Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Sól fizjologiczna

Znalezione produkty: 3
1

1 - 3 z 3 produktów

1

Sól fizjologiczna dla dzieci, noworodków i niemowląt

Sól fizjologiczna to preparat znany i lubiany, głównie ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. Roztwór soli fizjologicznej dla dzieci może być stosowany w przypadku kataru, do higieny nosa, ale nie tylko. Czy wiesz, jakie jeszcze ma zastosowanie sól fizjologiczna dla dzieci, noworodków i niemowląt i dlaczego warto ją mieć w domowej apteczce?

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu o stężeniu zbliżonym do stężenia soli w organizmach żywych. Chlorek sodu znany jest również pod postacią soli kuchennej. Jest jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych roztworów w medycynie. Sól fizjologiczna jest dobrze tolerowana przez organizm człowieka dzięki swojemu zbliżonemu składowi chemicznemu do płynów ustrojowych.

Jakie są rodzaje soli fizjologicznej?

Sól fizjologiczna występuje w różnych postaciach dostosowanych do konkretnych zastosowań medycznych. Rodzaje obejmują roztwory do wstrzykiwań, płukania nosa, do inhalacji i rozcieńczania leków.

Różnice pomiędzy rodzajami soli fizjologicznej: do inhalacji i do wstrzykiwań

Różnice pomiędzy roztworem NaCl 0,9% do podania dożylnego a solą fizjologiczną przeznaczoną do inhalacji są zasadnicze. Ten do podania dożylnego charakteryzuje się jałowością, izotonią, apirogennością oraz klarownością, co sprawia, że jest bezpieczny dla bezpośredniego wstrzyknięcia do żyły pacjenta. Jest to lek o szczególnych cechach, które eliminują ryzyko zakażeń oraz reakcji alergicznych. Natomiast NaCl 0,9% do inhalacji, będąc produktem jałowym, izotonicznym oraz klarownym, nie jest jednak roztworem apirogennym. Dlatego też nie jest on odpowiedni do podania dożylnego. Pirogeny, czyli substancje gorączkotwórcze, wprowadzone do krwiobiegu poprzez niewłaściwe podanie, mogą wywołać poważne skutki, włącznie z gorączką, dreszczami, bólami głowy czy nawet zaburzeniami oddychania.

Sól fizjologiczna – zastosowanie

Sól fizjologiczna jest wszechstronnym produktem w medycynie, znajdującym szerokie zastosowanie. Jest niezastąpionym środkiem do rozcieńczania leków, co umożliwia precyzyjne i bezpieczne podawanie substancji leczniczych. Być może już zastanawiasz się, jaki mają związek inhalacje a sól fizjologiczna? Jeśli kiedykolwiek zaszła potrzeba podania Twojemu dziecku inhalacji z budezonidem (lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu zapalenia oskrzeli), prawdopodobnie lekarz zalecił rozcieńczenie go właśnie z solą fizjologiczną. Ale to nie jedyny związek pomiędzy inhalacją a solą fizjologiczną.

Ponadto ten roztwór skutecznym środkiem do płukania nosa, eliminującym zanieczyszczenia i ułatwiającym oddychanie poprzez oczyszczenie dróg oddechowych. Jej właściwości łagodne dla błon śluzowych pozwalają na stosowanie soli fizjologicznej na katar u dzieci już od pierwszego dnia życia. To tylko kilka z możliwych zastosowań tego preparatu.

W jakich opakowaniach dostępna jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna dla dzieci dostępna jest w postaci ampułek, najczęściej o pojemności 5 i 10 ml. Takie opakowanie zapewnia roztworowi jałowość, bowiem są to opakowania do jednorazowego użytku. Istnieją opakowania, które mają pojemność 100, 250 czy 500 ml, jednak są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza i przeznaczone są do sporządzania kroplówek.

Sól fizjologiczna na katar – kiedy ją stosować?

