Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Miesięczne

Znalezione produkty: 0
1

Brak produktów

Soczewki miesięczne

Soczewki kontaktowe stanowią poważną konkurencję dla okularów korekcyjnych. Nic w tym bynajmniej dziwnego! Są praktycznie niewidoczne, nie przeszkadzają podczas aktywności fizycznej, a przede wszystkim nie posiadają wad okularów. Mnogość rodzajów soczewek kontaktowych sprawia, że nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie odpowiedni dla siebie produkt. Choć największą popularnością cieszą się obecnie soczewki jednodniowe, coraz więcej użytkowników sięga po soczewki miesięczne.

Korzyści płynące ze stosowania soczewek miesięcznych

Soczewki miesięczne ‒ jak sama nazwa wskazuje ‒ przeznaczone są do stosowania przez okres nie dłuższy niż 30 dni. W codziennym użytkowaniu uważane są za nieco prostsze niż popularniejsze soczewki jednodniowe, ponieważ są od nich odrobinę grubsze. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko wywinięcia się soczewki podczas jej zakładania lub noszenia.

Wybór soczewek miesięcznych jest ponadto korzystniejszy finansowo w skali roku, w porównaniu do użytkowania soczewek jednodniowych. Większość tego typu wyrobów medycznych, noszonych przez miesiąc, jest przeznaczona do noszenia w trybie dziennym. Oznacza to, że nie powinno się kłaść spać bez zdejmowania soczewek miesięcznych. W nocy rogówka oka ma dzięki temu czas na odpoczynek i odpowiednie dotlenienie się. Soczewki miesięczne występują również w wersjach kolorowych, które oprócz dostosowanej korekcji wzroku, pozwalają na tymczasową zmianę koloru tęczówki.

Jak wybrać najlepsze soczewki do oczu?

Zastanawiasz się, jakie soczewki kontaktowe będą dla Ciebie najlepsze? Zostaw ten dylemat specjalistom! Soczewki, niezależnie od tego, jak długo będzie można ich używać, powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Właśnie dlatego przed pierwszym zakupem soczewek do oczu warto skonsultować się z optometrystą. Specjalista ten zbada dokładnie oczy, skupiając się na zmierzeniu wady wzroku i przedstawi opcje korekcji. Gabinet okulistyczny warto natomiast odwiedzić, gdy wada pojawiła się po raz pierwszy lub dotychczas występujące zaburzenie znacznie się pogłębiło w krótkim czasie.

Rodzaje soczewek kontaktowych miesięcznych

Soczewki miesięczne występują w wielu wariantach. Jedną z ich największych zalet jest jednak fakt, że mogą one korygować właściwie każdą wadę wzroku. W przypadku osób zmagających się z blisko- lub dalekowzrocznością, najlepszym rozwiązaniem będą soczewki sferyczne. Z kolei osobom starszym, dotkniętym starczowzrocznością, optometrysta może polecić soczewki multifokalne. Działają one podobnie, jak okulary progresywne i dają możliwość, zarówno czytania gazety w domowym zaciszu, jak i dojrzenia numeru znajdującego się po drugiej stronie ulicy autobusu, bez konieczności zmiany korekcji oka w międzyczasie. Osobom, które z powodu astygmatyzmu nie widzą ostro kształtów, a nawet kolorów, pomogą natomiast soczewki toryczne.

Ciekawy wariant korekcji wzroku stanowią soczewki miesięczne bez zdejmowania. Zwykle nie zaleca się stosowania ich przewlekle, jednak są one niekiedy użytkowane przez osoby pracujące w trybie zmianowym. Bywa także, że soczewki miesięczne bez zdejmowania są przepisywane po zabiegach lub urazach okulistycznych, stanowiąc wówczas rodzaj opatrunku.

Cena soczewek miesięcznych

Ile kosztują soczewki miesięczne? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Miesięczny koszt ich użytkowania waha się od 40 do nawet 200 zł. Cena soczewek miesięcznych będzie się różnić w zależności od producenta, korygowanej wady lub dodatkowych warstw pokrywających soczewkę. Do kosztu samych soczewek należy doliczyć jeszcze cenę niezbędnych akcesoriów potrzebnych do pielęgnacji, czyli specjalnego płynu oraz pojemniczka do przechowywania. Warto jednocześnie pamiętać, że wyższa cena soczewki nie musi oznaczać jej lepszej jakości. Soczewki, jak każde inne wyroby medyczne, należy kupować jedynie w sprawdzonych miejscach. Szeroki wybór soczewek kontaktowych, jak i akcesoriów do ich pielęgnacji, znaleźć można w aptece Codzienna.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek miesięcznych

Większość osób, wymagających korekcji wzroku na co dzień, ma wybór pomiędzy klasycznymi okularami a soczewkami kontaktowymi. Obie metody mają swoje wady i zalety, a decyzja zależy głównie od preferencji pacjenta. Niestety, szacuje się, że około 5-7% społeczeństwa nigdy nie będzie mogło nosić soczewek kontaktowych, ze względu na występujące u nich przeciwwskazania. Zalicza się do nich:

  • zaawansowany zespół suchego oka;
  • ciężkie alergie, zwłaszcza w sezonie pylenia;
  • zaburzenia hormonalne, w tym niekontrolowana nadczynność tarczycy;
  • stany przebiegające ze znaczącym obniżeniem odporności;
  • praca w zapylonym środowisku.

