Szybka wysyłka w 24h od złożenia zamówienia

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Przeciw biegunkom

Znalezione produkty: 0
1

Brak produktów

Biegunka u dzieci i niemowląt to stosunkowo częsta dolegliwość, która może pojawić się jednorazowo, w wyniku krótkotrwałej niestrawności lub też może mieć charakter przewlekły. Podłoża tej przypadłości są różne: od infekcji bakteryjnych i ząbkowania, po nietolerancje pokarmowe i alergie. O ile te pierwsze zwykle mają charakter przejściowy, o tyle w drugim przypadku niezbędne mogą się okazać zmiany w diecie. Biegunki są często pierwszym objawem alergii  na mleko krowie czy nietolerancji laktozy. Utrzymujące się rozwolnienie może wymagać sięgnięcia po mleko modyfikowane przeciwko biegunce. Czym różnią się mleka dla dzieci i niemowląt przeciw biegunkom od standardowego mleka modyfikowanego i w jakich przypadkach są zalecane?

W jakich przypadkach sięgnąć po mleko modyfikowane dla dziecka

Mleka modyfikowane, będące zmodyfikowaną formą mleka krowiego, stosuje się wówczas, gdy karmienie piersią nie jest możliwe z różnych przyczyn. Choć najczęściej rekomendowanym przez specjalistów pożywieniem dla dzieci jest mleko matki, istnieją sytuacje, które wymagają zastosowania alternatywnego źródła żywienia dla niemowląt i małych dzieci.

Mleko modyfikowane dla dziecka – wskazania do stosowania:

  • Nietolerancje pokarmowe dziecka: np. nietolerancja laktozy, galaktozemia.
  • Zaburzenia związane z samodzielnym ssaniem u dziecka.
  • Stan zdrowia dziecka i występowanie chorób, podczas których wysiłek nie jest wskazany, jak np. choroby serca.
  • Choroby przewlekłe mamy, wiążące się z koniecznością przyjmowania leków wpływających na skład mleka.
  • Infekcje i choroby zakaźne u matki.
  • Choroby dietozależne występujące u mamy, które pływają na skład mleka, takie jak cukrzyca czy anemia.
  • Mleko modyfikowane może również być stosowane jako część karmienia mieszanego, podczas którego łączy się karmienie piersią z podawaniem mleka modyfikowanego.

Mleka modyfikowane – rodzaje

W naszej aptece internetowej oferujemy szeroki wybór mleka modyfikowanego, dostosowanego do różnych przedziałów wiekowych dzieci. Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego jest bardzo istotny, ponieważ intensywnie rosnące dziecko przechodzi przez różne etapy rozwoju, a co za tym idzie, zmieniają się jego potrzeby żywieniowe.

Mleka modyfikowane podział ze względu na wiek dziecka:
  • Mleko modyfikowane początkowe „1” – przeznaczone jest dla noworodków do 6. miesiąca. Zawiera optymalnie zbilansowane składniki dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia;
  • mleko modyfikowane dla dzieci „2” – dla maluchów od 7. do 12. miesiąca, dostosowane jest do potrzeb coraz bardziej aktywnego niemowlaka;
  • mleko modyfikowane dla dzieci „3” – mleko dla dzieci od 13. do 24. miesiąca spełnia potrzeby brzdąców, które zaczynają stawiać pierwsze kroki, a ich dieta powinna być bardziej urozmaicona;
  • mleko Modyfikowane Dla Dzieci „4” – mleko modyfikowane dla dziecka powyżej drugiego roku życia zawiera składniki wspierające rozwój dla dzieci powyżej 2 lat, dbając o ich odporność;
  • mleko Modyfikowane Dla Dzieci „5” – dostosowane do potrzeb starszych dzieci, powyżej 3. roku życia.
Mleka modyfikowane podział ze względu na specjalne potrzeby zdrowotne dziecka:
  • Mleko modyfikowane dla dzieci z alergią lub nietolerancją pokarmową;
  • mleko modyfikowane dla dzieci z problemami trawiennymi, takimi jak ulewania, zaparcia, biegunki i kolki;
  • mleko modyfikowane dla dzieci przedwcześnie urodzonych;
  • mleko modyfikowane dla dzieci z niską masą urodzeniową.

