Zamów dziś, a my wyślemy Twoje zamówienie w 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Chore oko

Znalezione produkty: 4
1

1 - 4 z 4 produktów

1

Mianem chorób oczu określa się dolegliwości dotykające narząd wzroku. Pacjenci odwiedzający gabinet okulistyczny borykają się najczęściej z przykrymi symptomami zespołu suchego oka, zapalenia spojówek lub zapalenia rogówki. W ich leczeniu stosuje się dostępne w aptekach preparaty w formie kropli, żelów, maści czy tabletek.

Zespół suchego oka

Jedną z najpopularniejszych chorób narządu wzroku jest zespół suchego oka, który polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub ich nieprawidłowym składzie. Na skutek tego, rogówka oraz spojówki nie są wystarczająco nawilżone i stają się podatne na zakażenia drobnoustrojami, oraz negatywny wpływ czynników drażniących.

Do głównych przyczyn zespołu suchego oka zalicza się spędzanie długich godzin przed ekranem komputera oraz przebywanie w pomieszczeniach, w którym znajduje się suche powietrze - czy to klimatyzowanych, czy ogrzewanych. Wszystko do sprawia, że oczy mrugają zbyt rzadko, przez co łzy nie są rozprowadzane po powierzchni gałek ocznych.

Charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są: uczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami, pieczenie, świąd, ból, łzawienie, zwiększona ilość śluzu, światłowstręt, zaczerwienienie oraz zamglone widzenie. Wymienione powyżej symptomy nasilają się pod koniec dnia, na skutek długotrwałej, wytężonej pracy wzroku lub w związku z ekspozycją na czynniki środowiskowe, takie jak promienie słoneczne, wiatr czy zimne powietrze.

Leki na zespół suchego oka

W celu zdiagnozowania zespołu suchego oka, w pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do okulisty, który przeprowadzi badanie w specjalnej lampie szczelinowej. W jego trakcie dokonuje się sprawdzenia częstotliwości mrugania oraz stanu brzegów powiek i gruczołów Meiboma odpowiadających za produkcję filmu łzowego

Leczenie zespołu suchego oka opiera się o łagodzenie objawów przez stosowanie dostępnych w aptekach preparatów mających za zadanie zastępować brakujące łzy. Są to tak zwane sztuczne łzy, czyli krople nawilżające oczy i zwiększające ich lepkość. W składzie zawierają one najczęściej:

Najlepiej, by krople tego typu były pozbawione konserwantów - pozwoli to ustrzec się przed dodatkowymi podrażnieniami. Po sztuczne łzy warto sięgać podczas sytuacji wzmagających uciążliwe symptomy omawianej dolegliwości, jak praca przed komputerem czy przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Większość dostępnych na rynku leków tego typu gwarantuje optymalny poziom nawilżenia przez około 20 minut, co sprawia, że wymagają one regularnego stosowania. Na noc najlepiej nadają się natomiast żele nawilżające, które charakteryzują się dłuższym czasem działania.

W przypadku mocno nasilonych objawów zdecydować można się na wykonanie zabiegu polegającego na zamknięciu punktów łzowych - czy to na stałe, czy na określony czas. W jego trakcie lekarz zakłada na nie specjalne zatyczki lub stosuje koagulację termiczną, lub laserową.

Zapalenie spojówek

Równie często występującą chorobą oczu jest zapalenie spojówek. Na czym polega ta dolegliwość? Spojówka jest cienką, przezroczystą, wrażliwą błoną śluzową wyścielającą powieki i łączącą się z gałką oczną. Znajdują się w niej gruczoły łzowe, tłuszczowe oraz śluzowe odpowiadające za produkcję wydzielin składających się na łzy. Te z kolei nawilżają powierzchnię gałki ocznej, pozwalają utrzymać na powierzchni oka stałe środowisko chemiczne, obmywają ją z zanieczyszczeń i umożliwiają gładkie ruchy powiek. W przebiegu zapalenia spojówek znajdujące się tam naczynia krwionośne poszerzają się i wypełniają krwią, powodując zaczerwienienie oczu.

Sposób leczenia zapalenia spojówek zależy od tego, co wywołało stan zapalny. W tym celu okulista przeprowadza wywiad z pacjentem i dokonuje oględzin oka przy pomocy specjalnej lampy szczelinowej. Niekiedy konieczne jest również przeprowadzenie testów na wydzielanie łez, takich jak test Schirmera czy test stabilności łez lub pobranie wydzielin na posiew.

Leczenie zapalenia spojówek

Jak już zostało wspomniane, metoda leczenia zapalenia spojówek uzależniona jest od rodzaju choroby, z jaką mamy do czynienia. U znaczącej większości pacjentów jest to odmiana bakteryjna, która objawia się obecnością ropnej lub surowiczo - ropnej wydzieliny w worku spojówkowym lub łzowym oraz przekrwieniem i obrzękiem spojówek. W zaawansowanym stadium pojawić mogą się dodatkowo krwiste wybroczyny lub plamy o szarożółtym zabarwieniu.

Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek opiera się o podawanie sulfonamidów lub roztworów antybiotyków pod postacią kropli oraz maści. Jeżeli po tygodniu trwania takiej kuracji przykre objawy nie ustąpią, lekarz może zalecić odstawienie leków na kilka dni, wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu i modyfikację terapii.

Drugim rodzajem zapalenia spojówek jest wirusowe. Wywołują je adenowirusy i występuje ono w okresie, gdy do czynienia mamy z nasileniem infekcji dróg oddechowych, czyli jesienią oraz wczesną wiosną. W pierwszej kolejności atakują one spojówkę, a po upływie około 7 dni  - również rogówkę oka. Choroba ta przeważnie pojawia się najpierw w jednym oku, a następnie przenosi na drugie.

Najpopularniejszymi objawami wirusowego zapalenia spojówek są: obrzęk, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku oraz wydzielina surowicza. Dodatkowo, na powierzchni spojówek widoczne są obrzęknięte naczynia krwionośne. W momencie, w którym zapalenie zaczyna obejmować również rogówkę, pojawiają się na niej niewielkie zmętnienia, czemu towarzyszy silny ból, światłowstręt oraz łzawienie.

Wirusowe zapalenie spojówek leczy się preparatami przeciwwirusowymi, przeciwzapalnymi, odkażającymi oraz redukującymi obrzęk. By ustrzec się przed rozwojem zakażenia bakteryjnego, niekiedy konieczne jest podanie antybiotyku.

Kolejna postać zapalenia spojówek to alergiczne. Najczęściej towarzyszy ono katarowi siennemu lub występuje u osób uczulonych na pyłki roślin. Tego typu zapalenie spojówek pojawiać może się także na skute kontaktu z kosmetykami, środkami chemicznymi lub lekarstwami.

Objawami alergicznego zapalenia spojówek są: swędzenie, przekrwienie, łzawienie oraz obrzęk powiek. Chorobę tę lecz się podając preparaty przeciwhistaminowe - najczęściej miejscowo, a czasami również doustnie. W niektórych przypadkach niezbędne jest także odczulanie.

Zapalenie rogówki

Spora część pacjentów zgłasza się do okulisty z objawami zapalenia rogówki, czyli górnej, przezroczystej warstwy oka, która pokrywa źrenicę oraz tęczówkę. Do czynienia możemy mieć z dwoma rodzajami tej choroby: zakaźnym oraz niezakaźnym. Przyczynami pierwszego z nich są: grypa, półpasiec lub inne infekcje wirusowe, używanie nieczystych kropli do oczu czy roztworów kontaktowych lub przewlekły stres, który przyczynia się do aktywacji wirusa opryszczki pospolitej. Jeżeli chodzi natomiast o niezakaźne zapalenie rogówki, wywołuje je najczęściej noszenie soczewek kontaktowych przez zbyt długi czas. Dolegliwość ta pojawić może się również na skutek suchości oka lub zmniejszonej objętości łez.

Jeżeli chodzi o objawy zapalenia rogówki, przeważnie jest to ból i zaczerwienie oczu, a niekiedy również ich puchnięcie i zamykanie się. Kolejny z popularnych symptomów to uczucie drobinek piasku w oku, pieczenie, zwiększone łzawienie oraz sączenie się płynu o żółto - zielonym zabarwieniu. Do charakterystycznych objawów omawianej choroby zalicza się także światłowstręt.

Leczenie zapalenia rogówki

By zdiagnozować zapalenie rogówki, należy się udać do lekarza okulisty, który przeprowadzi wywiad i wykona badanie wzroku przy jasnym świetle. Niezbędne może się tu okazać także wykonanie badania przy użyciu latarki lub lampy szczelinowej czy analiza laboratoryjna obejmująca pobranie próbki łez, lub niektórych komórek z rogówki.

Leczenie zapalenia rogówki zależy od jej rodzaju. Niezakaźne opiera się o stosowanie sztucznych łez, specjalnych maści, steroidowych kropli do oczu oraz zimnych okładów. Co do zakaźnego, terapia uzależniona będzie od przyczyny choroby. Bakteryjne zapalenie spojówek leczy się przy pomocy antybakteryjnych kropli do oczu, a w cięższych przypadkach - doustnych antybiotyków. W walce z grzybiczą odmianą stosuje się krople do oczu i doustne leki przeciwgrzybicze. By pozbyć się objawów wirusowego zapalenia rogówki, okulista może przepisać przeciwwirusowe krople do oczu oraz preparaty doustne. Objawy pasożytniczego zapalenia rogówki złagodzą natomiast przygotowane specjalnie przez farmaceutę krople do oczu.

Najpopularniejszymi chorobami oczu są: zespół suchego oka, zapalenie spojówek oraz zapalenie rogówki. W łagodzeniu ich objawów wykorzystuje się przepisane przez okulistę leki - czy to bez recepty, czy na receptę.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.