Szybka dostawa w ciągu 48h od złożenia zamówienia
Szukaj
1 - 12 z 12 produktów
Każdego dnia dbamy o nasze ciało, cerę czy włosy, często zapominając o niektórych obszarach wymagających szczególnej pielęgnacji, takich jak powieki i rzęsy. Pierwsze z nich są cienkie i mocno unaczynione. Mają za zadanie chronić nasze oczy przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Każde mrugnięcie sprawia, że powierzchnia oka pokrywa się cienką warstwą łez, które w odpowiedni sposób je nawilżają. Jeżeli chodzi natomiast o rzęsy, pełnią one funkcję nie tylko dekoracyjną. Tworzą naturalną barierę zabezpieczającą przed pyłem, kurzem oraz potem, pozwalając ustrzec się przed podrażnieniami. Jak powinna wyglądać codzienna higiena powiek i rzęs?
Prawidłowa higiena powiek składa się z następujących etapów:
Jak już zostało wspomniane powyżej, powieki pełnią szereg ważnych funkcji. Tworzą one naturalną powiekę chroniącą oko przed zanieczyszczeniami, uszkodzeniami oraz podrażnieniem. Dodatkowo regulują dopływ światła i rozprowadzają ciecz łzową na powierzchni gałki ocznej. Powieki są narażone na choroby, takie jak łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe kontaktowe zapalenie skóry. Dodatkowo, w obrębie ich brzegów mogą się pojawiać jęczmienie oraz gradówki. W codziennej pielęgnacji tego rejonu najlepiej sprawdzają się specjalne chusteczki do higieny powiek i brzegów powiek. Bardzo dobrze radzą sobie one z usuwaniem zanieczyszczeń i złogów gromadzących się u nasady rzęs. Dodatkowo, produkty te skutecznie łagodzą podrażnienia i pieczenie oraz świąd, które pojawiają się przy stanach zapalnych.
Chusteczki do higieny brzegów powiek są produktami przeznaczonymi do stosowania wyłącznie na skórę. Działają przeciwbakteryjnie oraz nawilżają i łagodzą przebarwienia. Znajdują one zastosowanie w przypadku zapalenia brzegów powiek, oraz powierzchni całego oka, a także zespołu suchego oka, w którego przebiegu do czynienia mamy z nieprawidłowym nawilżaniem powierzchni oka przez film łzowy. Po wspomniany powyżej produkt sięgnąć mogą również osoby borykające się z jęczmieniem i alergiami oraz infekcjami oczu. Takie chusteczki sprawdzają się także przed zabiegami okulistycznymi.
Do codziennej pielęgnacji skóry powiek bardzo dobrze sprawdza się płyn do czyszczenia brzegów powiek. Kosmetyk ten skutecznie usuwa zalegającą tam wydzielinę oraz pozostałości kosmetyków. Dodatkowo zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, przyspiesza regenerację naskórka i łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne wywołane przez patogeny chorobotwórcze. Tego typu płyn może być wykorzystywany zarówno do mycia brzegów powiek, jak i oczyszczania podrażnionej skóry twarzy.
Rzęsy są osadzone na powiece, a dokładniej w mieszkach włosowych. Brodawką łączą one włos ze skórą. Za jej pomocą, rzęsy otrzymują z krwiobiegu witaminy oraz niezbędne do wzrostu składniki. Pod skórą, w mieszku włosowym, znajduje się korzeń włosa otoczony cebulką. Łodyga rzęsy wystaje nad skórę, a jej długość, sztywność, kształt czy stopień zakrzywienia są uzależnione od uwarunkowań genetycznych, kondycji organizmu oraz dostarczania mu odpowiednich składników odżywczych.
Rzęsy pełnią funkcję zarówno ozdobną, jak i ochronną. Zabezpieczają przed przedostawaniem się do oczu kurzów czy pyłków oraz odprowadzają wyłapane przez powieki i łzy zanieczyszczenia mogące zaburzyć ostrość widzenia lub zaszkodzić tkance oka. Rzęsy chronią także przed ślepotą śnieżną, czyli oparzeniem siatkówki, do którego może dojść na skutek nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.
Cykl życia rzęsy trwa od 3 do 12 miesięcy i składa się z 3 faz: anagenu (wzrotu), katagenu (w jej trakcie dochodzi do obumierania cebulek) oraz telogenu (czas wypadania włosków). Na górnej powiece znajduje się około 100 - 150 rzęs, na dolnej - około 75 - 80.
Pielęgnacja rzęs zależy przede wszystkim od tego, czy do czynienia mamy z naturalnymi, czy przedłużanymi włoskami. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, do tego celu warto stosować specjalne odżywki zawierające składniki, takie jak między innymi olejek rycynowy. Regularnie używany sprawia, że rzęsy stają się odżywione i wyraźnie pogrubione. W składzie preparatów do pielęgnacji włosków na powiekach często znajduje się także keratyna, która odpowiada za wzmacnianie rzęs. Pozytywny wpływ na ich kondycję ma również aloes, ekstrakt ze skrzypu polnego, zielona herbata oraz kwas hialuronowy. Odżywki do rzęs, w zależności od zaleceń producenta, aplikuje się na linii rzęs lub na ich długości. Pierwsze efekty można zaobserwować po około 4 tygodniach regularnego stosowania.
Bardzo ważnym elementem jest tu ich codzienne czesanie przy pomocy specjalnej szczoteczki. W ten sposób skutecznie zapobiec można ich splątywaniu. Dodatkowo przedłużane rzęsy powinno się każdego dnia myć, wykorzystując do tego celu płyn micelarny, żel lub piankę do twarzy albo płyn do higieny intymnej. Należy to robić bardzo delikatnie i ostrożnie, tak aby ich nie wyrwać. Posiadaczki przedłużanych rzęs powinny spać na plecach i unikać gorących kąpieli oraz wizyt w saunie.