By móc cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami, paznokciami oraz skórą, zadbać należy o nie zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W tym drugim pomogą dostępne w aptekach suplementy diety.
Suplementy diety na włosy
Suplementy diety na włosy zapobiegają występowaniu niedoborów składników odpowiedzialnych za ich budowę. Pomagają w utrzymaniu odpowiedniej struktury, gwarantują optymalne nawilżenie i chronią przed wypadaniem. W składzie takich tabletek mogą się znajdować między innymi:
- witamina A - odpowiada za dobrą kondycję włosów, pobudzając je do intensywnego wzrostu i chroniąc przed uszkodzeniami. Jej niedobór sprawia, że stają się one matowe, suche, szorstkie i zaczynają się rozdwajać. Poza suplementami diety, witaminę A można znaleźć również w marchewce oraz dyni.
- witaminy B1, B2 oraz B3 - partycypują one w różnego rodzaju procesach metabolicznych zachodzących w obrębie głowy, przyczyniając się w ten sposób do powstania energii, która stymuluje porost włosów.
- witamina B7 - inaczej biotyna. Pomaga rozkładać białka w diecie na aminokwasy, wytwarzając keratynę, czyli substancję, z której składają się włosy. Jej źródłami są między innymi: wątróbka, szpinak, pomidory, ser, orzechy, jajka oraz pieczywo pełnoziarniste.
- witamina C - posiada silne właściwości przeciwutleniające, które ograniczają stres oksydacyjny wywoływany przez wolne rodniki. Witamina C jest również wykorzystywana przez organizm do produkcji kolagenu będącego białkiem mającym kluczowy wpływ na budowę włosów. Dodatkowo wspomaga ona wchłanianie żelaza, chroniąc przed wypadaniem pasm.
- witamina D - umożliwia absorpcję wapnia i stymuluje wzrost mieszków włosowych. Jej najlepszym naturalnym źródłem jest światło słoneczne. Znaleźć można ją jednak również w produktach mlecznych, olejach roślinnych, jajkach oraz wątróbce.
- żelazo - w pozytywny sposób wpływa na erytrocyty, pomagając krwinkom czerwonym w przenoszeniu tlenu. Zawierające je suplementy diety skutecznie hamują proces wypadania włosów. W żelazo bogate są także produkty spożywcze typu ostrygi, małże, jajka, szpinak, soczewica oraz czerwone mięso.
- cynk - pozytywnie wpływa na wzrost i regenerację włosów. Odgrywa kluczową rolę w ich wzroście oraz regeneracji tkanki, oraz prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych zlokalizowanych wokół mieszków włosowych. Niedobór cynku może się przyczyniać do nadmiernego wypadania włosów. Pierwiastek ten zawierają wyroby, takie jak szpinak, wołowina, ostrygi, pestki dyni, kiełki pszenicy oraz soczewica.
- białko - budulec włosów wpływający w znaczący sposób na tempo ich wzrostu.
- aminokwasy - są one niezbędne do porostu włosów, jako że pomagają w produkcji keratyny. Można je znaleźć między innymi w produktach mlecznych, jajkach oraz mięsie.
- kwasy Omega 3 - tłuszcze dostarczające organizmowi niezbędnych olejów, dbając o dobrą kondycję i optymalny poziom nawilżenia skóry głowy. Bogate w nie są tłuste ryby, awokado oraz pestki dyni.
- krzemionka - w suplementach diety występuje ona pod postacią wyciągu ze skrzypu polnego lub bambusa. Uczestniczy ona w transporcie składników odżywczych do włosów, zapewniając w ten sposób mieszkom włosowym dostarczanie minerałów niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu oraz utrzymania dobrej kondycji. Wyciąg z bambusa zawiera biotynę odgrywającą kluczową rolę we wzroście włosów.
Suplementy diety na skórę
Wygląd skóry zależy od szeregu czynników. Wpływ na jej kondycję ma między innymi codzienna pielęgnacja czy dieta. Bardzo często ulega ona pogorszeniu na skutek niedoborów witamin i minerałów. Konsekwencją tego jest nadmierna suchość i utrata napięcia oraz sprężystości, oraz przyspieszony proces starzenia. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po specjalne suplementy na skórę. W ich składzie mogą się znajdować między innymi:
- witaminy z grupy B - gwarantują one odpowiednie nawilżenie, jędrność i gładkość skóry. Ich niedobór może skutkować wysypką, swędzeniem, łojotokowym zapaleniem skóry, zaczerwienieniem, szorstkością oraz nadmierną skłonnością do otarć i podrażnień.
- witamina C - pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, poprawiając jędrność skóry, wygładzając zmarszczki i wspomagając proces gojenia ran. Łagodzi stany zapalne, pomagając zwalczyć trądzik pospolity, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Reguluje produkcję melaniny, rozjaśniając przebarwienia i ujednolicając koloryt skóry. Witamina C jest także jednym z najsilniejszych antyoksydantów, skutecznie chroniąc przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Dodatkowo dodaje cerze blasku i świeżości.
- witamina D3 - zapewnia ona prawidłowe funkcjonowanie skóry. Reguluje proces jej różnicowania, partycypuje w budowaniu bariery skórnej, chroniąc ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, mróz czy wiatr. Suplementy diety z witaminą D3 bardzo dobrze sprawdzają się u osób borykających się z trądzikiem pospolitym, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry oraz bielactwem nabytym.
- witamina E - ze względu na swoje unikalne właściwości, nazywana jest ona witaminą młodości. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, hamując proces utleniania białek, lipidów oraz DNA, chroniąc przed ich niszczeniem. Witamina E chroni również przed negatywnym wpływem wolnych rodników wywołujących stan zapalny i degradację włókien kolagenu. Oprócz tego przyspiesza gojenie się ran i spowalnia proces starzenia się skóry.
Suplementy diety na paznokcie
Zadbane paznokcie to wizytówka każdej osoby, nie tylko kobiety. Wpływ na ich wygląd ma zarówno tryb życia, jak i choroby czy niedobory witamin i minerałów. Jeżeli stały się one kruche i zaczynają się rozdwajać, należy rozpocząć przyjmowanie dedykowanych im suplementów. Zawierać mogą one między innymi:
- witaminy z grupy B - mają one znaczący wpływ na kondycję paznokci. Na skutek niedoboru witaminy B12, dojść może do pofałdowania płytki. Sprawia on także, że paznokcie stają się cienkie i podatne na złamania.
- witaminę C - działa ona antyoksydacyjnie, uczestniczy w produkcji kolagenu i uszczelnia naczynia krwionośne. Jej niedobór może skutkować pojawianiem się wylewów krwi pod paznokciami pod postacią niewielkich, ciemnych plamek.
- żelazo - partycypuje w procesach budulcowych i metabolicznych w organizmie. Jego niedobór objawia się nadmierną kruchością i łamliwością płytki oraz zespołem żółtych paznokci.
- cynk - bierze udział w procesie produkcji keratyny będącej jednym ze składników struktury paznokci. W przypadku jego niedoboru płytka paznokciowa staje się krucha i pokrywa się białymi plamkami.
- wapń - pełni funkcję budulcową dla kości i pozytywnie wpływa na stan paznokci. Jego niedobór można rozpoznać po zwiększonej łamliwości i kruchości oraz rozdwajaniu płytki.
Suplementy diety to sprawdzony sposób na zdrowe i piękne włosy, skórę oraz paznokcie. W aptekach dostępne są rozmaite preparaty w formie tabletek zawierające starannie skomponowaną kompozycję witamin i minerałów.