z akcesoriów i suplementów laktacyjnych jest niezwykle pomocne w walce z kryzysem laktacyjnym, w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczające. Czasami, mimo stosowania różnych metod wspierających laktację, karmiąca mama może nadal napotykać trudności z efektywnym karmieniem piersią. Dodatkowo mogą pojawić się obawy, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą może okazać się wsparcie profesjonalnego doradcy laktacyjnego.

Certyfikowany doradca laktacyjny, którym może być lekarz, położna lub pielęgniarka po ukończeniu odpowiedniego kursu, posiada dogłębną wiedzę na temat laktacji i karmienia piersią. Specjalista ten może zidentyfikować i zlokalizować źródło problemów laktacyjnych, a także doradzić, jak skutecznie je rozwiązać. Dzięki indywidualnemu podejściu doradca jest w stanie dostosować metody i wskazówki do konkretnej sytuacji matki i dziecka, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowej i efektywnej laktacji.

Profesjonalna porada doradcy laktacyjnego jest nie tylko źródłem cennych informacji, ale również wsparciem emocjonalnym dla matki, co jest niezwykle ważne w tym wymagającym okresie.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.