Mleko na biegunkę – skład w porównaniu do standardowego mleka modyfikowanego

Mleko przeciwko biegunkom (typu HN) różni się od standardowego mleka modyfikowanego głównie składem i właściwościami, które mają na celu łagodzenie objawów biegunki u niemowląt i małych dzieci. Poniżej znajdziesz kilka głównych różnic:

  • Skład i kompozycja – mleko modyfikowane na biegunkę często zawiera specjalnie dobrane składniki, które pomagają w łagodzeniu biegunek, takie jak lekkostrawne białka, prebiotyki (np. fruktooligosacharydy) i probiotyki (np. Lactobacillus reuteri). Te składniki wspierają przywrócenie równowagi flory bakteryjnej w jelitach.
  • Zawartość elektrolitów – mleko modyfikowane na biegunkę często zawiera elektrolity, takie jak sód czy potas, które zapobiegają odwodnieniu.
  • Obecność substancji zagęszczających – specjalne mleka modyfikowane przeciw biegunce mogą zawierać także żelatynę i skrobię. Te substancje sprzyjają zagęszczeniu treści jelitowej, pomagając w zmniejszeniu częstości i nasilenia biegunek.
  • Zredukowana zawartość laktozy – ze względu na to, że biegunka często jest związana z nietolerancją laktozy lub trudnościami w jej trawieniu, mleka dla dzieci i niemowląt przeciw biegunkom mają zredukowaną zawartość laktozy lub są całkowicie jej pozbawione.
  • Rozdrobnione białko – mleko modyfikowane przeciwko biegunce zawiera rozdrobnione białko, które dobrze się wchłania oraz jest lepiej tolerowane przez dzieci zmagające się z alergią lub nietolerancją pokarmową.

Pamiętaj, że wybór mleka modyfikowanego na biegunkę powinien być zawsze konsultowany z lekarzem pediatrą, który pomoże Ci dobrać odpowiedni produkt do indywidualnych potrzeb dziecka, określić czas trwania stosowania, oraz dawkowanie tego rodzaju mleka.

Jakie mleko modyfikowane na biegunkę wybrać

Jeśli zastanawiasz się, jakie mleko modyfikowane na biegunkę wybrać, kieruj się kilkoma kryteriami.

  • Produkt powinien być pozbawiony laktozy, aby złagodzić objawy nietolerancji;
  • obniżona zawartość tłuszczu czyni produkt lekkostrawnym;
  • wysoka zawartość błonnika stymuluje regularne wypróżnienia;
  • obecność bakterii probiotycznych i prebiotyków, które wspierają odbudowę mikroflory jelitowej;
  • kompozycja witamin i minerałów, które są szczególnie ważne w profilaktyce odwodnienia, a także w celu wzmocnienia ogólnej kondycji organizmu.

Mleko modyfikowane na biegunkę powinno dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Dodatkowe składniki, takie jak komponenty smakowe, sprawiają, że mleko jest bardziej atrakcyjne dla dziecka. Pamiętaj, że najważniejsza jest konsultacja z pediatrą. Specjalista pomoże Ci znaleźć rozwiązania dostosowane do potrzeb malucha i jego aktualnego stanu zdrowia.

Jak podawać mleka modyfikowane przeciw biegunce?

Mleko modyfikowane przeciw biegunce należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry lub zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu. Zazwyczaj mleko to podaje się maluchowi w regularnych odstępach czasu, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie i odżywienie dziecka.

Kiedy sięgnąć po mleko przeciwko biegunkom

Biegunki u niemowlęcia lub małego dziecka mogą być przyczyną niepokoju u rodziców, zwłaszcza gdy utrzymują się przez dłuższy czas lub występują często. Najbardziej dosadnym sygnałem do tego, aby rozważyć przejście na mleko modyfikowane przeciwko biegunce, są zmiany w częstotliwości wypróżnień i wyglądzie stolca. Wygląd stolca u niemowląt i małych dzieci jest źródłem ważnych informacji na temat ich zdrowia. Gdy zmienia się jego zapach, kolor i konsystencja, jest to sygnał, że w organizmie dziecka coś się dzieje.

Czy to już biegunka?

Biegunka u dzieci to nagłe podwojenie ilości luźnych stolców, zdefiniowane jako 3 przypadki wodnistego lub półpłynnego kału w ciągu doby. Obserwuje się także obecność niestrawionego pokarmu, ropy lub krwi w kale. Przyczyny mogą być różnorodne, takie jak wirusy (szczególnie rotawirusy), bakterie (Salmonella, Shigella, E.coli), alergie pokarmowe, antybiotykoterapia, czy związane z ząbkowaniem. Objawy obejmują często gorączkę, wymioty, bóle brzucha, a czas trwania biegunki zależy od przyczyny, zazwyczaj od 1 do 7 dni. Biegunka przewlekła, trwającą powyżej 10 dni, zazwyczaj związana jest z alergią lub nietolerancją pokarmową.

