Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Wsparcie krążenia żylnego

Znalezione produkty: 46
1

1 - 24 z 46 produktów

1
...
2

Zdrowie układu krwionośnego jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niestety, problemy krążeniowe występują u coraz większej rzeszy pacjentów. Aby nie dopuścić do rozwoju tego typu chorób, niezbędne są działania profilaktyczne. Suplementy diety wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia zawierają substancje zmniejszające ryzyko problemów krążeniowych. 

Układ krążenia – jak jest zbudowany?

Układ krążenia, inaczej układ krwionośny, jest zamkniętym systemem, który odpowiada za transport substancji odżywczych, dwutlenku węgla, tlenu oraz hormonów innych produktów przemiany materii. Taki system składa się z serca oraz naczyń krwionośnych. To tam odbywa się transport krwi. Z uwagi na obecność rozbudowanej sieci naczyń krwionośnych, ten układ nazywany jest również układem sercowo-naczyniowym. Naczynia krwionośne w nim występujące to:

  • tętnice – wyprowadzają krew z serca i przenoszą ją dalej do wszystkich tkanek w organizmie człowieka;
  • żyły – doprowadzają krew z powrotem do serca;
  • cienkie naczynia włosowate – dzięki nim może dojść do wymiany ważnych substancji, np. tlenu, z otaczającymi tkankami.

Głównym narządem budującym układ krwionośny jest serce. To pompa bez przerwy przetaczająca krew w całym organizmie. Szacuje się, że w ciągu jednej minuty przez ten narząd przepływa około 5 l krwi, czyli tyle, ile znajduje się w całym ciele człowieka.

Serce zbudowane jest z czterech jam, dwóch komór i dwóch przedsionków. Istotnymi elementami tego mięśnia są także: aorta, żyła główna, zastawka trójdzielna, zastawka aortalna czy też przegroda międzykomorowa.

Transport krwi w sercu – jak wygląda ten mechanizm?

Krew uboga w tlen przedostaje się z prawego przedsionka i kieruje się do prawej komory. Stamtąd trafia do tętnicy płucnej, a potem do płuc. Obecność naczyń krwionośnych w tym narządzie sprawia, że krew oczyszczana jest z dwutlenku węgla, a jednocześnie pobiera tlen.

Bogata w tlen krew przedostaje się w kierunku lewego przedsionka serca poprzez sieć żył płucnych. Z lewego przedsionka trafia do lewej komory serca, a stamtąd natomiast dostaje się do aorty, z której przedostaje się we wszystkie miejsca w organizmie. W ten sposób rozprowadzany jest tlen po komórkach. Gdy krew jest już pozbawiona tlenu, wraca przez żyły główne do prawego przedsionka serca.

Wyróżnia się dwa typy krążenia krwi w organizmie. Pierwszy z nich to obieg mały, określany inaczej także obiegiem płucnym. Jego główną rolą jest transport tlenu do krwi. Drugi rodzaj to obieg duży, nazywany też systemowym albo obwodowym. Jego zadaniem jest rozprowadzanie krwi bogatej w tlen po wszystkich komórkach ciała.

Choroby układu krążenia. Co powinno Cię zaniepokoić?

Wśród powszechnych schorzeń układu krążenia wyliczyć można zaburzenia rytmu serca. Arytmia prowadzi do tego, że serce zaczyna pracować niemiarowo. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. przyjmowanie leków, ale też wpływ na rozwój tej choroby mogą mieć inne dolegliwości. Prawdziwą plagą naszych czasów są:

  • miażdżyca – w przebiegu tej choroby w wewnętrznych warstwach ścian tętniczych odkładają się blaszki miażdżycowe, które mają wpływ na krążenie w organizmie. Wśród pierwszych objawów miażdżycy wymienia się:skurcze i bóle łydek oraz stóp i ud. Skóra staje się też zimna i blada. Miażdżyca rozwijająca się w tętnicy jamy brzusznej wywołuje bóle brzucha po spożyciu posiłku;
  • nadciśnienie tętnicze, które występuje już nawet u co trzeciej osoby w populacji. Tego typu choroba ma związek z nadwagą, ale też z wysokim poziomem cholesterolu. Wśród przyczyn pojawiania się tej choroby wymienia się m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także nadużywanie soli;
  • udar niedokrwienny mózgu – tego typu dolegliwości pojawiają się w przypadku niedokrwienia mózgu, co jest spowodowane zazwyczaj miażdżycą naczyń krwionośnych;
  • żylaki kończyn dolnych, które objawiają się ciężkością nóg oraz obrzękami. Tego typu dolegliwości to konsekwencja niewydolności zastawek żylnych, a nierzadko również z zakrzepicy.

To tylko przykładowe choroby układu krwionośnego. Jak można zadbać o siebie, by mieć zdrowe serce i cały układ krwionośny? Istnieje wiele sposobów na to, by zminimalizować ryzyko rozwoju problemów układu sercowo-naczyniowego.

Jak wesprzeć układ krwionośny?

