Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Kwartalne

Znalezione produkty: 0
1

Brak produktów

Soczewki kwartalne

Soczewki kontaktowe stanowią silną alternatywę dla okularów korekcyjnych. Nie jest to bynajmniej dziwne, w końcu są one wygodne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rodzaje soczewek kontaktowych, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie pasujące do swoich potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem są soczewki kwartalne, które przeznaczone są do użytkowania przez trzy kolejne miesiące.

Korzyści płynące ze stosowania soczewek kwartalnych

W 2014 roku szacowano, że w Polsce soczewki kontaktowe nosi około 2% społeczeństwa. Obecnie wskaźnik ten z pewnością jest wyższy, gdyż soczewki z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Warto podkreślić, że najczęściej wybierane są soczewki jednodniowe, jednak soczewki kwartalne, również mają swoją grupę użytkowników.

Wśród ich zalet wymienia się, chociażby aspekt finansowy ‒ w skali roku cena soczewek kwartalnych nierzadko jest niższa niż koszt soczewek jednodniowych lub miesięcznych. Na wyborze soczewek kontaktowych, przeznaczonych do stosowania przez 90 dni, skorzysta również środowisko. Soczewki kwartalne dostępne są jedynie w trybie do noszenia dziennego, co gwarantuje rogówce oka czas na regenerację i odpowiednie dotlenienie w czasie nocnej przerwy, jednak zmusza pacjenta do restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny.

Najlepsze soczewki kwartalne

Rynek soczewek kontaktowych jest niezwykle bogaty, jednak wyboru konkretnego produktu nie powinniśmy dokonywać sami. Najlepsze soczewki kontaktowe to takie, które dopasowane są do potrzeb i preferencji użytkującej je osoby. Przy zaobserwowaniu po raz pierwszy wady wzroku lub nagłego pogorszenia obecnej wady, zaleca się wizytę u okulisty. Lekarz zbada narząd wzroku, wykluczy lub potwierdzi obecność chorób oraz przepisze odpowiednie leczenie. Specjalista podpowie również, które protezy narządu wzroku będą bardziej odpowiednie dla konkretnego pacjenta ‒ okulary czy soczewki kontaktowe. Następnie należy udać się na wizytę do optometrysty. Jest to specjalista, który ponownie zbada oczy, skupiając się jednak na występujących zaburzeniach widzenia i na tej podstawie przedstawi opcje korekcji wzroku.

Rodzaje kwartalnych soczewek kontaktowych

Soczewki kwartalne, podobnie jak te noszone jeden dzień, dwa tygodnie, miesiąc lub rok, mogą korygować różne wady wzroku. W przypadku stwierdzenia u pacjenta dalekowzroczności lub bliskowzroczności optometrysta wybierze soczewki sferyczne o odpowiedniej mocy, która może wynosić od -25 do 25 dioptrii.

Kolejną powszechną wadą wzroku jest astygmatyzm. Zaburzenie to polega na tym, że nierówna powierzchnia naturalnej soczewki oka przyczynia się do nieostrego widzenia kształtów, a niekiedy też kolorów. Pomocne przy tej wadzie będą soczewki toryczne.

Soczewki multifokalne, które można porównać do okularów progresywnych, będą się dopasowywać do rogówki, w zależności od tego, czy patrzymy na książkę trzymaną w rękach lub na numer autobusu po drugiej stronie ulicy. Tego typu soczewki będą przydatne dla osób po 40. roku życia, gdy wzrasta ryzyko rozwoju starczowzroczności.

Cena soczewek kwartalnych

Moc soczewek to oczywiście niejedyny ich parametr, który można wybrać. Producenci niemalże prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów. Dostępne na rynku soczewki posiadają filtr UV lub dodatkową warstwę ochronną, dedykowaną dla osób pracujących przed komputerem. Mogą być przeznaczone dla oczu wrażliwych, z tendencją do przesuszania. Nic dziwnego, że ceny soczewek kwartalnych będą się między sobą różnić, w zależności od producenta i dodatkowych cech produktu. Mimo to, w rocznym rozrachunku, cena soczewek kwartalnych dalej powinna być niższa niż ich odpowiedników przeznaczonych do stosowania przez jeden dzień, dwa tygodnie czy miesiąc.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Niestety, szacuje się, że około 5-7% ludzi nie będzie mogło nosić soczewek do oczu i w przypadku wystąpienia wymagających korekcji wad wzroku, zmuszeni są do wyboru klasycznych okularów. Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych to między innymi:

O tym, czy pacjent może nosić soczewki kontaktowe, powinien decydować specjalista. Mimo braku jednoznacznych przeciwwskazań, u niektórych osób będzie występować nietolerancja soczewek, co oznacza, że po ich aplikacji pojawi się pieczenie, swędzenie, łzawienie oraz zaczerwienienie. W takiej sytuacji noszenie soczewek również nie będzie zalecane.

Jak dbać o oczy?

