Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Vicks AntiGrip Max 1000 mg + 16 mg + 4 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, 14 saszetek

0.00

(0)

25.59 zł

Cena jednostkowa: 18.28 zł za 10 saszetek

Niedostępny


Opis produktu
Skład
Wskazania
Dawkowanie
Przeciwwskazania
Działania niepożądane
Stosowanie innych leków
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ważne informacje
Przechowywanie
Zawartość
Producent
Informacje dodatkowe

Opis produktu

Vicks AntiGrip Max to preparat w formie granulatu do sporządzania roztworu doustnego, który łączy działanie paracetamolu, fenylefryny i chlorfenaminy. Każda saszetka zawiera 1000 mg paracetamolu, działającego przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, 16 mg fenylefryny, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, 4 mg chlorfenaminy, substancji przeciwhistaminowej, redukującej ilość wydzieliny z nosa.

Vicks AntiGrip Max jest stosowany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak gorączka, bóle o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, obrzęk błony śluzowej nosa oraz zatok z towarzyszącą wydzieliną. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych. Lek jest w formie granulatu do sporządzania roztworu doustnego o pomarańczowym aromacie.

Skład

1 saszetka zawiera:

  • substancje czynne: paracetamol 1000 mg, fenylefryny wodorowinian 16 mg, chlorfenaminy maleinian 4 mg,
  • substancje pomocnicze: mannitol, sacharyna sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, aromat pomarańczowy PHS 132958.

Wskazania

Leczenie objawowe przeziębienia i grypy, w tym w szczególności przebiegających z gorączką, słabym lub umiarkowanym bólem (np. bólem głowy, gardła, mięśni), obrzękiem błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych z tworzeniem wydzieliny.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli:

  • 1 saszetka co 6-8 godzin (3 lub 4 razy na dobę). Nie należy stosować więcej niż 4 saszetki w ciągu 24 godzin.

Dorośli o masie ciała poniżej 50 kg, z zespołem Gilberta, odwodnieni, długotrwale niedożywieni, z przewlekłą chorobą alkoholową:

  • 1 saszetka 2-3 razy na dobę w odstępie czasu 6-8 godzin.

Osoby z łagodną do umiarkowanej niewydolności wątroby:

  • Nie więcej niż 2 saszetki na dobę z zachowaniem minimalnego 8-godzinnego odstępu.

Zawartość jednej saszetki rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej, lecz nie wrzącej wody (najlepiej w połowie szklanki wody). Pozostawić do ostygnięcia i uzyskania temperatury odpowiedniej do picia.

Lek należy stosować doustnie.

Należy zwrócić się do lekarza jeżeli gorączka występuje dłużej niż przez 3 dni leczenia, ból lub inne objawy dłużej niż 5 dni, objawy ulegają nasileniu lub pojawiają się nowe. U niektórych pacjentów może być konieczne zmniejszenie dawki.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania w przypadku występowania u pacjenta:
  • nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • nadczynność tarczycy,
  • ciężkiej choroby sercowo-naczyniowej,
  • tachykardii,
  • ciężkiej niewydolność nerek,
  • jaskry,
  • ciężkiej niewydolności wątroby.

Stosowanie leku jest niewskazane podczas leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) oraz przez 2 tygodnie po zakończeniu ich stosowania.

Nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Vicks AntiGrip Max 1000 może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w przypadku wystąpienia następujących ciężkich, zagrażających życiu działań niepożądanych:

  • kaszlu,
  • trudności z połykaniem,
  • trudności z oddychaniem,
  • szybkiego bicia serca,
  • świądu,
  • obrzęku powiek, okolic oczu, twarzy i/lub języka,
  • duszności,
  • zatrzymania moczu,
  • zażółcenia skóry i/lub gałek ocznych,
  • zawału mięśnia sercowego,
  • arytmii komorowej,
  • obrzęku płuc,
  • krwawienia domózgowego.

Paracetamol może wywołać:

  • ciężkie reakcje skórne objawiające się ostrą uogólnioną wysypką krostkową bądź pęcherzami oraz nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem dużych płatów naskórka, a także gorączką,
  • uszkodzenie wątroby w przypadku przyjmowania dużych dawek lub przedłużonego leczenia.

Często występujące działania niepożądane (częściej niż u 1 na 100 osób, ale rzadziej niż u 1 na 10 osób):

  • senność, nudności i osłabienie mięśniowe (które mogą ustąpić po 2-3 dniach leczenia),
  • mimowolne ruchy mięśni twarzy,
  • zaburzenia koordynacji,
  • uczucie mrowienia i drętwienia lub zmian temperatury skóry,
  • drżenia,
  • suchość w jamie ustnej,
  • jadłowstręt,
  • zmiany czucia smaku i zapachu,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogące ulec zmniejszeniu przy stosowaniu leku łącznie z pokarmem (np. nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból w nadbrzuszu),
  • zatrzymanie moczu,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • suchość błony śluzowej nosa i gardła,
  • wysychanie błon śluzowych,
  • nasilona potliwość,
  • niewyraźne i podwójne widzenie.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (częściej niż u 1 na 1000 osób, ale rzadziej niż u 1 na 100 osób) lub rzadko (częściej niż u 1 na 10000 osób, ale rzadziej niż u 1 na 1000 osób):