Pamiętaj, że wsparcie krążenia żylnego należy rozpocząć od wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Czynnik szkodliwy dla zdrowia to siedzący tryb życia. Siedząca praca nie tylko w negatywny sposób wpływa na kręgosłup, ale również na układ krążenia. Przebywanie w jednej pozycji przez wiele godzin w ciągu dnia prowadzi do obrzęków oraz puchnięcia stóp. Utrzymywanie kończyn w jednej pozycji nierzadko wywołuje również drętwienia, które świadczą o tworzących się w obrębie naczyń kończyn dolnych zastojów. Taka dolegliwość może ujawniać się również w nocy.

Innymi czynnikami wpływającymi na nieprawidłowe krążenie krwi jest np. zakładanie za ciasnych albo zbyt wysokich butów, a także noszenie mocno uciskającej odzieży. Sposobem na to, by pozbyć się dyskomfortu, a także zmniejszyć ryzyko rozwoju np. przewlekłej niewydolności żylnej nóg, jest podjęcie systematycznej aktywności fizycznej.

W trakcie wysiłku z serca pompuje więcej krwi, przez co krążenie przyśpiesza, a krew jest transportowana do każdej części ciała. Pamiętaj, by rozpoczynając aktywność fizyczną, stopniowo zwiększać zakres wysiłku, by nie przetrenować swojego organizmu. Swoją przygodę z ćwiczeniami możesz zacząć od długich spacerów albo też rekreacyjnej jazdy na rowerze. Z czasem warto włączyć również bieganie i bardziej intensywne treningi.

Jeżeli pracujesz w pozycji siedzącej, pamiętaj o tym, by robić sobie częste przerwy i od czasu do czasu przespacerować się albo chociażby poruszać stopami. W ten sposób pobudzisz swój układ krwionośny do działania. Gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę.

Drugim filarem zdrowego krążenia jest odpowiednio zbilansowana dieta pozwalająca zachować prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do rozwoju wielu schorzeń, w tym nadciśnienia tętniczego. Ważne, by menu było bogate w antyoksydanty oraz inne substancje wzmacniające serce, w tym: magnez, kwasy omega-3, witaminę D, koenzym Q10.

Co stosować na krążenie?

Jakie wartościowe substancje warto suplementować, by poprawić krążenie krwi? Możesz zacząć od preparatów ziołowych. Wartościowe zioła, których warto szukać preparatach dostępnych w naszej aptece Codziennej to między innymi:

  • serdecznik pospolity – wspiera pracę serca, a także może zwalczyć nadciśnienie. Tego rodzaju zioło nie tylko reguluje ciśnienie, ale też może zmniejszać objawy nerwicy serca. Przypisuje mu się działanie tonizujące oraz uspokajające;
  • głóg – zawarte w nim związki z grupy proantocyjanidyn oraz flawonoidów mają silne działanie antyoksydacyjne. Ziele normalizuje pracę serca, a także intensyfikuje przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Wykazuje też łagodne działanie uspokajające;
  • czosnek zwyczajny – obniża ciśnienie krwi oraz reguluje poziom cholesterolu. Obecność tej rośliny w diecie lub suplementacji to profilaktyczny i sposób na uniknięcie miażdżycy.

Inne substancje, które w pozytywny sposób wpływają na serce oraz układ krążenia to np. koenzym Q10. Składnik ten ma kluczowe znaczenie w procesach produkcji energii przez wszystkie komórki. Warto wiedzieć, że jego zawartość w organizmie z wiekiem maleje, dlatego suplementy diety bazujące na tego typu substancji są polecane osobom starszym.

Chcąc wzmocnić serce, warto też korzystać z preparatów zawierających kwasy omega-3. Tego typu substancje mogą ograniczać rozwój miażdżycy, a także zmniejszać stany zapalne.

Nie zapominaj również o suplementacji wartościowymi pierwiastkami, w tym magnezem i potasem. Okazuje się że zmniejszone spożycie magnezu może prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Z kolei potas jest bardzo ważny dla prawidłowego rytmu serca.

Protekcyjne działanie przepisywane jest resweratrolowi. To związek polifenolowy, który naturalnie pojawia się w czerwonym winie. Jego mechanizm jest złożony: przyspiesza on regenerację tkanki mięśniowej serca, może też ograniczać rozwój nadciśnienia tętniczego czy zmniejszać ryzyko zawału serca.

Witamina D to kolejny składnik, który jest bardzo ważny dla układu krwionośnego. Jej deficyt wywołuje zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia oraz innych zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki lub chorujesz na choroby przewlekłe, leki i suplementy diety powinieneś zażywać w porozumieniu ze specjalistą.

Apteka Codzienna to apteka internetowa, gdzie znajdziesz wiele preparatów, w tym suplementów diety i leków na krążenie, które wesprą Twój układ krwionośny. Powszechne formy, w jakich występują te preparaty to m.in. tabletki na krążenie, ale też środki do rozpuszczania czy też np. żele lub maści na żylaki.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.