Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Gripex Duo, 16 tabletek

0.00

(0)


Producent:
Marka:
Rejestracja:

32.39 zł

Cena jednostkowa: 20.24 zł za 10 tabletek

Dostępny, wysyłamy w ciągu 24 godzin


Opis produktu
Skład
Wskazania
Dawkowanie
Przeciwwskazania
Działania niepożądane
Stosowanie innych leków
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ważne informacje
Przechowywanie
Zawartość
Producent
Informacje dodatkowe

Opis produktu

Gripex Duo to lek na przeziębienie i grypę o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym oraz udrażniającym drogi oddechowe. Dzięki połączeniu paracetamolu, który skutecznie łagodzi ból i obniża gorączkę, oraz fenylefryny, zmniejszającej obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, preparat pomaga w walce z objawami infekcji.

Gripex Duo dostępny jest w formie tabletek powlekanych, a jego formuła wspomaga szybkie i skuteczne działanie. Produkt przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, zapewniając doraźną ulgę w objawach przeziębienia i grypy.

Skład

1 tabletka zawiera:

  • substancje czynne: paracetamol 500 mg i fenylefryny chlorowodorek 6,1 mg,
  • substancje pomocnicze: powidon, kwas cytrynowy, aromat cytrynowy (α-pinen, D-limonen, maltodekstryna (ze skrobi kukurydzianej), skrobia kukurydziana modyfikowana, dwutlenek krzemu (E551)), krospowidon (typ A), sukraloza, sorbitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, bezwodna, talk, stearynian magnezu, Opadry II: alkohol poliwinylowy (E1203), talk (E553b), dwutlenek tytanu (E171), Makrogol 3350, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), żółcień chinolinowa (E104), tartrazyna, lak aluminiowy (E102), żółty tlenek żelaza (E172), wodorowęglan sodu (E500), indygotyna, lak aluminiowy (E132).

Wskazania

Lek Gripex Duo stosuje się u pacjentów od 12. roku życia w celu leczenia objawów:

  • przeziębienia,
  • grypy,
  • stanów grypopodobnych, takich jak gorączka, ból głowy i gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, katar, a także niedrożność nosa i zatok przynosowych.

Dawkowanie

Lek Gripex Duo należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 65 kg:

  • 1-2 tabletki (500 mg do 1000 mg paracetamolu) co 4 godziny, jeśli to konieczne. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (maksymalna dawka paracetamolu: 4 g).

Dorośli i młodzież o masie ciała od 43 kg do 65 kg:

  • 1 tabletka (500 mg paracetamolu) co 4 godziny, jeśli to konieczne. Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę (maksymalna dawka paracetamolu: 3 g).

Dorośli i młodzież o masie ciała od 33 kg do 43 kg:

  • 1 tabletka (500 mg paracetamolu) co 6 godzin, jeśli to konieczne. Nie należy stosować więcej niż 4 tabletki na dobę (maksymalna dawka paracetamolu: 2 g).

Dzieci i młodzież:

  • Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Tabletkę można przyjąć, połykając w całości (a następnie popijając szklanką wody), ale można ją również rozpuścić w połowie szklanki wody i wypić tak przygotowany roztwór.

Tabletkę można podzielić na dwie części – robi się to wyłącznie w celu ułatwienia połknięcia, ale nie pozwala to na odmierzanie mniejszych dawek.

Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana dla danej grupy wiekowo-wagowej.

Nie powinno się stosować leku Gripex Duo przez dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez możliwie jak najkrótszy czas.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania leku Gripex Duo obejmują:

  • uczulenie na substancje czynne, inne aminy sympatykomimetyczne lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu,
  • ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
  • zaburzenia sercowo-naczyniowe, w tym zaburzenia rytmu serca i nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • guz chromochłonny nadnercza,
  • jaskra z zamkniętym kątem przesączania,
  • nadczynność tarczycy,
  • rozrost gruczołu krokowego,
  • wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej,
  • stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub ich przyjmowanie w okresie do 14 dni od zakończenia terapii,
  • równoczesne stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub zydowudyny,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroba alkoholowa.

Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Działania niepożądane

Lek Gripex Duo, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jeżeli wystąpią poniższe objawy, należy zaprzestać przyjmowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to stany zagrażające życiu, występujące z nieznaną częstością:

  • wstrząs anafilaktyczny (bladość skóry, spadek ciśnienia krwi, pocenie się, wytwarzanie małej ilości moczu, obrzęk krtani, przyspieszony oddech, osłabienie),
  • ciężkie reakcje skórne, które mogą obejmować owrzodzenie ust, gardła, nosa, narządów płciowych. Te ciężkie wysypki skórne często poprzedzone są objawami grypopodobnymi - gorączką, bólem głowy i bólami ciała. Wysypka może rozprzestrzeniać się i spowodować powstawanie pęcherzy na skórze i łuszczenie się skóry (toksyczne, martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa, wysypka polekowa),
  • zapalenie spojówek (zaczerwienienie i obrzęk oczu).