Sól fizjologiczna to często wykorzystany naturalny środek we wspomaganiu leczenia kataru. Jest bezpieczna i łagodna dla błon śluzowych, dlatego może być stosowana w różnych sytuacjach związanych z dolegliwościami ze strony górnych dróg oddechowych. Jednym z najczęstszych zastosowań soli fizjologicznej jest płukanie nosa, co pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny oraz alergenów. Przynosi to ulgę w przypadku przewlekłego kataru alergicznego. Regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może złagodzić objawy kataru, szczególnie przy uczuciu zatkanych zatok i nieprzyjemnym wycieku z nosa.

Sól fizjologiczną na katar możesz także stosować w przypadku infekcji wirusowych lub bakteryjnych, kiedy nos jest zatkany, a wydzielina jest gęsta. Nawilżenie i oczyszczenie nosa za pomocą soli fizjologicznej może pomaga w łagodzeniu stanu zapalnego i udrożnieniu dróg oddechowych. Kiedy katarowi towarzyszy suchość nosa, zwłaszcza w okresach grzewczych lub w klimatyzowanych pomieszczeniach, soli fizjologicznej można użyć do nawilżenia błon śluzowych. Nawilżanie nosa solą fizjologiczną może łagodzić podrażnienia, zmniejszyć suchość oraz ułatwić oddychanie.

Inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki

Inhalacje z soli fizjologicznej to skuteczny sposób na złagodzenie objawów zatokowego bólu głowy, zatkanego nosa oraz utrudnionego oddychania. Ta prosta, naturalna metoda może przynieść ulgę w przypadku zapalenia zatok, łagodząc obrzęk błon śluzowych i ułatwiając pozbycie się zalegającej wydzieliny. W przypadku, gdy występuje katar u dzieci lub katar niemowlaka, wcześniej wykonane inhalacje z soli fizjologicznej ułatwiają odciąganie wydzieliny za pomocą aspiratora do nosa lub gruszki.

Inhalacje z soli fizjologicznej wykonuje się przy użyciu inhalatora lub podgrzanej soli fizjologicznej, którą można wdychać przez około 10-15 minut. Ten delikatny roztwór soli pomaga nawilżyć i oczyścić zatkaną i przekrwioną błonę śluzową nosa oraz zatok, zmniejszając stan zapalny i udrażniając drogi oddechowe. Zatoki to obszary wrażliwe na zalegającą wydzielinę. Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają rozrzedzić tę wydzielinę, co ułatwia jej wydalanie. Dodatkowo sól fizjologiczna na katar działa łagodząco na podrażnione błony śluzowe, co przynosi ulgę w bólu i dyskomforcie związanym z zapaleniem zatok.

Sól fizjologiczna dla dzieci, noworodków i niemowląt – czy jest bezpieczna?

Sól fizjologiczna dla dzieci, noworodków i niemowląt dostępna w aptece internetowej, jest powszechnie stosowana ze względu na swoje łagodne i naturalne właściwości. Jest to bezpieczny sposób na pielęgnację nosa i zatok oraz łagodzenie niektórych objawów, takich jak katar czy zatkanie nosa. W przypadku dzieci, soli fizjologicznej używa się zazwyczaj do płukania nosa. Jest to bezpieczny i skuteczny sposób na oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, alergenów czy drobnoustrojów. Sól fizjologiczna może być używana na katar niemowląt już od pierwszego dnia życia i nie wykazuje żadnych działań niepożądanych. Ważne jest, aby nie stosować ampułki z roztworem, które została wcześniej otwarta.

Katar u dzieci – jak prawidłowo płukać nos?

Zabieg płukania nosa u niemowląt wymaga delikatności i ostrożności, aby uniknąć włożenia ampułki zbyt głęboko czy zbyt wysokiego ciśnienia roztworu spowodowanego mocnym uciskiem ampułki. Przed przystąpieniem do tego procesu, zapoznaj się z poniższą instrukcją.