  • pobudzenie nerwowe (objawiające się niepokojem, bezsennością, drżeniem, majaczeniem, kołataniem serca, a także drgawkami) lub zmęczenie,
  • ucisk w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, przyspieszenie akcji serca (na ogół przy przedawkowaniu),
  • obniżenie lub podwyższenie ciśnienia tętniczego,
  • cholestaza,
  • zapalenie wątroby lub inne zaburzenia czynności wątroby (łącznie z bólami brzucha, ciemnym zabarwieniem moczu),
  • ciężkie reakcje alergiczne (kaszel, trudności z połykaniem, świąd, opuchnięcie powiek lub okolicy oczu, twarzy i/lub języka, duszność, zmęczenie itp.),
  • nadwrażliwość na światło,
  • zmęczenie,
  • niedociśnienie lub nadciśnienie,
  • krzyżowa alergia na leki podobne do chlorfenaminy,
  • zmiany w morfologii krwi,
  • bóle gardła,
  • obrzęki (opuchlizna),
  • szumy uszne,
  • ostre zapalenie błędnika (część ucha),
  • impotencja,
  • krwawienia międzymiesiączkowe.

Rzadko występujące działania niepożądane (częściej niż u 1 na 10000 osób, ale rzadziej niż u 1 na 1000 osób):

  • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • arytmia komorowa,
  • obrzęk płuc i krwawienie domózgowe (na ogół przy stosowaniu dużych dawek).

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10000 osób):

  • zaburzenia krwi takie jak: trombocytopenia,
  • agranulocytoza,
  • leukopenia,
  • neutropenia,
  • niedokrwistość hemolityczna,
  • hipoglikemia,
  •  zaburzenia ze strony nerek,
  • mętny mocz,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • ciężkie reakcje skórne,
  • wstrząs anafilaktyczny,
  • żółtaczka.

Nieokreślona częstość występowania (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • niepokój, lękliwość,
  • osłabienie,
  • drażliwość,
  • nudności,
  • drżenia,
  • bezsenność,
  • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej,
  • ciężka bradykardia,
  • skurcz naczyń krwionośnych,
  • zwiększenie wysiłku mięśnia sercowego,
  • chłodne dłonie i stopy,
  • zaczerwienienie,
  • trudności z oddychaniem,
  • duszność,
  • pogorszenie ukrwienia nerek,
  • zmniejszenie ilości moczu i zatrzymanie moczu,
  • bladość skóry,
  • stroszenie włosów,
  • hiperglikemia,
  • hipokaliemia,
  • kwasica metaboliczna.

Możliwe jest wywołanie lub zaostrzenie choroby serca, kołatanie serca. W przypadku przedłużonego stosowania może rozwinąć się niedobór objętości osocza, nadmierna potliwość.

Przy stosowaniu dużych dawek mogą wystąpić:

  • bóle głowy,
  • drgawki,
  • stany psychotyczne z omamami,
  • wymioty.

Stosowanie innych leków

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które przyjmowane są bez recepty.

Z uwagi na zawartość w leku paracetamolu może zaistnieć konieczność zmiany dawkowania lub przerwania leczenia, jeżeli pacjent stosuje:

  • doustne leki przeciwzakrzepowe,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki przeciwgruźlicze,
  • pewne leki stosowane do zwiększenia wydalania moczu (diuretyki pętlowe, np. furosemid),
  • leki stosowane do leczenia dny moczanowej (probenecyd),
  • leki stosowane przeciwko nudnościom i wymiotom,
  • propranolol,
  • kolestyraminę,
  • karbamazepinę (długotrwałe przyjmowanie),
  • ziele dziurawca lub inne leki indukujące enzymy wątrobowe,
  • kwas acetylosalicylowy,
  • zydowudynę.

Może zaistnieć konieczność przerwania leczenia lub opóźnienia podania leku, ze względu na zawartość w leku Vicks AntiGrip Max fenylerfyny, jeżeli pacjent stosuje którykolwiek z niżej wymienionych leków:

  • inhibitory monoaminooksydazy (należy odłożyć podawanie leku Vicks AntiGrip Max o co najmniej 15 dni od zakończenia leczenia tymi lekami),
  • leki blokujące receptor alfa-adrenergiczny,
  • leki blokujące receptory beta-adrenergiczne,
  • trójpierścieniowe lub czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
  • wziewne leki znieczulające,
  • leki przeciwnadciśnieniowe działające poprzez związek ze współczulnym układem,
  • leki powodujące utratę potasu,
  • leki mające wpływ na przewodzenie w sercu,
  • hormony tarczycy,
  • siarczan atropiny,
  • leki blokujące receptory adrenergiczne alfa i beta stosowane w chorobach serca i tętnic (takie jak labetalol, karwedylol).

