Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Wsparcie układu nerwowego

Znalezione produkty: 90
1

1 - 24 z 90 produktów

1
2 3
...
4

Wsparcie układu nerwowego

Nadmierne zmęczenie pomimo wcześniejszego wypoczynku, trudności z koncentracją, zaburzenia pamięci, mrowienie kończyn, drganie powiek – to wszystko znaki, że Twój układ nerwowy potrzebuje wsparcia. Możesz go wspomagać poprzez odpowiednią, bogatą w składniki mineralne i witaminy dietę, ale również dobór właściwej suplementacji. W przypadku poważniejszych dolegliwości niezbędna może okazać się wizyta u lekarza i przyjmowanie leków na receptę. Apteka Codzienna to miejsce, gdzie kupisz wiele wartościowych suplementów diety oraz leków na układ nerwowy.

Układ nerwowy jak działa?

Z czego składa się układ nerwowy? Jego najważniejsze komponenty to mózg, rdzeń kręgowy, organy czuciowe oraz wszystkie nerwy. Wyróżnia się dwa podtypy układu nerwowego. Pierwszy z nich to ośrodkowy układ nerwowy, w skład którego wchodzą: mózgowie oraz rdzeń kręgowy. Natomiast drugi to obwodowy układ nerwowy złożony z nerwów. Oba te systemy współpracują ze sobą. Zbierają informacje z wnętrza, jak i z zewnątrz ciała. Takie dane są następnie przetwarzane. Najczęściej to mózg jest miejscem, gdzie wysyłane są sygnały. Nie mógłby on jednak działać bez rdzenia kręgowego. To właśnie rdzeń kręgowy jest uznawany za główny przekaźnik informacji między mózgiem a ciałem.

Jak są przenoszone informacje przez układ nerwowy? Przemieszczają się one wzdłuż sieci komórek nazywanych neuronami. Neurony wysyłające informacje z mózgu to neurony motoryczne. Natomiast te, które przesyłają informacje do mózgu to neurony czuciowe. Współpraca ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego pozwala m.in. na odruchy oraz wykonywanie wszystkich czynności motorycznych, w tym tych świadomych, jak i podświadomych.

Objawy problemów z układem nerwowym

Zapewne zdajesz sobie sprawę, zdrowie nie jest dane nam raz na zawsze. Dlatego wiele dolegliwości układu nerwowego może rozwinąć się z czasem i towarzyszyć np. innym chorobom albo być objawem niedoboru witamin i minerałów. Co wskazuje na  problemy z układem nerwowym? Klasyczne symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to m.in.:

 • problemy z koncentracją,
 • trudności z wysławianiem się,
 • bóle głowy,
 • bóle kręgosłupa i kończyn,
 • problemy z poruszaniem się, zaburzenia motoryki,
 • drżenie powiek,
 • zaburzenia pamięci.

Jeżeli dodatkowo pojawiają się zaburzenia widzenia i słuchu, a przy tym złe ogólne samopoczucie i nietypowe doznania organoleptyczne, np. występowanie zapachów lub smaków bez konkretnego fizycznego bodźca, może mieć to związek z uszkodzeniem układu nerwowego. Odpowiedzialne za tego typu zmiany mogą być różnego rodzaju choroby albo powikłania po nich, np. powikłania po Covid-19.

Choroby układu nerwowego

Wśród klasycznych chorób układu nerwowego znajduje się m.in.:

 • migrena,
 • stwardnienie rozsiane,
 • epilepsja,
 • choroba Alzheimera.

Tego typu problemy zdrowotne muszą być pod stałą kontrolą lekarską.

Choroby mogą mieć przebieg przewlekły lub ostry, a przy tym być na tyle niebezpieczne, że prowadzić do trwałych zmian w organizmie utrudniających codzienne funkcjonowanie, a nawet do śmierci.

Powszechną grupą chorób układu nerwowego są tzw. choroby naczyniowe. To takie dolegliwości, dla których charakterystyczne są zaburzenia w przepływie krwi w mózgu. Najczęstsze objawy to m.in.:

 • niedowład twarzy,
 • omdlenia,
 • porażenia drgawki,
 • zaburzenia mowy.

Grzyby, bakterie i wirusy mogą przyczyniać się do rozwoju zakażeń ośrodkowego układu nerwowego i np. wywołać zapalenie opon mózgowych albo zapalenie mózgu. Klasyczne symptomy, które wówczas się pojawiają to m.in. gorączka, dreszcze, niedowłady czy też utrata przytomności.

Pląsawica Huntingtona, stwardnienie rozsiane albo choroba Alzheimera to choroby neurodegeneracyjne, które wiążą się ze stopniowym niszczeniem i utratą komórek nerwowych. Ryzyko ich pojawienia wzrasta wraz z wiekiem. Objawy mogą mieć postać niestabilnego nastroju, problemów z mową, zaburzeń pamięci i koncentracji, a także zaburzeń koordynacji ruchowej.

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ różnych urazów, chorób autoimmunologicznych, cukrzycy czy też alkoholu na obwodowy układ nerwowy. To częste przyczyny rozwoju neuropatii. Klasyczne objawy wskazujące na neuropatię to: ból, wrażenia mrowienia, utrata siły mięśniowej czy też zaburzenia czucia.

Jak diagnozuje się choroby układu nerwowego?

