Szybka wysyłka w ciągu 24h  🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Kaszel

Znalezione produkty: 69
1

1 - 24 z 69 produktów

1
2
...
3

Kaszel u dzieci to popularny objaw infekcji układu oddechowego. Ze względu na czas trwania, wyróżnia się jego odmianę ostrą i przewlekłą. Biorąc pod uwagę przyczynę, do czynienia możemy mieć natomiast z kaszlem suchym, mokrym oraz szczekającym. Jak go leczyć? Poza domowymi sposobami warto sięgnąć po dostępne w aptekach leki na kaszel dla najmłodszych.

Przyczyny kaszlu u dzieci

Kaszel jest fizjologicznym odruchem umożliwiającym oczyszczenie dróg oddechowych z zanieczyszczeń pyłowych, śluzu czy znajdujących się tam ciał obcych. Za normę uznaje się około 15 kaszlnięć na dobę. W znaczącej części przypadków kaszel stanowi objaw infekcji układu oddechowego — od przeziębienia, po zapalenie płuc.

Kaszel podzielić można między innymi ze względu na czas trwania. Gdy występuje on krócej niż 3 tygodnie, do czynienia mamy z jego odmianą ostrą. Do głównych przyczyn tego typu kaszlu u dzieci zalicza się:
  • obecność ciała obcego,
  • bakteryjne zapalenie tchawicy,
  • zapalenie górnych dróg oddechowych,
  • zapalenie tchawicy,
  • krtani, oskrzeli,
  • nagłośni lub oskrzelików,
  • wirusowe oraz bakteryjne zapalenie płuc,
  • przebywanie w mocno zanieczyszczonym pomieszczeniu.

Jeżeli natomiast kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie, mówi się o nim, że jest przewlekły. Jego przyczynami są: gruźlica, astma, krztusiec, mukowiscydoza, refluks żołądkowo - przełykowy, zaburzenia kinetyki nabłonka rzęskowego, ściekanie wydzieliny z nozdrzy tylnych, rozmiękanie tkanek tchawicy, przetoka tchawiczo - przełykowa, zapalenie płuc wywołane nietypowymi patogenami oraz kaszel psychogenny.

Kaszel suchy i mokry u maluchów

Ze względu na charakter, wyróżnia się kaszel suchy, mokry oraz szczekający. Pierwszy z nich jest bezproduktywny i objawia się nieustannym pokasływaniem i uporczywymi atakami, bez wydzieliny. Tego typu kaszel jest charakterystyczny dla początku infekcji takich jak przeziębienie czy grypa. Występuje on również w przebiegu alergii, astmy, niewydolności serca lub reakcji na przyjmowane leki. W znaczącej części przypadków, po około 3 dniach kaszel suchy zmienia się w mokry. Ten z kolei jest produktywny i wilgotny. Cechuje go odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, która to może być biała, żółtawa, lepka lub gęsta. Proces ten jest niezwykle potrzebny, jako że ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. Kaszel mokry prawie zawsze świadczy o infekcji.

Rodziców zaniepokoić powinien kaszel szczekający, nazywany również krtaniowym. Jego nazwa wzięła się od tego, że przypomina szczekanie psa. Najczęściej świadczy on o zapaleniu krtani. Kaszel tego typu pojawia się w nocy lub nad ranem. Towarzyszą mu świsty lub duszności. Dziecko budzi się z płaczem, z trudem łapie powietrze, ledwo mówi i intensywnie się ślini. Podczas silnego ataku nagle zaczyna się dusić, a jego stan bardzo szybko się pogarsza. Kaszlu szczekającego nigdy nie należy bagatelizować. Jest on bowiem objawem skurczu krtani i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Diagnozując kaszel u dziecka, szczególną uwagę powinno się zwrócić na porę dnia, w której występują jego ataki. Jeżeli są to godziny noce i wczesnoporanne, świadczyć może on o alergii, astmy, zbyt suchym powietrzu w pomieszczeniu, w którym śpi lub reakcji na dym tytoniowy. W czasie toczącej się infekcji kaszel pojawia się na skutek nagromadzenia się nadmiaru wydzieliny w drogach oddechowych, która zaczyna zalegać, gdy dziecko przebywa w pozycji leżącej.

