Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Jednodniowe

Znalezione produkty: 0
1

Brak produktów

Soczewki jednodniowe

Soczewki stanowią obecnie wygodną i komfortową alternatywę dla okularów. Mnogość rodzajów soczewek kontaktowych sprawia, że niemal każda osoba z wadą wzroku jest w stanie znaleźć odpowiednie dla swoich wymagań rozwiązanie. Obecnie największą popularnością cieszą się soczewki jednodniowe, których stosowanie jest proste i nieskomplikowane.

Korzyści płynące ze stosowania soczewek jednodniowych

Jednodniowe soczewki kontaktowe przeznaczone są do jednorazowego wykorzystania, maksymalnie przez jeden dzień. Następnie trzeba je wyrzucić, a kolejnego dnia założyć zupełnie nowe. Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminowana zostaje konieczność prowadzenia restrykcyjnej pielęgnacji soczewek. Tym samym soczewki jednodniowe ograniczają ryzyko powstawania zakażeń i podrażnień oczu.

Jednodniowy wariant soczewek do oczu sprawdzi się zatem w podróży, ponieważ nie ma konieczności zabierania ze sobą akcesoriów potrzebnych do pielęgnacji soczewek, czyli specjalnego płynu i pojemniczka. Po ten wyrób medyczny chętnie sięgają także sportowcy noszący na co dzień okulary, którzy na czas treningów lub zawodów nie chcą, aby coś im przeszkadzało, a jednocześnie nie chcą martwić się ewentualnym zgubieniem soczewki. Zalety soczewek jednodniowych docenią również pacjenci, zmagający się z alergiami sezonowymi, ponieważ nie będą gromadzić przez kilka dni alergenów i nie będą dodatkowo podrażniać oczu.

Soczewki a uprawianie sportu

Jak wyżej wspomniano, soczewki są dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających różne sporty, nie tylko zawodowo. W przeciwieństwie do okularów nie przeszkadzają one podczas praktykowania aktywności fizycznej i nie stwarzają ryzyka urazów twarzy, co jest istotne zwłaszcza w przypadku sportów kontaktowych. Do niewątpliwych zalet soczewek kontaktowych należy zaliczyć fakt, że nie parują one w czasie deszczu lub innych warunków atmosferycznych, a także nie utrudniają założenia kasku, chociażby podczas jazdy rowerem. Należy jedynie zachować ostrożność podczas sportów wodnych, ponieważ woda w basenie, morzu czy jeziorze może zawierać drobnoustroje lub zanieczyszczenia, które mogą osadzić się na soczewce i wywołać podrażnienia. W takim przypadku koniecznie należy ściągnąć soczewkę i skonsultować się z lekarzem, jeśli niepokojące dolegliwości nie mijają.

Rodzaje soczewek kontaktowych jednodniowych

Soczewki kontaktowe mogą korygować właściwie każdą wadę wzroku. Właśnie dlatego wyróżnia się ich kilka rodzajów. W sprzedaży znaleźć można:

  • soczewki toryczne ‒ dla osób chorujących na astygmatyzm;
  • soczewki sferyczne ‒ dla osób zmagających się z daleko- lub bliskowzrocznością;
  • soczewki multifokalne ‒ dla osób zmagających się z presbiopią, czyli starczowzrocznością.

Co ciekawe, soczewki jednodniowe nie zawsze muszą służyć korekcji narządu wzroku. Te wyroby medyczne stosowane są również w celach kosmetycznych, takich jak tymczasowa zmiana koloru tęczówki. Niezależnie od przeznaczenia, soczewka kontaktowa zawsze powinna być kupowana w sprawdzonym miejscu ‒ salonie optycznym lub aptece. Wybrane soczewki kupić można także w Aptece Codziennej ‒ wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Jak wybrać najlepsze soczewki jednodniowe?

Szacuje się, że aż 80% amerykańskich użytkowników soczewek wybiera soczewki jednodniowe. Nic zatem dziwnego, że rynek optyczny oferuje ich bogatą ofertę. Różnią się one nie tylko grubością czy materiałem wykonania. Najnowocześniejsze soczewki kontaktowe posiadają dodatkowe właściwości, takie jak ochrona oczu przed promieniowaniem UV czy światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany telefonów i komputerów.

Warto jednak pamiętać, że najlepsze soczewki kontaktowe dla danego pacjenta to takie, które są w profesjonalny sposób dobrane do jego potrzeb. W tym celu konieczna będzie wizyta u optometrysty. Jest to specjalista, który zbada dokładnie wzrok pod kątem zaburzeń widzenia i dopasuje odpowiedni przyrząd korekcyjny ‒ okulary lub soczewki kontaktowe. W przypadku wątpliwości dotyczących zdrowia oczu należy rozważyć konsultację okulistyczną, podczas której lekarz wykluczy lub potwierdzi obecność schorzeń, zaleci właściwe leczenie oraz optymalną metodę korekcji wzroku.

Cena soczewek jednodniowych

Ile kosztują soczewki jednodniowe? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przybliżona cena miesięcznego opakowania soczewek jednodniowych waha się pomiędzy 50 a 100 zł. Wartość soczewek uzależniona jest od ich mocy, dodatkowych cech oraz producenta.