Lek rzadko działa toksycznie na nerki, poza tym nie odnotowano związku z dawkami terapeutycznymi, poza przypadkami przewlekłego stosowania leku.

Częste działania niepożądane ze względu na obecność fenylefryny (występują u mniej niż 1 na 10, ale więcej niż 1 na 100 pacjentów):

  • nudności,
  • wymioty,
  • zaburzenia trawienia,
  • jadłowstręt. 

Rzadkie działania niepożądane ze względu na obecność fenylefryny (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):

  • skurcz oskrzeli,
  • reakcje alergiczne (np. świąd, pokrzywka),
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego,
  • tachykardia (zbyt częste bicie serca),
  • zaburzenia rytmu serca,
  • kołatanie serca,
  • bladość powłok.

Rzadkie działania niepożądane ze względu na obecność paracetamolu (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):

  • niedokrwistość,
  • zahamowanie czynności szpiku kostnego,
  • małopłytkowość,
  • agranulocytoza (brak granulocytów we krwi),
  • leukopenia (zmniejszenie liczby leukocytów),
  • neutropenia (zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych),
  • obrzęki,
  • ostre zapalenie trzustki (silne bóle w części środkowej i górnej brzucha, wymioty, wzdęcie brzucha, często zatrzymanie gazów i stolca, silna gorączka),
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • krwotok,
  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • nudności,
  • wymioty,
  • świąd,
  • pocenie się,
  • plamica,
  • pokrzywka,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • uszkodzenie nerek objawiające się gorączką, bólami w okolicy lędźwiowej, wysypką na skórze, czerwonym zabarwieniem moczu (krwiomocz), kolką nerkową, zatrzymaniem moczu.

Bardzo rzadkie działania niepożądane ze względu na obecność fenylefryny (występują u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):

  • lęk,
  • niepokój,
  • drżenia,
  • nerwowość,
  • bezsenność,
  • rozdrażnienie,
  • zawroty i bóle głowy,
  • omamy.

Bardzo rzadkie działania niepożądane ze względu na obecność paracetamolu (występują u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):

  • skurcz oskrzeli utrudniający oddychanie u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • niewydolność wątroby,
  • martwica wątroby,
  • żółtaczka, objawiające się zażółceniem oczu i skóry, bólem brzucha, utratą apetytu. 

Nieokreślona częstość występowania ze względu na obecność fenylefryny (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • zaburzenia nerek i dróg moczowych w postaci zatrzymania moczu.

Nieokreślona częstość występowania ze względu na obecność paracetamolu (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • rumień wielopostaciowy,
  • zawroty głowy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, w tym o lekach wydawanych bez recepty.

Oddziaływanie leku Gripex Duo z innymi lekami wynika z oddziaływania substancji czynnych wchodzących w skład leku.

Interakcje z paracetamolem:

  • Nie należy stosować leku Gripex Duo równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
  • Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid) przyspieszają wchłanianie paracetamolu.
  • Leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) mogą opóźniać wchłanianie paracetamolu.
  • Leki z grupy inhibitorów MAO (stosowane w leczeniu m.in. depresji oraz w ciągu 2 tygodni po zakończeniu leczenia) mogą wywołać stan pobudzenia i gorączkę.
  • Równoczesne stosowanie paracetamolu z zydowudyną (AZT, leku stosowanego w zakażeniu wirusem HIV) może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny.
  • Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (pochodne kumaryny).
  • Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektórych leków nasennych lub leków przeciwpadaczkowych, jak np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, jak również ryfampicyna (stosowana w leczeniu m.in. gruźlicy) może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu.
  • Picie alkoholu podczas leczenia paracetamolem prowadzi do powstawania toksycznego metabolitu wywołującego martwicę komórek wątrobowych, co w następstwie może doprowadzić do niewydolności wątroby.
  • Cholestyramina zmniejsza wchłanianie paracetamolu i dlatego nie należy jej przyjmować w ciągu pierwszej godziny po podaniu paracetamolu.
  • Probenecyd wydłuża okres półtrwania paracetamolu.
  • Łączne podawanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.
  • Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.
  • Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.