Leczeniem dolegliwości układu nerwowego zajmuje się neurolog. Wśród typowych badań przeprowadzanych przez tego specjalistę można wymienić m.in.:

 • tomografię komputerową,
 • badanie przepływów tętnicach domózgowych metodą Dopplera,
 • rezonans magnetyczny,
 • elektroencefalografię.

Sposób leczenia chorób układu nerwowego jest uzależniony od typu dolegliwości. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu farmakoterapię oraz rehabilitację. Pacjent borykający się z chorobami układu nerwowego, w tym chorobami neurodegeneracyjnymi, musi przyjmować leki nawet do końca życia. Jest to dla niego sposób na to, by poprawić jakość funkcjonowania i spowolnić rozwój choroby. Wiele środków do wsparcia układu nerwowego znajdziesz w naszej Aptece Codziennej.

Jak wspierać układ nerwowy?

Czy można coś zrobić, by uchronić swój układ nerwowy przed rozwojem wielu niebezpiecznych chorób? Okazuje się, że odpowiednio dobrana profilaktyka może zmniejszyć ryzyko powstania konkretnego zaburzenia.

Bardzo istotną częścią dbania o układ nerwowy jest dieta usprawniająca pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego. Można też wspomnieć o wprowadzaniu odpowiednich technik relaksacyjnych oraz o odpoczynku niezbędnym do regeneracji organizmu.

Aby wesprzeć pracę układu nerwowego, bardzo istotne jest zadbanie o właściwy poziom witamin i minerałów w organizmie.

Witaminy z grupy B wspierają układ nerwowy

Ważne z punktu widzenia pracy tego systemu są witaminy z grupy B. Pamiętaj jednak, by najlepiej przyjmować je łącznie, nie ograniczając się tylko do jednego rodzaju witaminy z grupy B. Taka wybiórcza suplementacja może doprowadzić do nierównowagi pomiędzy poziomem tych witamin w organizmie.

Witaminy z grupy B wspomagają koncentrację oraz pamięć. To wsparcie w walce z różnego rodzaju mrowieniami albo drętwieniem kończyn. Pomagają także w odbudowie uszkodzonych nerwów. Tego typu suplementy diety zawierające witaminy z grupy B znajdziesz w naszej Aptece Codziennej.

Pierwiastki o korzystnym wpływie na mózg

Chcąc poprawić swoją pamięć oraz koncentrację, warto również włączyć do swojej diety magnez. Tego typu składnik ma znaczenie w procesie przewodzenia impulsów nerwowych. Wykazuje również działanie uspokajające.

Niedobory chromu w organizmie również mogą w negatywny sposób oddziaływać na samopoczucie i prowadzić do wahań nastrojów i bólu głowy. Cynk to kolejny pierwiastek, który powinien znaleźć się na liście osoby chcącej dbać o swoje samopoczucie.

Istotną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych odgrywa również wapń. Jeżeli zależy Ci na dobrej pamięci oraz koncentracji, nie zapominaj także o żelazie i manganie.

Kwasy omega 3 w służbie zdrowiu psychicznemu

Nie można również pominąć bardzo ważnej roli, jaką dla układu nerwowego, pełnią kwasy omega-3. Ponadto mają pozytywny wpływ na procesy myślowe, a także na koncentrację oraz zapamiętywanie. Wprowadzenie kwasów omega-3 do swojej codziennej diety, np.poprzez spożywanie ryb, może również zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Coraz częściej dostrzega się ich potencjał w leczeniu powszechnych zaburzeń neurologicznych, w tym związanych ze stanami lękowymi albo nerwicą. Kwasy omega-3 to istotny element budulcowy komórek mózgu, dlatego są tak ważne. Wpływają na wiele procesów w układzie nerwowym. Gdy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 jest niski, wtedy mózg nie jest odpowiednio chroniony, co przekłada się na zakłócanie sygnalizacji pomiędzy nerwami. W konsekwencji prowadzi to nierzadko do rozwoju różnych zaburzeń psychicznych, w tym stanów lękowych albo depresji.

Gdzie znaleźć wartościowe substancje, czyli co stosować na układ nerwowy?

Wiele tego typu składników można znaleźć w warzywach kapustnych, liściastych, a także w owocach jagodowych oraz awokado. To doskonałe źródła wielu substancji odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia układu nerwowego. Orzechy, mleko, pestki, nasiona, gorzka czekolada to z kolei cenna skarbnica pierwiastków w pożywieniu. Kwasy omega-3 znajdziesz m.in. w rybach.

Szybki styl życia oraz niedostatecznie dopasowana dieta do potrzeb organizmu mogą powodować braki niektórych składników odżywczych. Znaleźć je można natomiast w suplementach diety na układ nerwowy, które są dostępne w naszej Aptece Codziennej.

Wsparcie układu nerwowego stanowią różne preparaty z naszej apteki. Co zawierają suplementy i leki na układ nerwowy? Znajdują się tu całe kompleksy witaminy z grupy B, przede wszystkim: kwas foliowy, ryboflawina, kwas pantotenowy oraz tiamina. Nasze suplementy diety składają się także z dobroczynnych pierwiastków oraz kwasów tłuszczowych. Natomiast leki na układ nerwowy zawierają bardziej specjalistyczne substancje.

Tego typu preparaty w naszej Aptece Codziennej są dostępne nie tylko w formie tabletek, ale też syropów czy kropki.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.