U niektórych osób, pomimo braku oczywistych przeciwwskazań, występuje nietolerancja soczewek. Tacy pacjenci po założeniu soczewek kontaktowych będą odczuwali swędzenie i pieczenie, a ich oczy mogą się zaczerwienić. Względnym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych może być również wiek. Nie ma jasno określonej górnej i dolnej granicy wieku, kiedy można korzystać z tej metody korekcji, jednak warunkiem jest to, aby pacjent był w stanie samodzielnie założyć soczewki i je zdjąć.

Alternatywy do soczewek miesięcznych

Soczewki miesięczne nie są rozwiązaniem, które sprawdzi się u każdego. Właśnie dlatego w Aptece Codziennej znaleźć można alternatywne rozwiązania: soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, kwartalne lub roczne. Te pierwsze wybierane są zazwyczaj ze względu na brak konieczności codziennej pielęgnacji oraz mniejsze ryzyko gromadzenia się na soczewce zanieczyszczeń, drobnoustrojów czy alergenów. Zamiast soczewek miękkich, pacjent może również wybrać soczewki twarde. Nie są one rozwiązaniem popularnym, jednak będą idealne dla osób z bardziej zaawansowanymi wadami wzroku. Warto też pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby soczewki były używane na przemian z okularami, w zależności od preferencji pacjenta.

Jak dbać o oczy?

Zdrowe oczy to skarb, którego często nie doceniamy, biorąc go za pewnik. Dopiero gdy nękają nas choroby lub nasilające się wady wzroku, zastanawiamy się, jak możemy wspomóc narząd wzroku. Indywidualnej odpowiedzi na to pytanie może udzielić lekarz okulista. Tego specjalistę warto odwiedzić, nawet gdy nie zauważamy niepokojących objawów, ponieważ choroby oczu na wczesnych etapach wcale nie muszą boleć. Jeśli natomiast pacjent ma diagnozę choroby oczu, najlepszym wyjściem jest kierowanie się zaleceniami lekarza.

Czy powinniśmy wspierać oczy za pomocą suplementów? O ile lekarz nie zaleci inaczej, nie ma takiej potrzeby. Najlepszą profilaktyką chorób narządu wzroku będzie po prostu zdrowy tryb życia ‒ zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie, wystarczająca ilość snu i regularna aktywność fizyczna. Nie można zapominać również o ochronie wzroku przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek

Konieczność codziennej pielęgnacji soczewek miesięcznych często bywa przedstawiana jako ich wada. Cały proces czyszczenia i przechowywania soczewek nie jest jednak skomplikowany, chociaż wymaga nieco wprawy i rzetelności ze strony użytkownika. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na soczewkach lub powierzchni oka, należy dokładnie umyć ręce i je wysuszyć. Zupełnie wystarczające do tego celu będzie domowe mydło i ręcznik.

Warto podkreślić, że dodatkowe dezynfekowanie rąk jest przeciwwskazane, ponieważ substancja czynna w tego rodzaju preparatach to najczęściej alkohol, który będzie podrażniał oczy, gdy się do nich dostanie. Wcześniej należy również oczyścić twarz, a wszelkie kosmetyki ‒ przede wszystkim makijaż ‒ nakładać dopiero po umieszczeniu soczewek na powierzchni oka oraz zmywać przed rozpoczęciem ich ściągania.

Poranna rutyna pielęgnacji użytkownika soczewek

Na początku użytkowania soczewek dobrze jest zarezerwować sobie kilka minut, aby cały proces wykonać bez pośpiechu. B ubrać soczewki o poranku należy otworzyć pojemniczek, wyrób medyczny umieścić na czubku palca i unosząc go pod światło sprawdzić, czy soczewka nie wywinęła się na drugą stronę. Następnie drugą ręką należy przytrzymać powieki oka, unieść wzrok ku górze i umieścić soczewkę na oku. Całą procedurę powtarza się z drugą soczewką. Żeby czynność przebiegała z czasem bardziej automatycznie, dobrze jest zawsze zaczynać od tego samego oka.

Jak ściągać soczewki po całym dniu użytkowania?

Nie należy wieczorem kłaść się do spania bez zdejmowania soczewek miesięcznych. Grozi to podrażnieniem oczu, a nawet rozwinięciem się infekcji. Jak zatem ściągnąć soczewki kontaktowe? Proces ten nie jest skomplikowany.

Wieczorem, po umyciu i wysuszeniu twarzy oraz rąk, w pierwszej kolejności należy oczyścić pojemniczek na soczewki za pomocą płynu i pozostawić go otwartym. Następnie środkowym palcem trzeba przytrzymać dolną powiekę oka, skierować wzrok ku górze, a następnie chwycić soczewkę za pomocą kciuka i palca wskazującego. Wyrób medyczny powinien być umieszczony na dłoni wraz z kilkoma kroplami płynu wielofunkcyjnego lub dezynfekującego. Wykonując opuszką palca ruchy w kierunku góra-dół należy wyczyścić soczewkę kontaktową. Przed umieszczeniem w pojemniczku należy wypłukać ją kilkoma kroplami świeżego płynu.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.