Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Zdrowa wątroba

Znalezione produkty: 74
1

1 - 24 z 74 produktów

1
2 3
...
4

Wątroba to największy gruczoł w ludzkim organizmie, który jest jednym z najważniejszych organów układu pokarmowego. Pełni ona rolę metaboliczną, detoksykacyjną, magazynującą oraz filtracyjną. Do najpopularniejszych chorób z nią związanych zalicza się zapalenie wątroby oraz stłuszczenie wątroby. Dolegliwości tego typu leczy się przy pomocy dostępnych w aptekach preparatów bez recepty lub na receptę. 

Charakterystyka wątroby

Wątroba jest niezbędnym narządem każdego organizmu. Pełni w nim ona 4 zasadnicze funkcje. Są nimi:

  • Funkcja detoksykacyjna - wątroba odpowiada między innymi za neutralizację toksyn, takich jak alkohol, nikotyna czy leki, w szczególności te z grupy barbituranów. Dodatkowo przekształca amoniak w mocznik, sprzęga i degraduje hormony oraz produkuje żółć przekształcającą tłuszcze i pełniącą rolę detoksykacyjną. Oprócz tego wątroba dezaktywuje hormony - tak te produkowane przez organizm, jak i pochodzące z zewnątrz. W ramach funkcji detoksykacyjnej neutralizuje ona, magazynuje oraz przechowuje substancje typu konserwanty pochodzące z pożywienia czy składniki leków.
  • Funkcja magazynująca - wątroba wytwarza niezbędną dla organizmu energię, co jest możliwe dzięki jej zdolności do przekształcania węglowodanów w glukozę oraz tłuszcze. To właśnie w niej wytwarzane jest aż 85% białej znajdujących się w osoczu, a także aminokwasy, ketokwasy i amoniak. Wątroba magazynuje także witaminy oraz pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Potrafi ona utrzymać zapas witaminy A wystarczający na 1-2 lata, B12 na 2-3 lata oraz C i D na 1-2 miesiące.
  • Funkcja odpornościowa - dzięki temu, że komórki wątroby mają siateczkową strukturę, są w stanie filtrować bakterie, grzyby, pasożyty, wirusy oraz antygeny, które ulegają zniszczeniu w makrofagach wątrobowych produkujących mediatory zapalenia. Organ ten neutralizuje drobnoustroje, chroniąc skutecznie organizm przed zakażeniami i kształtując odpowiedź immunologiczną na zakażenie nimi.
  • Funkcja filtracyjna - wątroba jest odpowiedzialna między innymi za przetwarzanie zużytych erytrocytów, z których część jest ponownie wykorzystywana, część - wydalana. Jej zadaniem jest również dezaminacja, czyli synteza mocznika.

Najpopularniejsze choroby wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby

Jedną z najczęściej występujących chorób omawianego organu jest zapalenie wątroby. Wywołać może ją zarówno nadużywanie alkoholu, jak i ekspozycja na toksyny oraz infekcja czy choroba immunologiczna.

Do czynienia możemy mieć z trzema głównymi rodzajami zapalenia wątroby. Pierwsze z nich to wirusowe zapalenie wątroby typu A, które rozprzestrzenia się przez skażoną wodę lub żywność. Choroba ta w znaczącej części przypadków nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie w krótkim czasie. Kolejny typ to wirusowe zapalenie wątroby typu B, gdzie zakażenie następuje przez rozprzestrzenianie się płynów ustrojowych, takich jak krew oraz nasienie. Wywołać może ono zarówno ostrą, jak i przewlekłą infekcję. Jeżeli chodzi natomiast o wirusowe zapalenie wątroby typu C, podobnie jak wymienione powyżej, może mieć postać krótko- lub długotrwałą. Choroba ta rozprzestrzenia się przez kontakt z krwią.

Znacząca część odmian wirusowego zapalenia wątroby jest zaraźliwa. Szczepionki na typy A oraz B są w stanie skutecznie zredukować ryzyko zarażenia wirusem. W celu ochrony przed typem C należy podejmować działania zapobiegawcze, takie jak nie dzielenie się przedmiotami osobistymi typu szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy igła.

Stłuszczenie wątroby

Drugą popularną chorobą omawianego organu jest stłuszczenie wątroby. W jej przebiegu, do czynienia mamy z odkładaniem się w niej zbyt dużych ilości tłuszczu. Wyróżnia się dwie odmiany wspomnianej dolegliwości. Pierwszą z nich jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Jego główną przyczyną jest wysokokaloryczna dieta obfitująca w pokarmy typu fast food, rafinowane węglowodany oraz słodzone napoje. Często rozwija się ona również u pacjentów z otyłością, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, zespołem policystycznych jajników oraz dyslipidemią. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby objawia się osłabieniem, zmęczeniem, złym samopoczuciem oraz uczuciem dyskomfortu w górnej części brzucha.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby, jak sama nazwa wskazuje, występuje u osób, które regularnie nadużywają alkoholu w ilości przekraczającej 60 g czystego etanolu na dobę. Jej kolejnymi etapami są alkoholowe zapalenie wątroby oraz marskość wątroby. Objawia się ona spadkiem apetytu, złym samopoczuciem, nudnościami, wymiotami, bólem pod prawym łukiem żebrowym oraz zmianami skórnymi w postaci żółtaczki.

Leki bez recepty na wątrobę

Aby wspomóc pracę wątroby, warto sięgnąć po dostępne w aptekach leki bez recepty. Najczęściej mają one postać ziołowych preparatów zawierających wyciąg z ostropestu plamistego (więcej na ich temat - poniżej), ostryż długi, korzeń cykorii, ziele karczocha, witaminy z grupy B oraz witaminę E.

Leki na wątrobę bez recepty z ostropestem plamistym

Znacząca część leków na wątrobę bez recepty zawiera w swoim składzie ostropest plamisty. Roślina ta jest wykorzystywana już od ponad 2000 lat. Stosuje się ją w walce z dolegliwościami ze strony zarówno wątroby, jak i nerek czy woreczka żółciowego. Ostropest plamisty zawiera flawonoid zwany sylimaryną, która chroni pierwszy z wymienionych organów przed toksynami oraz szkodliwym działaniem leków, takich jak acetaminofen mogących wywołać jej uszkodzenie. Posiada ona właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także pomaga wątrobie w samoregulacji, wytwarzając nowe komórki. Ostropest plamisty skutecznie poprawia czynność wątroby i zwiększa przeżywalność u pacjentów z marskością lub przewlekłym zapaleniem wątroby.

Dieta wątrobowa

Uzupełnieniem leczenia chorób wątroby może być dieta wątrobowa wykluczająca dania ciężkostrawne, tłuste, smażone, wysoko przetworzone oraz bogate w kwasy tłuszczowe trans i konserwanty. Jadłospis tego typu opiera się o lekkostrawne produkty, takie jak chuda wołowina, mięso drobiowe i królicze, chude ryby morskie, chudy nabiał, pieczywo razowe, makaron razowy, grube kasze orzechy oraz nasiona. Zaleca się tu spożywanie 4 - 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasowych.

Pacjenci borykający się z chorobami wątroby, takimi jak wirusowe zapalenie czy stłuszczenie, w celu ich wyleczenia mogą się zaopatrzyć w ziołowe leki bez recepty na bazie ostropestu plamistego lub preparaty na receptę zawierające między innymi ornitynę. Pomocna może okazać się tu także specjalna dieta wątrobowa.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.