Interakcje z fenylefryną:

  • Inhibitory monoaminooksygenazy MAO mogą nasilać działanie fenylefryny. Należy unikać ich jednoczesnego stosowania z fenylefryną lub podawać fenylefrynę co najmniej 14 dni od odstawienia trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
  • Fenylefryna może nasilać działanie antycholinergiczne trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
  • Fenylefryna może osłabiać działanie hipotensyjne guanetydyny, mekamylaminy, metyldopy, rezerpiny.
  • Fenylefryna stosowana równocześnie z indometacyną, antagonistami receptorów betaadrenergicznych lub metyldopą może spowodować przełom nadciśnieniowy.
  • Jednoczesne stosowanie digoksyny i glikozydów nasercowych zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca lub zawału mięśnia sercowego.
  • Ryzyko zwiększenia ciśnienia tętniczego istnieje u pacjentów przyjmujących jednocześnie alkaloidy sporyszu i fenylefrynę.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek zawiera paracetamol.

Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Leku nie stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, takimi jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, czy stosowane w leczeniu objawów grypy i przeziębienia.

Nie stosować z innymi lekami zawierającymi sympatykomimetyki, takimi jak:

  • leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa,
  • środki hamujące łaknienie,
  • leki psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy,
  • leki stosowane w przeziębieniu i grypie.

W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu. Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu lub głodzone stwarza ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.

U osób ze schorzeniami wątroby istnieje zwiększone ryzyko przedawkowania leku.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Gripex Duo należy omówić możliwość zastosowania leku z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent:

  • ma niewydolność wątroby lub nerek (należy monitorować aktywność enzymów wątrobowych oraz wydolność nerek),
  • ma zarostową chorobę naczyń,
  • ma zespół Reynauda,
  • ma stabilną chorobę wieńcową,
  • ma niewydolność oddechową,
  • ma astmę oskrzelową,
  • przyjmuje leki z grupy antagonistów receptorów beta-adrenergicznych i inne leki obniżające ciśnienie krwi (debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa),
  • przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (wskazane może być dostosowanie ich dawki na podstawie oznaczenia wskaźników krzepnięcia krwi).

Uszkodzenie wątroby jest możliwe u osób, które spożyły jednorazowo 10 g paracetamolu lub więcej.

Spożycie 5 g paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby u pacjentów:

  • przyjmujących długotrwale karbamazepinę, fenobarbital, fenytoinę, prymidon (leki stosowane  m.in. w padaczce), ryfampicynę (leki stosowane m.in. w gruźlicy), ziele dziurawca (stosowane m.in. w depresji) lub inne leki indukujące enzymy wątrobowe,
  • regularnie nadużywających alkoholu,
  • u których zachodzi możliwość niedoboru glutationu np. z zaburzeniami łaknienia,  mukowiscydozą, zakażeniem wirusem HIV, głodzonych lub wyniszczonych.

Stosowanie u dzieci i młodzieży:

  • Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby:

  • Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów ze schorzeniami nerek lub wątroby.
  • Lek jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek.

Pacjenci w podeszłym wieku:

  • U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność stosując lek Gripex Duo.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność:

  • Nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:

  • Przyjmując lek Gripex Duo należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Sorbitol, tartazyna, glukoza:

  • Lek zawiera 184 mg sorbitolu (E420), 0,63 mg tartrazyny (E102) oraz 0,6 mg glukozy (składnik maltodekstryny) w każdej tabletce powlekanej.
  • Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku.

Sód:

  • Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy, że lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Lek może powodować reakcje alergiczne.

W razie pominięcia dawki leku i utrzymywania się dolegliwości należy przyjąć następną dawkę leku Gripex Duo. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ważne informacje

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać:

  • w temperaturze poniżej 25°C,
  • w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Zawartość

16 tabletek

Producent

UPS Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35
02-822 Warszawa

Informacje dodatkowe

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu!

W serwisie Apteka Codzienna używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron oraz dostosowywać serwis do ich preferencji.

Akceptacja wszystkich plików cookies powoduje zapisanie w pamięci przeglądarki niezbędnych plików cookies (wykorzystywanych do prawidłowego działania strony), plików analitycznych (które pomagają nam poprawiać i ulepszać funkcjonalności serwisu) oraz marketingowych (umożliwiających wyświetlanie dopasowanych treści). Kliknij "Akceptuję", jeśli zgadzasz się na pliki cookies. Aby uzyskać więcej informacji lub zmienić ustawienia cookies, przeczytaj naszą Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Pliki cookies (ciasteczka) to małe pliki tekstowe, które mogą być stosowane przez strony internetowe, aby użytkownicy mogli korzystać ze stron w bardziej sprawny sposób.

Prawo stanowi, że możemy przechowywać pliki cookies na urządzeniu użytkownika, jeśli jest to niezbędne do funkcjonowania niniejszej strony. Do wszystkich innych rodzajów plików cookies potrzebujemy zezwolenia użytkownika.

Niniejsza strona korzysta z różnych rodzajów plików cookies. Niektóre pliki cookies umieszczane są przez usługi stron trzecich, które pojawiają się na naszych stronach.

Więcej informacji o plikach cookies przeczytasz w Polityce prywatności.