Lek Vicks AntiGrip Max zawiera chlorfenaminę. Może ona nasilić wystąpienie działań niepożądanych przy jednoczesnym przyjmowaniu leku z:

  • lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy,
  • inhibitorami monoaminooksydazy,
  • trójpierścieniowymi lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi,
  • lekami ototoksycznymi,
  • lekami uczulającymi na światło.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy stosować więcej niż jednego leku zawierającego paracetamol, ponieważ może to prowadzić do zatrucia.

Nie należy stosować jednocześnie sympatykomimetyków oraz leków przeciwhistaminowych.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą alkoholową i pacjentów regularnie pijących alkohol i nie podawać więcej niż 2 saszetek leku na dobę.

Przed przyjęciem leku pacjenci z niedokrwistością, chorobami serca, płuc i zaburzeniami czynności wątroby powinni zasięgnąć porady lekarza. W ich wypadku dozwolone jest stosowanie sporadyczne.

Zgłaszano przypadki toksycznego działania na wątrobę w sytuacji, gdy paracetamol podany był w dobowej dawce nieprzekraczającej 4 g.

Przed przyjęciem leku na objawy przeziębienia i grypy Vicks AntiGrip Max porady lekarza powinni zasięgnąć:

  • pacjenci chorujący na astmę i uczuleni na kwas acetylosalicylowy,
  • pacjenci uczuleni na leki przeciwhistaminowe,
  • pacjenci wrażliwi na działanie leków uspokajających oraz pacjenci z padaczką.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Vicks AntiGrip Max pacjent powinien omówić to z lekarzem lub farmaceutą jeżeli występuje u niego:

  • rozrost gruczołu krokowego,
  • cukrzyca,
  • astma oskrzelowa,
  • choroby nerek i płuc,
  • bardzo wolne bicie serca, hipotonia, miażdżyca naczyń mózgowych,
  • zapalenie trzustki, choroba wrzodowa żołądka, zwężenie połączenia odźwiernika i dwunastnicy,
  • choroby tarczycy,
  • niedokrwistość,
  • niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.

Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem jeżeli u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub innymi lekami o podobnym działaniu pojawią się dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Podczas stosowania paracetamolu istnieje większe ryzyko uszkodzenia wątroby u pacjentów:

  • przyjmujących długotrwale karbamazepinę, fenobarbital, fenytoinę, prymidon, ryfampicynę, ziele dziurawca lub inne leki indukujące enzymy wątrobowe,
  • u których zachodzi możliwość niedoboru glutationu np. z zaburzeniami łaknienia, zakażeniem wirusem HIV, odwodnionych, głodzonych lub wyniszczonych,
  • pijących regularnie alkohol,
  • z chorobami wątroby (w tym zespołem Gilbert'a).

Stosowanie u dzieci i młodzieży:

  • Nie należy stosować leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego Vicks AntiGrip Max z paracetamolem u dzieci i młodzieży.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku:

  • U osób w podeszłym wieku nie należy stosować leku bez konsultacji z lekarzem.
  • U pacjentów w podeszłym wieku mogą wystąpić działania niepożądane: bradykardia, zmniejszenie pojemności minutowej serca.
  • U starszych pacjentów bardziej prawdopodobne jest wystąpienie objawów takich jak: zawroty głowy, uspokojenie, uczucie splątania, niskie ciśnienie krwi, pobudzenie, suchość w jamie ustnej i zatrzymanie moczu.

Stosowanie leku przez sportowców:

  • Stosowanie leku Vicks AntiGrip Max granulat na objawy grypy i przeziębienia może dać pozytywny wynik badania kontroli antydopingowej.

Ciąża i karmienie piersią:

  • W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
  • W czasie ciąży nie należy stosować leku, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Lek może być zastosowany tylko jeśli potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Decyzję o przyjęciu leku podejmie lekarz.
  • Nie należy stosować leku w czasie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:

  • Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, ponieważ lek może powodować senność i uspokojenie, wpływając na zdolność i szybkość reakcji.

Stosowanie leku z alkoholem:

  • Nie należy pić alkoholu w trakcie stosowania leku.

Ważne informacje

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Zawartość

14 saszetek

Producent

Procter & Gamble Polska Sp. z o.o.
ul. Zabraniecka 20
3-872 Warszawa

Informacje dodatkowe

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu!

W serwisie Apteka Codzienna używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron oraz dostosowywać serwis do ich preferencji.

Akceptacja wszystkich plików cookies powoduje zapisanie w pamięci przeglądarki niezbędnych plików cookies (wykorzystywanych do prawidłowego działania strony), plików analitycznych (które pomagają nam poprawiać i ulepszać funkcjonalności serwisu) oraz marketingowych (umożliwiających wyświetlanie dopasowanych treści). Kliknij "Akceptuję", jeśli zgadzasz się na pliki cookies. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies, przeczytaj naszą Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Pliki cookies (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookies na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookies potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookies. Niektóre pliki cookies umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Więcej informacji o plikach cookies przeczytasz w Polityce prywatności.