  • Przygotowanie dziecka – połóż dziecko na plecach, z głową odchyloną na jedną stronę, aby jeden otwór nosa był skierowany do góry.
  • Stosowanie preparatu – otwórz ampułkę z solą fizjologiczną i delikatnie wsuń końcówkę ampułki do otworu nosa, który jest skierowany do góry.
  • Aplikacja roztworu – utrzymując ampułkę pionowo, delikatnie ściśnij jej zawartość, wstrzykując potrzebną ilość roztworu do nosa.
  • Powtórzenie dla drugiego otworu nosowego – delikatnie obróć głowę dziecka, aby drugi otwór nosowy był skierowany do góry i powtórz procedurę dla drugiego otworu nosowego.
  • Utrzymanie higieny i bezpieczeństwa – po zakończeniu aplikacji delikatnie połóż dziecko na boku, aby pozbyć się nadmiaru roztworu.
  • Czyszczenie – starannie wyczyść otwory nosowe dziecka i pozostałości roztworu.

Roztwór soli fizjologicznej dla dzieci – inne zastosowania

Roztwór soli fizjologicznej dla dzieci, noworodków i niemowląt ma szerokie zastosowanie, wykraczające poza higienę nosa i łagodzenie objawów kataru. Jest łagodny, naturalny i przyjazny dla skóry, co czyni go użytecznym w wielu codziennych sytuacjach.

  • Przemywanie oczu – roztwór soli fizjologicznej jest często stosowany do delikatnego oczyszczania oczu niemowląt i dzieci. Pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń i wydzieliny z oczu. Nie podrażnia, nie szczypie i nie ma ograniczeń wiekowych.
  • Pielęgnacja pępka po porodzie – po urodzeniu się dziecka kikut pępowinowy wymaga specjalnej pielęgnacji. Stosowanie roztworu soli fizjologicznej do delikatnego przemywania pępka u noworodka pozwala utrzymać go czystym i suchym, co sprzyja szybszemu gojeniu się.
  • Przemywanie ran i otarć – sterylny roztwór soli znajduje zastosowanie także podczas sytuacji awaryjnych. Pomaga usunąć zanieczyszczenia z ran i otarć, nie powodując pieczenia i podrażnienia.
  • Higiena uszu – sól fizjologiczną możesz wykorzystać także podczas codziennej „toalety” dziecka. Za pomocą roztworu w ampułkach możesz usunąć gromadzącą się w uszach woskowinę i kurz.
  • Usuwanie skorupki z nosa – w przypadku skorupki lub zasychającej wydzieliny w nosie, roztwór soli fizjologicznej może pomóc w delikatnym zmiękczaniu i usunięciu tego rodzaju zanieczyszczeń.

Inne roztwory soli na kaszel i katar u dziecka

W Aptece Codziennej znajdziesz również inne roztwory soli, które możesz zastosować w przypadku kataru u dziecka, do codziennej higieny, inhalacji oraz nawilżania.

  • Sól fizjologiczna dla dzieci ze składnikiem nawilżającym – to roztwór soli fizjologicznej dla dzieci przeznaczony do inhalacji, który zawiera dodatkowo kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym. Powleka i nawilża drogi oddechowe – zarówno górne, jak i dolne.
  • Sól hipertoniczna ze składnikiem nawilżającym – jest to stężony roztwór chlorku sodu (3%) z dodatkiem kwasu hialuronowego. Taki roztwór może zostać wykorzystany do inhalacji w przypadku gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach oraz w nosie. Znajduje zastosowanie zarówno w przebiegu mokrego kaszlu, jak i również gęstego kataru, alergicznego nieżytu nosa oraz kataru zatokowego. Dodatkowo nawilża błonę śluzową nosa i gardła.
  • Hipertoniczny roztwór soli – to roztwór, który zawiera stężenie chlorku sodu w wysokości 3%, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej wydalanie.
  • Sól hipertoniczna z ektoiną – ten roztwór do nebulizacji znajduje zastosowanie w przypadku stanów zapalnych z zalegającą wydzieliną.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.