Konsekwencje nieleczonej biegunki

Rozwolnienie u dziecka może stanowić wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. Biegunkę u dzieci można podzielić na ostre i przewlekłe przypadki.

  • Ostra biegunka, trwająca do 10 dni, zwykle ustępuje samoistnie, ale wymaga uwagi, zwłaszcza u małych dzieci, podczas gdy ryzyko odwodnienia jest większe.
  • Przewlekła biegunka, trwająca ponad 10 dni, wymaga bardziej kompleksowej oceny i interwencji lekarskiej.

W przypadku biegunki u rocznych dzieci czy młodszych pojawia się wysokie ryzyko odwodnienia, szczególnie gdy towarzyszą jej wymioty. Objawy odwodnienia u dzieci obejmują suche wargi, biały nalot na języku, ciemniejszy kolor moczu, apatyczność, płacz bez łez, bladą i chłodną skórę oraz przyspieszony oddech. Aby uniknąć odwodnienia, rodzic lub opiekun musi dbać o dostarczanie dziecku optymalnej ilości płynów. Podczas biegunki u dzieci, szczególnie gdy trwa dłużej niż 10 dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Krew w kale, silny ból brzucha, trudności z podawaniem odpowiedniej ilości płynów, czy biegunka u niemowląt poniżej 12. miesiąca życia zawsze wymagają specjalistycznej oceny.

Inne preparaty dla dzieci na zaburzenia trawienne

Najważniejszym krokiem w leczeniu biegunki u dzieci jest nawadnianie malucha. Woda w temperaturze pokojowej z elektrolitami to niezbędny element leczenia. Elektrolity, czyli wodne roztwory jonów obdarzonych dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym, pomagają w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej w żołądku. Preparaty z elektrolitami dla dzieci, takie jak Acidolit Baby czy Orsalit mogą być stosowane dla dzieci od 6. miesiąca życia. Szukając rozwiązań dla mniejszych dzieci, zwróć uwagę na dawkowanie preparatu, dostosowane do masy ciała. W Aptece Codziennej znajdziesz takie produkty, jak Dicodral 60 Elektrolity, które przeznaczone są już dla niemowląt od pierwszych dni życia. Drugim istotnym krokiem w przypadku leczenia biegunki, jest uregulowanie flory bakteryjnej w jelitach. W tym przypadku sięgnij po probiotyk lub synbiotyk.

Preparaty przeciwbiegunkowe dla najmłodszych

Bezpiecznym rozwiązaniem dla dzieci zmagających się z biegunką, jest zastosowanie wyrobu medycznego z taninanem żelatyny, np. Tasectanu 250. Ten preparat w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny, zmniejsza częstotliwość wypróżnień i łagodzi napięcie powłok brzusznych. Zwróć uwagę na dawkowanie, ponieważ różni się w zależności od wieku dziecka: do 3. roku życia i powyżej tej granicy. Leki przeciwbiegunkowe, zawierające diosmektyt, obecny w preparatach takich jak Smecta, mogą być stosowane w przypadku ostrej i przewlekłej biegunki od 1. roku życia.

Kapsułki stosowane przeciw biegunkom dla dzieci starszych

Dla starszych dzieci dostępne są również kapsułki, które są skuteczną metodą łagodzenia objawów biegunki o różnym podłożu. W Aptece Codziennej znajdziesz kapsułki stosowane przeciw biegunkom dla dzieci powyżej 6. roku życia, takie jak Nifuroksazyd 100 mg, które wykazują działanie przeciwbakteryjne. W przypadku ostrych i przewlekłych biegunek, które nie mają podłoża bakteryjnego, możesz sięgnąć po kapsułki z loperamidem. One także mogą być stosowane u dzieci, które ukończyły 6. rok życia.

W serwisie Apteka Codzienna używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron oraz dostosowywać serwis do ich preferencji.

Akceptacja wszystkich plików cookies powoduje zapisanie w pamięci przeglądarki niezbędnych plików cookies (wykorzystywanych do prawidłowego działania strony), plików analitycznych (które pomagają nam poprawiać i ulepszać funkcjonalności serwisu) oraz marketingowych (umożliwiających wyświetlanie dopasowanych treści). Kliknij "Akceptuję", jeśli zgadzasz się na pliki cookies. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies, przeczytaj naszą Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Pliki cookies (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookies na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookies potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookies. Niektóre pliki cookies umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Więcej informacji o plikach cookies przeczytasz w Polityce prywatności.