Jak leczy się kaszel u dzieci?

Sposób leczenia kaszlu u najmłodszych zależy od tego, czy do czynienia mamy z jego wersją suchą czy mokrą. W pierwszym przypadku zaleca się podawanie leków hamujących go. Pozwalają one przeczekać do momentu, aż zmieni się on na mokry, unikając podrażnienia gardła i krtani. W momencie, w którym zaczyna pojawiać się wydzielina, należy podać preparat mukolityczny, który rozrzedzi ją, ułatwiając jej ewakuację z dróg oddechowych.

W składzie leków na kaszel mokry znajduje się między innymi acetylocysteina, która upłynnia zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę przez zmianę jej składu. Podczas jego przyjmowania, zaleca się picie minimum 2 litrów wody dziennie. Preparaty dla dzieci na kaszel suchy zawierać mogą także ambroksol. Składnik ten rozrzedza wydzielinę, poprawia ruch rzęsek i wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne oraz znieczulające. Równie cenna jest bromheksyna, która zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, redukując jego lepkość. Leki na suchy kaszel u maluchów są także bogate w wyciąg z liści bluszczu. Nie tylko rozrzedza on śluz i wywołuje rozkurcz mięśni oddechowych, lecz również łagodzi kaszel, redukując uczucie duszności.

Jeżeli chodzi o składniki leków na kaszel suchy, jednym z nich jest butamirat, który rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli i ułatwia oddychanie. W tego typu preparatach znaleźć można także lewodropropizynę zmniejszającą odczyn zapalny i rozkurczającą oskrzela. Dobroczynne działanie wykazują również wyciągi z liści babki lancetowatej, pędów sosny, korzenia prawoślazu oraz korzenia pierwiosnka. Powlekają one i udrażniają drogi oddechowe, łagodzą kaszel oraz wykazują właściwości bakteriobójcze.

Leki na kaszel u dzieci najczęściej mają postać syropów. Wybierając je, pod uwagę należy wziąć zarówno jego rodzaj, jak i wiek pociechy. Znacząca część dostępnych w aptekach preparatów może być stosowana u maluchów od 2 roku życia. Syrop należy zawsze podawać zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu.

Poza syropami, w walce z kaszlem u dzieci dobrze sprawdzają się  także pastylki do ssania oraz lizaki na bazie wyciągów ziołowych, które skutecznie nawilżają gardło, krtań i struny głosowe.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Dobrym uzupełnieniem terapii z wykorzystaniem aptecznych środków na kaszel dla najmłodszych są domowe sposoby. Gdy jest on suchy, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Najlepiej sprawdzi się tu herbata z sokiem malinowym lub miodem, najlepiej gryczanym. Maluchowi podać można również napar z imbiru, który skutecznie nawilża śluzówkę. Sprawdzony domowy sposób na kaszel suchy to także siemię lniane wykazujące właściwości przeciwzapalne i nawilżające. Taką miksturę przygotowuje się poprzez gotowanie go w niewielkiej ilości wody przez 10 minut i dodanie niewielkiej ilości soku z malin lub miodu. Równie ważne jest zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Gdy jest on zbyt niski, wywołuje pieczenie i ból gardła. Do tego celu można wykorzystać nawilżacz lub powieszone na kaloryferach pojemniki z wodą lub mokre ręczniki.

W walce z kaszlem mokrym pomogą się natomiast uporać inhalacje, które łagodzą ból i drapanie w gardle oraz ułatwiają pozbywanie się flegmy. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy zagotować około 5 lirów wody i dodać do niej olejku eukaliptusowego lub tymiankowego. Następnie dziecko powinno pochylić się nad naczyniem na kilka minut, głęboko wdychając parę. Działanie wykrztuśne ma także syrop z cebuli. Wystarczy ją pokroić, zasypać cukrem lub zalać miodem i poczekać kilka godzin, aż roślina zacznie puszczać sok. Taką domowej roboty miksturę podajemy dziecku 3 do 5 razy dziennie.

Kaszel u dzieci to objaw chorobowy, którego nigdy nie należy lekceważyć. W zależności od jego rodzaju, stosuje się preparaty dedykowane najmłodszym pod postacią syropu, tabletek do ssania lub lizaków.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.