Narząd wzroku jest jednym z ważniejszych zmysłów posiadanych przez człowieka. Pozwala nam podziwiać piękno przyrody, tworzyć nowe rzeczy i wykonywać codzienne zajęcia. Z tego powodu warto o niego dbać, aby móc zachować zdrowe oczy na długie lata. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy styl życia, który uwzględni:

  • odpowiednią ilość snu;
  • regularną aktywność fizyczną;
  • zdrową, zbilansowaną dietę;
  • wypijanie właściwej ilości wody każdego dnia.

Oczy powinny być ponadto chronione przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV, zapylenie lub substancje drażniące. Z tego powodu, jeśli w środowisku pracy panują szkodliwe warunki, pracodawca powinien zapewnić środki ochrony osobistej, które należy sumiennie stosować. Natomiast przy dużym nasłonecznieniu, w miesiącach letnich, trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne, najlepiej takie, kupione w sprawdzonym salonie optycznym.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kwartalnych

Żelazną zasadą prawidłowego stosowania soczewek jest nieprzekraczanie terminów przydatności na opakowaniu oraz nienoszenie wyrobów medycznych dłużej niż zaleca to producent. Przed każdą manipulacją na soczewkach lub powierzchni oka, należy ponadto dokładnie umyć i osuszyć ręce, aby uniknąć zakażeń.

Do pielęgnacji soczewek powinny być używane jedynie specjalne płyny i pojemniczki, najlepiej takie, które zalecił producent lub inne preparaty, które dobrał optometrysta. Zakupu pierwszych soczewek powinniśmy dokonać raczej w salonie optycznym, po konsultacji ze specjalistą, jednak opakowania soczewek oraz wszystkie niezbędne do nich akcesoria możesz kupić w aptece Codziennej, bez wychodzenia z domu.

Higiena użytkownika soczewek krok po kroku

Soczewki kwartalne przeznaczone są do noszenia jedynie w trybie dziennym, zatem każdego wieczora należy je ściągnąć. Cała procedura zajmuje kilka minut, jednak ‒ zwłaszcza na początku ‒ wymaga ona skupienia i wprawy, więc warto zarezerwować na nią kilka minut. O poranku, po umyciu rąk, należy otworzyć pojemniczek z soczewką, wyjąć ją na palec i sprawdzić, czy nie wywinęła się na drugą stronę. Gdy soczewka ma prawidłowy kształt, drugą ręką lekko przytrzymujemy powieki, a wzrok kierujemy ku górze i nakładamy soczewkę na powierzchnię oka.

Wieczorem natomiast, po całym dniu przeróżnych zajęć, ściągamy soczewkę, przytrzymując dolną powiekę środkowym palcem, kierując wzrok ku górze i chwytając protezę kciukiem oraz palcem wskazującym. Aby oczyścić soczewkę z zanieczyszczeń, umieszczamy ją na powierzchni dłoni i czyścimy za pomocą opuszki palca i kilku kropel specjalistycznego płynu. Przed umieszczeniem w pojemniczku, soczewkę należy przepłukać świeżym płynem. Każdą z wyżej opisanych operacji powtarzamy na obu oczach.

Co można, a czego nie można robić w soczewkach?

Soczewki kontaktowe reklamowane są jako wygodniejsza alternatywa klasycznych okularów korekcyjnych. Czy jednak są czynności, których powinniśmy unikać, wybierając ten sposób poprawy ostrości widzenia? Jedną z sytuacji, kiedy soczewki okazują się problematyczne, są kąpiele w zbiornikach wodnych. Woda, zwłaszcza w zbiornikach naturalnych, zawiera ogromną ilość drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Gromadzą się one na powierzchni soczewek, drażniąc oczy. Soczewki należy wówczas jak najszybciej ściągnąć, jednak takie miejsca jak plaża nie zawsze dają możliwość wykonania tej czynności z zachowaniem zasad higieny. Podczas podróży najlepiej rozważyć soczewki jednodniowe, które w podobnej sytuacji wystarczy wyrzucić i założyć świeżą. Wiele użytkowników soczewek ma z początku wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa stosowania makijażu. Jest on bezpieczny, o ile pamiętamy, aby nakładać go dopiero po założeniu soczewek oraz zmywać przed rozpoczęciem ich zdejmowania.

Mity o soczewkach kontaktowych

Podobnie, jak wokół każdego tematu w medycynie, tak również wokół soczewek kontaktowych narosło wiele mitów. Jednym z nich jest twierdzenie, że soczewki powinny mieć taką samą moc, jak noszone dotychczas okulary. Oczywiście, nie jest to prawda, a różnica będzie tym większa, im większa jest wada wzroku.

Kolejna nieprawdziwa teza głosi, że dzieci nie powinny nosić soczewek, ponieważ źle wpływają one na rozwój oczu. Kiedyś była to prawda, jednak teraz, gdy soczewki kontaktowe wykonane są z materiałów przepuszczających tlen, nie ma ona podparcia. U dziecka można wprowadzić ten wyrób medyczny, gdy tylko będzie w stanie samodzielnie ściągnąć i założyć soczewki, pod czujnym nadzorem osoby dorosłej.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.