Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Kamica nerkowa

Znalezione produkty: 9
1

1 - 9 z 9 produktów

1

Kamica nerkowa jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowo-płciowego. Najnowsze badania statystyczne wskazują, że schorzenie to dotyczy 7-9% naszego społeczeństwa. Niestety, w krajach rozwiniętych zachorowalność na kamicę nerkową wykazuje tendencję wzrostową. Jest to spowodowane faktem, że schorzenie to jest ściśle związane z prowadzonym stylem życia. Wiedza na temat przyczyn tej choroby jest o tyle ważna, że pozwala na wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki i uniknięcie bolesnych skutków kamicy nerkowej.

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to schorzenie polegające na odkładaniu się w obrębie układu moczowego złogów, potocznie nazywanych kamieniami nerkowymi. Zwykle powstają one w wyniku krystalizacji nadmiernych ilości obecnych w moczu związków chemicznych. Proces ten często jest wynikiem niewłaściwej diety czy odwodnienia, ale także pewnych schorzeń metabolicznych lub predyspozycji genetycznych. Kamienie na nerkach mogą powodować ból, infekcje oraz inne poważne komplikacje, jeśli nie zostaną odpowiednio zdiagnozowane i leczone. Zarówno kształt, jak i wielkość kamieni może być zróżnicowana, począwszy od drobnych ziaren piasku aż po duże formacje wielkości piłki golfowej.

Rodzaje kamicy nerkowej

Jeden z najczęściej używanych podziałów kamicy nerkowej to taki, który dzieli tę chorobę, uwzględniając budowę chemiczną powstających w układzie moczowym kamieni. W praktyce medycznej wyróżnia się przede wszystkim:

 • kamienie szczawianowo-wapniowe ‒ najczęstszy typ kamieni nerkowych, powstający zwykle na skutek zbyt wysokiego stężenia wapnia i szczawianów w moczu;
 • kamienie struwitowe ‒ powstają w wyniku infekcji dróg moczowych bakteriami, które alkalizują pH moczu, sprzyjając wytrącaniu się kamieni magnezowo-amoniakowo-fosforanowych;
 • kamienie moczowe ‒ kamienie powstające w wyniku zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego w moczu. Mogą one powstawać w wyniku diety bogatej w białko lub w przypadku schorzeń, takich jak dna moczanowa;
 • kamienie cystynowe ‒ rzadki rodzaj kamieni powstających w wyniku genetycznego schorzenia nazywanego cystynurią, w którego przebiegu do moczu wydzielane są duże ilości słabo rozpuszczalnej cystyny.

Przyczyny kamicy nerkowej

Rozwój kamicy nerkowej może być związany z wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Specjaliści podkreślają, że zwykle za rozwój choroby odpowiada nie jeden, a kilka współistniejących czynników. Zalicza się do nich między innymi:

 • nadwagę i otyłość;
 • dietę bogatą w białko, sól kuchenną lub cukier;
 • odwodnienie i spożywanie niewystarczającej ilości płynów;
 • nadmierną suplementację wapnia, witaminy C lub witaminy D;
 • przyjmowanie niektórych leków, takie jak diuretyki pętlowe, sulfonamidy czy fluorochinolony;
 • choroby zapalne jelit;
 • nadczynność przytarczyc;
 • cukrzycę;
 • dnę moczanową;
 • występowanie kamicy nerkowej w najbliższej rodzinie;
 • wady wrodzone układu moczowego.

Objawy kamicy nerkowej

Kamica nerkowa rozwija się podstępnie, przez długi czas nie wywołując u pacjenta dolegliwości. Złogi powoli zwiększają swoją masę, co jednak nie wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie chorej osoby. Na tym etapie drobne kamienie nerkowe mogą ulec samoistnemu wydaleniu wraz ze strumieniem moczu. Większym problemem są duże złogi, które mogą zablokować drogi moczowe, utrudniając bądź całkowicie uniemożliwiając wydalenie moczu. Sytuacja taka, nazywana kolką nerkową, bardzo często jest pierwszym, choć niezwykle bolesnym objawem choroby.

Kolka nerkowa - bolesny objawy związany z kamicą nerkową

Kolka nerkowa to intensywny, przeszywający ból, który zazwyczaj pojawia się w okolicy lędźwiowej i może promieniować do pachwiny oraz wewnętrznej strony uda. Jest konsekwencją przemieszczania się bądź utknięcia kamienia wzdłuż moczowodu, co podrażnia jego ściany i powoduje wzrost ciśnienia w górnej części układu moczowego. W praktyce klinicznej kolce nerkowej często towarzyszą nudności, wymioty oraz uczucie parcia na mocz. W przypadku zablokowania przepływu moczu przez kamień może dojść do infekcji dróg moczowych, co objawia się gorączką i dreszczami. Leczenie kolki nerkowej polega przede wszystkim na łagodzeniu bólu, nawadnianiu organizmu, a często także interwencji medycznej mającej na celu usunięcie kamienia blokującego moczowód.