Niestety, soczewki jednodniowe nie stanowią najbardziej budżetowej metody korekcji wzroku, w porównaniu do okularów czy soczewek stosowanych przez dłuższy okres. Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, warto rozważyć różne opcje i wybrać taką, która przede wszystkim odpowie na nasze potrzeby zdrowotne, nie nadwyrężając przy okazji osobistego budżetu.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Wybór między okularami a soczewkami zazwyczaj jest kwestią osobistych preferencji i wygody użytkowania. Nie każdy pacjent, cierpiący z powodu wady wzroku, będzie mógł jednak swobodnie tego wyboru dokonać. Istnieją bowiem schorzenia, przy których korzystanie z soczewek kontaktowych będzie niestety niemożliwe. Do takich chorób zalicza się:

  • jaskrę;
  • niekontrolowaną nadczynność tarczycy;
  • ciężkie alergie;
  • zaawansowany zespół suchego oka;
  • stosowanie leków immunosupresyjnych lub wysuszających oczy;
  • narażenie na pyły w miejscu pracy.

Możliwość noszenia soczewek kontaktowych przez konkretnego pacjenta, powinna być oczywiście rozważana indywidualnie przez doświadczonego lekarza, ponieważ niektóre z wymienionych wyżej sytuacji nie stanowią przeciwwskazań bezwzględnych. Podobnie jest z wiekiem potencjalnego użytkownika soczewek ‒ nie istnieje dolna, ani górna granica wieku dla ich noszenia, jednak pacjent musi być w stanie samodzielnie założyć i ściągnąć soczewki w bezpieczny sposób.

Alternatywy dla soczewek jednodniowych

Mimo iż soczewki jednodniowe cieszą się największą popularnością, inne rodzaje soczewek również mają swoich użytkowników. Na rynku dostępne są soczewki przeznaczone do stosowania przez dwa tygodnie, miesiąc, kwartał lub rok. Nie każda soczewka wymaga ponadto ściągania przed nocnym wypoczynkiem. Ciągły tryb noszenia nie jest, co prawda, zalecany przeciętnemu użytkownikowi soczewek, jednak sprawdzi się doskonale na przykład u osób pracujących zmianowo.

Co więcej, nie wszystkie soczewki dostępne aktualnie na rynku są stworzone z miękkich materiałów. Soczewka twarda jest przeważnie przeznaczona do noszenia przez rok i koryguje bardziej zaawansowane wady wzroku lub są to soczewki pełniące rolę opatrunku na oko, zalecane przez lekarzy po niektórych zabiegach okulistycznych.

Jak dbać o oczy?

Wielu z nas nie docenia swoich oczu, dopóki nie zaczną ich nękać choroby. Jednak jeśli chcemy mieć zdrowe oczy przez długie lata, warto o nie odpowiednio dbać. Rynek farmaceutyczny oferuje nam szereg suplementów poprawiających kondycję narządu wzroku. Jeśli jednak pacjent nie cierpi z powodu chorób oczu lub preparaty nie są zalecone przez lekarza, wystarczy stosować się do zasad zdrowego stylu życia, czyli odpowiedniej ilości snu, zbilansowanej diety, prawidłowego nawodnienia i regularnej aktywności fizycznej. Zbawienna dla oczu będzie również ich ochrona przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV, zapylenie lub drażniące substancje chemiczne.

Prawidłowa pielęgnacja podczas noszenia soczewek jednodniowych

Jedną z największych zalet użytkowania soczewek jednodniowych jest brak konieczności codziennego pielęgnowania soczewek. Wciąż jednak konieczne jest przyswojenie sobie umiejętności ich bezpiecznego zakładania i ściągania. Przed jakimikolwiek czynnościami, dotyczącymi soczewek lub powierzchni oka, należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Nie trzeba zachowywać przy tym chirurgicznej sterylności ‒ domowe mydło i ręcznik w zupełności wystarczą.

Dezynfekcja rąk jest w tym przypadku niewskazana, ponieważ alkohole zawarte w środkach do dezynfekcji mogą poprzez ręce dostać się do oczu, wywołując nieprzyjemne podrażnienia. Podobnie jak higiena rąk, istotna jest również higiena twarzy. Wszelkie kosmetyki, a zwłaszcza makijaż, nakładamy dopiero po założeniu soczewek, a wieczorem oczyszczamy twarz przed ich zdjęciem.

Jak założyć soczewki jednodniowe?

Pierwszym etapem zakładania soczewek kontaktowych powinno być dokładne umycie rąk i sprawdzenie, czy szczelne zamknięcie opakowania soczewek nie zostało naruszone. Należy je otworzyć, wyjąć produkt, umieścić go na palcu i sprawdzić, czy soczewka się nie wywinęła. Gdy wszystko jest w porządku, drugą ręką delikatnie należy przytrzymać obie powieki i skierować wzrok ku górze. Następnie soczewkę delikatnym, acz zdecydowanym ruchem należy umieścić na powierzchni gałki ocznej. Wieczorem, po całym dniu noszenia, po oczyszczeniu twarzy i rąk, soczewkę należy ściągnąć, przytrzymując środkowym palcem dolną powiekę, kierując wzrok ku górze i delikatnie chwytając soczewkę za pomocą palca wskazującego i kciuka. Następnie soczewka jednodniowa powinna wylądować w koszu na śmieci.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.