Diagnostyka kamicy nerkowej

Diagnostyką i leczeniem kamicy nerkowej zajmuje się najczęściej nefrolog lub urolog, choć podstawowe badania obrazowe w celu wykazania obecności kamieni na nerkach może zlecić także lekarz pierwszego kontaktu. Do najważniejszych badań w diagnostyce tej choroby zalicza się ultrasonografię (USG) i tomografię komputerową (TK).  Jeśli kamień został wydalony naturalnie lub usunięty chirurgicznie można wykonać analizę jego składu chemicznego. Badanie to umożliwia zrozumienie przyczyn powstawania kamienia i dostosowanie odpowiedniej terapii, by zapobiec nawrotom choroby.

Powikłania kamicy nerkowej

Kamica nerkowa wymaga specjalistycznego leczenia. Zbagatelizowana choroba wiąże się nie tylko z ryzykiem nawrotu bolesnej kolki nerkowej, ale także z rozwojem groźnych powikłań. Kamienie nerkowe mogą stanowić barierę dla przepływu moczu, co sprzyja namnażaniu się bakterii i prowadzi do infekcji. Zakażenie układu moczowego może objawiać się bólem, pieczeniem podczas oddawania moczu, gorączką i dreszczami. Jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio leczona, na jej podłożu może rozwinąć się odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Co więcej, długotrwałe zablokowanie przepływu moczu przez kamień sprzyja uszkodzeniu miąższu nerek. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Leczenie kamicy nerkowej

Leczenie kamicy nerkowej zależy od wielkości, rodzaju kamienia oraz występujących objawów. Małe kamienie często są wydalane samoistnie z moczem, a leczenie polega na nawadnianiu organizmu i stosowaniu leków przeciwbólowych. W celu wsparcia terapii warto również sięgnąć po zioła moczopędne, które można znaleźć w naszej aptece internetowej. Większe kamienie nerkowe wymagają interwencji medycznej.

Jak pozbyć się kamieni nerkowych?

W przypadku większych kamieni, które mogą powodować blokadę dróg moczowych lub intensywny ból, stosuje się bardziej zaawansowane metody leczenia. Obecnie preferuje się wykorzystanie technik małoinwazyjnych, które nie obciążają organizmu pacjenta i nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji. Szacuje się, że obecnie ponad 85% przypadków kamicy nerkowej leczy się za pomocą zabiegów małoinwazyjnych, takich jak litotrypsja falą uderzeniową (ESWL) czy litotrypsja ureterorenoskopowa (URLS). 

Niestety, w skrajnych przypadkach, gdy kamienie są wyjątkowo duże lub zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach, konieczne może być przeprowadzenie klasycznego zabiegu operacyjnego.

Styl życia a kamica nerkowa - na co należy zwrócić uwagę?

Szacuje się, że ryzyko nawrotu kamicy nerkowej w ciągu 10 lat wynosi aż 50%. Styl życia odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu powstawaniu kamieni nerkowych. Odpowiednie zmiany codziennych nawyków oraz świadomość czynników ryzyka są kluczowe w zapobieganiu nawrotom kamicy nerkowej. O czym warto pamiętać? Najważniejsze jest:

 • zwiększenie spożywania płynów;
 • ograniczenie spożycia w diecie soli kuchennej i białka zwierzęcego;
 • unikanie pokarmów zawierających duże stężenie szczawianów ‒ szczawiu, rabarbaru czy szpinaku;
 • redukcja nadmiernej masy ciała;
 • regularna aktywność fizyczna.

Leki i zioła moczopędne w profilaktyce nawrotów kamicy nerkowej

Specjaliści podkreślają duże znaczenie leków i ziół moczopędnych w profilaktyce nawrotów kamicy nerkowej. Przyjmowanie łagodnych preparatów moczopędnych zwiększa produkcję moczu, co pozwala na jego rozcieńczenie i zmniejszenie stężenia związków chemicznych tworzących złogi. Działanie to nie tylko zapobiega tworzeniu się nowych kamieni na nerkach, ale również wspomaga samoistne wydalanie małych złogów.

W aptece Codzienna znaleźć można szeroki wybór leków i ziół moczopędnych, które wspomogą leczenie kamicy nerkowej. 

Po jakie zioła warto sięgnąć w celu wspomagania leczenia kamicy nerkowej? Dobrym wyborem będą preparaty zawierające w swym składzie:

 • ziele skrzypu polnego;
 • liść pokrzywy zwyczajnej;
 • liść brzozy brodawkowatej;
 • liść mniszka lekarskiego;
 • kłącze perzu;
 • ziele rdestu ptasiego;
 • korzeń pietruszki.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.